Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ha az orvosi kutatás érdekel,...

Ha az orvosi kutatás érdekel, főleg a gyógyszerekkel való kutatás, akit mit érdemes választani?

Figyelt kérdés
Tizedik osztályos gimnazista vagyok és mostanában eléggé hangsúlyos a pályaválasztási kérdések. A kémia nagyon érdekel, a biológia is, de az kicsit kevésbé. Mint fentebb említettem, a (laboratóriumi) kutatás nagyon megragadott. A Semmelweis Egyetem GYTK-t gondoltam ki, és még ehhez egy PhD fokozatot. Az is felmerült hogy az ELTE TTK-n vegyészmérnöki vagy vegyész karra mennék (BSc v. MSc), mert ott főleg kémiával foglalkoznak és lehet hogy félre informált vagyok, de jelen tudásom szerint úgy tudom, hogy ott (is) jelentős része, szinte az egész kutatásról szól(emelett is gondolkozom a PhD-n). Melyiket válasszam a GYTK-t vagy a vegyészmérnöki kart?

2022. jan. 30. 08:35
 1/10 anonim ***** válasza:
34%

Vegyesz kart valaszd, elte ttk.


Onnan szelesebb lehetősegeid nyilnak, pl ha menetcközben megtetszik egy másik kutatasi terület.

2022. jan. 30. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem inkább gyógyszerész.

A ttk-s vegyész sem rossz, de az amolyan általános vegyész képzés.


Viszont ha biztosra szeretnél menni, keress allashirdetest és nézd meg, hogy mik a követelmények.

2022. jan. 30. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
89%

Ki pontozott le? Valami biorobot??


A Faviparivir kifejlesztesében közreműködő KGYM is vegyesz a vegzettsege szerint...

[link]



Kollegám volt a Richterben...

2022. jan. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Még az is érdekelne, mert az is befolyásolja a döntést, hogy kb mennyit keresnek a pályakezdő vegyészek és mennyit a gyógyszerészek. Melyikkel lehetne akár külföldön is jól elhelyezkedni?
2022. jan. 30. 21:20
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Gyógyszerészetin főleg gyógyszertárban elhelyezkedő gyógyszerészeket nevelnek ki. Tele van orvosis tárgyakkal a képzés( élettan, kórélettan, hatástan), ők főleg a kész gyógyszereket tanulják meg és ezek előállítását.( kúpok , kenőcsök , stb.)

Vegyészként szerintem sokkal jobban bele mennek a laboros munkákba.

2022. jan. 31. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm. És a gyógyszerész diploma(dr.) + phD az mondjuk hasonló munkakörben is elhelyezkedhet, mint a vegyész?
2022. jan. 31. 14:25
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

PhD nélkül is el lehet úgy helyezkedni, de szerintem nem éri meg gyógyszerészetire menni.

Orvostanhallgató vagyok, én így látom azt a szakot.

2022. jan. 31. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Jó út lehet a kémia BSc, gyógyszervegyész-mérnök MSc.



Ha érdekel személyes tapasztalat a hezitálás kapcsán:


Én se tudtam eldönteni, hogy melyik karra (ÁOK, GYTK, TTIK) menjek. Végül az általános orvosira esett a választás (2021-ben érettségiztem), amit egyáltalán nem bántam meg, sőt, mondhatni életem legjobb döntése volt. Annak ellenére, hogy a kémia érdekelt (és érdekel a mai napig), szívesen ülök le anatómiát/sejtbiológiát tanulni. Ha most nem annyira kedveled még a bioszt, az nem probléma, idővel úgyis kialakul.


Van 'átfedés' ezeken a területeken egyébként, pl. engem bevettek egy szervetlen kutatócsoportba, ahol én vagyok az egyetlen orvosis a kémikusok között. Szinte minden lehetőség adott ma már, egy-egy komolyabb gimis eredmény is, vagy akár kapcsolatok is jelenthetik a 'beugrót' egy csoportba.

2022. febr. 1. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
82%

Az első két év után az orvosi nagyon el fog menni a biológia felé.

