Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Matek vagy egyből gazdasági?

Matek vagy egyből gazdasági?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nagyon szerettem egész életemben a matekot, jó is vagyok belőle (OKTV helyezés) és pályaválasztás előtt állok. Mindenképpen a matekkal kapcsolatban akarok valamit tanulni, viszont azért megélni is szeretnék belőle.

Igazából úgy érzem nincs olyan szak amiiért rajonganék, de van 2 amit úgy el tudnék fogadni.

Az egyik lehetőség matematika Bsc lenne. Ebben tetszik, hogy van még 3 évem eldönteni, hogy milyen irányba szeretnék elmenni, és akkor mehetnék vagy Alkalmazott matek vagy Biztosítási és Pénzügyi matek mesterszakra. Viszont alapképzés alatt egy csomó felesleges dolgot tanulnék (úgy értem olyat, amit pl közgazdaságban nem használnak, pl geometriát) és nem annyira látom azt, hogy mit tudnék ezzel dolgozni. Úgy érzem az egyetem alatt végig bennem lenne a bizonytalanság, hogy lesz-e állásom vagy nem.

A másik a Corvinuson a gazdasági és pénzügyi matematika osztatlan lenne. Erről mindenki kb azt mondta, hogy jól el lehet helyezkedni vele, meg így leírások alapján érdekelne is a dolog. A tantervet megnéztem és egy csomó humán tárgy van benne, nem tudom a valóságban mennyire van ilyen társadalomtudományos jellege. Tetszene, hogy nem tanulnék annyi "fel nem használható" tudást, viszont nem vagyok benne biztos, hogy mennyire tetszene az irány és mivel 5 éves a képzés nem is tudnám azt csinálni, mint egy sima alapnál, hogy mondjuk ha 2 év után rájövök, hogy nem tetszik és akkor még kibírok egy évet, hogy legalább a diplomám meglegyen.



2019. dec. 23. 10:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%
Szerintem az osztatlan gazdelemzővel jársz a legjobban. De a matek alapszak is jó ötlet, ha egyelőre nem tudod, merre akarsz majd továbbmenni. De mondjuk a matek alapszak mellé én felvennék még valami társadalomtudományosat.
2019. dec. 23. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
65%
Azért ne gondold hogy gazdelemzőn nincsenek fel nem használható tárgyak. Rengeteg van. Oda akkor menj ha biztos vagy benne, hogy ilyennel akarsz foglalkozni. Szerintem a matek hasznosabb.
2019. dec. 23. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
69%

A biztosítási és pénzügyi matekkal pont ott dolgoznál, mint akik ehhez képest könnyebb gazdasági szakról jönnek és mint írtad is, rengeteg dolog felesleges hozzá BSc-ről.


A többi alkmat szakirány hiába "alkalmazott" névben, alapvetően kutatásban alkalmazható. Nagy tech cégeknél szoktak keresni reasearch scientisteket és informatikába MI kutatókat, ilyen helyekre jó. Valószínűleg meg kell csinálnod hozzá a PhD-t is, hogy komolyan vegyenek és többnyire külföldön lesznek neked való állások. Szóval eleve 8 (most már talán 9) évvel számolj, ha nem csúszol.


Egyébként szép a matek szak, de nagyon elhivatottnak kell lenni hozzá. Más 3 év után már dolgozik, pénzt keres és a jövőjét építi, amikor neked még több lesz hátra, mint amin addig túljutottál.

2019. dec. 23. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Baluba ***** válasza:
50%

Egyáltalán nem szükséges matekhoz a PhD. Mester után tiéd a világ, ugyan azokat az állásokat elméleti matematikusként (vagy akar fizikusként...) is betöltheted, mint amit a gazdasági matek szakokkal tudsz. Én életemben egy sor közgázt nem tanultam, bankban fogadtam el állást, 2 hét alatt pótoltam a szükséges pénzügyi és gazdasági tudást.

Azt javaslom, azt a szakot válaszd, amit legszívesebben tanulnál, végeznél. Soha nem lesz gondod álláskereséssel, már csak a feltételezett intelligenciád miatt is.

