Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Villanyszerelő vagy vízszerelő?

Villanyszerelő vagy vízszerelő?

Figyelt kérdés

Elég gyakorlati ember vagyok, úgyhogy mindenképpen a műszaki világban szeretnék elhelyezkedni. Szeretnék szakmát szerezni, mert fontos, hogy a tudásom mellé papírom is legyen.


Jelenleg két szakmán gondolkozom: villanyszerelő vagy vízvezetékszerelő. Évek óta egy kertépítő brigádnál dolgozom, ahol telepítünk öntözőrendszereket és csöpögtetőrendszereket is, annak meg minimális köze azért van a vízvezeték szereléshez, viszont nem tudom, hogy egy vízszerelőnek mennyire kell tudnia hegeszteni, illetve hogy a szerszámok mennyire drágák a villanyszereléshez képest. Illetve azt sem tudom, hogy a vízszerelés mennyire "trágya meló", olyan szempontból, hogy mi számít rossz melónak (szennyvíz, dugulás, ilyesmik).


Mindenki a villanyt javasolja, de mivel még azt sosem csináltam, ezért jelenleg nem tudom elképzelni magamról, hogy menne. Egy villanyszerelőnek kevesebb és olcsóbb felszerelés kell, mint egy vízszerelőnek?


Melyiket válasszam és miért? Kérlek segítsetek, érvekkel alátámasztva. 18 éves vagyok, úgyhogy eléggé fontos lenne a jövőm miatt, hogy jól döntsek.



2020. márc. 14. 19:42
 1/3 anonim ***** válasza:
Amikor kellene, egyik sincs 😀😀, de a lényeg, hogy a villanyszerelő sokkal jobb szerintem. Biztosan találsz munkát a vízvezeték-szerelővel is, de a villanyszerelőnek sokkal nagyobb a felvevő piaca. Ami jó még, az a napelem-szerelés, ezt is csinálhatod a villanyszerelővel.
2020. márc. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És megtanulható, ha az embernek van egy kis gyakorlatiassága? Nekem sokszor atomfizikának tűnik laikus szemmel 😀
2020. márc. 14. 20:25
 3/3 anonim ***** válasza:
Én víz-gáz-fűtésszerelő vagyok. Abban nem értek egyet, hogy a villanyszerelőnek nagyobb a felvevőpiaca. Menj fel a Profession-ra vagy bármilyen munkakereső portálra, ezrével keresik mindkettőt itthon is, meg külföldön is. Hegeszteni manapság már nem kell. Régen alap volt fűtésszerelésnél, most évente 2x ha előfordul olyan munka hogy hegeszteni kell, az is régi rendszer átalakítása/toldása. Szóval már nem jellemző. Mindkettővel tudsz önállósodni és mindkettővel tudsz állami cégnél is dolgozni (E-on, Vízmű). Dugulást mi például nem csinálunk, teljesen más gépek kellenek hozzá, meg nem bírjuk a szagot/látványt, így ezzel nem foglalkozunk. Elég sok cég van aki erre van szakosodva és kimondott duguláselhárító, így ezt a munkát mi mindig átpasszoljuk. Mindkettő szakma leginkább úgy kezdődik, hogy vésés. Nyilván nem egy jó dolog, por van, hangos, egy idő után már a kezed is belefájdul ahogy a gép rázza, de ez sem egy olyan dolog amibe belehalsz. A szerszámokról villanyszerelőknél nem tudok nyilatkozni, leginkább műszerek szempontjából nem. Nálunk ami specifikus az a présgép, 400k körül van pofákkal együtt. Flex meg hasonlók ezeket nem sorolom fel, mert mindkettőnek kell, mindkettő szakma dolgozik vele. Nyilván kellenek fogók, csavarhúzók, stb. Különböző csővágók stb. Ha gondolod menj fel a REMS webshopjába, ott csak épületgépészeti szerszámokat látsz. Ezek mind jó dolgok, de egy átlag gépésznek ezekre nincs szüksége. Gondolok itt például a gépi menetvágóra, ami nyilván kell egy acélcsöves fűtésrendszernél, de mint mondtam ez manapság már ritka, nem kell szaladni megvenni 400 ezerért a gépet, mert bemész egy kölcsönzőbe aztán kibérled 2 napra. Na mindegy. Egyik szakmával sem nyúlsz mellé, azt válaszd ami közelebb áll hozzád. Mindkettőben tovább tudsz fejlődni, víz után gáz, fűtés, villany után is biztos van egy halom lehetőség. Mindkettőre szükség lesz 30 év múlva is, ezt robotok nem fogják csinálni, mindkettő fejlődő iparág (elektronika, geotermikus fűtés, napelem, hőszivattyú stb.). Mindegy, egyikkel sem nyúlsz mellé. A szerszámok tekintetében azért ne törd a fejed, mert ha esetleg vállalkozó lennél, azért ahhoz kell egy pár év tapasztalat előtte mindkét szakmába, addig kisebb munkákat el tudsz vállalni, ahhoz meg nem szükséges olyan kirívó szerszámozottság. Tehát ez ne legyen szempont. Remélem valamennyit segíthettem elfogultság nélkül :)
2020. márc. 15. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!