Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek ez abszurd, vagy...

Szerintetek ez abszurd, vagy ésszerűtlen álom?

Figyelt kérdés

Mostanában kellene eldöntenem, hogy mit szeretnék kezdeni magammal iskola után.

Már kiskoromban megfogalmazódott bennem, hogy mindenképp valamilyen segítő szakmát szeretnék választani magamnak, de csak az utóbbi években merült fel bennem, hogy szeretnék ápolónő lenni valahol a harmadik világban, vagy katasztrófa súlytotta / háborús övezetekben, menekülttáborokban, tehát valamilyen segélyszervezetnél, de nem önkéntesként. A legszimpatikusabb számomra az Orvosok Határok Nélkül (MSF), de erről még nem döntöttem.

A lényeg az, hogy nagyon szívesen kitanulnék tehát ápolónak, de az, hogy valamelyik magyar kórházban dolgozzak, az kifejezetten taszít, nem akarok itt egy ,,átlag kórházban’’ dolgozni. (Tudom, ez nem a legjobb megfogalmazás, elnézést.)

Szóval a konkrét vágyam az, hogy olyan rászorulókkal dolgozhassak, akiknek nem automatikus, hogy segítséget kapnak, a világ olyan területein, ahol tényleg annyira rosszak a körülmények, és akkora káosz van, hogy kilátástalannak tűnik a helyzet.

Viszont nem tudom, van-e ennek realitása. Nem tanulnék ki ápolónőnek, ha irreális az álmom, hogy egy ilyen szervezetnél dolgozzak.

Valakinek van valamilyen tapasztalata? Vagy van erre esély? Olvastam, hogy veszélyes, mert járványok közt kell dolgozni, és konfliktusos területeken, de engem ez sem riaszt vissza.

Viszont azt sem tagadhatom, hogy valójában fogalmam sincs, milyen pontosan egy ilyen munka. Nem tudom, sosem voltam, csak él a fejemben egy kép, és tudom, hogy szeretnék ilyen embereken segíteni, ilyen emberekkel dolgozni, de ettől még semmi tapasztalatom. Oké, tudom, hogy nem riaszt a vér látványa, és szerintem mindenhez hozzá lehet szokni, de ettől még nem tudhatom, hogy képes lennék-e rá.

Nem mertem elmondani a családomnak, sem a barátaimnak, hogy ez az álmom, félek, hogy kinevetnének, azt mondanák nem vagyok ehhez elég bátor stb, és hogy ez az egész túl távoli és nagyszabású. Az az igazság, hogy mindig titkoltam ezt, ezért teljesen idegennek éreznék, hogy ezzel akarok foglalkozni, úgy éreznék nem illik hozzám, pedig szerintem de, csak ezt nem osztottam meg velük.

Plusz tudom, hogy nem támogatnák a veszélyei miatt, de akkor is erre vágyom.


Mit gondoltok? Bele kellene vágnom, van ennek realitása? Valakinek van valami tapasztalata, vagy akár ismerőstől hallott valamit?


Köszi előre is a válaszokat!!



2020. jan. 24. 10:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem szép dolog, de egyrészt ha segítő szakmával szeretnél foglalkozni, akkor érdemes tudomásul venni, hogy mindenkinek segítened kell majd, nem csak annak, akit te megfelelően rászorulónak ítélsz. Akár a gazdag, akár a szegény, akár a cigány, akár a fekete fordul hozzád segítségért, nem fogathatod a szemed, nem ítélkezhetsz felettük, mindannyian ugyanolyan ellátást érdemelnek.

Másrészt a harmadik világban is ugyanúgy élnek szemét, mocskos emberek, mint bárhol máshol. Ott sem feltétlenül fognak hajlongva köszönetet mondani az egészségügyi személyzetnek a segítségért, hiába nem jut nekik sok jó, ott is ugyanúgy lopnak, csalnak bizonyos előnyökért, ugyanúgy vannak önző emberek és pl Afrikában is ugyanúgy előfordul, hogy hülyének nézik az orvost vagy a nővért, amiért oltást szeretne nekik beadni, ha az ő törzsi hitük szerint mondjuk kecskét kell áldozni ahhoz, hogy ne legyenek betegek.

