Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Keleti nyelvek és kultúrák...

Keleti nyelvek és kultúrák (japán) vagy Újlatin nyelvek (spanyol) vagy Kommunikáció és médiatudomány?

Figyelt kérdés

Idén érettségizem és kb. két hetem van eldönteni, hol akarok továbbtanulni. Sok dolog érdekel, szivesen lennék fordító, újságíró, iró, dolgoznék televíziónál, érdekel a forgatókönyvírás, rendezés, tehát sok médiás terület. Ezekkel az érdeklődési körökkel a fenti szakokat néztem ki.

Ezekre mind hallottam már a "büfészak" jelzőt, de nem szeretnék se közgazdász, se mérnök, se orvos lenni, úgyhogy a lehetőségeim korlátozottak (tekintve, hogy ezen a hármon kívül kb. minden szakot "büfészakoznak" a kedves gyakoris hozzászólók).


A spanyolt már négy éve tanulom, és már vagyok egy középfokos szinten, ezért gondoltam ne hagyjam kárbaveszni. Habár annyira nem szeretem a nyelvet és nincs fordítóképzés sem belőle. Plusz ebből emelteznem is kéne, hogy bekerülhessek és hát...az egy kicsit necces lenne.


A japán nyelvet szeretem (de csak kezdő vagyok) és fordítóképzés is van belőle a Károlin.


Angolból egyébként jó vagyok (nincs felsőfokúm ugyan, de szerintem meg tudnám szerezni), de nem tudom az anglisztikával érnék-e valamit.


A kommunikációt ugye a média miatt választanám. Úgy láttam elég sok területen el lehet vele helyezkedni. Szerintem egész jól írok, de a szóbeli kommunikációs képességeimmel vannak problémák. Idegenekkel félénk vagyok, zavarba jövök, nem tudom mit mondjak, nehezen ismerkedem, beszélgetek. Ez gondolom nagy hátrány lehet ezen a területen.


Szerintetek melyik lenne jobb választás? Esetleg van valami jobb szak javaslatotok? (A mérnöki meg az ilyesmi szakokon kívül.)

Sürgős lenne, mert elég tanácstalan vagyok :(



2020. febr. 1. 14:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy hallottál-e már a minorokról. A minor tulajdonképpen egy "fél szak" vagy "mellékszak", amit elvégezhetsz az alapszakoddal párhuzamosan (legalábbis ezen a képzési területen). Én anglisztikán tanulok, nálunk másodévben kellett választani vagy specializációt (ezek angolos területek pl. amerikanisztika, szakfordító, irodalom, nyelvészet stb.) vagy egy minort (ami pedig az egyetem által kínált szakok közül választható). Én specializációt választottam, de több szaktársam is választott minort pl. egy másik nyelvszakot, de más bölcsészettudományi szakok is vannak pl. filozófia, művtöri, szocmunka stb., illetve kommunikáció és média minorunk is van. Nyilván ez egyetemtől is függ, hogy milyen a választék és mik a bekerülés feltételei (pl. nyelveknek sokszor kell előzetes nyelvtudás egy nyelvvizsga/érettségi formájában vagy felvételi teszt/elbeszélgetés van). Én azt mondom, hogy ezeknek is érdemes utánanézni, mert akkor azt is figyelembe tudod venni, hogy a főszakod mivel tudod kiegészíteni. Tehát adott esetben pl. elmehetsz spanyolra és mellette felveheted a kommunikációt minornak, vagy akár a japánt, attól függ.

