Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szeretnék beiratkozni pszichol...

Szeretnék beiratkozni pszichológia szakra, hogyan vágjak neki?

Figyelt kérdés
1 éves baba anyukája vagyok. Szóval ha majd lehet, akkor gyes mellett tanulnék. 24 éves vagyok és az egyetemi képzésekről, felvételről hírből sem tudok semmit. Hiába megyek fel bármilyen oldalra, semmilyen információt nem találok a képzésekkel és a felvétellel kapcsolatban (gondolom, mert most nem a felvétel ideje van). Nagyon nehéz tájékozódnom! Szeretném megtudni, hogy hova érdemes menni (Bp.-i vagyok), milyen követelmények vannak, milyen hosszú a képzés, állami vagy költségtérítéses és hogyan, mennyit kell fizetni, ha kell. Elsősorban gyerekekkel szeretnék foglalkozni. Egyáltalán mikor van felvétel az egyetemekre? Segítsetek, légyszi... Ja és sima érettségim van. Hogy vannak a pontok? Az érettségim nem volt túl fényes, magyar 4 vagy 5 (már nem emlékszem, de persze megvan a bizim), matek 2, töri 2, német 3, számtek 5... Van így esélyem egyáltalán? Nappali is meg levelező is érdekel.
2010. aug. 27. 10:24
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%

jelenleg így nincs esélyed

vagy újra érettségizel emelt szinten ötösre plusz nyelvvizsgázol vagy nincs egyetem

[link]

[link]

449 pont szerintem irreális,bár alacsonyabb,mint tavaly

2010. aug. 27. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
86%

magyarra lefordítva újra érettségizel

írok példát

magyar emelt szinten 90%+ biológia középszinten 95%+40 pont az emeltért+egy felsőfokú nyelvvizsga 40 pont(talán 40)idén még 50 volt,nem tudom jövőre hogyan változik=450 pont és pszichóra 449 kellett,de arra is kell gondolni,hogy ez a 449 a legalacsonyabb pontú jelentkező eredménye,tehát ettől magasabbat érdemes elérni

ez csak egy példa volt,sokféleképp lehet variálni,de a jelenlegi eredményeiddel még fizetősre sincs esélyed beadni

2010. aug. 27. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
49%

Öt évnél nem régebben érettségiztél? Akkor beszámítják az érettségit, de ezekkel a jegyekkel elkapáltad magad. Színötös tanulókat sem vesznek fel pszichóra, nem hogy kettes matekkal... eleve ott kezdődik a dolog, hogy bioszból is kellene érettségizni.

A "bármilyen oldalak" helyett érdemes kizárólag a felvi.hu-t böngészni: ami ott nincs fenn, az nem létezik. :P

A jövőre induló képzésekre február 15-ig kell jelentkezni, ugyanígy érettségire is. De ez is fenn van a felvin. A pszichó osztott képzés, először egy hároméves alapképzést végezhetsz, amivel szinte egyáltalán nem lehet elhelyezkedni, így a kétéves mester elengedhetetlen, ha praktizálni akarsz.

Szép dolog, hogy most így kitaláltad, hogy te szeretnél pszichológus lenni, de ha ennyire képtelen vagy infót gyűjteni a neten, akkor nem kellene megpróbálni szerintem, mert nagyon hamar ki fogsz bukni.

2010. aug. 27. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
67%

ha mindenképp gyerekekkel szeretnél foglalkozni,megnézhetnéd az óvodapedagógus vagy tanító szakirányt vagy védőnőit,oda talán elég lenne szűkösen ez a pont,de kéne érettségizned biológiából is,fizetősön beleférne

egyetértek,hogy szép terveid vannak,de én nem is engedném,hogy 4-esnél rosszabb eredménnyel egyetemre lehessen menni,ezt most nem(csak) rád értem

