Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Egy érettségi és egy okj-s...

Egy érettségi és egy okj-s képzéssel ellehet helyezkedni?

Figyelt kérdés
2011. aug. 28. 09:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
El lehet, persze! A legtöbb ismerősöm is így van vele, és semmivel sem volt nehezebb átlagban nekik elhelyezkedni, mint a diplomás ismerőseimnek. Persze emberfüggő is, ki mennyire kitartó, talpraesett vagy éppen szerencsés ;)
2011. aug. 28. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
El lehet és tudod magad továbbképezni is,viszonylag könnyedén. Arra kell ügyelni hpgy jó szakmát és jó iskolát válassz.
2011. aug. 30. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
100%

Persze erre a kérdésre többféle válasz létezik, és többféle szemszögből meg lehet vizsgálni:


1. Igen , ha jó helyen laksz akkor el lehet vele helyezkedni, főleg akkor ha még ismerősöd is van. Pl. Pest, ott biztosan találnál munkát, mert ott van az egész országban a legtöbb lehetőség, mind fiataloknak mind idősebbeknek.


2. Nem. Pályakezdőként nagyon kevés helyre vesznek fel embereket, hiszen sajnos már mindenhová szükséges a gyakorlat, ami persze nem merül ki abban amit a szakiskola is elvár, hanem legalább egy év vagy kettő kell. Mikor mennyi. Ha kevés iskolád van, képzetlen vagy, ha sok iskolád van akkor túliskolázott. Ez egy ördögi kör. Mindenesetre itt is lehetnek kivételek, de sajna nagyon ritka.


3. Az én helyzetem a következő: Érettségi után anyukám feltette a kérdést, hogy hová szeretnék tovább menni, esetleg szakmát szeretnék tanulni, vagy diplomát akarok szerezni?? Mivel az anyagi helyzetünk nem volt túl rózsás, ezért tudtam azért kell választanom mert anyukám nem fogja tudni a végtelenségig fizetni az iskolákat, ezért úgy döntöttem, hogy neki is megkönnyítve helyzetét (kevesebb ideig kelljen eltartania és a sulim fizetnie) választok egy szakmát, amit két év alatt elvégzek és aztán elmegyek dolgozni. Persze azt még hozzá kell tennem hogy szabolcsi vagyok. Már a gimiben szereztem egy alapfokú angol és egy alapfokú olasz nyelvvizsgát. A szakmámban pedig követelmény volt a bizonyítvány megszerzéséhez egy középfokú és egy alapfokú nyelvvizsga, na most úgy döntöttem nekem belefér kettő is ezért szereztem egy angol középfokút és egy eszperantó középfokút is. Aztán már a záróvizsgáim alatt elkezdtem dolgozni mint pultos egy helyi vendéglátóegységben, ami persze teljesen távol áll a szakmámtól, de mivel keresni akartam pénzt és nem volt más lehetőségem ezért emellett döntöttem. Később munkanélkülin keresztül elvégeztem mégegy szakmát. Most pedig főiskolára járok közgazdász hallgatóként. Mindeközben persze munkát kerestem , de mivel mindenhová gyakorlattal kerestek embereket így számításba sem jöhettem. Ezért a mai napig pultosként dolgozom, immáron 25 évesen.

A páromnak itthol volt egy biztos állása, de sajnos a szakmunkás minimálbéren kívűl nem sok mindent tudott hozzá maszekolni. Mondanom sem kell hgoy nem tudtunk belőle sem spórolni, sem úgy megélni ahogy szerettünk volna. Fiatalok vagyunk és olyan igényeink is lennének hogy egyszer egy hónapban elmehessünk megenni egy pizzát, vagy beülni egy cukrászdába, vagy akár elmenni szórakozni. De persze kocsirészlet és albérleti díj+rezsi mellett mindez csak álom maradt. A párom így kiment németországba dolgozni a szakmájába és azthiszem nemsokára én is megyek utána. Úgyhogy mindebből számomra a levonandó következtetés: két szakmával, 3 nyelvvizsgával, főiskolai hallgatóként bolti eladónak túl képzett vagyok, irodai munkára tapasztalatlan. Így kénytelen vagyok megtanulni még egy nyelvet hogy németországba legalább takarítóként el tudjak helyezkedni de persze utána megyünk valami angol nyelvterületű országba, csak egyenlőre befejezem a sulit és ez kicsit közelebb van hazajárni vizsgaidőszakra. Szóval itt semmi sem elég annak akinek nincs ismerőse és nem tud segget nyalni. Vagy esetleg nincs piszok mázlija.


Hát.... ennyi az én kis történetem és a véleményem is az itthoni munkalehetőségekről...


Szia!

2011. szept. 1. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
100%
El lehet attól függ hol laksz!!!! Nem kell feltétlenül a diploma. Én kisvárosban lakom, érettségi + gazdasági ügyintéző okj szakmám van és 2 éve ezzel a szakmával nem tudok elhelyezkedni, arra hivatkoznak hogy fiatal vagyok (23) és nincs gyakorlatom, mindenhol min. 2 éves gyakorlatot várnak el. Szóval én eddig nem a szakmámban dolgoztam, pedig szeretnék :((
2011. szept. 1. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is egyelőre csak ennyi van, de jó szakmám.

Az én tanfolyamom olyan volt, hogy az embert kihelyezték a végén szakmai gyakorlatra, ahol utána ott maradtam dolgozni. Váltáskor kezdetben elég nehéz volt, mostanság évente párszor felhívnak ajánlattal.