Egyébként a szakválasztáshoz én javaslom, hogy böngészd az egyetemek honlapjait. Például a szakleírás általában mindig nagyon kis kedves, meseszerű, de nem sok minden derül ki belőlük és emiatt érdemes megnézni a tanterveket (esetleg tárgyleírást, ha valahol ezt is közzéteszik, de pl. nálunk olyan nincs :D ). Nyelvszakoknál ez abból a szempontból érdekes, hogy ugye alapvetően nem nyelvtanítás történik a szakon, hanem nyelvészetet, irodalmat, törit stb. tanítanak és inkább ez teszi ki a nagy részét. Itt érdemes végig gondolni, hogy melyik kultúra és nyelv vonzana jobban ebből a szempontból mivel foglalkoznál szívesebben. A nyelvtudást is érdemes figyelembe venni a spanyol esetében, de azért nagyon nagyon szerintem nem kell tőle félni (bár én nem spanyolos vagyok, szóval lehet, hogy jobb, ha erről nem nyilatkozom így). Szerintem azt is érdemes megnézni, hogy milyen kapcsolatai vannak az egyetemnek, milyen ösztöndíjlehetőségekre lehet számítani az adott szakkal (akár nyári egyetem, akár külföldi félév vagy tulajdonképpen bármi). Szerintem ugyanúgy érdemes utánanézni a nyelvtanulási lehetőségeknek is, bár lehetséges, hogy ez Budapesten nem egy nagy dolog (én vidéken tanulok, itt nincsen annyi nyelviskola, sok nyelv nem is elérhető és itt nagyon jó, hogy az egyetemen tanulhatunk nyelveket). Esetleg azt is meg lehet nézni, hogy milyen szakos/kari programok, rendezvények vannak az egyetemen. Plusz nyilván az is nagyon sokat számít, hogy milyen az egyetemi környezet, milyen a hangulat stb., amihez egy nap nyilván kevés, de akkor is ajánlom a nyílt napokat, ha még nem voltál. Illetve, ami szerintem szintén nagyon jó és hasznos az az, ha megkérdezel egy ott tanuló egyetemistát (akár ismered, akár nem, nekem az a tapasztalatom, hogy nagyon segítőkészek szoktak lenni).

Én a helyedben egyébként a spanyolt választanám és mellé felvenném a kommunikáció és médiát minornak, de ez az egyéni preferenciám, szóval nem biztos, hogy számodra is ez lenne a jó választás. Én azt javaslom, hogy gondold végig és próbálj picit jobban utánajárni. Ha nem tiszta, akkor nyárig még mindig tudsz sorrendet módosítani :)

2020. febr. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
72%

A keleti nyelvekkel az a baj, hogy nem fogod rendesen megtanulni az adott nyelvet, maximum társalgási szinten, de nem fogsz tudni üzleti/jogi akármilyen dolgokat intézni. Érdekesnek viszont nagyon érdekes lehet. Esetleg egy call center/ssc helyre elég lehet. Japánért borzasztó sokat fizetnek egyébként, de csak a fővárosban keresett. Előnyben vannak azok, akik félig japánok vagy többedik generációs magyar-japánok, de ez minden nyelvnél így van sajnos.


Spanyolt nem javaslom, akkor már inkább olasz vagy francia. Az angol természetesen alap, de tényleg JÓ angol és nem 100 szóból álló köznyelvi szókincs. Angol helyett jó lehet a német is, szintén sokat lehet vele keresni, illetve javaslom minornak mondjuk svédet, oroszt, hollandot valami speckó de keresett nyelvet.


De erre tényleg figyelj, hogy sok nyelvszakra kell alaptudás, továbbá nem nyelviskola, vagyis nem CSAK az. A kommédia szintén felejtős, hacsak nincs olyan ismerősöd, aki a médiában dolgozik.