2010. aug. 27. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
11:01-nek: köszönöm szépen az utolsó bíztató mondatodat, miszetint arra sem vagyok képes, hogy infót gyűjtsek a neten. Tényleg köszi. Nem tudom, hogy te milyen lovon ülsz, de nagyon magas, az biztos. :) Mint ahogy leírtam az elején, semmit nem tudok az egyetemekről, és hiába használom a guglit, nagyon nehéz eligazodni, mert a felsőoktatási oldalakon olyan rövidítések vannak, hogy azt se tudom, mit akarnak mondani. A pontokról is csak annyit tudtam, hogy léteznek. Meg hogy ha gyeses anyuka vagyok, akkor plusz pontot kapok. Sajnos nem olyan környezetben nőttem fel, ahol bármit is lehetett hallani ezekről, a szüleim 1 percet nem foglalkoztak velem sosem, így sajnos mai fejjel kezdek rájönni, mi is legyek valójában, mert amit eddig csináltam melót (10 éve), az már nem az én világom. Az érettségit is úgy tettem le, hogy fogalmam nem volt, mihez kezdjek, ráadásul akkor már rég nem a szüleimmel laktam, mert 16 évesen elmenekültem otthonról (6 éve érettségiztem). Így, hogy megéljek, mert nagyon sokat dolgoztam, az érettségire tanultam össz-vissz 2 napot. Most, hogy pár éve normalizálódott az életem, elkezdtem töprengeni, hogy nem jó ez így, váltani kellene. És olyat szeretnék csinálni, amit szeretek, illetve segíteni az embereknek, hogy jobb életet élhessenek. Nem hiszem egyébként, hogy ehhez diploma kell, csak amellett, hogy érdekel is a pszichológia, gondoltam, jobban elismernének, ha lenne egy felsőfokú végzettségem róla. Láttam az ELO-n, hogy lehet tanulni gyermeklélektant, de én az elo-t komolytalannak tartom. Ja még annyit arról, hogy hogy akarok egyetemre menni, ha a netet se tudom használni: sok egyetemista ahhoz is buta, hogy a boltban vegyen egy kiló kenyeret. Vagy a kedvencem: amikor a 22 éves egyetemista ismerősömet anyuciék kiküldték Londonba nyelvet tanulni és reggeltől estig bulizott, úgy jött haza, hogy ott minden olyan szép meg jó, ő ott fog élni. Na ezen akkorát röhögtem, a csajnak eszébe nem jutott, hogy ahhoz, hogy ő ott éljen és úgy, ahogy azt az alatt a pár hónap alatt tette, dolgozni is kell. És persze kinti viszonylatban lehet, h több a fizetés, de a megélhetés is. Szóval nagyon sok egyetemista (tisztelet a kivételnek) azt sem tudja, mi is az élet, de azért ők értelmiségiek. Egyébként számítógépes grafikus és weblapszerkesztő vagyok, de nem tudom az internetet használni. Bocsi, kicsit offosra sikerült.
2010. aug. 27. 11:42
 6/26 anonim ***** válasza:
49%
nem tudom minek ez a hosszú mese,én is zaklatott családi háttérrel,pénz nélkül mentem egyetemre,amit írsz,az csak kifogás
2010. aug. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
83%

Soha ne add fel az álmaidat! Idén a felvételimnél megismerkedtem egy 36 éves nővel, aki szintén az orvosira jelentkezett. Sosem késő elkezdeni :) Szerintem használd fel ezt az évet, és már most kezdj el készülni a biológia emelt szintű érettségire. Ha magyarból 5-ös az érettségid, akkor azt ne tedd újra, mert 100%-ot jelent az új rendszerben. Kicsit megpróbálom összefoglalni a felvételi pontokat, és ami rád vonatkozik:

