Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » A mai inflációs helyzetben...

A mai inflációs helyzetben megéri maradni PhD-zni, ha kutatni szeretnék gyógyszeriparban a későbbiekben?

Figyelt kérdés

Idén végzek gyógyszerészként. Egyetemen TDK-zom, demonstrátor vagyok, konferenciákon voltam, publikációm is van. Egyenes út lehetne a PhD. Vajon megéri?


A későbbiekben szeretnék gyógyszercégnél kutatni, azonban vegyes érzelmeim vannak. Elvégzi az ember a PhD 4 évét (jobbesetben) és még akkor sem biztos hogy felveszik kutatónak, nem? Igazából oké, hogy PhD-je van az illetőnek, de 0 tapasztalata.. akkor így a munkáltató kit preferál?

Másik szemszögből viszont mindenhol azt hallani, olvasni, hogy PhD nélkül nem vesznek számban a kutatói állásoknál.



2023. jan. 2. 19:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
90%
Anyagilag sose érte meg
2023. jan. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
89%

Mindig megéri PhD-zni, ha szeretnél PhD lenni. Pénzügyileg nem biztos, hogy számosítható, de ilyen alapon diplomát se éri meg szerezni, mert diploma nélkül is lehet gazdagnak lenni, és nem vesztegetsz el 4-5 évet az életedből. A PhD ugyanez.


Nekem egy, a munkám szempontjából teljesen indifferens PhD-m van, ilyen szempontból ablakon kidobott rengeteg pénz és még több idő. Na és? Volt egy álmom, megcsináltam, továbbléptem. Így, hogy van egy doktorim, tovább tudtam lépni. Ha lemondtam volna az álmaimról, és nem lenne meg a PhD-m, soha nem tudnék továbblépni. Te hogy vagy ezzel?


Amilyen területen dolgozom, az emberek 40%-ának PhD-je van. A PhD rangot, tekintélyt jelent még akkor is, ha ugyanazt a munkát csinálom, mint a PhD nélküliek. Örülök, hogy van PhD-m, nem szeretnék irigykedni, hogy nekem nincs, másnak meg van.


Persze gyógyszerészként nagyon kicsit más, mert kapsz egy foglalkozásdoktorit, így kiirhatod a neved elé, hogy Dr. vagy. De ha például egyetemen szeretnél oktatni (miért is ne?), vagy komolyabb, kutatói állást szeretnél betölteni, akkor már hiányozna, hogy nincs PhD-d.


Összefoglalva, és nem sajnálnék rá +3-4 évet, közben rengeteget fogsz tanulni, teljesen más ember leszel a végére. A karrieredben is gyorsabban fogsz tudni lépegetni később, könnyebben kapsz meg jó állásokat, egész életedben előnyödre fog válni.

2023. jan. 2. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Szeretnél kutatni? Akkor mindenképp megéri. Ha elmész interjúzni egy gyógyszerészeti céghez, ugyan pluszt jelent, ha valakinek van munkatapasztalata, de nem ez az elsődleges. A tudásodra, motivációdra, készségeidre vannak kíváncsiak, nem arra, hogy mennyit dolgoztál.

Viszont szerintem b tervnek ott lehet az egyetem, legrosszabb esetben is oktató még lehetsz.

2023. jan. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Az előttem lévők jól összefoglalták.

Gyógyszerészként mondom, hogyha kutatni szeretnél komolyan gyógyszercégeknél akkor 2 lehetőséged van:

- elvégezel ezután egy biológia vagy kémia msc-t. Ezt csinálhatod levelezőn. Ha molekuláris biológát végzel, akkor az előnyt jelent biotech gyógyszerek területén. A kémia szakon van lehetőséged gyógyszerkutató specializációt választani (én ezt csináltam). Ha ezt elvégzed tisztességesen, akkor máris nagy eséllyel pályázol K&F részlegekere gyógyszergyáraknál kutatásban.

- a b) verzió, hogy elmész PhD-ni. Ez hosszabb és kevésbé direkt módja annak, hogy gyógyszergyárnál dolgozz.