Harmadévtől nincs már labor gyakorlat( maximum a mikrobiológia, viszont az sem kémiás)

Negyedévtől pedig klinikumi évek jönnek : gyakorlatok a klinikákon. Nulla kémia, tömény biológia.

Én is gondolkodtam a vegyészmérnökin is, de kicsi korom óta az orvosi volt az álmom. A miértek, hogy hogyan alakulnak ki a betegségek és ezek kezelése. Negyedévesként én azt ajánlom, hogy ha kutatni akarsz, akkor nem az orvosi neked a fő pálya.:)

2022. febr. 2. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem friss a kérdés, de hátha még olvassa a kérdező, vagy más, akinek hasznos:

Hasonló helyzetből döntöttem a GyTK mellett és én egyelőre úgy látom, hogy nekem talán a TTK lett volna a jobb választás. Itt a fő irány a közforgalmú gyógyszertárban vagy esetleg a klinikákon elhelyezkedő szakemberek kinevelése, ha a kutatás érdekel, akkor fogni kell egy jó TDK témavezetőt, aki támogat. Ugyan zajlanak kutatások a karon, de egyrészt elég nehéz odakerülni, pláne első évben, szerves kémia például nincs is csak másodiktól, másrészt inkább formulálásra vonatkozik a nagyja, vagy különböző gépekből kieső adatok elemzése (nem szép megfogalmazás, de a releváns rész benne van, ettől még lehet érdekes, csak nem a klasszikus laborban állós öntögetős dolgokra kell gondolni, ha ilyesmi lenne a fejedben) szóval attól függően, hogy mi érdekel pontosan, lehet, hogy itt nagyon szenvednél, én legalábbis szoktam. Ha mindenképp a Semmelweis vonz, akkor még úgy is az orvosit javasolnám, hogy sokkal több a biológia, őket korábban és nagyobb valószínűséggel viszik kutatni, általában mindenhol lejt nekik a pálya egy kicsit. Ha viszont biztos vagy abban, hogy nem állsz majd meg a BSc-nél és phd-t is akarsz, akkor szerintem az ELTE irányába gondolkozz, tőlünk is vannak, akik ott kutatnak és ott tényleg a tudományon lesz a hangsúly és nem azon, hogy tudj eleget ahhoz, hogy utána beállhass egy patikába. Plusz, nem fogsz beleszakdni a szorgalmi időszakba és a vizsgaidőszakba is, a GyTK-n mindkettő elég durva. Az ELTE-n meg eleve kevesebben akarnak ottmaradni, szóval valószínűleg ha úgy mész be, hogy tudod, hogy mi érdekel és te azt ott akarod csinálni, azzal kapásból feltűnő vagy és valaki nagyon fog örülni neked, mert amúgy nagy a verseny a BME-vel.

Hogy mondjak valami praktikusabbat is, nézd meg, hogy melyik szakon milyen a tanrend, pontosan mit tanítanak, hol van a legtöbb olyan tárgy, ami érdekel. Illteve, mivel kutatás fele mennél, érdemes átfutni a TDK témákat is, megnézni, hogy hol mivel foglalkoznak. Lehet, hogy sok keresgélés és egy-két dolog elsőre ijesztőnek hangzik, de egyrészt a google mindenben segít, másrészt sokkal informáltabb döntést hozhatsz a végén.

Egyébként, pedig, nem rosszindulatból mondom, de tizedikesként még nagyon keveset láttál bármelyik tudományágból ahhoz, hogy biztosra vedd, hogy csak az érdekel, én például meg voltam győződve arról, hogy gyűlölöm a fizikát, most pedig nagyjából a kedvenc tárgyam az egyetemen. Ha szeretnél szívességet tenni magadnak, akkor próbálj minél stabilabb matematikai alapokra szert tenni és esetleg valamelyik reál tárgyból OKTV-zni, minden mást ráérsz még kitalálni. Csak az, hogy tényleg akarsz-e phd-t önmagában megér némi újragondolást majd, miután már láttad közelebbről hogyan működik egy egyetem. Nem lebeszélni szeretnélek, csak nem szeretném, hogy nagyot csalódj.

2022. máj. 24. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!