Bécsi egyetemek?

Figyelt kérdés
Milyen egyetemek vannak Bécsben? És mit lehet tanulni?
2013. júl. 31. 22:28
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Van egy pár egyetem.

Universität Wien (UniWien, vagy HauptUni): Bécs legnagyobb egyeteme, 87 000 diákkal, a világ 52. legjobb egyeteme, Közép-Európa legjobb egyeteme, előkelő egyetemnek számít, rengeteg szakkal a fedélzeten, majd' 1000 magyarral.


Universität für Andevandte Kunst Wien: művészeti egyetem, itt van felvételi, ahogy az orvosin is van. A művészeti szakon és az orvosi karon VAN felvételi. A felvételi kemény itt, rajzolni, festeni, fotózni tudni kell és az interjún jól kell szerepelni. Bár vannak ott is magyarok.


Universität für Boden Kultur: hasonló, mint az Andevandte, pontosabb leírást nem tudok róla adni, nem ismerem.


Technische Universität Wien (TUW, TU, TU Wien): műszaki egyetem, Közép-Európa legjobb Műszaki Egyeteme. Jobb, mint a BME, vagy az Óbudai, a világ legjobb egyetemeinek top 100-as listájában benne van. Itt is sok szak van, iszonyúan modern épületek, ahogy a többi egyetem esetében is. Itt is 400-as magyar sereg található. Engem felvettek ide tegnap. Az informatika szakokon van felvételi elbeszélgetés, de ahhoz kell egy motivációs levél. Állítólag nem gázos, sok olyan tanul ott, aki nem igazán tud németül.


Medizinische Universität (MedUni): Egy kórház is egyben. A gyakorlatot ott tudod megcsinálni. a neve is elárulja, hogy Orvosi Egyetemről van szó. Itt is van felvételi. A középiskolás anyagnál többet nem kérdeznek a felvételi teszt megírásakor. Sok a magyar ott is.


Universität für Musik und darstellende Kunst: Zenei Egyetem. Producer és a kötődő szakok. Művészeti, itt is van felvételi. Többet nem tudok mondani, nem igazán ismerem.


Veterinärmedizinischen Universität (VetMed): Állatorvosi Egyetem, Biotechnológia, Biomedizin...stb. Ezt se ismerem.


a [link] oldalon találsz több infót az egyetemekről. Vagy az AT4HU a Facebookon. Több csoportja is van az utóbbinak.

Igen, ingyenes az összes osztrák egyetem, a Fachhochschule-k fizetősek, de egységes az áruk, 363€/Szemeszter, ami nagyon olcsó.


2011-ről 2012-re 408%-al nőtt a magyar diákok száma kint. Boldog boldogtalant felvesznek. Ha full 2-es az érettségid, akkor is. Ingyen tanulhatsz. Ha nem tanulsz, akkor a STEOP nevű vizsgarendszer kiszór. 2x bukhatsz, ha elhalasztod, mind a kettőt, akkor vége. Általánosan felvesznek 2000 diákot egy szakra, és kiszórnak az első évben 1500-at. Sok a magyar diák, meg lehet csinálni a STEOP-ot, de TANULNI kell.

Sok helyen kérnek német nyelvvizsgát, vagy az érettségi 5-öst. Ha nem tudsz németül, akkor neki se vágj, vagy fejleszd a tudásodat de gyorsan.

Vagy a VWU-ra jelentkezel. Vorstudierlehgangen der Wiener Universität: megtanítanak németül, egy félév alatt, és kapsz egy nyelvvizsgát. 445€ az ára. Én kérvényeztem, mivel ugyan középfokon beszélek németül, de nem vagyok benne biztos. Én a C1-re hajtok.


Sok sikert a nézelődéshez! ;)

2013. júl. 31. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hasznos volt! :)
2013. aug. 1. 13:12
 3/10 anonim ***** válasza:

Én bécsben jartam fizika szakra(Uni Wien), bar annak már tiz éve (Berlinben folytattam.)

"Universität für Boden Kultur: hasonló, mint az Andevandte, pontosabb leírást nem tudok róla adni, nem ismerem." (Helyesen "Bodenkultur")

Valóban, hadd adjak pontosabb leírást:-) Ez az agrártudományi egyetem. Jártam a kórusukba vicces volt, de tele van vidékiekkel, nem meglepö. elég családias, vszlag kis egyetem. Azért az "agrár" nem szüken értendö lehet ott genetikát és molek. biológiát is tanulni/kutatni. (persze Gödöllõn is, csak ugye a pénz...)



A következö nagyon témafüggö, de nagy vonalakban érvényes az állítás, hogy az osztrák felsöoktatás a nyugat-európai középmezönyben van, nem fölötte. A magyar viszont alatta. Ha másban nem, reputációban mindenképp.

