Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Megéri gyógyszerészetet...

Megéri gyógyszerészetet tanulni, ha NEM akarok semmilyen körülmények között gyógyszertárban dolgozni?

Figyelt kérdés

Szóval az utóbbi időben eléggé benne vagyon a témában, mivel maga a gyógyszerek világa nagyon érdekel.


Mint kb. az összes hallgató ezen a szakon (kivéve talán azok akiknek ott a családi gyógyszertár, meg egy pár kivétel) azért megy erre a szakra, hogy később valamilyen jól kereső állást kapjon gyógyszergyáraknál.


Több gyógyszerésszel beszélgetve rá kellett jönnöm, hogy ahhoz, hogy kórházban dolgozzon valaki gyógyszerészként vagy akár iparban törzskönyvezésben/K+F ágazatban ahhoz talán nem a gyógyszerész diploma a legnyerőbb. Sokan ezzel csak orvos-látogatóként tudnak elhelyezkedni, vagy pl. sales/marketing részlegeken gyógyszergyárakban.

Szóval nem kifejezetten gyógyszerek kémiájával és hard-science-el foglalkozó dolgokkal, mert ugye ott vannak a nálunk sokkal jobban képzett vegyészek/biológusok/biomérnökök és társaik. Az ezen a szakon végzettek többsége anekdotálisan is, és statisztikákkal alátámasztva is a közforgalmú gyógyszer-ellátásban köt ki. Persze ott a lehetőség, hogy valali csináljon szakképzést és PhD-t mert akkor nagyobb eséllyel kerül ki a retail-pharmacy világából.


Volt alkalmam pár hónapot gyógyszertárban töltenem, ahol megfigyeltem mit is csinál egy gyógyszerész napi szinten... és őszintén... Nem igazán találtam motiválónak. Mármint ezek az emberek annyit tanulnak, de:

- az egyetemen megszerzett tudás felét sem használják, mert maga a munka kevéssé stimuláló szellemileg. Kb. egész nap gyógyszer-rendeléssel, számlázással, a pénztárgép és POS-terminál használatával telik. Nem igazán kell bevetniük a klinikai tudásukat.


- Folyton dolgozni kell, nincs megállás. Legalább olyan kemény munka, mint a kereskedelmi dolgozóké, de 10x annyit tanulsz érte, mint egy sima bolti eladó.


-A work-life balance sok, pl. hétvégente is, vagy sokáig nyitvavtartó gyógyszertárak esetén elég rossz.


- Nincs nagyon fejlődési lehetőség és a fizetés növekedésének perspektìvája főleg magán szektorban, alkalmazottként.


- Mindezeket a negatìvumokat összeszámolva, valójában a fizetésük sem annyira jó, főleg alkalmazottként egy magán/hálózati gyógytárban. Főleg most, hogy az állami eü-s dolgozók béreit ugye növelik, nem is rosszul és ugye ìgy nő a bérolló az állami és verseny-szférában dolgozó gyógyszerészek között...


Egyszóval, úgy találtam, hogy a végzettek legnagyobb felvevő piaca, a közforgalmú gyógyszertárazás unalmas, manapság egyre inkább kevéssé megbecsült szakma (anyagilag is), ami kevés pluszzt tesz hozzá a társadalomhoz. Viszont az ezen területen kívüli lehetőségek eléggé limitáltak és nagyon kompetitìvak, kicsi az esély, hogy ez összejönne. Régen ez egy nagyon vonzó szakma volt, mert akkor még kedvezőbbek voltak a feltételek, de manapság sok negatìv dolog történt, ês ugye erre még a járvány is rátett egy lapáttal, hogy főleg a gyógyszertárban dolgozó gyógyszerészek mennyit dolgoznak és mennyire túlterheltek lettek.


Nektek mi a véleményetek ez alapján? Van aki még ìgy gondolja, és esetleg már benne van a szakmában, vagy meg tudja erősìteni a véleményem?



2022. jan. 29. 22:57
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen megéri. Én pszichológiát tanultam úgy, hogy soha nem akartam emberekkel foglalkozni. Az elmélet érdekelt, amit számos más területen az iparban fel tudok használni. :) Nem bántam meg, számomra kedves, csodálatos téma, amit alkalmazható számos más dologra is, mint a képzés egyenes kimenete.


Az, hogy egy olyan szakmával, mint az enyém vagy a tiéd, milyen lehetőségek adottak, elsősorban nem a papíron, hanem az egyéb kompetenciákon múlik. A többségnek azért nincs lehetősége gyógyszerek kémiájával és hard-science-el foglalkozni, mert nincs hozzá elég kompetenciája. Ahogy én sem foglalkozhatnék UX-szel vagy bionikával, ha csak és kizárólag az a tudásom lenne, ami a kötelező. De nem a végzettségem miatt alkalmaznak k+f projektekben, hanem mert értek az agyi képalkotáshoz, ami a kísérleti pszichológia és a kognitív idegtudomány területe (ezt a részét fedi le a végzettségem) és még emellett van egy erős statisztikai/programozói alapom, amit már magamtól szedtem magamra. A szakon végzett ismerőseim többsége nyilván ennek a tudásnak az egyik felével rendelkezik, mellette pedig jobb esetben tud mást, ami meg szintén más szakmákba jelent belépőt.