2019. dec. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
69%

Én most vagyok harmadéves a GPME-n. Én is sokat gondolkodtam, hogy menjek e matekra vagy nem. Én azért nem mentem, mert úgy gondoltam, hogy most csúnya lesz amit írok, de ilyen "tök hasznavehetetlen izé s.ar, stb... és nem veszik komolyan+cSaK mAtEkTaNáR lEhEt BeLőLeM uTáNa". Azóta már nem így gondolom persze, sőt az ellenkezőjét gondolom az egészről. A gazdelemzőn sok a matek és szorgalmi időben is sokat kíván attól függetlenül, hogy corvinusos szak. Van sajna pár igazi hülyeség a tárgyak között mint pl vállgazd, közösségi gazdaságtan,politika tudomány, gazdszoc stb..., de ezekhez úgy kell hozzáállni, hogy pár kredites könnyű 5-ösök és javítják az atlagod, többre nem igazán jók:). Nagyjából kialakult szerintem mindenkiben mostanra, hogy ha nem a "matekos jelekkel" írnak valamit akkor kb unalmas szövegnek látjuk már. A szak felépítese nagyon archaikus, csomószor nagyon régi és elavult matematikai modelleket tanulunk amiket szerintem sehol sem használnak már, de cserébe nehéz megérteni. Programozási skillekre nem ad kb semmit a szak meg úgy alapvetően szerintem az egyetem sem igazából, pedig annak nagy hasznát lehet venni. Van egy kis VBA-s meg R mókázás, később Matlab de ez sajna nem az amire azt mondod hogy hüdejóvolt. Persze önszorgalomból fejlesztheted magad, az a legbiztosabb hosszú távon ;). Ami még nem szól a szak mellett, hogy 5 éves és nagyon sok az öreg tanár, akik annyi hülyeséget művelnek, hogy már szabadulnánk ettől az egésztől csomóan, de nem tudom pl az ELTE vagy BME matekon milyen a tanári gárda, ott is "elavult e" :D

A BPM-en ha jól tudom lehetsz aktuárius vagy kvantos. Ha gonosz vagyok akkor lehet ott többet tanulsz kvantos témákat mint itt, de még senkise végezte el a pénzügymatek specet ebbe az 5 éves rendszerben. Aktuárius meg szerintem csak BPM után lehetsz ha jól tudom és lasszoval fogják most az árazokat, mert alig vannak xD

Apropó specializációk:3 évtől mehetsz pénzügy vagy gazdmatek specre. Általában mindenki pénzügyre akar menni mert trendi, munkahelyen kompatibilisiebb, kevesebb a matek sokkal és kevesebb órád lesz a MatKG tanszékkel ami erős érv... (helyette 100 János féle órák vannak :'( ). Gazdmatek szeerinteem alapvetően kutatóibb de aztán meglátjuk mi jön ki abból

2019. dec. 25. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
88%

Utolsó vagyok.

matekon nem tudom mennyire jó a valszám és a statisztika együtt, de eddig nekem az az érzésem, hogy itt nem igazán fektettek bele hangsúlyt, de bízok benne, hogy ez megváltozik a következő tárgyakban. Viszont az elég nagy előny ha úgy rendesen tudod mi ez a valszám(/stat), mert a pénzügyekben meg ahol modelleznek nagy hasznát veszed

2019. dec. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat mindenkinek!
2019. dec. 26. 15:54
 8/12 anonim ***** válasza:

Én is hasonló cipőben járok.


#5 Esetleg megkérdezhetném, hogy mennyi a szakon a lemorzsolódás?

Most volt a GPME-n nyílt nap, és mondták, hogy jövőre 3,8-as átlagtól kapunk ösztöndíjat, különben fizetnünk kell. Ezt mennyire nehéz teljesíteni?

2019. dec. 26. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
73%
Nem értem miért kell lepontozni, én elvégeztem a gazdelemzőt, a bátyám a matekot. Látom, hogy ők mit tanultak, és hogy mi mit. Szerintem a matekon ha több felesleges tárgy is van, azok is egyrészt egy másfajta logikára tanítanak, másrészt a hasznos tárgyak tényleg hasznosabbak. Ahogy más is írta, gazdelemzőn pl programozni nem tanítanak meg, pedig annak lenne értelme, ebben a szakmában programkódokat kell majd írni sokat.
2019. dec. 27. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

#8-as kérdezőnek.


Azt hiszem 67-en kezdtük ,most olyan 43 ember van az évfolyamon. Páran átmenetek AK-ra, valakik G karos szakokra, de volt aki pályaelhagyó lett, mert rájott, hogy más érdekli :)


A 3,8 hozható, csak igazából az kell, hogy felmérd ezt az új rendszert az egyetemen. Ha kredit átlag akkor ugy számolod, hogy a jegyeket sulyozod a kredittel és elosztod az összes kredittel, amit fevettél. Lehet úgy játszani, hogy felveszel valami egyszerűbb dolgot és megirod 5-re,az csak javít majd. Az algebra1, mikro1 5 kredit, analízis1 pedig 6 kredit. Ha ezekre nagyon összpontosítasz, akkor meglesz :) a matek szóbelikre tanuld meg a bizonyításokat és akkor jó jegyet fogsz kapni. Vállgazd is van, ott fel lehet venni az emelt gyakorlatot, ami szerint egy picivel hosszabb beadandót kell írni és 8 kreditet kapsz!!!! Ezt az átlag miatt érdemes lesz szerintem megpróbálni.


Vannak konzik matekokból és mikrobol is (többi félévben is), azok segíthetnek talán majd a zh jó meg írásában.

Majd tanulás közben a telefont tedd el messzire, a tétel kimondás+bizonyítás kombót pedig gyakorold be szóbelire nagyon és simafix minden, talán még ösztöndíjat is kapsz :)

2019. dec. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!