Ha a fenti válaszoló a "közép európába" csak Keleteuropát és Ausztriát érti bele, ugy persze igaz, hogy ebben a csoportban a legjobb egyetemek itt vannak, hiszen gazdagabb (söt:igen gazdag) ország fejlett, tudásalapú társadalommal-iparral, ami után mi még csak futunk.

De ha már Németországot, vagy Svájcot belevesszük, akkor inkább az utolsó helyre csúszik.


Érdemes ezeket a rankingeket nézegetni, persze ez nem egy exakt tudomány, nem kell a rangsort halálpontosan az igazságnak tekinteni, de a nagy különbségek nem véletlenül vannak. És kelet európa éppen hogy alig van fenn a listán, szorítjak ki pl. az ázsiaiak:(

a linkek az europai listákra mutatnak:

[link]

és

[link]


Persze nagyon attól függ milyen pályáról beszélünk, a bécsi a Zenei-hangszeres-énekes szakok (Uiv. f Musik) nyilván világszerte nagyon elismertek. Tudtommal pl. a pszichológia, és a germanisztika, filológia (uni wien) valamint talán az Orvosi is kiemelkedönek számít a német nyelvterületen.

(Magyarországon pl. a diszkrét matematika meg az elméleti fizika néhány ága nagyon jó)



Szóval jobb lenne, ha megmondanád milyen szakok, irányok érdekelnek, ugy pontosabbat tudunk mondani.

2013. aug. 3. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Eloszor is koszonom a valaszt! :)

Sajnos meg nincs elkepzelesem arrol, hogy mivel is szeretnek foglalkozni a jovoben. A human tantargyak erdekelnek inkabb. Nyelvekben jo vagyok, ezek erdekelnek is. Erdekel meg az ujsagiras is, es szeretek olvasni paranormalis jelensegekrol... mostanaban ezek nagyon felkeltettek az erdeklodesemet. Egy ideje megtetszett a stewardess hivatas is, de sajnos azt csak ideig oraig lehet csinalni, es sok hatranya is van, de nem zarkozom el tole. Szoval meg keresem az utam...Valami otlet?! :)

2013. aug. 6. 00:09
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Hm, ha jól saccolom, még 1-2 éved érettségiid eldönteni? Nyelvtudás? (Nem tudom mik az elöírások a kölönbözö német egyetemeken, azt olvastam itt, hogy pl. bécsben nem vészes, persze minél jobban tudsz, annál könnyebb).


Talán érdemes itt (vagy más egyetemen) végigböngészned a leírásokat. Jo hosszu lista (ez a legnagyobb német nelvü egyetem) lehet, h ez önmagaban hozzáad valamit a világképedhez:-) a leirások kicsit tautológikusak, de kezdetnek jó, lehet hozzáguglizni (német) fórumokon

[link]

a betü (M, B, L...) olyanokat jelöl, hogy Bachelor, Master, Lehramt (Tanári hivatal, ezzel tanithatsz egy osztrák közepiskolaban). Ugy tünik, a Lehramt osztatlan(9sem, gondolom +1sem szakmai gyakorlatra van hagyva)


Az az igazság, a stuard/ess ekröl azt tudom, hogy nagyon kemény meló, és nem szeretném csinálni, szellemileg nem hiszem, h kielegítene. Ráadásul, a MOon való letelepülésre nem tudom mennyire alkalmas(ha éppen nincs itt a nagy nemzeti "szoljom" légitársaság)


A beiratkozási követelményekról (Zulassung) hivatalos infók itt: [link]



Ötletek(ez megy:)


Természetesen egy csomó humán és szociáltudományi szakot fogsz találni, ami érdekes, Bizáncinisztikától a Numizmatikáig. Néhány ötlet, amiböl kicsit könnyebb utána megélni (akár még Magyarországon is):


"Erdekel meg az ujsagiras is..." -->

Ha van egy bizonyos nyelvtudásod, megcélozhatod a Publizistik (máshol Journalistik) alatt futó szakot. [link]


Nyelvek....

Tanulhatsz egy nyelvhez-kulturahoz köthetö szakot, ugye érdemes olyat, ami regiónkban releváns, vagy mert nagy a kereslet(Angol, Német), vagy mert kevesen/alig valaki beszéli.

Igy fogsz tudni nagyon jól németül, és szorgalomtól függöen jól egy-két további nyelven, közben a kultúráról is tanulsz; nyilván érdemes 1-2 semesterre ösztöndíjat szerezni az adott országba, erre szoktak lenni lehetöségek. Viszont a Hungarológiára sztem azok mennek, akik olcsón szeretnének diplomát...:)

Érzésem szerint a fenti meggondolás alapjan jó választásnak tünik: Orosz, Kínai(Sinologie), Francia, Spanyol, Török, Japán, Arab, talán még a Lengyel, a Koreai, a Holland(Nederlandistik)~Afrikaans, és Skandinavisztika(az utóbbiak, mint biztos tudod, Niederdeutsch nyelvek, így elég könnyü németröl tanulni) is. Nem tudom, mennyire várják el a kezdeti tudást, lehet hogy szakonként változó.

