Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Kertészmérnöki, vajon menni fog?

Kertészmérnöki, vajon menni fog?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nem volt kémiám se biológiám közép iskolában (informatikusként végzek idén)

És ami nagyon érdekel továbbtanulás terén az a kertészmérnöki irány.

kémia, genetika, biometria leginkább ezek érdekelnének, hogy ezek mennének e illetve miből állnak? persze a többit is meghallgatnám szívesen ha esetleg valaki tudja.

Egyetemet még nem nagyon néztem, MATE-et néztem meg eddig egyedül.


Utána járva azt olvastam, hogy a következő tantárgyak lesznek:


(növénytan, kémia, anyagcsere-élettan, növényi biotechnológia és genetika, természeti erőforrások ismerete) 35-45 kredit;


(matematika, biometria, fizika, informatika, műszaki diszciplínák) 20-25 kredit;


(közgazdaságtan, agrárgazdaságtan, agrárpolitikai ismeretek) 5-10 kredit;


(földművelés, növénytermesztés, állattenyésztés, ökológiai gazdálkodás) 10-15 kredit;


(dísznövények, gyógynövények, gyümölcstermő növények, szőlő, zöldségnövények) termesztéséhez, szaporításához és áruvá készítéséhez szükséges általános szakmai ismeretek (faj- és fajtaismeret, technikai folyamatok, növényvédelmi diszciplínák, élelmiszerlánc-biztonsági ismeretek) 55-65 kredit;


(marketing, minőségbiztosítás, számvitel és pénzgazdálkodás, üzemszervezés) 10-15 kredit.



2022. okt. 28. 13:16
 1/10 Zcom09 ***** válasza:
25%

Ha a legtöbb tárgy nem igényel különösebb alaptudást, az olyanok mint a pénzügyi/árusítási tantárgyak csak alapszintű matekot igényelnek. De még az olyanok mint a földművelés, növénytermesztés, állattenyésztés, ökológiai gazdálkodás sem igénylenek különösebb tudást ezek mind önálló dolgok.

Viszont az olyanok mint a kémia, anyagcsere-élettan, növényi biotechnológia és genetika, faj- és fajtaismeret, technikai folyamatok. Elég erős biosz és kémia tudásra építenek pláne ez a három: kémia, anyagcsere-élettan, növényi biotechnológia.


Ha nincs legalább egy emelt biosz és kémia érettségid ezek a tantárgyak olyanok lesznek mintha vak ként bemennél egy művészetórára ahol a színteóriát oktatják. Az emelet kémia belemegy a szerves kémiába, ez az a téma amin a legtöbben elhasalnak. Na ez a szerves kémia a bevezető a biokémiához amire az anyagcsere-élettan, növényi biotechnológia és genetika alapul. Ez a téma iszonyúan nehéz és ha egy átlag embert nézünk szerintem legalább 2-3 év intenz kémia és bilógia tanulás kéne ha csak arra koncentrál amit tényleg használni is fog.


Ráadásul az egyetemek már nem foglalkoznak azzal hogy te mit tudsz vagy nem. Általában az első két három óra az "ismétlés", szóval az első héten kéne bepótolnod legalább 4-5 év iskolai tananyagot. Csak azért hogy a 3.-ig vegyetek legalább ugyan annyi új anyagot majd írjatok belőle egy zh-t. Hacsak nem vagy vagy kimagaslóan jó ezekből a tárgyakból akkor szerintem felesleges is megpróbálni háttértudás nélkül.

2022. okt. 28. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Igen nagyon sajnálom, hogy nem láttam előre mit is szeretnék csinálni és ennek következtében kiesett a kémia és a biosz ( első évben volt, csak egyben ilyen "mindenes óraként" természettudomány).

Esetleg tudnál javasolni valamit, milyen irányba kéne tapogatóznom/hol kellene mit kellene tanulnom, hogy később elvégezhessem a kertészmérnökit?

Még csak 18 éves vagyok előttem a tanulás lehetősége és szerencsére nagyon támogató a családom is.