Nem lebeszélni szeretnélek, csak szerintem fontos, hogy a valóságot ismerve döntse el az ember, hogy szeretné-e ezt csinálni és ne legyenek illúziói, mert egy közép-afrikai faluból azért nem feltétlenül lehet egy hét után felülni a repülőre és hazajönni, ha mégsem olyan a munka, ahogy képzelted. Ha ápoló szakot végzel, akkor úgyis magyar kórházakban kell végezned a gyakorlatokat, szerintem jobb, ha hozzászoksz az ottani állapotokhoz, mert egy menekülttáborhoz vagy harmadik világbeli "kórházhoz" (értsd: sátor összecsukható ágyakkal) képest még ez is luxus színvonal. Az orvosok határok nélkül francia nyelven beszélőket részesít előnyben (vagy csak őket alkalmazzák, nem tudom), szóval a nyelvtanulást is ajánlom.

2020. jan. 24. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
85%
Én is segítő szakmában dolgoztam 10 évig. Azt nem értettem soha az ilyen véleményekben, hogy hogyan lehet válogatni rászoruló és rászoruló között. Hogy, milyen sérült értékrend kell ahhoz, hogy úgy érezd, az itt a földön fekvő, segítségre szoruló embert nem annyira "menő" megmenteni, mint a többszáz kilométerre fekvőt? Most akkor segíteni akarsz, vagy nagyot akarsz mondani az életedben, hogy te elmentél fekete Afrikába csodát tenni? Nem gond egyik sem, csak akkor legyél tisztában azzal, hogy mit és miért teszel, mert ha kizárólag a mentésről lenne szó, akkor most, hogy megint leesett a hó, a város hajléktalanszállóján kellene osztanod a levest, meg segíteni azoknak, akik nem értek meleg helyre. Önismerettel told meg egy kicsit a pályaválasztást, jót tenne! Magadnak ne hazudj!
2020. jan. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Igen, igazatok van, akartam is ezt írni, hogy tudom, hogy nem lehet így különbséget tenni, és nem is teszek, nem gondolom, hogy van jobban meg kevésbé rászoruló. Egyszerűen arról van szó, hogy ennek a világa jobban vonzz engem, nem azért mert akkor én leszek a szent, hanem azért mert nagyon érdekelnek más kultúrák, szeretnék utazni, világot látni, és tényleg megismerni más kultúrákat, a valóságos világot, mert mindezekről csak a hírekben hall az ember, meg akkor, amikor azt mondják neki, ha nem eszik meg valamit, hogy bezzeg Afrikában éheznek.

És persze nem gondolom azt, hogy ott majd mindenki hálás és kedves lesz, aőt, egyszerűen vágyom a kihívásra is.

Visszaolvasva a szövegemet úgy tűnik az jön le belőle, hogy egy az egyben elutasítom a magyar egészségügyet, de nem. Akárhány évet dolgoznék itt, azért, hogy tapasztalatot szerezzek, de csak akkor, ha az azt segíti elő, hogy aztán egy ilyen szervezetnél dolgozzak. Nem tudom ez mennyire érthető. Szóval a lényeg, hogy nem úgy képzelem, hogy elvégzek egy képzést és rögtön húzok Afrikába, minden tapasztalat nélkül.

És nagyon köszi ezeket a válaszokat, hasznosak voltak. Jó tudni, hogy a francia fontos, mert szerencsére pont azt tanulok az angol mellett:)

2020. jan. 24. 10:55
 4/7 anonim ***** válasza:
61%
A valóságos világ... az van itt is. Nem értjük egymást, de majd olvasd el ezt újra 10 év múlva.
2020. jan. 24. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Plusz nem tudom, ez számít-e, de sok helyen önkénteskedem, amik ilyen segítő szerű dolgok, szerintetek így könnyebb lehet? Vagy az, ha gyermekotthonban, hajléktalanszállón szoktam lenni, az teljesen más típusú, mint maga az egészségügyi segítés?
2020. jan. 24. 11:01
 6/7 A kérdező kommentje:
De #4, szerinted akkor ez önző dolog, hogy a kihívást is keresem ebben a munkában, és mondjuk egy fokkal extrémebb kihívást, mint amit itthon megtalálhatok? Nem tudom, lehet igazad van...
2020. jan. 24. 11:04
 7/7 anonim ***** válasza:
En úgy tudom ilyen helyeken csak önkéntkedni lehet. Az alapítvány finanszírozza a lakhatás és az étkezést de ezért nem jár fizetés. Lehet, hogy en tudom rosszul de mindenkepp nézz utana.
2020. jan. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!