Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Nemzetközi gazdálkodás vagy...

Nemzetközi gazdálkodás vagy alkalmazott közgazdaságtan?

Figyelt kérdés

Mindenképpen gazdasági irányba szeretnék továbbtanulni az egyetemen. A nemzetközi gazdálkodás szak nagyon felkeltette az érdeklődésem.

Valahogy nagyon dícsérik az alkalmazott közgazdaságtan és a gazdaság - és pénzügy - matematikai elemző szakot, a többi gazdasági szakokkal szemben. Miért van ez? Mitől lenne jobb?

Utóbbi egyáltalán nem vonz, az elemzés. Nagyon száraznak monotonnak tűnik, semmi kreativitás.

A nemzetközi gazdálkodás vagyis ugye külkereskedelem, nagyon érdekel. Ebben minden van amit én szeretnék. Nekem a marketing is nagyon fontos, az üzlet, és ebben megvan az is. De a fentebb említett két matekosabb szakban nincs meg. Nem is tanulnak marketinget, elolvastam a tanulandó tárgyak listáit mindegyiknél.

Nekem fontos hogy legyen kreativitás is. Ezt a nemzetközi gazdálkodásban, a kereskedelemben megtalálom. Nagyon jónak tűnik ez a szak. Több hallgató nyilatkozta már, hogy ha ennyi tudással mint amit ők tanulnak nem lesz helyük valahol, akkor semmivel.

Szóval igazából én tudom hogy nemzgazdra szeretnék menni. Csak érdekelne hogy miért kicsinyítik le ezt az alkalmazott közgazdaságtan és a gazdaság - és pénzügy - matematikai elemzővel szemben.

Egy AK diplomával be lehet tölteni olyan pozíciókat is mint egy NG diplomával? Multkor azt olvastam, hogy egy NG diplomával végzett közgazdász csak egy kis részhalmazában helyezkedik el a piacon, mint amilyen helyeket egy AK diplomával lehet betölteni

Fejtsétek már ki



2022. okt. 7. 19:30
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Meg próbálom megválaszolni. Én Corvinus AK-n tanulok, nagyon sok emberrel beszéltem ilyesmiről, de rendszeresen lepontoznak….Manapság amennyire én hallom, minél matekosabb egy szak, annál piacképesebb. A pozik egy reszet csak AKval vagy GPME vel vagy matekos mesterrel lehet betolteni, ilyet Ngvel nem fogsz tudni. Szerintem az elemzes kevesbe szaraz mint hangzik, de a matekot tenyleg kenni-vágni kell. Alapvetően az NG is jo szak, piackepes, de bizonyos állásokat nem fogsz tudni vele betolteni, de attol fuggetlenul jo. Ezenkivul az Akn es GPMEn vannak talan a legjobb kepessegu diakok.1 dologgal vigyazz: az NG csilivili nyiltnap az szemfenyvesztes csak azok alapjan amit ismerosok mondtak. De ha a Corvinusra jossz azzal nem lohetsz annyira melle.
2022. okt. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod

Igen a Corvinusra szeretnék, hallottam hogy nagyon jó, sőt inkább a legjobb,ezt nyugodtan el lehet mondani

Tudom hogy az AK és elemző szakokon vannak tényleg a legjobb képességűek, ez érhető, ott a legnagyobb a matek követelmény és ott tényleg értelmesek vannak

De mint mondtam, nekem az üzlet és a kreativitás a fontos. Ezekben a konkrétan matekos szakokban nincs meg. Lehet hogy bele lehet vele tölteni sok jó pozíciót és sokrétűen lehet vele elhelyezkedni, de azok nem igazán marketinges, üzletes területek mert ott nem azon a részén van a hangsúly. Inkább magához a pénzügyhez van nagyobb köze, mintsem a marketinghez, én ezt így látom

2022. okt. 7. 20:15
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
És magadnak meg is válaszoltad. A pénzügy, matek miatt sokkal piacképesebb. A marketing elég népszerű, kermark és a gazdmen is az NG párja. Itt nem csak a matek a fő hangsúly, egyszerűbb is pont emiatt (de nyilván ez sem sétagalopp)
2022. okt. 8. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
18%

Alapvetően elmondhatjuk, hogy a két közgazdasági szak (GPME és AK) a közgazdaságtan elméleti részére fókuszál, emiatt egyszerűen jobb közgazdasági szakember leszel velük, mint az egyszerűbb, könnyebb gazdasági szakokkal. A másik előnyük, hogy könnyebb velük olyan matekos, adatelemzős típusú állásokat betölteni (illetve ilyen mesterszakokra menni), amelyekre ma hatalmas igény van a munkaerőpiacon (és ez még nőni fog). Három, hogy ezek sokkal nehezebb szakok, mint a gazdasági szakok, ezért kisebb a verseny. Összességében a munkaerőpiaci potenciáljuk sokkal magasabb, mint a sima gazdasági szakoké.


