Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyik természettudományos...

Melyik természettudományos tudomány területé a jövő?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy ez a STEM-hierarchia mennyire valós dolog... De manapság már minden elmegy tech irányba. Sok élettudománnyal kapcsolatos dologban (ami alapvetően inkább biosz-kémia megközelítésű) már bevonják az AI-t, mindent computerizálnak, pl. Conputer aided-drug discovery.

Szóval úgy érzem, hogy a 4 fő természettudomány közül a biológia és a kémia háttérbe szorul, és előretör a fizika és a matematika. Nyílván az informatika alapja elsősorban a matematika.

Szóval nem csoda, hogy a matematikát a tudományok királynőjének hívják, mert tényleg ez a legtisztább tudomány, ami mindennek az alapja.

Jól érzem, hogy az utóbbi időben "elértéktelenedtek" azok a szakemberek, amelyek a klasszikus biológia és kémia területén tevékenykedtek, és minnél távolabb kerülünk a matematikától, az egzaktabb, elvontabb dolgoktól, annál inkább lehet kevésbé jól keresni?


Pl. klasszikus példa, hogy a TTK szakjai közül általában a fizikusok (és kisebb részben a matematikusok) keresnek a legjobban, nekik a legegyszerűbb elhelyezkedni.

Aki viszont biológia szakon végez, annak kicsi az esélye, higy valami uttörő biotech cégnél végzi jó fizetésért, és általában nem kapkodnak a biológusokért, nincsenek kimagasló elhelyezkedési lehetőségeik, a többi TTK-s szakhoz viszonyítva.

Szóval ha fel kéne állítani egy sorrendet, hasznosság tekintetében (nem feltétlenül anyagi juttatás szerint, akkor szerintem az így nézne ki:

1. Matematika

2. Fizika

3. Kémia

4. Biológia


Mi lehet ennek a tendenciának az oka? Megéri így még biológiát és kémiát tanulni (hogy sem anyagi, sem erkölcsi megbecsülés kevés van mögötte) ?



2023. jan. 3. 13:47
 1/10 anonim ***** válasza:
33%
Informatika
2023. jan. 3. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Tehát aki a matematika és fizika területén dolgozik, annak továbbra ia jobb esélyei vannak?
2023. jan. 3. 13:58
 3/10 anonim válasza:

En villamosmérnök vagyok.

Ipari automatika,PLC,robot,mikrovezérlő stb.programozás a munkám,és hobbim.

Én azt látom,hogy kissé túl van tolva ez az AI,túl sokat várnak tőle.Az alapjait akkor is ember fekteti le.

Alap tudás nélkül mit sem ér az egész.

Szóval szerintem igenis szükség van "hagyományos" biológusra,kémikusra stb.

Ha nincs,(nem ismerem a munkaerőpiac ezen szegletét)az nem az AI előretörése miatt lehet.

2023. jan. 3. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Valahol érthető amit mondasz, de én nem rangsorolnám a term. tud.-os tudományágakat.

A kémia az egy nagyon fontos tudományág. Ha körülnézel, mindenhol ott van a fizika mellett a kémia is. Vegyészek a mai naig, és valószínűleg még jópár évig, újabbnál újabb molekulákat hoznak létre, amiknek rendkívül sokrétű felhasználása lehet: akár a gyógyászatban, akár számítástechnikában, akár több mérnöki tudományban vagy olyan teljesen hétköznapi dolgokban, mint pl. tisztálkodószerekben, élelmiszerekben. De egy csomó olyan, általunk nem ismert életfolyamatban is ott van a kémia. Tehát nem szabad lebecsülni a kémiát, holott én erősen azt vettem észre a kérdésedből, hogy nagyon a semmibe nézed, ez pedig nagyon rossz megközelítés!


A biológia pedig az élet tudománya. Ugyan közel sem úgy fejlődik, mint az informatika, vagy a fizika, de a Földünknek egy jó nagy része felfedezetlen, arról pedig nem is beszélve, hogy az általunk ismert élőlényekben (vagy éppen a vírusokban) is még vannak felfedezetlen, vagy éppenséggel teljesen ismeretlen dolgok, vagy éppen tudományterületek, mint pl. a neurolgia, ami az aggyal fogalkozik.

2023. jan. 3. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Jól érzem, hogy az utóbbi időben "elértéktelenedtek" azok a szakemberek, amelyek a klasszikus biológia és kémia területén tevékenykedtek, és minnél távolabb kerülünk a matematikától, az egzaktabb, elvontabb dolgoktól, annál inkább lehet kevésbé jól keresni?"

Alapvetően egy fizikus, vagy matematikus sem keres sokkal jobban egy biológusnál, vagy kémikusnál, és szerintem egy jó ideig még egyik tudományág művelője sem fog elértéktelenedni.

2023. jan. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
84%

Én data scientist vagyok, üzleti háttérrel.


Szerintem a biológia és orvostudomány korunk zászlóshajói. Óriási fejlődés zajlik most a szemünk előtt is, és hatalmas tudásrobbanás vár még ránk. 10 oldalt meg tudnék tölteni csak téma-ötletekkel, de elég ha annyit mondok, hogy még az AI területen is a biológia kaszál (neurális hálók, biocomputerek, neuralink stb.), és gondolj a klónozásra, digitális vagy biológiai hallhatatlanságra, géntechnológiára, új betegségekre stb. stb.

2023. jan. 3. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
46%
Van egy programozó ismerősöm. Se matekból, se fizikából nincs kiemelkedő tudása vagy végzettsége, mégis remek programozó és átlag felett megél belőle. Nem végzett egyetemet és semmilyen szakképzést sem, csak magától tanult a netről. Szóval nem gondolom, hogy az informatikához TTK kell.
2023. jan. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Szerintem a fizika az elso, de igazabol nincs ertelme rangsorolni. Ha jobban beindul a tech szingularitas, akkor lesz itt minden - de egyetertek a hatossal, erdemes odafigyelni a biotechre. A szamitogepes idegtudomany, nyelveszet teren is lesznek boven erdekessegek
2023. jan. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#7

A programozás az informatikának pont egy olyan területe, aminem igényel komplex tudást fizikából, és matemaikából. Illetve a szoftverfejlesztéshez sem szükséges. Azonban az inforamtika hardveriális fejlődéséhez elengedhetetlen a fizika, ás matematika alkalmazása.

2023. jan. 3. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem! Ezt elmagyaráznád, hogy mit jelent az informatika hardveriális része?
2023. jan. 4. 12:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!