2022. okt. 28. 14:12
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb szak úgy van kitalálva, hogy el lehet végezni.

Ha érdekel, menni fog!

2022. okt. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Zcom09 ***** válasza:
35%

Hát elsőnek mindenképp alap a két emelt érettségi. A legtöbb ilyen szakon alapkövetelmény hogy meglegyen egy adott fajta érettségid, így gyanítom hogy itt is van vagy biosz vagy ahhoz hasonló érettségi alapkövetelmény. Ez iskolától függ, ha kell akkor természetesen meg kell majd azt az érettségit csinálni.


A kémiához tudom ajánlani a mozaikos könyveket és az ötösöm lesz kémiából könyvet. Ezeknél nincs jobb magyar nyelvű irodalom. Ha tanár nélkül akarod csinálni ezek a minimumok amik kellenek. Ezen kívül lehet még külön egy alapszintű szerves kémiát tanulni, az előbb említett könyvek is belemennek de közel se annyira mint ami a biokémhez kell. Ehhez ezt a könyvet tudnám ajánlani: [link] , nem túl részletes jól szegmentált és pont annyi van benne ami kell.


A biológia részén pedig megint a mozaikos könyvek és emelt kémia feladatlapok. A biosz általában sokkal egyszerűbb a tanulóknak mint a kémia, mivel sokkal megfoghatóbb és csak be kell magolni. Így valószínűleg ez lesz a könnyebbik fele.


Ezután jön a vicces rész. Ez egyben már az egyetemi anyag is, de muszáj előre készülni egy kis biokémből mert alapból nem rész az alap tanmenetnek, sem az érettséginek.

Esőnek ajánlanám ezt az irományt:

[link]


Ez egy "bevezető" szintű labgyak könyv az ELTE professzoraitól. Normál körülmények között mire eljutsz odáig már kéne hogy legyen legalább 2 év laborgyakorlatod. Ha semmi gyakorlati tudás nélkül kerülsz be egy egyetemi laborra akkor annak az lesz a vége hogy a második alkalomra már nem fognak beengedni. Sajnos nincs nagyon olyan könyv ami középiskolás szintet kezdené a labgyak bevezetést (talán csak ez [link] de ezt a könyvet nem ismerem). Így legalább névről fogod tudni hogy mi mi csoda mert magánszemélyként nagyon korlátozottak a lehetőségeid hogy kipróbálhasd ezeket. De ha tudod hogy melyik eszköz mi és hogy mire való könnyen belelehet jönni. Valamint az ebben lévő számítások alapoznak az emelt kémia és biológiára így azok mindenképpen szükségesek hozzá.


A biokémia alapjaihoz pedig ezt:

[link]


Ez egy nagyon jó könyv, remekül építi be az alap és emelet szintű szerves kémiát a biológiába. Elég hosszú és átfogó könyv, így nyilván nem minden része fog kelleni. De az első 300 oldal mind olyan dolog ami felmerülhet az első negyed évben, vagy már alap tudásnak számít.


És sok sikert hozzá, ha esetleg kell valamiben segítség nyugodtan írhatsz privátba.

2022. okt. 28. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a részletes leírást és a tájékoztatást! Úgy érzem a Tolkien könyveket félre kell, hogy tegyem :D


Annyit még hozzá tennék, konzultáltam a volt biosz/kémia tanárommal és azt beszéltük meg, hogy idén ugyebár leérettségizek és jövőre gyakorlatilag még nem megyek tovább, hanem 2 magán tanárnál bioszt és kémiát tanulok amikből emelt érettségit teszek majd ezt követően megyek tovább.


Annyi lenne még a kérdésem (mert kételyeim vannak és e két irány között vergődök) Ugyebár mondottam a kertészmérnöki irányt, de érdekelne az agrármérnöki irány is. (előbbi 7félév utóbbi 10c félév osztatlan) Melyik iránnyal lehetne többet kezdeni az életben? illetve ha jól tudom mind a kettő oklevelet ad, ez miben különbözik a diplomától?(van családi gazdaságunk amelynek az alapja a gabonatermesztés. )

2022. okt. 28. 16:50
 6/10 anonim ***** válasza:
81%

Első kézből adok információt, nem csak gondolok valamit a hasamra ütve.

