Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Külföldi továbbtanulás anyagi...

Külföldi továbbtanulás anyagi szempontból?

Figyelt kérdés

Nagy álmom lenne a Skandináv országokban vagy Bécsben továbbtanulni, viszont félek, hogy nem fogom bírni anyagilag. Utánanéztem már támogatásoknak és ösztöndíjprogramoknak, de hátha valami kimaradt.

Valakinek van tapasztalata, vagy tudna adni pár tippet? 200-300 ezer/hónap alatt semmiképp sem jövök ki belőle? Előre is nagyon köszönöm!



2019. szept. 21. 18:52
 1/8 anonim ***** válasza:
73%

Én Dániában, Aalborgban csináltam a mesterszakom (s vagyok azóta is).


Költségek az...egyetem ugye ingyenes. Amit kaptam jelentkezés után egyetemi szállás az egy külvárosi,egy szobás sorház volt, kerttel (baaaaromi jó cucc volt, legjobb helyek egyike a listán), s került rezsivel internettel 3100 dán koronába. Olcsóbban jöttem volna ki a kolesszal, az valahol 1700-2300 korona közt lett volna, random lakásban szobabérlés meg 2000-3000 korona. Szálásnál illik a beköltözésre is pénzt számolni (pl kellhetnek bizonyos bútorok; 10-50-75ezer ft attól függően hogy mi van), plusz deposit, ami 2-4 havi lakbér.


Megélhetési ktg is erősen fluktuál. Első félévben nem volt melóm még, így havi 3000 korona körül költöttem, s nem éheztem. Ez ha nagyon spórolós vagy, bulizni nemigen jarsz meg bringázol nem buszozol lehet 2000 dkk is akár.


Szóval, zusammen:

- deposit 6000-10000 dkk

- felszerelés 500-1000


Onnan meg havonta a

- lakhatás 2000-4000 dkk

- megélhetés 2000-3000 dkk


Ez mikor én voltam ebben a helyzetbe nálam 6000 koronát jelentett, ami akkor havi 250ezer ft volt.


Sajnos (nekem mondjuk nem az) a dán korona az eurohoz van kötve rátailag, így most az akkori 41.5 helyett 44.7, szóval már inkább 275ezer havonta

2019. szept. 22. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! A mesterszak előtt itthon tanultál?
2019. szept. 22. 11:01
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mesterre érdemesebb kimenni. Több támogatás, ösztöndíj van. Németországban pl. a daad ösztöndíj havi 850€ körül van, és ha jól emlékszem, Svájcban is kifejezetten nagylelkűen támogatnak. Plusz már egy alapképzéssel a zsebedben mész ki, amivel tudsz a szakmádban is gyakornokoskodni/dolgozni, nem kell bolti eladóként gürcölni. A bsc alatt itthon meg tudsz a tanulásra koncentrálni, és félretenni a későbbi lakhatásra.
2019. szept. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%
Jaja, BSc pesten volt. Utólag sajnálom már, de hát így alakult :D
2019. szept. 22. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Ecke közül Bécs a legolcsóbb, én itt kezdek most egyetemen, de már pár éve az országban élek. Ha van kérdésed, nyugodtan írhatsz.
2019. szept. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

* ezek közül

bocsi az autokorrektért

2019. szept. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Svédországban egy mesterkurzus jellemzően kb 3 tárgy/szemeszter és a tárgyak nem is feltétlenül párhuzamosan mennek, simán van olyan, hogy az egyik tárgy véget ér a félév közepén és csak utána kezdődik a másik tárgy. Ez azzal jár, hogy ha tudsz effektíven tanulni, akkor marad egy csomó szabadidőd dolgozni és akkor nem kell aggódnod a pénz miatt. A probléma inkább az, hogy a helyi nyelv ismerete nélkül elég nehéz munkát találni, ráadásul a nívósabb svéd egyetemek általában kisvárosokban vannak (Lund, Uppsala, stb.), ahol a lakosság egy jó részét a diákok adják, így meg esély sincs munkát találni. Szóval én egy fővárost céloznék meg, ott nagyobb eséllyel találsz csak angollal valami részmunkaidős melót.

Stockholmban egy szoba bérlése kb 5-6000 SEK, én kajára kb 3000 koronát számolnék, ami simán hozható, ha néha főzöl néha meg beülsz valahova kajálni. Diákbérlet 590 SEK. Ezen felül már csak rajtad múlik, hogy mennyit jársz szórakozni, mennyi ruhát veszel, stb. Szóval én olyan 10-12 ezer koronát mondanék, ami olyan 300-360 ezer forint. Ha kapsz koliszobát, akkor 1-2 ezer koronát spórolhatsz, ha bringával jársz, akkor -590 SEK, ha nagyon meghúzod a nadrágszíjat kaja szempontjából és nem bulizol sokat, akkor talán 6-8 ezerből is kijössz, de azt az életstílust nem lehet sokáig fenntartani szerintem.

2019. okt. 1. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


En Eszak-Europaban tanulok es szerintem megeri mar az alapkepzest is itt kezdeni. Szerintem ki lehet ennyibol jonni, mar csak azert is, mert itt kb. 700 euronyi fizetest kapunk a tanulas utan (diakhitel kb. 1000 euro havonta) es ki lehet belole jonni. A 700 mondjuk eleg szukos, de minden azon mulik mennyiert kapsz szobat/lakast. Egy szobaval megoldhato, lakas mar dragabb mulatsag, de ha parban vagytok megeri.

2019. okt. 1. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!