Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Akik jártasak a filozófiában,...

Akik jártasak a filozófiában, ajánlanátok nekem alapműveket a filozófiatörténetből?

Figyelt kérdés

2021. dec. 10. 18:42
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
A filozófia egy többezeréves dolog, benne van az ókortól napjainkig mindenki. Ami rám a legnagyobb hatással volt az az 'Arisztotelész védőbeszéde'
2021. dec. 10. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Heidegger: Lét és idő

Gadamer: Igazság és módszer

Wittgenstein: Logikai-filozófiai értekezés

Kierkegaard: Vagy vagy

Nietzsche: Jón és gonoszon túl

Arisztotelész: Politika, Nikomachoszi Etika

Sartre: A lét és a semmi

Kant: A tiszta ész kritikája


Bocs nem tettem időrendbe, csak ahogy eszembe jutottak a szerintem legfontosabbak.

2021. dec. 10. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az én listám nem lesz teljes és egy kicsit szubjektív is, én is még csak nemrég kezdtem el filozófiát olvasni de azért felsorolom rám mik voltak eddig nagy hatással.


Platóntól ajánlom a következőket: Szókratész védőbeszéde (ami az első válaszolónál tévesen "Arisztotelész védőbeszéde"), A lakoma, Az állam. Arisztotelészt még nem olvastam, róla nem tudok nyilatkozni.


Nagyon fontos és kedvelt mű Marcus Aurelius-tól az Elmélkedések, én személy szerint még nem olvastam de sokan szokták ajánlani.


Machiavelli: A fejedelem. Szerintem kihagyhatatlan. Nagyon sok mindent megértettem általa a hatalom működésével kapcsolatban. Igaz, hogy reneszánszkori műről lévén szó inkább monarchiákra van kihegyezve, de nagyon sok pontja szerintem még ma is releváns. Sokat mesél benne a reneszánszkori Itália belső harcairól is, ami szerintem nagyon érdekes volt.


Henry David Thoreau: Walden. Talán nem nevezném a legjelentősebb művek egyikének és nem is szigorú értelemben vett filozófikus mű, de nekem tetszett, érdemes elolvasni.


Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés. Inkább egy sima regény mint filozófia, de bőven felfedezhetőek benne filozófikus elemek. Nietzsche is nagyon szerette Dosztojevszkij irodalmát, merített tőle ihletet is.


És hát hogy mehetnénk el Nietzsche mellett. A kedvenc filozófusom lehetne, nagyon tetszik a filozófiája, nagyon sok mindenben egyetértek vele, de nagyon, nagyon nem szeretem a stílusát. Hosszú, sokszorosan összetett mondatok, idegen kifejezések tömkelege, a témához csak lazán kapcsolódó érdektelen mellékszálak vesézgetése oldalkon át. Eddig A Vidám Tudományt és a Jón és Gonoszon Túlt olvastam tőle, az utóbbi sokkal nehezebb volt szerintem, de ettől még ajánlom, az időnkénti zseniális meglátásaiért megéri.


Albert Camus: Közöny (megtalálhatod Az idegen címen is), A bukás. Nem mondom hogy könnyű olvasmányok, de sokkal szórakoztatóbb mint pl Nietzsche. Még a "Sziszüphosz mítosza" az amit el szeretnék olvasni majd tőle.

2021. dec. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok, egyvalamit elfelejtettem, mégpedig Lao Cétől a Tao Te King. A verses forma miatt nem mindig értettem, mit akar mondani, na meg gondolom a fordítás se biztos hogy tökéletes, de szerintem mindenképp érdemes elolvasni. Szerintem nem úgy érdemes hogy elkezded és sorban mindent, hanem belelapozgatsz, elolvasol pár verset, gondolkodsz rajta. Én nagyon szerettem olvasni.
2021. dec. 11. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az ajánlásokat! Így már tudom, hogy kezdjek hozzá. :) A Tao te kinget már olvastam, mert a keleti tanok régebb óta érdekelnek, szóval az az egyik kedvencem.
2021. dec. 11. 09:59
 6/7 anonim ***** válasza:

'ami az első válaszolónál tévesen "Arisztotelész védőbeszéde"'


Na jól beégettem magam. Természetesen Szókratész védőbeszéde!

2021. dec. 11. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
0%
Bartos Cs. István filozófusnak bálja magát youtubon
2021. dec. 15. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!