Te csak duplázva érettségizhetsz az új rendszerben, ez azt jelenti, hogy a két felvételi érettségi tárgyad százaléka kétszer. Tehát a magyar érettségid 100%, és mondjuk biológia emeltet megcsinálod 85%-ra, akkor az (100+85)*2= 370 a 400-ból. Ehhez hozzájön számodra a teljes pluszpont (a GYES 50 pont, az emelt érettségi 40 pont, de összesen csak 80 pluszpontot adhatnak), így összesen 370+80= 450 pont a 480-ból, ami egyes pszichológiai karokon elegendő. Nézd a felvi.hu-t, ott is sok hasznos információt találhatsz. Ha bármi kérdésed lenne még szívesen írok :)

2010. aug. 27. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
83%

Nah írok én is, hogy kapj használható választ, de baromi hosszú lesz:DD


A pontszámítás:

Kétféle pontszámítás van, ezek közül azt veszik figyelembe, amivel több pontod jön ki.


1.: 11-12. év végi jegyek (matek, magyar,töri, nyelv, egy választott tárgy) szorozva kettővel. Ez maximum 100 pont lehet. + érettségi átlag %-ban (magyar, matek, töri, nyelv, választott tárgy - max 100 pont) + két felvételi tárgy (később leírom pszichón mik ezek) %-a (max 200 pont) + pluszpontok (max 80 pont)


2.: két felvételi tárgy érettségi eredménye (%-ban) szorozva kettővel (maximum 400 pont) + pluszpontok (max 80 pont)


Pluszpontok:

- emelt szintű érettségi: 40 pont

- középfokú nyelvvizsga: 35 pont

- felsőfokú nyelvvizsga: 50 pont

De nyelvvizsgákért max 50 pontot lehet kapni!! Akkor is csak 50-et kapsz, ha van 3 középfokúd meg 2 felsőfokúd!

- gyes/gyed: 50 pont

Maximum 80 pluszpont szerezhető, akkor is, ha van 20 nyelvvizsgád meg két emeltszintű érettségid.


Ha 2005 előtt (a kétszintű rendszer előtt) érettségiztél, akkor a bizonyítványodban nem szerepel %, csak jegy. Ilyen esetben az érdemjegynek megfelelő legmagasabb pontszámot kapod. (pl. 5-ös:100%, 4-es 79%, 3-as: 59%, 2-es: 39% azt hiszem)


Úgy tudom 2012-től lesznek változások a pontszámításban:

Középfokú nyelvvizsgáért 28, felsőfokúért 40 pont jár majd, és a max nyelvvizsgáért kapható pontszám is 40 lesz.

Olyat is hallottam már, hogy 480 helyett 500 lesz a max pont. De őszintén szólva (mivel engem ez már szerencsére nem érint) nem vagyok biztos ezekben. Érdemes lenne utánanézni:)


Pszichológiát ezeken az egyetemeken tanulhatsz (zárójelben a 2010-es állami és költséges ponthatárt írom):

- ELTE: 449/437

- KRE: 449/446

- PPKE: 446/412

- DE: 444/385

- SZTE: 444/416

- PTE: 444/299


A HVG szerint színvonalban az első a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE), utána második a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Pázmány (PPKE), utána jön a Debreceni Egyetem (DE) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE), legutolsó pedig az ELTE.


A költségtérítéses képzés összege (félévenként):

ELTE: 298 ezer

KRE: 240 ezer

PPKE: 200 ezer

SZTE: 203 ezer

DE: 230 ezer

PTE: 295 ezer


Pszichológia szakon a felvételi tárgyak: magyar, történelem, matek, idegen nyelv, biológia. Ezekből kettőt kell választani.


A képzési idő: 6 félév (alapképzés), de ekkor még csak "viselkedéselemző" leszel. Ahhoz, hogy vki "pszichológus" legyen el kell végeznie a mesterképzés is (+ 4 félév).


Ha vmi nem tiszta, itt van pár oldal, ahol megtalálod a szükséges dolgokat:

[link]

Itt van az egyetemek/főiskolák listája, ahol megtalálod a szakleírást, a képzési időt, a költségtérítés összegét stb)


[link]

Itt megtalálod a pontszámítást, példákkal együtt.


[link]

Itt megtalálod az elmúlt évek ponthatárait.


