Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » A határon túli magyarok hány...

Nemgyk kérdése:

A határon túli magyarok hány éves kortól tanulják hivatalosan a környező országok nyelvét? A tantárgyaik milyen nyelven vannak? Az érettségi milyen nyelven van, esetleg változik tantárgyanként?

Figyelt kérdés

Minden válaszra kíváncsi vagyok, elsősorban a mostani érettségi szabályozás érdekel, de kíváncsi lennék a rendszerváltás utáni állapotok változására is (már ha volt egyáltalán).

Köszönöm :)



#Ukrajna #Szerbia #magyar oktatás #határon túli magyarok #Szlovákia #anyanyelvi oktatás #kisebbségi nyelvhasználat Románia
2017. dec. 2. 00:44
 1/3 anonim válasza:
88%
Szia! Én csak Szlovákiáról tudok nyilatkozni. Amikor én óvodás voltam, 1996-1998 között, mivel én magyar óvodába jártam, nekem minden magyarul volt. Voltak próbálkozások az ovónénik részéről, hogy pl az állatok neveit tudjuk szlovákul, úgyhogy már nálunk óvodás korban kezdtük. Utána magyar alapsuliba mentem mindent magyarul tanultunk kivéve a szlovákot. Úgyhogy hivatalosan 6 éves kortól kötelező szlovákul tanulni, még akkor is, ha magyar suliba jársz. Magyar gimiben érettségiztem, úgyhogy magyarul kellett érettségiznünk. Kivéve a nyelveket, az angolt és a szlovákot, mert azt persze azon a nyelven kellett. Remélem segítettem valamennyit. Amúgy még annyit, hogy vannak olyan magyar tanítási nyelvű középiskolák, pl az egészségügyi középiskola Dunaszerdahelyen, ahol azt hallottam, hogy ott ilyen speciális tantárgyakat szlovákul kellett tanulniuk.
2017. dec. 2. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%
Szerbiában elsős korunk ota tanuljuk a szerbet,heti 2 oraval,erettsegizni csak anyanyelvbol kell,de aki nem tud szerbul az nagy hatranyban van mivel szerbul hamarabb tud keszulni az erettsegire a kulonbozo tantargyakbol
2017. dec. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Én a saját tapasztalataim tudom megosztani: Magyar nyelvű osztályba jártam mint általános, mint középiskolában (Szabadka). Elsőben het 4*45 perc volt a szerb óra, harmadiktól úgy emlékszem heti 3, majd felsőben 2*45 perc hetente. Középiskolában minden tantárgyat magyarul tanultam, kivéve a szerb nyelvet (heti 2*45 perc). Ott érdekes volt, mivel a tanárnő szerb nemzetiségű volt és egyáltalán nem tudott magyarul, viszont voltak többen az osztályban akik meg szerbül nem tudtak, ezért ez sokszor kínos szituáció volt. Az értettségi megint csak magyar nyelven folyt.

De például Újvidéken, vagy azokban a városokban ahol a magyarok aránya alacsonyabb, előfordul az, hogy hiába magyar tannyelvű azt osztály, ha nem találnak magyar nyelvű szaktanárt, akkor szerb anyanyelvű tanár tanít jónéhány tantárgyat. Nekem szerencsére nem volt ilyen gondom.

2018. jan. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!