Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a véleményetek? Ebben az...

Mi a véleményetek? Ebben az évben, hogy eltörölték a minimum ponthatárt, sok helyre már nem elvárás az emelt érretségi, és nyelvvizsga se kell már a felvételihez, nyilván ez vonzza maga után, hogy több lesz a jelentkezés az egyetemekre...

Figyelt kérdés
A ponthatárok szerintetek hogy fognak alakulni? Inkább lejjebb mennek, mert kevésbé kell teperni a bejutásért, vagy inkább magasabbak lesznek mint az előző években, mivel több ember összpontszámát és jelenzkezést kell figyelni illetve az adott egyetem szakjának kapacitászámát.

2023. márc. 15. 11:45
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Neharagudjatok, nem teljesen tudok kiigazodni ezen a rendszeren. Kicsit ellent is mondtam magamnak, hiszen az első kommentembe máshogy van a megállapítás mint a másodikban, és ezt is hallottam, olvastam, meg a másodikat is, és összezavarodtam.
2023. márc. 15. 20:36
 12/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, így van. Csak azért kérdeztem rá, mert 5. kommented alapján úgy lehetett érteni azt a mondatot, mintha szerinted az összes idén felvételiző pontszámát is figyelembe vennék minden szakon, pedig ez így nem igaz. Sőt egyáltalán nem is lenne értelme összehasonlítgatni a különböző szakok ponthatárait, mivel teljesen mások a követelmények.
2023. márc. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

"De például nem világos nekem, hogy mondjuk egy mérnökinformatikus vagy gazdaságinformatikus képzés az egyik legnépszerűbb, mégis huzamosan az alsó ponthatár egyenlő volt a minimum ponthatárral."

Nem csak azt kell nézni, hogy hányan jelentkeztek, hanem azt is, hogy mi a követelmény az adott szakra. Ha egy nehéz emeltet (pl matek) kötelezővé tesz az egyetem, akkor ott kevesebb pontot fognak elérni, mint ott, ahol elfogadnak egy könnyebb emeltet (pl angol) is.

Erre nagyon jó példa pszichológia. Az alapvetően nem egy nehéz szak, mégis aki nem ért hozzá, a pontok alapján azt gondolhatja, hogy oda csak zsenik mennek, mert 450-es ponthatárok szoktak lenni. Holott egyszerűen azért magasak a ponthatárok, mert mindenféle érettségit elfogadnak, amikből könnyen lehet magas százalékokat elérni.

A mérnöki szakokon, ahol kötelező a matek/fizika emelt, nehezebb magas százalékot elérni az érettségin és ez jobban meg is szórja a népet, ezért lehet bekerülni "kevesebb" ponttal.

Illetve az is számít, hogy egy szakot hány intézmény indít az országban. Állatorvosiból pl egyetlen egy van, ezért hiába kérik ugyanazt emeltek tekintetében, mint az általános orvosikon (sőt még kicsit szigorúbbak is a feltételek), ott magasabb lesz a ponthatár, mert nincs B opció, aki ezt akarja tanulni, annak oda kell jelentkezni. Általános orvosiból meg van 4 az országban, ezért megoszlik a jelentkezők száma.

A gazdinfonál is hasonló lehet a szituáció. Rengeteg helyen indítják ezt a képzést és ezért nagyon eloszlanak a jelentkezők. Hiába népszerű szak, összességében sok hely is van belőle, ezért csak a népszerű egyetemeken lesz magas a ponthatár (Corvinuson pl 446 a gazdinfo ponthatára is), a vidéki, kevésbé közkedvelt egyetemeken ennél jóval alacsonyabb ponttal is be lehet kerülni.


"Ahogy néztem minden évben más volt a kapacitás szám de volt, hogy pl 450 összes, és 150 első helyre jelentkezőből csak mondjuk 100-at vettek fel 280 ponttól. Ezek szerint ide rendre alacsony pontszámú emberek jelentkeznek?"

Nem feltétlenül. Az összes és első helyes jelentkezők száma között elég nagy a különbség, ezért valószínűleg sokan csak biztosítéknak jelölték meg az említett egyetemen ezt a szakot és többségüket felvették egy másik egyemre/másik szakra, amit előrébb jelöltek a sorrendjükben és nekik simán lehetett 280-nál több pontjuk.

2023. márc. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm, érthető.
2023. márc. 15. 21:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!