Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a véleményetek minderről?...

Mi a véleményetek minderről? (tanárszak)

Figyelt kérdés

Már egész' kisgyermekkoromtól kezdve foglalkoztat ez a hivatás. Általános iskola második osztályban vezettem egy füzetet, amelybe az összes osztálytársamnak adtam egy-egy napi magatartásjegyet, melyből hónap végén átlagot számoltam s nagy jegyet kaptak, melyeket egy másik füzetben vezettem.

Hála Istennek, iskolai életutamat jobbnál jobb tanárok kísérték végig. Rólam időközben kiderült, jól érzékem van az idegen nyelvekhez, s végül - ezt a turizmus-szakos középiskolában tanultakkal ötvözve - érettségi után a szállodaiparban helyezkedtem el. Több nyugati országban is éltem már, s jelenleg is külföldön dolgozom, kiemelkedő fizetéssel. De a munkámban nem találok örömöt, mert csak jól szituált, "tökéletes" emberekkel találkozom, akiket kiszolgálok és kész. Ennyi.


Nagyszüleim mindketten pedagógusok voltak, édesanyám szintén tanár. Rá-rákacsintgattam én a tanárszakokra, de hosszú ideig abban a tévhitben éltem, hogy mindkét szakból emelt szintű érettségire van szükség. Néhány héttel ezelőtt megdöbbenve vettem tudomásul, hogy ez nem így van. Tehát minden további nélkül felvételt nyerhetnék Angol-Történelem tanári szakra (ugyanis kb. 410 pontom van).


Ezzel pedig valami megváltozott bennem. A céltalanság kétségei közti, évek hosszú során keresztül történő (aktív) sodródás után most azt érzem, hogy van valami, amit szívesen csinálnék! Amiben örömömet lelhetném. Szeretnék adni a gyerekeknek, nem csak tudást, hanem tanácsokat, motivációt, kedves szavakat. Ha kell, figyelmet; ha kell, fegyelmezést. Az életem üres, nincs benne senki, csak a szüleim és egy-két kósza ismerős. Párkapcsolatom nincs, és nem is vágyok rá (igen, van ilyen is!). Egyedüli gyerekként egy napon több ingatlant is fogok örökölni, de addig is van hol laknom. Tudom, hogy a fizetés nem sok, de nem minden a pénz. Erre pedig saját magamat tudnám saját magam előtt példaként felhozni, mert hiába keresek tengernyi pénzt, ha nem vagyok boldog. Márpedig nem vagyok az.


Tisztában vagyok a konstans stresszel, a neveletlen gyerekekkel, a bunkó szülőkkel, a végeláthatatlan adminisztrációs kötelezettségekkel, az autonómia hiányával; sőt, még azzal is, hogy a tanári pálya nem Holt költők társasága. De amint írtam korábban, évek hosszú sora óta most először érzek valamit, amit tudnék várni. Ami értelmet adna az életemnek.


Jelenleg 30 éves vagyok, férfi. Mármint férfi is maradok, ezen nem tervezek változtatni, csak a korom fog növekedni. Éppen ebből kifolyólag is szeretnék az eljövendő esztendőben jelentkezni a tanárképzésre.


Érdeklődni szeretnék, mit gondoltok? Fontosnak találnám kapcsolódó személyek konstruktív megjegyzéseit, ugyanis meglehetősen nagy döntés előtt állok, s a legkisebb információmorzsa is perdöntő lehet. A holisztikus kép kommentálása mellett afféle gyakorlati dolgokra is kíváncsi lennék, mint például:


- Mekkora eséllyel lehet az Angol-Törivel elhelyezkedni? Tudomásom szerint ez az egyik legnépszerűbb szakpár, ha nem a legnépszerűbb. Ez nem okozna gondot?

- Budapesti egyetemen tanulók, mennyire jellemző a gyakorlatok ütközése? Nem szeretnék önhibámon kívül álló okokból kifolyólag plusz félévet tölteni. Odafigyelnek erre valamelyest, vagy állandó problémát jelent?

- A szakirodalom mennyire érhető el a közkönyvtárakban, interneten?

- Te, mint kb. 20 éves tanárszakos hallgató hogyan reagálnál, ha lenne egy tíz évvel idősebb szaktársad?



2022. nov. 29. 02:29
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Ha már tanár, akkor ne humán vonalon menj.
2022. nov. 29. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Semmi akadálya, hogy jelentkezz angol-történelem tanárszakra, ha annyira szeretnéd. Viszont levelezőn csak Egerben, Miskolcon és Nyíregyházán van tanárképzés. Vagy ezek közül kell válassz, vagy magadat valahogy el kell tartanod, s a nappalis tanulmányokat összeegyeztetni főállású munkahellyel legtöbbször lehetetlen. A korod miatt ne aggódj, a kutyát sem fogja érdekelni, hogy 30 éves vagy. Simán beilleszkedhetsz.
2022. nov. 29. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Előre leszögezem, hogy nem vagyok tanárszakos, csak valaki, aki átérzi a helyzeted és szintén szeret tanítani. Én anyagilag nem engedhettem volna meg magamnak ezt a szakot és gyerekek helyett egy másik réteggel dolgozom szívesen, így alakult az, hogy főállás mellett óraadó vagyok. :) Mielőtt válaszolnék a kérdéseidre, csak annyit szeretnék mondani, hogy a tanítás örömét vagy a gyerekekkel való munka örömét átélheted szerintem más módokon is, egy olyan élet keretein belül, amikben nem okoz fejtörést a megélhetés. Ha a szerencsések közé tartozol, akiknek nem kell emiatt aggódnia, kérlek ezt hagyd figyelmen kívül.