2020. febr. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
24%
Egyébként én minor helyett tanárit javasolnék, nem muszáj utána tanárnak menned, de még mindig jó "mentőövnek" és tejesen ugyanazt tanulod, mint az alapszakosok, sőt, még többet is, mert abban benne vannak mesterszakos tárgyak + tanáris/pszicho dolgok. Spanyoltanár képzést én még nem láttam, bár a fővárosban lehet van az is. Mondjuk angol+ választott nyelv tanára (nem kell mindhez előtudás, csak angol/német/olasz emelt), vagy ha nem két nyelvet akarsz, akkor angol+irodalom/etika/valamilyen fantomtárgy...
2020. febr. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem nem szabad csak úgy akárkinek ajánlgatni a tanári szakokat, mert egyáltalán nem lehet egy kalap alá venni a nyelvszakokkal, két teljesen más képzésről van szó és ez nem véletlen. Nem ugyanazt tanulják a tanári szakosok és az alapszakosok, a szakos tárgyakban is vannak eltérések (de nyilván ez az adott egyetemtől is függ) és azt is figyelembe kell venni, hogy a tanárisok tanulnak pedagógiás tárgyakat, nekik van tanítási gyakorlat, hospitálnak stb., stb... Ez nem feltétlenül jelent előnyt mindenkinek, nem való mindenkinek és nem is érdekel mindenkit, mert nem biztos, hogy mindenkinek vannak tanítói ambíciói csak azért, mert megtanult egy nyelvet. A tanári szakpárok eleve kötöttek, tehát nem lehet annyira szabadon választani és én azt tartom a lehető legrosszabb megoldásnak, amikor valaki csak azért választ egy szakot, hogy legyen ott valami. Én is mindig megkapom boldog boldogtalantól, hogy miért nem tanárin tanulok és szerintem ez egy olyan berögződés, ami problémás és valahol szerintem ennek is köze van ahhoz, hogy annyi inkompetens tanár létezik...
2020. febr. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
60%
Elso harom evben teljesen ugyanazok a targyak, Amit egy 3 eves BA anglisztikas megcsinal ugyanazt csinalja egy tanaris is, csak max egy fel evvel elobb vagy kesobb, egy rakat oran egyutt vagyunk. Csak a tanaris meg pluszba anglisztika MA targyakat is kap hozza, mivel a tanari voltakeppen a mesterszakot is magaba foglalja, ezert OMA. A sima BA kepzesen viszont tenyleg tobb a szabadon valaszthato targy, de ezek nem ilyen vilagmegvalto targyak, tanariskent sem marad le semmirol es mondom, tobbet is kap pluszban. Es ha beszel a tanszekvezetovel kb. barmilyen szakos targyat felvehet, ha mondjuk tegyuk fel erdekli a "Translating Literature" vagy akarmilyen megnevezesu targy. 10%-nyi kredittullepes a megengedett szakonkent, ez 18 kredit. Bar a tanari teny, hogy nehezebb, ezt senki nem vitatja.
2020. febr. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk nem ugyanazok a tárgyak, nyilván van átfedés, de nem ugyanaz. Írtam is, hogy ez is egyetemtől függ, mert mindenhol másképpen épül fel a képzés. Valamint nem arról írtam, hogy nehezebb a tanári képzés. Én arra céloztam, hogy nem mindenkinek való és nem azért, mert nem bírja, mert sokkal nehezebb, mert nem tudja a kettő szakot vagy a gyakorlatot megcsinálni stb., stb., hanem azért, mert egyszerűen az egy másik szak, amely más készségeket, személyiséget és kompetenciákat is igényel. A tanítás az egy hivatás és nem mindenki alkalmas tanárnak (még egyszer mondom, hogy nem a tudása, nem a szorgalma stb. miatt, hanem a személyisége miatt).
2020. febr. 1. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
94%

Én média és kommunikáció szakon vagyok.

Nem kell félned a kommunikációs részétől. Mi általában mini filmeket csinálunk egy adott témára és beküldjük a csoportunkba, amit az órán megnézünk és ki ellemezzük a tanárral együtt csoportosan. Megtanitják a plánokat, kamerák mozgását, forgatókönyvet írni,..stb.

Esetleg némelyik órára ppt-t kell csinálni, de nem vészes ha van hozzá ötleted. 10 percig kell csak beszélned. Meg filmet ellemeztek egy Filmtörténet nevű órán. Itt azt fogjátok tanulni hogy hogyan indult be a filmes korszak, pl: Néma filmt, stb. Meg hogyan oldották meg a jeleneteket benne a vágást, a kamera mozgásokat. És egy megadott filmből irni 1 vagy 2 oldalas beadandót.

én most vagyok 1 éves egyetemen. Egyelőre ilyeneket csinálunk. Jó...nem a legkönnyebb szak de szerethető.

2020. febr. 16. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Gábor025 ***** válasza:
36%
japánszakos hallgató vagyok. Sok jót nem tudok erről a szakról mondani. A részleteket privátban szívesen elmesélem. A te helyedben inkább kommédiára mennék.
2020. máj. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszi, de végül a kommédiát nem jelöltem meg. Japán szakra megyek ha felvesznek, aztán meglátom milyen.

De ha lehet, felveszem minornak a kommédiát.


Köszönöm a többi választ is!

2020. máj. 2. 13:13
 10/13 anonim ***** válasza:
97%

Kérdező!

Felvettek végül? Hogy tetszik? :)

2020. okt. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!