Ez nem jelenti azt, hogy ha sima funkcionális menedzser akarsz lenni (projekt menedzser, marketing menedzser stb.) akkor megérné egy GPME-t vagy AK-t végigszenvedni. Ezekre bőven jók a gazdasági szakok.


A pénzügy-számvitel valahol a kettő között van. Valamivel nehezebb, mint egy marketing szak, de még mindig nem "igazi" közgazdasági szak, inkább ez is egy gyakorlatias szakmai képzés. Valamivel talán biztosabb, piacképesebb mint a nemzetközi gazdálkodás vagy marketing, viszont cserébe unalmasabb, szárazabb, magolósabb is.


Azt is látnod kell, hogy a marketing / logisztika / külkereskedelem szakmákhoz kapcsolódó állások egy jelentős részéhez igazából elég lenne az érettségi, de mivel úgyis túlképzés van gazdasági szakokból, így nem árt, ha van egy diplomád. Például ahhoz a munkához, hogy műanyag kacsákat rendelj kínából konténeren, vagy hogy megrendezz egy Hungexpo standot, igazán nem kell egyetemi diploma. Márpedig a gazdasági szakosok egy jelentős része ilyen állásokban végzi. És mindegyik gazdasági szakos végez ilyen jellegű tevékenységet.


Nekem is az a tanácsom, hogy ha jó vagy matekból, akkor inkább menj AK-ra és vállald be a nehezebb, de legalább "igazi" egyetemet. Vállalati stratégián, befektetéseken, M&A-n, kutatóintézetekben stb. dolgozhatsz vele, de továbbmehetsz érdeklődésednek megfelelően gazdasági mesterszakra (pl. Pénzügy) vagy matekosabb/elemzősebb badass mesterszakokra pl. elte survey statisztika, banki és biztosítási matek, data science (addigra lesz reméljük itthon is) stb.

2022. okt. 8. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Én azt értem, hogy ezek a matekosabb szakok piacképesebbek. De nem csak ezt kell figyelembe venni, mert akkor nem feltétlen azt csinálná az ember amit szeret. Én csak kizárólag ez alapján nem választanám őket.

Engem tényleg a nemzetközi gazdálkodás érdekel, a marketing, az üzlet, a gazdasági folyamatok lebonyolítása, a gazdasági problémák megoldása elméletileg is de nagyban inkább a gyakorati része. Nem csak az elemző rész érdekel. Nyilván ismerni kell az elemző részét is a kivitelezéshez, de önmagában nem csak azzal szeretnék foglalkozni.

Ha szimplán csak a pénzügyekkel akarnék foglalkozni, akkor a matekosabbra mennék mert tudom hogy abban az esetben érdemes lenne arra menni. De így nem.

És a nemzetközi gazdálkodás is amúgy egy nagyon jó szak, ez is sokrétű és megtalálhatnám azon belül is az én területem. Bármelyik gazdasági szak nagyon jó amúgy meg, nem lehet egyikkel sem mellé lőni. Nagyon hamar sikerülne vele munkát találnom.

2022. okt. 8. 17:37
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Persze, igazad van. Menj oda bátran, jó szak! De ha már eldöntötted, akkor miért kérdezed? (És miért pontozod le az amúgy jó és tartalmas választ?)
2022. okt. 8. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
85%
Abban tudsz igazán jó lenni, amit szeretsz. Látszólag döntöttél, így ha mondjuk tényleg a piacképesség alapján döntenél, lehet csak szenvednél végig az egyetem alatt… Amit szeretnél tanuld és próbálj a legjobb lenni benne. És ha nem GTK szinten gondolkozunk, egy gazdaságis diplomával jobban megfogsz élni, mint más egy eü-s vagy bölcsész diplomával.
2022. okt. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#6, Csak azért tettem fel a kérdést, mert konkrétabban akartam látni az összefüggést a két szak között, de így már egyértelműbb

Egyébként én nem pontoztam egyáltalán a 4-es válaszolót meg senkit sem, se fel se le nem pontoztam senkit. Mások pontozták le, valamiért ez nagyon megszokott a gyakoris válaszoknál hogy mindenkit össze-vissza lepontoznak. Pedig nekem ezzel semmi bajom nem volt, tényleg értelmes válasz.

#7, Így van én is pont így vagyok vele. Alapjáraton egy gazdasági diploma nagyon hasznos.

2022. okt. 8. 18:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!