Tipp:

- ha tudsz, a gyakorlat kedvéért kezdetben akár ingyen munkát is vállalj be, főleg, ha a szakmádba vág. (ha megteheted)

- ha főiskolás vagy vállalj HÖK-ös feladatokat, biztos jól mutat majd, jó tapasztalat. Félkész főiskolát is beírhatsz, jól mutat, interjún mondod majd, hogy estin végzed, folyamatban (van ahol hátrány, gondolják, ha meglesz a diploma elmész)

- ha nincs gyakorlatod, de kb sejted mit kell csinálni, be is hazudhatsz valamit, persze csak kicsit

- diákként diákmunkát! ha nem gyömölcsszüret és nem kubikolás, akkor az már gyakorlatnak számít

- menj el minden interjúra ha van, gyakorolsz ezzel is, a kudarcokból tanulj

2011. szept. 1. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
100%

Ezek a válaszok nagyon jók és kimeritőek, ezért érdemes ezen a fórumon lenni rendszeresen.

Köszi, sokat tanultam.

2011. szept. 2. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Az attól is függ, (a lakhelyen és a munkaerőpiaci igényen kívül)hogy milyen okj-t választasz.

Hiába végzel dekoratőrként vagy lakberendezőként, s szeretnéd a szakmádat, ha nincs igény rá azon a területen.


Én mostanában minden érettségi előtt állónak, aki nem tudja mit tegyen azt mondom, hogy több vasat tartson a tűzben. S csupán amiatt, mert én most már tudom, hogy hogyan kellett volna. 3 tanári diplomával most egy irodában vagyok adminisztrátor. Nem ez volt az álmom, de örülök ennek, s remélem, hogy tudok majd fejlődni valamerre. Örülni kell mindennek, hogy egyáltalán van munkám, mert sokáig nem volt, csak mindenféle óraadás, csipli - csupli félig meddig bejelentelek, alkalmi munkák, ami kezdetnek a diploma után nem volt rossz, csak 3 év alatt nem lett belőle rendes, 8 órás, normálisan fizetett főállás.


Szóval szerintem ha van olyan szakma, ami érdekel, s szívesen csinálnád (nálam ilyen most a cukrász szakma) akkor vágj bele. Persze csak az után, hogy körbeérdeklődtél, hogy lenne -e rád szükség a munkaerőpiacon.


Azért jobb szerintem egy ilyen okj, mert nagyon sokhoz nem csak elméleti képzés tartozik, hanem gyakorlati is, így ha kimész egy gyakorlati helyre, ahol eltöltesz kb. fél évet, akkor már lesz egyfajta gyakorlatod. Ha pl: pénzügyi-számviteli ügyintéző szeretnél lenni, akkor nagy előny, ha az ismeretségi körödben van egy könyvelő cég, ahol nyaranta besegíthetnél. Lehet, hogy kezdetben csak levelet kell gépelned, vagy postára menned, de már ott vagy a tetthelyen, s biztos mutatnak ezt azt,főleg, ha látják, hogy érdeklődő vagy. Illetve itt is van gyakorlati idő. Ezt mindenképp érdemes kihasználni, s ne menj bele abba, hogy csak leigazolják, hogy ott voltál gyakorlaton, mert ebből neked nem sok hasznod származik. Mármint szakmailag.


Ha már voltál valahol egy ilyen pár hónapos gyakorlaton és látják, hogy jól is csinálod, vagy talpraesett vagy, akkor nagy esélyed van, hogy felajánlják, hogy maradj ott náluk. Vagy, ha lesz üresedés, akkor neked fognak szólni, hogy van állás, jelentkezz rá.


Előnye az okj-nak még az is, hogy még utána mindig mehetsz fősulira, még mindig képezheted magad (munka mellett) A diploma általában minimum 3 évet vesz igénybe (vegyük itt csak a Bsc képzést). Ha a 3 év alatt te már az okj-ddal dolgozol, akkor olyan előnyökhöz jutsz, amihez csak kevesen. Mert így egyszerre lesz meg a mindenhol elvárt szakmai tapasztalat, s a diploma kézhezvételekor te már több éves szakmai tapasztalatot tudsz felmutatni.


Nem beszélve arról, hogy érdemes megnézni, mely cég okj-ját választod. Mert sokféle lehet a képzés. Sajnos nekem van egy tök jónak számító közbeszerzési referens okj-m, viszont annyira nem tanítottak semmit, hogy magam nem boldogulnék a papírral, nem érzem, hogy van mögötte háttértudás.


Sok sikert kívánok!

2011. szept. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

Még nem tudom hogy milyen OKJ-s képzést kellene választanom vagy hogy kellene -e egyáltalán. Most lettem első éves egyetemen , biomérnökin. Több helyről hallottam hogy ultrabrutál a szak. Ezért kacsingatok más irányba is. Ha valaki tudna olyan OKJ-s képzést mondani ami piacképes és ellehet vele helyezkedni azt megköszönöm.

2011. szept. 3. 15:40
 9/13 anonim ***** válasza:

Ha már most ennyire elbizonytalanodtál, akkor tényleg kétséges az egész...

Tedd össze a 2 kezed, hogy egyetemista vagy, a biomérnök valóban nehéz, de ezzel a szakmával legalább nem gyárban, 3 szakban fogsz majd robotolni, mint sokan mások érettségivel és 5 okj-ssal.

Sajnos ma már nagyon nehéz állást találni, nem is tudok mondani olyan okj-s szakmát a vegyész-, vagy gépésztechnikuson kívül, ami érdemes... de talán már ezek sem. :(

2011. szept. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Persze
2016. aug. 19. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!