Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Még mindig nem tudom eldönteni...

Még mindig nem tudom eldönteni, hogy geográfiát vagy geológiát tanuljak? Nagyon megköszönném, ha írnának azok, akik e 2 közül vmelyiket tanulták/ják, tapasztalatok, elhelyezkedési esélyek? Minden érdekel ezekkel kapcsolatban

Figyelt kérdés
Tudom,elég divatos lett mostanában,hogy külföldön keressünk állást és elsősorban én is külfölben gondolkodom. De melyikkel tudnék később jobban elhelyezkedni külföldön: a geográfus vagy a geológus diplomával? Már rongyosra böngésztem a google-t.
2010. júl. 14. 13:57
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%

és ez is csak így jön be

[link]

2010. aug. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
nagyon köszi, bár azt hiszem mégsem tudtam mindent a geográfusságról. Sokat segítettél,köszönöm! Sok sikert és minél több terep munkát kívánok! :) M.
2010. aug. 9. 17:26
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

Egy érdekes blog a geológus elhelyezkedés kapcsán


[link]


Hát ez tényleg csak külföldön jön be…


Némi kieg az előző kommenthez:


Geográfus – nagyon szép, színes (és személyes tapasztalataim szerint) magas színvonalú képzés – de ez sajnos nem egy klasszikus értelemben vett szakma…


Geológus – ez egy klasszikus értelemben vett szakma, amit a képzésből láttam az nagyon profi és érdekes volt – de ez csak akkor kifizetődő, ha külföldön akarsz dolgozni. Ott azonban akár nagyon jól is kereshetsz…


[link]


Összegezve: ha vki racionálisan gondolkodik, akkor a geológia nagyon kemény út, rengeteg buktatóval, a „geográfus” meg inkább hobbi…


„Mit dolgoznak a geográfusok?”


Nos, hogy egy kissé okosabb legyél, azt le tudom írni, hogy a mi évfolyamunk mivel foglalkozik


A következő területeken állnak helyt:


- Felsőoktatás (Budapest, vidék – doktorandusz, tanársegéd)

- Államigazgatás (köztisztviselő, adminisztrátor bármilyen területen)

- Minisztériumi/önkormányzati háttérintézmények (leginkább pályázati ügyintézés, adminisztráció, ügyfélszolgálat)

- kvázi-állami vállalatok (adminisztrátor)

- pályázatírással foglalkozó tanácsadó cégek (adminisztrátor)

- civil szervezetek (ők is leginkább forrásszerzéssel, projektmenedzsmenttel foglalkoznak)

- és vki még ilyet se talált.


Vannak persze – általánosságban – egyéb kuriózumok is, pl. MTA kutatóintézet, VÁTI, stb. de ez nem jellemző. És az efféle állások (nagyon gyakran) belső kapcsolatokról szólnak.


Az egyszakos földrajz tanárok között szerintem nagyon sok a pályaelhagyó és a geográfusok döntő része is olyan helyeken dolgozik, ahol nem kifejezetten geográfust kerestek…


Tulajdonképpen alig keresnek kifejezetten geográfust.. ezzel szerintem mindent elmondtam… Érdemes visszafelé nézni munkaerő-piaci igényeket. Keress az Interneten meghirdetett geográfus állást. Tanulságos lesz…


Összességében:

- geográfusként nagyon nehéz fehérgalléros állást találni

- de ha kitartó vagy akkor kapcsolat nélkül is fogsz vmit találni (pl. adminisztrátor a közszférában)

- de nem leszel ettől feltétlenül boldog hosszútávon…

- és viszonylag keveset fogsz keresni

- és az is nagyon fontos, hogy az elhelyezkedési célterület szinte 100%-ban az állami szférához kötődik.


A földrajz, geológia nagyon szép dolog, de érdemes ezek mellett olyan dolgokat (is) tanulni, amiből később jól lehet profitálni.


Könyvajánló:

[link]


[link]


[link]


[link]


(az audio book nagyon jó)


Ez is hasznos:


[link]

2010. aug. 15. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a választ, elgondolkodtató... és nem szeretnék az "állami bácsi" alkalmazotta lenni
2010. aug. 15. 14:27
 15/24 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!

Most találtam csak rá erre kérdésre, remélem, hogy hozzá tudok járulni egy kis kapaszkodóval a kérdező dilemmájának eldöntéséhez.

Geológusként végeztem, még a kreditrendszerben. Geológusként is dolgozom, igaz a közszférában.

