Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor használjuk a "whom"...

Mikor használjuk a "whom" szót a "who" helyett?

Figyelt kérdés
Nem igazán értem, hogy pontosan mi a különbség köztük.

2019. máj. 9. 06:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
71%

who - ki, aki

whom - kinek a, akinek a

2019. máj. 9. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%

Használata:

pl. This is the guy whom I owe so much.

vagy:

This the guy who I owe so much to.


Mindkettő mondat ugyanazt jelenti, elsőben a whom simán, jelentése "akinek", második mondat "who" és a momdat legvégén "to" együtt szintén "akinek" jelent.

2019. máj. 9. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
2019. máj. 9. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Elöljáróban könyveljük el, hogy azt mondják, a whom használata a modern, laza angolban visszaszorult, és helyette a who alkalmaztatik. Ez annyiban nem igaz, hogy már Shakespeare is keverte a kettő használatot. :)


Aztán könyveljük el azt, hogy az angolok általában azt mondják, a whom a who tárgyesete (mi a tárgyeset? magyarban az aki tárgyesete az akit). Ehhez hozzátartozik, hogy ők általában tárgyesetnek hívják azt, ami az ige után van, azaz itt mindhárom her-t:

I saw her - láttam őt

I met her - találkoztam vele

I gave her - adtam neki

És még azt is, amelyik elé prepozíció kerül: with her, of her, stb.

2019. máj. 9. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Estádio de Felchút ***** válasza:

Sztrogoff: azért ennél egy kicsit bonyolultabb az angol nyelvészet, amúgy jófélét írsz.

Az angol SVO nyelv, valóban. Na, ennek az O-nak van 3 alapfajtája: direct, indirect, prepositional

Ne tárgyként fordítsd magyarra, mert más a két nyelv. Igazából a magyar "tárgyeset" mint megnevezés is egy marhaság, de ha már így nevezték el az okos nyelvészeink, ám legyen.

Ha a who S helyzetben van, akkor who, O helyzetben meg whom, de köznyelvben az is többnyire who.

2019. máj. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%

Nem tárgyesetről beszélünk, hanem RÉSZESESETRŐL.


Mindegyik hozzászólás tartalma helytelen.

2019. máj. 10. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Kivéve az elsőé.
2019. máj. 10. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=N4vf8N6GpdM


Egyebkent a fenti peldaban a "her" helyett a "him" jobb lett volna, mert a her birtokos is lehet, es azon kevesbe latszik.

2019. máj. 10. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
66%

"azért ennél egy kicsit bonyolultabb az angol nyelvészet"

A többlet információ mindig jól jön. Jelen esetben, ha nem vetted le azt, hogy nekem erre a felvilágosításodra nincsen szükségem, hanem a kérdező miatt egyszerűsítettem (és így neki meg éppen pláne nincs), akkor így jártam. :D


"Ne tárgyként fordítsd magyarra, mert más a két nyelv."

Itt már kezdődnek a problémák, mivel szerintem nem fordítottam le, hiszen azt írtam, hogy: "angolok általában azt mondják", meg hogy "magyarban", meg hogy "ők általában tárgyesetnek hívják azt". Szerintem ezek nem azt jelentik, hogy megfeleltettem a magyar tárgyesetet az angol X-el. Bár azt el kell ismernem, hogy az "A vendég megette a kolbászt." jellegű mondatoknál ezeket így egybevenni bonyolultabb. Sőt, tovább megyek, direkt ezt használtam, mert akár objective case akár accusative szavakba botlik, és szótárat néz, úgyis a tárgyeset szóba botlik.


"Nem tárgyesetről beszélünk, hanem RÉSZESESETRŐL. Mindegyik hozzászólás tartalma helytelen."

Jé... Te vagy az, aki vagy négy éve 63 %-on állva foglaltál állást angol nyelves témákban, majd egyre inkább a témához nem tartozó kommentjeiddel lehúztad magad 53-ra? Nyilván már megvan a diplomád, de ha így tudod, akkor elég baj. hogy adtak.

2019. máj. 10. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
Márpedig az részeseset.
2019. máj. 10. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!