:)

A kertészmérnökire nem kell sok pont, ahogy a legtöbb agrár szakra sem. Túlzás nélkül mondom, boldog, boldogtalan elvégzi egy kis szorgalommal.

MINDENT újból tanultok, ami kémia és biológia.

Persze ha a Mozaikos kémia és biosz érettségi felkészítős könyveket elolvasod, azzal nagyon jól jársz, hamarabb veszed fel a pörgést (de enélkül is elvégezhető, csak az első két félév kicsit nehezebb lesz).


Érettségi tantárgyként nem csak a kémiát és bioszt fogadják el, hanem a matekot, föcit, infót, nyelvet és a természettudományt is.


Ezen szakok jó nagy százaléka tök hülye amúgy (tisztelet a kivételnek). Nem kell ennyire aggódni.

2022. okt. 29. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy végeztem el a kertészmérnökit, hogy matek, angol középfokú érettségivel felvételiztem, amik a legrosszabbak voltak, mert mindig is humán tárgyakat szerettem. Bioszt, kémiát teljesen elhanyagoltam gimnáziumban, és nekem még nem is volt kötelező egy természettudományi tárgyból vizsgáznom. Én a Budai kertészeti egyetemen tanultam, ami akkor még Corvinus volt, végül Szent István Egyeten, most MATE. Én is azt mondom, amot tapasztaltam:sok csoporttarsamnak köze nem volt a bioszhoz, kémiához, fizikához, de aki akarta megcsinalta. Hozzateszem, ahhoz, hogy genetikai kutatással foglalkozzal utána, ahhoz bele kell tenni sokat.nekem ilyen tervem nincs, és örültem, hogy a biokémia vizsgát másodjára kettesremegcsinaltam. Ettől még lehetsz jó kertészmérnök, csak nem a biokémiai tudásodból fogsz megélno. Abban igaza van az elottem szoloknak, hogy ha a biokemiat, biofizikat es matematikat jól akarod érteni és jó akarsz ezekből lenno, akkor ahhoz kellenek az alapok. Én is sokat szívtam a biofizikával, mert hiányzott az alap tudás. De megcsinaltam a vizsgát, megirtam a szakdolgozatomat és allamvizsgaztam. Viszont nem én leszek az a kertészmérnök soha, aki fizikai és matematikai szamitasokkal fog foglalkozni. Én szeretem a novenytermesztest, szertek kertben dolgozni, de nem laborban dolgozom és nem kutatok, és ez nem is célom. De én csak alapkepzest csinaltam, a komolyabb tudashoz es szakmai fejlodeshez kell a mesterkepzes es nem art nehany szakkepzest is melle utána. Vagy a PhD-t, de az már nagyobb falat. De van olyan ismerősöm, aki a biokemia és biofizika vizsgan hozzám hasonlóan nehezen vergődte át magát, és most már a PhD-t csinálja.
2022. okt. 29. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Empir válasza:
100%
Én a Georgikonon fogok hamarosan végezni, mint kertészmérnök. Szinte zéró kémia és biosz tudással csöppentem bele, és bevallom az első félév nehezebb volt, mint amire számítottam (főleg a nem tudásom miatt), viszont minden tárgyból elsőre átmentem (vagy még ennél is jobb jegyeket kaptam). Csak szorgalom kérdése, hogy el tudod-e végezni. A tananyag úgy van felépítve, hogy előbb-utóbb mindenki utoléri a csoportot. Ha mindenképpen a kertészet érdekel, akkor csak emiatt ne add fel.
2023. jan. 30. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszoat!


Végül a jelentkezésem mind a 3 helye a Georgikonra ment, első helyen agrármérnöki-vel! :D

2023. jan. 30. 21:29
 10/10 A kérdező kommentje:
Válaszodat* :P
2023. jan. 30. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!