[link]

Ha nem boldogulsz a pontszámítással, itt egy kalkulátort, ami kiszámolja helyetted.


Amit még érdemes tudnod:

A pszichológia szak általában a BTK-n (vagy a bölcsészettudományi karon) belül van, kivéve az ELTÉN, ahol a pedagógiai és pszichológiai (vagy milyen:D) karon.

Tehát ha az első linkre rákattintasz, akkor a suli kiválasztása után a BTK-t, ELTÉn a PPK-t nézd.


A meghirdetett szakok előtt látni fogsz 3 oszlopot:

Az első a képzési szint:

A: alapképzés

M:mesterképzés (csak akkor jelentkezhetsz, ha megvan az alapképzés): itt más a pontszámítás, szóval ne tévesszen meg, ha alacsony pontokat látsz:D

O: osztatlan (nincs külön alap és mesterképzés, pl jogász és orvos szakoknál)

F. felsőfokú szakképzés


A második oszlop a munkarend:

N: nappali

L: levelező


Harmadik oszlop a finanszírozási forma:

A: államilag támogatott

K: költségtérítéses


Nah ebből a kis szösszenetből amit leírtam láthatod, hogy egyelőre biztosan nincs elég pontod ahhoz, hogy felvegyenek.

Mivel már van érettségi bizonyítványod, akármikor akármilyen szinten újraérettségizhetsz, de fizetned kell érte. Az oktatási minisztérium honlapján találhatsz infót arról, hogy mennyibe kerül.


Ha tényleg komolyan gondolod, akkor tervezd meg, hogy miből kellene újraérettségizned és milyen szinten, érdemes-e nyelvvizsgát csinálnod (ha nincs) stb és számolgass, hogyan tudnál összeszedni ennyi pontot.


Jó tanács:

Pszichológia szakra nagyon nagyon kell az angol tudás, mivel rengeteg kötelező irodalom csak angol nyelven van.

Plusz rengeteg bioszt kell tanulni, szóval ha nem is érettségizel belőle, azért érdemes átnézni.


Nemrég beszéltem egy 37 éves anyukával, akinek van egy pici gyereke, és most vették fel általános orvosi szakra. (Elsőre jelentkezett). Oda ráadásul muszáj emelt szinten érettségizni az egyik felvételi tárgyból + kötelező a biosz és a kémia/fizika.

Hozzáteszem, hogy az orvosi 6 éves, ráadásul utána muszáj szakképzést is végezni, ami plusz 5 év.


Ezek után azt mondom, ha vmit igazán akar az ember, nincs lehetetlen. Ha úgy gondolod képes vagy rá, akkor hajrá:)

2010. aug. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
76%

Utolsó vagyok. Lehet az előttem szólóval ugyanarról az anyukáról beszélünk:) Lehet csak 36 éves, nem 37, elnézést:D A lényeg ugyanaz.


De igaza van abban, hogy ha van egy 5-ös magyarod, akkor az már fél siker:)

Amellé ha csinálsz egy emeltszintű érettségit vmiből (ami felvételi tárgy), akkor már bejuthatsz:)

Vagy ha nem szeretnél emelt szintűt (és nem teszik kötelezővé:D), akkor esetleg egy nyelvvizsga és egy új középszintű kombóval is megoldhatod:)

Pl egy középszintű törit vagy bioszt nem nehéz megírni 90-95%-ra.

2010. aug. 27. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
81%
Utolsó, lehet, hogy ugyanarról beszélünk :D Annyiban azonban kijavítanálak, hogy változnak a pontok, a nyelvvizsgáért kevesebb jár (ezért nem írtam nyelvvizsgát, mert egyszerűbb az emelt érettségi+gyes, mint a felsőfokú+gyes). És nála a hagyományos pontszámítás nem érvényes, mert 2005 előtt érettségizett, így csak duplázhat. Remélem kérdező sok hasznos információval gazdagodtál :)
2010. aug. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!