Milyen ott az oktatás?

Figyelt kérdés
Azoktól kérdezem ezt, akik Szlovákiában és Romániában(vagy még pl.Szerbia) töltötték iskolás éveit.

2023. okt. 14. 14:36
 1/5 anonim ***** válasza:
95%

Én Romániában tanultam 15 vagy 16 éves koromig, tehát a gimnázium felét még ott töltöttem.

Szerintem ott sokkal de sokkal szigorúbbak a tanárok, itt meglepően felüdülés volt beülni egy gimnáziumi órára. Ez viszont nem feltétlenül jó, szerintem az arany középút valahol ott lenne, hogy tiszteljük őket eléggé, de közben nem félünk tőlük.

A tananyagról annyit, hogy én 11 és 12.-be kb. semmit se tanultam itt. Az, ami itt tananyag volt az utolsó két évben azt ott már réges rég elsajátítottuk, volt olyan amit még 8. osztályba. Úgyhogy őszintén nem értettem soha itt a síránkozást, hogy "jaj túl nehéz és túl sok a tananyag". (bocs, ha ezzel megbántok valakit, de szerintem nagyon keveset várnak el itt alapvetően a diákoktól). Ha hasonlítanom kéne akkor azt mondanám, hogy itt az emelt szintű érettségire felkészítő az, ami ott az átlagos tananyag.

Illetve ami nekem még furcsa volt mikor kijöttem ide, hogy heti 5 tesi van ugyebár. Eleinte rettegtem, hogy az milyen lesz, de hamar kiderült, hogy (és ezt hallottam máshonnan is) az is borzasztóan laza. Romániában szerintem fixen 2 tesi volt egy héten, egész általános alsótól kezdve gimiig, de ott meg legalább izzadtunk és érdemben mozogtunk. Én elég keveset mozgok, nem ez a kedvenc elfoglaltságom, de utólag is úgy ítélem meg, hogy inkább legyen heti 2 rendes tesióra semmint 5 hanyag.


Volt anno egy Szlovákiai levelezőtársam, ő is hasonlókról számolt be, bár kicsit úgy éreztem, hogy ott meg mégtöbb a tananyag mint Romániában.


Ugyanakkor hogy Magyarországról is mondjak valami jót: én úgy érzem, hogy a tanulási lehetőségek itt sokkal sokszínűbbek és elérhetőbbek. Nem csak a fővárosról beszélek, hanem alapvetően a tanfolyamokról, továbbképzésekekről, online előadásokról, stb. (és megintcsak megjegyezném, hogy ezt most nem arra értem, hogy mi a magyar nyelven elérhető tanfolyam Romániában, hanem hogy összességében bármely nyelven milyen és mennyi tanfolyam van ott).

2023. okt. 14. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!A történelem órák milyenek voltak?Hallottam, hogy ott nagyon hamisítva tanítják.
2023. okt. 14. 15:37
 3/5 anonim ***** válasza:
93%

Talán egyedül a történelem órára tudnám azt mondani, hogy nem volt annyira kemény mint itt. Most az, hogy mennyire hamisítják, engem kicsit sem érdekel. Lehet ezen háborogni, de felesleges, a lényeg hogy tanuld meg, írj felmérőt, érettségizz le és utána ha érdekel a téma akkor olvass utána alaposan. Nekünk volt olyan töritanárunk, aki megmondta, hogy ő muszáj leadja az anyagot úgy, ahogy a könyvbe van, és így is kell számon kérje, de legyünk kritikusak. Ezzel kb. mindent elárult.


Megértem, miért kérdeztél erre rá, és az önérzetes (és még nagyon hazafi) tiniket ez tényleg bántsa is (főleg azt a térséget ahonnan én érkeztem), de vannak dolgok amiken nem tudsz változtatni. Megtanulod ahogy a tanár leadja az anyagot és szabadidőben utánanézhetsz alaposabban több forrásból (!!! - ne csak a magyar forrásból, lehetőleg külföldi irodalmat is nézz meg, mert itt is tudnak olyanokat írni a történelemkönyvekbe amivel más ország nem értene egyet, sőt hazugságnak vélné).

Azt még talán elmondhatom, hogy én nem találkoztam romániában olyan tanárral aki értékelte volna a többszempontúságot és kritikusságot ilyen téren. Nyilván nem mindegy a kommunikációd, de szerintem ott hajlamosabbak sértődésre a tanárok és "megalázásnak" élni meg ha egy tini rááll egy témára és elmondja miket olvasott róla. De tény, hogy itt magyarországon is ritka az a tanár aki az ilyent szívesen fogadja - de itt legalább találkoztam egy-kettővel 2 év alatt, míg romániában egyel se 10 év alatt.

2023. okt. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Röviden: sz@r.


Kicsit hoszabban:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


(Most jöttem rá, hogy a "másik" életemben mennyi választ írtam a témában, mert sok helyen felismertem az írásomat :D )



A legfőbb bajom mindig is az volt, hogy románból a magyarok is pont ugyanazt az érettségi tételt kapták, mint a románok. Nem olyan az mint a nyelvvizsga, hogy valamiket bekarikázol egy egyszerű szöveg alapján és kész. Vers elemzés, érvelés írás, és mindez irodalmi nyelven, mert ha "konyhanyelven" írod, ahol a normális emberek beszélnek, pontlevonást kapsz.


A másik meg hogy mi érettségin (vagy bármilyen vizsgán) nem használhatunk semmilyen segédeszközt. Se számológép, se függvénytáblázat. Mikor először láttam négyjegyű függvénytáblázatot, el se hittem, hogy titeket beengednek azzal érettségizni. Mi azt a sok kis jelölést, képletet meg egyéb sz@rságot, amit kérdezhetnek tőlünk, kell tudjuk fejből.


A másik meg az, hogy pl matekból amit mi tanulunk, az halmozottan haszontalan.

Hasonlíts csak össze pl egy magyarországi közép szintű érettségit:

[link]

Meg egy romániait, lehetőleg nem a legnehezebbekből (pl a E_c_matematica_M_st-nat_2023_var_01_LMA-t vagy a E_c_matematica_M_pedagogic_2023_var_01_LMA-t)

[link]

Deriválás, integrálás, mátrixok... Mindennek persze meg is kellett tanulni minden képletét...

2023. okt. 14. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek, hogy ilyen bőven leírtátok!
2023. okt. 14. 18:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!