Az anglisztika ugye tipikus választás, az én idömben nagy volt a tömegnyomor, hiszen akinek jobb ötlete nincs, reál tárgyaktól fél, odamegy...

Én inkább megpróbálnám az angolt inkább máshogyan fölszedni (egy anyanyelvi csajjal/sráccal együtt:) és/v Erasmus félév keretében) Szvsz, angoltudás nélkül "nehéz életed lesz"...



Tolmács(Dolmetschen), igen kemény kenyér (legalabbis a szimultántolmács) de tudtommal vszag jol lehet munkát találni, nem is fizet rosszul. De egy életen át?



Megjegyezném, hogy most vettem észre, hogy egy pár ANGOL nyelvü szakot is bevezettek, ugy tünik ezek mind Master szakok (elötte kell bachelor)- ha érdekel, ez jó lehet egy angoltudás elmélyítéséhez:

Urban Studies, Wirtschaft und Gesellschaft Ostasiens (East Asian Economy and Society),...



Ha nem feltétlenül akarsz Bécsben élni, más német egyetemre is mehetnél... itt kicsit pofozgattam ezt a témát:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula..

Pl. ha megtetszik Berlin (Nekem nagyon bejött, Béccsel ellentétben), a Freie Uni-t ajánlanám, sztem jobb a hangulat mint a régebbi, de még mindig enyhén keletnémet Humboldt-on, bár a szervezés állítólag kicsit kaotikus. A THE ranking(l. fent belinkelt threadet) szerint mindkettö marha jónak számit humán-kultúra területén.

[link]



Bár már megírtad, azért elgondolkodhatsz, mennyire félsz a matektól - ha nem, akkor olyanok is nyitva álnának elötted, mint a pszichológia(szintén tömegszak, bécs ebben "nagyhatalom":) vagy internationale Betriebswirtschaft, akár a Wirtschaftsuni-n (Közgáz), ami próbál kisit elit egyetemként pozicionálni magát (nincs is túl jó hírük a 'guccis' WUs diákoknak, l. "schnösel":). Általában ezekböl ill. a matematikai jellegü tudással tudtommal könnyebb megélni mint pl. történelemdiplomával.



Általánosságban szólva, az egyetemi évek alatt érdemes figyelni, hogy az ember némi extra skilleket szedjen föl (valami õt érdeklö területen), ami interdisziplinárissá teszi és megkülönbözteti öt a másik 500 végzöstöl, pl. nyelvészként érthetsz még a joghoz vagy a releváns számítógépes dolgokhoz, vagy akár könyveléshez - Bécsi Egyetemenen elég sok lehetöség van tanulni, de elö nem írják neked.


Mellesleg, amennyiban azt reméled, hogy humán értelmiségként nem kell majd értened a számítógépekhez (MS office csak az alap, annál érdemes tovább gondolkozni), szomorúan közlöm veled, hogy rosz évszázadba születtél, minél elöbb kezded a gépekkel való barátkozást, annál jobb - pl. ezt én is kicsit késön vettem észre...

Nyilván informatikát nem akarsz tanulni, de pl. Comuterlinguisztika nem érdekelhet?

[link]



-------------------------------


"...es szeretek olvasni paranormalis jelensegekrol... mostanaban ezek nagyon felkeltettek az erdeklodesemet"

uh... ezt TTK-sként szomoruan hallom... nem tudok igazan komolyan vehetö, pozitiv eredménnyel záruló kutatásokról, csak olyanokról, amit sikerül mint olyant a general publik felé eladni (itt jön be a journalistik:). A megfelelö tdományos közösségeket tudtommal nem sikerült kicsit se meggyözni, bár a Homeopátiára, lehet, hogy határeset, rákeresnék a wikipédián(angolul!)


ennyi:)

2013. aug. 6. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ja, és ha a fentieket tul kötöttnek találod, itt egy echte bécsi specialitás!

(talán máshol is van ilyen, kicsit a középkori egyetemre hajaz, de ma már nagyon ször ellen fekszik a Bolognával beköszöntött angolszász kötöttséget követö trendnek):


"Studium irregulare"

Azt tanulsz azt amit akarsz, olyan egyetemeken, amiken akarsz, persze átnézik a programodat mielött engedélyezik.

Pl. értelmes módon kombinálhatnád az orvostudományt a számítógépes nyelvészettel, ha még nincs ilyen. részletek itt:


[link]

2013. aug. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!!:))
2013. okt. 12. 16:07
 8/10 anonim ***** válasza:
szivesen:)
2013. okt. 13. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ja, és a friss hír: a Sólyom fizetésképtelenséget jelentett :-/
2013. okt. 13. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
ezt jó tudni. Úgy se olvasok itt kint otthon híreket.
2013. okt. 13. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!