- illetve lehet szakvizsgázni is ipari gyógyszerészetből. De ezt nem tudom mit jelent.


Szóval ahogy én látom, nagyon nehéz, hogy sima gyógyszerész diplomával felvegyenek és KLASSZIKUS gyógyszerkutatói feladatokat láss el.

Egyszerűen nincsen meg hozzá a technikai tudásod.

Gyógyszerészként dolgozhatsz ilyen helyeken gyógyszertörzskönyvezőként (jól fizet), lehetsz CRA (ehhez vannak post-grad képzések, kiváló fizetéssel - de ez is inkább papírmunka, nem laboratóriumi dolog), lehetsz quality-assurance-s (ez is papírmunka, nem laboros gyógyszeranalitika). Dolgozhatsz a marketing részlegen és persze lehetsz patikalátogató.

Szóval, ha ilyen klasszikus kutatói karriere vágysz, komolyabb pozíciókra akkor muszáj lesz lépni valamerre.

2023. jan. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A PhD inkább egy hosszú távú befektetés. Ha annak csupán a gondolata is felmerül benned, hogy ezt anyagilag megéri-e csinálni, akkor nincs sok helyed a PhD hallgatók között.

Nyílván, ha anyagi szempontból nézzük havi 180.000 Ft nem fogja megérni az 500.000 Ft-is patikai fizetéssel szemben.

De 4 év patikai munka után meg nem leszel az adott tudományterület doktora. Remélem érzed a különbséget.

2023. jan. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
De így, hogy csak egy nagyon kicsi területeten kutat az ember, az ér valamit? Olyan nagy tudományos felfedezést igazából nem lehet tenni, csak az adott terület ismereteit egy kicsit kibővíti az a kutatás amit egy PhD disszertációban megcsinálnak.
2023. jan. 3. 14:35
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Igaz, hogy csak nagyon kis területen kutatsz, de egyrészt azért a doktori programon vannak általános tantárgyak is, jobbára tanítanod is kell, ezek alatt mind tanulsz újabb dolgokat, a meglévőket meg még jobban megtanulod. Másrészt megtanulsz komoly kutatásokat levezényelni, magas színvonalú publikációkat írni, konferenciákon előadni. A PhD program egyáltalán nem csak a saját dolgozatodról szól. Hanem például még arról is, hogy hasonszőrűek között lehetsz, a többiek kutatásait is megismered, folyamatosan publikációkat olvastatnak veled… míg ha elmész valahova napi 9-10 órában melózni, akkor ugyanúgy csak egy szűk területen mélyedsz el (abban, amit pénzért csinálsz), csak közben a többiben nem fejlődsz, egyszerűen lemaradsz szakmailag a PhD-sok mögött.
2023. jan. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne érne? A gyógyszerészet, tény hogy nem egy nagy tudományterületet fed le, de legalább annyira fontos. A gyógyászat a gyógyszerészet nélkül sehol sem lenne, legfeljebb 18-19. századi szinten rekedt volna meg. És nem tudhatod, hogy mit sikerül elérned a tudományos pályafutásod alatt.
2023. jan. 3. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! És arról mit gondoltok, mennyire nehéz bekerülni egy-egy céghez? Ha valaki akadémián kutat, akkor nem kaphatja meg azt a kérdést, hogy sose dolgozott iparba, nem ismeri az elvárásokat, csak az akadémiai közeget?


(Félreértés ne essék, nem lehúzni akarom itt egyik oldalt se, csak vannak bennem kérdések, meglátások, amiket szeretnék magamba is tisztázni külsős vélemények alapján. Tényleg nagyon hasznosak nekem a válaszaitok!)

2023. jan. 3. 17:21
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
A gyógyszeripart nem ismerem, de azok a PhD-sek, akiket én ismerek, lazán besétáltak nagy multihoz dolgozni. Túl van spilázva ez a “soha nem dolgozott” közhely. Miért, az egyetemi kutatás, tanítás stb. nem munka?
2023. jan. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!