Jelenleg földtudományi alapszaknak hívják azt a BSc-képzést, amit elvégezve a geográfus vagy geológus MSc-re lehet jelentkezni. Leírás itt:

[link]


Közeli barátaim geográfus szakot végeztek, 4-ből 1 lett településfejlesztő, javarészt EU-s pályázatokat ír, a többiek: 1 grafikus, 1 banki ügyintéző, 1 pedig egy multinál pénzügyes - mindannyian egyéb képzettségük szerint tudtak elhelyezkedni. Persze vannak, akik a VÁTI-nál, térképező cégeknél vagy MTA kutatóban kötöttek ki, nem tagadom.


A geológusok között a hidrogeológusok a diploma kézhezvételével azonnal álláshoz jutottak (ha korábban nem álltak már be valamelyik céghez), a nyersanyagkutatók is el tudtak helyezkedni, sokan maradtak PhD-képzésen: ők főként kőzettan-geokémikusok vagy őslénytan-földtan szakirányon végeztek, s a PhD-képzéssel részben időt nyertek...

A geológus képzést leginkább az különböztette meg a nagy létszámú évfolyamok képzésétől, mint amilyen korábban a geográfus-földrajz tanár összevont évfolyamok voltak vagy a mostani földtudományi alapképzés, amelyen a max. irányszám 160(!), hogy családias hangulatban mindenki ismert mindenkit képességei szerint már az első félév után, s a tanárok "terelgetni" tudták a hallgatóságot. Nem volt jellemző a szivatás, jogtalan vagy igazságtalan kiszúrások, de nem mondanám azt sem, hogy olyan könnyű volt elvégezni. Komplex gondolkodásmódot adott a képzés. Persze, nem azt állítom, hogy páratlan képességű emberek váltak geológussá, jelentősen hígult ez a képzés is, mint a legtöbb. Azonban, ahogy az előttem válaszoló is írta: némi gazdasági ismeretekkel felturbózva ez a tudás ütőképes a munkaerő-piacon. Egy darabig, legalább is, mivel a továbbképzés, önfejlesztés elengedhetetlen a szakma fejlődésével való lépéstartáshoz.


Ami pedig a Frei dosszié oldalán olvasható fórumot illeti: ráismertem a fórumozóra, s nem egy geológust vesztettünk el az elszármazott honfitársunkkal, hanem egy geológus diplomával rendelkező szakácsot, akinek vajmi kevés esélye lett volna geológusként elhelyezkednie akár itthon, akár külföldön. Nem javasolnám ezt a párbeszédet irányadónak tekinteni...

2010. aug. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a választ!
2010. aug. 28. 16:41
 17/24 anonim ***** válasza:
100%

Hűha, milyen sok segítőkész emberke van itten. Igaz kicsit későn írok ide, de csak megerősíteni tudom kedves geográfus barátunkat a lehetőségekkel kapcsolatban és inkább a földrajz szakról tudok nyilatkozni.. Én az elte-n tanulok, de egy év alatt leszűrtem ezeket a dolgokat. Sajnos valóban nehéz megmondani, mivel foglalkozik egy geográfus (más szakosok a ttk-n büfészaknak nevezik, mert pl. a kémiához képest jóval könnyebb...sajnos félig-meddig még az is igaz, hogy mindenből tanulunk egy kicsit de nem mélyülünk el semmiben és ezért nem kellünk a kutyának sem). Az elhelyezkedési lehetőségek sem túl fényesek. Bár az egyetem mélyen titkolja, vagy leginkább nem foglalkozik ilyesmivel egyre inkább hallani lehet kételyeket az elhelyezkedéssel kapcsolatban. Ezt nehezíti az is, hogy marha sokan vagyunk egy évfolyamon is. De tényleg nagyon érdekes dolgokat tanulunk, tele van a szak jófej emberekkel, a tanárok nagy része is rendes, segítőkész, szóval nagyon jó a légkör. Most már én is inkább egy hobbinak tudnám ezt a szakmát elképzelni, de persze azért van lehetőség, de önmagában ezzel az egy végzettséggel nem sokat érsz. Ahogy már leírták előttem is, mellette érdemes elvégezni valamilyen más, kicsit gyakorlatiasabb szakot, okj-t... valóban a megszállottak maradnak ugyan az egyetemen, vagy a legjobbak MTA, legszerencsésebbek VÁDI...de azért ez egy nagyon kicsi része az évfolyamnak. A másik meg, hogy én is úgy hallottam, hogy akik elhelyezkednek aztán tényleg nem geográfusként dolgoznak, hanem valami teljesen mást, legtöbbször köze nincs hozzá. Településfejlesztőkből valóban Dunát lehet rekeszteni, mert más szakoknál is van ilyen szakosodási lehetőség (pl. szociológia), és nálunk is arra akarnak menni a legtöbben. Mondjuk msc-n jóval kevesebben vannak már, mint bsc-n, én sem maradok vszínűleg bsc diploma után mert a föci alapszakot sokhelyen elfogadják, szóval azért nem olyan rossz kiindulási alap...