-Van nem egy pedagógus ismerősöm, minden tanár után kapkodnak mostanában. Könnyű állást találni, mert arányaiban nagyon kevesen vagytok.

-Szintén ismerősöktől tudom, hogy például az Eltén nagyon ramaty órarendek születnek és könnyen megnyúlik ennek eredményeként évekkel az egyébként is hosszú képzés. Általában leegyeztethető meg egymás között megoldják, de semmiképp sem ideális

-A szakirodalom attól függ, mit értünk alatta. Alapvetően egy kitaposott útról beszélünk, nem hiszem, hogy ezen kellene aggódnod. Nem hiszem, hogy bármelyik szakon olyat várnának el, ami nehezen hozzáférhető. Általában pont azzal küzdünk, hogy nem elég friss a tananyag

-Volt ilyen szaktársam és én is voltam már ez a szaktárs szinte, nem okozott problémát :)

2022. nov. 29. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A párom tanár.

Borzalmas nézni, amit művel vele a szakma. És ez nem szimplán anyagiakban nyilvánul meg. Egyszerűen megalázó:

Megalázó a társadalom hozzáállása a tanárokhoz.

A sok szülő hozzáállása a tanárokhoz. (Tisztelet a kivételnek.)

Én abból tudok kiindulni, amit látok rajta, de amit én látok, az is fárasztó, hogy állandóan kizárólag egy téma van a munkatársai között, az hogy keresni kell más munkahelyet. Mindenki elégedetlen. Persze joggal, de hogyan lehet így dolgozni?

Mindenki frusztrált, tele van elfojtott sérelmekkel, mind a szülők, mind az oktatáspolitika, mind a gyerekek részéről (akik évtizedről évtizedre egyre kezelhetetlenebbek).

És akkor ott van a kereset téma is. Egyszerűen megalázó, hogy a párom keresete pl. az én keresetem felét sem éri el, miközben ő a képzettebb nálam. Próbálom nem felhozni itthon, de nyilvánvaló, hogy belső feszültséget okoz benne.


És még nagyon nagyon sokrétű ez az egész. Mindent szummázva, ha nem vagy rettenetesen elhivatott, akkor hagyd a fenébe ezt a tanár dolgot. Csak akkor fogod lelkileg túlélni, ha rettenetesen elhivatott vagy. Ekkor viszont ne add fel az álmaid, mert meg fogod bánni azt is.


Nehéz döntés. :(

2022. nov. 29. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
44%
Régen ez a szakma olyan elismert volt, mint orvosnak lenni. Ma szarbaveszik őket. Borzalmas a légkör a közoktatásban, ha teheted, próbáld meg máshogy kiélni magad.
2022. nov. 29. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 manly válasza:
0%
Az angol felkapott mert ez lett a világny.elv, de a történelemben hazudoznak.
2022. nov. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
72%

Én gyerekkorom óta ate mostani életkorodig többször is nagyon kacérkodtam a tanári pályával. Nagy kedvet éreztem volna hozza, és ment is volna. De halott dolog volt már 25 evvel ezelőtt is, és azóta minden csak sokkal rosszabb lett. Pénz, tanításon kívüli feladatok, egyre szemtelenebb gyerekek, a megbecsültség teljes hiánya, agresszív szülők stb.

Az életpálya modell úgy tudom, meg egy lorúgás volt, nézz utána, az a 15 év minusz a szolgálati idődben mennyivel vetne vissza az előmeneteledet.

Én nem ajánlom. Szerintem más téren igyekezz megvalósítani önmagad.

2023. jan. 5. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
90%

>az összes osztálytársamnak adtam egy-egy napi magatartásjegyet,

-És ők hogy viselték ezt?


Amúgy annyit tudnék hozzáfűzni, hogy töritanárból sok van, de az angollal könnyen el tudsz helyezkedni tanárként. Amit #7 ír, az jelenleg igaz, de ha a szakképzésbe mész (szakképző iskola vagy technikum) ott nincs bértábla. Ha meg a turizmus-vendéglátás ágazatba mész, akkor az eddigi munkahelyi tapasztalatodat is méltányolják.

Amúgy ez is egy megfontolandó karrierút: szerzel valamilyen nem tanári diplomát (pl. a turizmus-vendéglátás vonalon), majd szakképzésben lehetsz vele minden, még osztályfőnök is, ott nem kérnek pedagógus végzettséget. Aztán ha mégsem jön be a tanárság, könnyebben továbbmehetsz más irányba.

2023. jan. 14. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!