Javaslom, nézz meg pár álláshirdetést, nézd meg azt, hogy milyen végzettséget fogadnak el és mellé még milyen kompetenciák kellenek. Menj el állásbörzére beszélgetni gyógyszerészeti cégek kiállítóival, hogy mit gondolnak, neked, mint gyógyszerész, milyen lehetőségeid vannak a cégüknél. Hamar rá fogsz jönni, hogy ezek a munkakörök már olyan komplex tudást igényelnek, amit ritkán fed le egyetlen szakterület képzése. Ha te hobbiból, szenvedélyből ki tudod magad gyúrni a szakmád egy olyan területén magad, amire van ipari igény, akkor nem leszel elveszve egyáltalán. Válassz egy olyan irányt, ami szimpatikus, amire van kereslet, ami ma "trendi" és próbáld meg abból felszívni magad. Van biológus ismerősöm, erősen kétlem, hogy egy gyógyszergyár nagyobb hasznát venné az ő tudásának, mint a tiédnek, lévén annyi növényélettant tanulnak, mint amennyi farmakológiát kb ti. Ami nem baj, de azért levágós, hogy ahhoz is van még mit tanulni, amit egy biológus képzésen tanulnak a témáról. Minden másra ott a mesterképzés, ha esetleg zavarna, hogy nincs olyan diplomád, ami szerinted kellene.

2022. jan. 30. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"Több gyógyszerésszel beszélgetve rá kellett jönnöm, hogy ahhoz, hogy kórházban dolgozzon valaki gyógyszerészként vagy akár iparban törzskönyvezésben/K+F ágazatban ahhoz talán nem a gyógyszerész diploma a legnyerőbb. Sokan ezzel csak orvos-látogatóként tudnak elhelyezkedni, vagy pl. sales/marketing részlegeken gyógyszergyárakban.


Szóval nem kifejezetten gyógyszerek kémiájával és hard-science-el foglalkozó dolgokkal, mert ugye ott vannak a nálunk sokkal jobban képzett vegyészek/biológusok/biomérnökök és társaik. Az ezen a szakon végzettek többsége anekdotálisan is, és statisztikákkal alátámasztva is a közforgalmú gyógyszer-ellátásban köt ki. Persze ott a lehetőség, hogy valali csináljon szakképzést és PhD-t mert akkor nagyobb eséllyel kerül ki a retail-pharmacy világából."


Na ezzel az állítással nagyon nem értek egyet, törzskönyvezéshez szerintem kifejezetten előnyt jelent a pharmD diploma, klinikai gyógyszerész csak gyógyszerészként lehetsz. (Felesleges tárgyak meg mindenhol lesznek)


Lehet megfelelőbb vonal lenne viszont egy biomérnöki bsc és arra egy gyógyszervegyész mester, ha kifejezetten csak a gyógyszerek érdekelnek, ráadásul ott ott a lehetőség bsc után mégegyszer megrágni ezt a csontot.

2022. jan. 31. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
kórházi gyakon vagyok most, teljesen más mint a közforgalom, még referálókon is részt veszek minden reggel, ahol az orvosok a végén előadást tartnak néha, nagyon érdekes ez a része
2022. febr. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Sok területen dolgoznak gyógyszerészek. Pl. gyárban (minőségbizotosítók, termelésirányítók, patika és orvoslátogatók), nagykernél is minőségbiztosítók, kórházban és hivatalokban is dolgoznak gyógyszerészek (bár itt kisebb a fizu). Vannak lehetőségek, sok olyan munkakör van viszont, ahol a gyógyszerész főnöke orvos vagy vegyész.
2022. márc. 3. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én patikusként aláírom, hogy a betegkiszolgálással súlyos problémák vannak...


A legtöbb beteg normális, de akik hülyék, azok Nagyon.


Volt olyan, hogy konkrétan húgyszagú volt a beteg, akit ki kellett szolgálnunk, és nem tagadhatjuk meg a segítséget, mert akkor megy a betegjogi képviselőhöz. Más helyekről az ilyen embereket kizavarhatják, innen nem.


Egy csomóan csak kötekedni járnak a patikába és megmondani, hogy maguk csak lenyúlják a beteg embereket. Hálátlan módon, mivel a Covid világban is segítettünk nekik az orvosokkal ellentétben.


Még nagyon sok kelletlen szituációt tudnék mondani, valóban lehangolóak a munkakörülmények.

2022. márc. 6. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!