Geológia valóban nehezebb és kicsit "elvontabbnak" is kell lenned hozzá, ugyanis nem mindenkit köt le, kevésbé megemészthető/megfogható és nem is mindenki képes felfogni a kőzetek lélektanát. Most földtudományi képzésről lehet rá szakosodni, ahol azért van rendesen kémia, fizika, főleg az első évben az alapozó tantárgyak nehezek. De jó geológus csak tényleg akkor lehetsz, ha tényleg elszánt vagy és azért maximálisan leköt ez a téma.


remélem már sikerült azóta döntened. Én még most sem tudom, hogy mire mentem volna, ha nem föcire, úgy voltam vele, hogy ez érdekel, nagyon szeretem mind a gazdasági/társadalmi, mind természeti vonalát, és ennyire azért nem voltam megfontolt, mint te. Nem is nagyon foglalkoztam az elhelyezkedés kérdésével, pedig azért nem ártott volna utána járni, mert nem utolsó szempont. Talán ha ezzel tisztában lettem volna akkor más, valamilyen gyakorlatiasabb dolgot választottam volna, mondjuk lehet közel sem szerettem volna ennyire....egyébként, mire te lediplomázol sok víz le fog folyni a Dunán, sosem lehet tudni...


Remélem segítettem, ha egyáltalán olvassa még valaki:)

2010. okt. 20. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
100%

Egy kitűnő könyv a világ megértéséhez/ ”látókörtágításhoz”


[link]


Persze azért Kurtán se rossz:)


De ez más, ez nagyon jó…

2010. okt. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó előtti!

Igen, van még, aki olvassa és köszönöm a hozzászólást mindenkinek! (Az utolsónak is!:))

2010. okt. 25. 13:30
 20/24 Hanyat válasza:
95%

Én éltem az álmaimnak és földrajzra mentem, azon belül is nekem jobban mentek a gazdasági szakirányú dolgok hiszen eleve közgazdasági szakközépet végeztem. Így jutottam el a geográfiához és a terület-település és térségfejlesztéshez. Életem eddig legelhibázottabb döntése volt.

Ma Magyarország nem tud mit kezdeni ezzel a szakmával, hogy geográfus, a legtöbb helyen megkérdezik, hogy mi az, sokan a geológiával, térképezéssel stb keverik.

Ha jelentkeztem mondjuk pályázatírónak nem vettek fel, mert nem pénzügyi a végzettségem (mit érdekelte őket, hogy tudok pályázatot írni, a szakdolgozatom is erről írtam, ők csak közgázast akartak), jelentkeztem térinformatikusnak, hiába értek az autocadhez, nekik kifejezetten mérnök kellett és még sorolhatnám az eseteket.

Persze recepciósnak vagy eladónak se vettek fel, mert hiába tagadom le a diplomám, nincs tapasztalatom nem kellek, bár egy alsós gyerek is eltudná végezni a munkát...

Így lettem én diplomás takarító. 70 ezer ft-ért gürizek naponta és folyamatosan azon gondolkozom, hogy lehetne ebből kitörni. Mivel nekem nincs jó ismerősöm, még jobb helyen igen nehéz dolgom van, ezért úgy döntöttem megcsinálok egy sima valami pénzügyi felsőfokú szakképzést, mert az állásajánlatokat nézve ezzel betudnék jutni a szamárlétra aljára kis asszisztensnek és talán akkor bizonyíthatnék. Emellett nyelvet tanulok még, hogy ne csak a nyelvvizsgám legyen meg, hanem egy tényleges tudás is.

Én talán kirívó eset vagyok nagyon is, de nem kellene 3+2 évet elvesztegetned az életedből, ha utána csak recepciós lehetsz. Ha már benne vagy mindenképp vegyél fel valami eladható jobb szakot mellé minornak (közgazdasági, mérnöki, nyelv). Sok sikert és több szerencsét!

2011. okt. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!