Megéri tanárnak lenni ..?

Figyelt kérdés
Sziasztok, tudom jól, hogy mennyire szar helyzetben van most az oktatás, de én még mindig úgy érzem, hogy tanár szeretnék lenni. Most vagyok 12.-es tehát véglegesen elkell döntenem a hogyan tovább kérdést, és bárkivel beszélek csak lefelé akarnak beszélni erről. Úgy gondolom hogy elérjük azt a kritikus pontot hamarosan, hogy észhez kap a kormány és látszólagos változás lesz, legalábbis mire én oda érnel hogy tanítok, biztosan. Biológia-Kémia, vagy Biológia-Matematika szakban gondolkozom. Elsőnél mindkettőből emeltezni készülök, utóbbinál matekból nem érzem magam kompetensnek még, mert csak közép szinten tanulom és azt nem tudom egyébként,hogy szükséges-e (tudom papír szerint nem) egyetemen abból is az emelt szint.

2023. okt. 18. 20:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
89%

Egyelőre nem éri meg, mert a nagy ember sikerrel tette tönkre a közoktatást.

Hogy mi lesz akkor, ha végzel, azt nem lehet tudni.

2023. okt. 18. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
97%
Nem, nagyon nem éri meg. Viszont szembemenni a vágyaiddal sokkal rosszabb. Később is válthatsz, nem kell rögtön feladni. Ezekkel a szakpárokkal ha feladod a tanárságot is jól járhatsz, könnyebben átképzed magad, ha annyira rossz lenne majd a helyzeted, hogy szükséges legyen ez.
2023. okt. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
2 - es. Én még látom a diákság jó oldalát. Férfi vagyok, előadási módom szerintem/ osztalytarsaim szerint is jó, sokszor tartok már most is biosz órákat. Ha annyira szar a fizu, magánban is vállalnék diákot. Azért egy Bio/Kemia/Matek tanár óra bére magánban kecses. (megjegyzem nem a lehető legdrággában csinálnám, diákok pénztárcáját segítve pl. 3-5 fős kiscsoportokban megosztva pár ezer/óra, de addigra inflácio stb tudom...) szeretném érezni, hogy a diák akit én formáltam mint egy gyurmát, kifejlett. Pl. Sikeresen bejutott orvosira vagy gyógyszerészire stb.. EÜ nálam kilőve pedig EÜ-s suliba járok. Bele láttam a gyakorlatba és inkább nem akarom.. Úgy érzem ha orvosira mennék tovább kiégnék hamar.
2023. okt. 18. 21:22
 4/14 anonim ***** válasza:
0%
ha éhen akarsz halni akkor remek választás
2023. okt. 18. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
71%
Nem, de már ezerszer kifejtettem, meg sokan mások. Tájékozódj! Bármi más jobban megéri. Ha a tanári menne akkor más is fog
2023. okt. 18. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
86%

Nem éri meg tanárnak tanulni. 5+1 év egyetem után bruttó 420 ezer éveken keresztül és nincs a fizetésben lényeges előrelépési lehetőség. A diákok sem angyalok a szüleiktől nem is beszélve. Bár az érzés hogy Pintér Sanyi a nagyfőnököd megfizethetetlen.


Jobban jársz egy 3 éves megfelelően választott alapképzéssel és magasabb lesz a kezdő fizetésed. Utána meg van előrelépési lehetőséged.


Természetesen ha tanár akarsz lenni mindenképpen akkor legyél az. De ne mondd 6 év múlva hogy nem szóltak előre.

2023. okt. 19. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, klisés válasz, de ezt csak te tudod eldönteni. Láthatod milyen nehézségekkel küzdenek a tanárok. Az, hogy ezek ellenére azt gondolod-e, hogy neked jobb lenne-e ezt a pályát választani, mint bármi mást, azt már csak te tudhatod. Attól azonban óva intenélek, hogy azt reméld, hogy mire végzel, itt jelentős változások lesznek. Nézd meg, itt is szokott pár havonta egy-egy végzős/pályakezdő pedagógus panaszkodni, hogy milyen alacsony a fizetés, milyen rosszak a körülmények, és tudták, hogy ez lesz, de nem gondolták volna, hogy "ennyire". De, ennyire. A rendszerváltás óta megy az, hogy ennél rosszabb már úgyse lehet, majd javulni fog... Nem javult.

Én amúgy azt csinálnám a helyedben, hogy elvégeznék egy piacképesebb szakot (biológus, vegyész, gyógyszerész, stb.) , és utána csinálnék egy tanárképzést. Én most konkrétan ezt csinálom. Elvégeztem egy egy közgazdász alap- és mesterszakot, és most csinálok egy egy éves tanárit. Szeretnék tanítani, de nem főállásban, illetve így van egy "biztos" végzettségem, amihez tudok nyúlni, nem vagyok rákényszerítve arra, hogy tanítsak, ha élhetetlenek lesznek a körülmények.

Illetve azért is érdemes több lábon állni, mert középiskolásként sokan vannak, akik úgy akarnak tanárok lenni, hogy 5-10 év múlva már eszükbe se jutna. Ennek egyszerű oka van: eddig az életed legnagyobb részében tanárokat láttál dolgozni. Ha kicsit jobban kinyílik számodra a világ, ez lehet, hogy változni fog. Bekerülsz az egyetemre, és lehet, azt mondod, hogy eszedbe se jutna középiskolásokkal vesződni, mert inkább egyetemen akarnál tanítani.

2023. okt. 19. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

"Most vagyok 12.-es tehát véglegesen elkell döntenem a hogyan tovább kérdést, és bárkivel beszélek csak lefelé akarnak beszélni erről. Úgy gondolom hogy elérjük azt a kritikus "

Itt tegyünk először rendet a fejbe :D

A későbbiek során is tudsz váltani. A legtöbb ember nem azt csinálja amit 18 évesen eldöntött. Tudom, hogy hatalmas a nyomás most rajtad, de légy tisztába azzal, hogy később is válthatsz. Akár most nekikezdhetsz a tanárképzésnek és ha nem tetszik/nincsenek kilátások válthatsz, akár pedig belekezdhetsz most másba és évek múlva visszakanyarodhatsz a tanári képzésre.

Egyébként az is jó taktika lehet amit a 7-es ír: elvégzel egy piacképes képzést és ráépítessz egy rövid ciklusú tanárképzést.


A "megéri-e" kérdést nehéz megválaszolni, mert megannyi tényezőtől függ.

Én most végzem a gyógypedagógiát, mellette asszisztensként dolgozom iskolában. Én belelátok az iskolarendszerbe ezáltal, tudom mire számíthatok. Jelenleg azt mondom, hogy nekem ez így megéri, mert szeretem amit csinálok, mindennap úgy érzem, hogy megérte felkelnem, UGYANAKKOR a fizetésem annyira kevés, hogy maximálisan a páromra vagyok utalva. Tehát: mint hivatás, megéri. Anyagilag kicsit sem, és neked ez pláne nehéz lesz férfiként, mert hiába vagyunk a 21. századba, mégis hatalmas nyomást érezhetsz a társadalom részéről, hogy családfenntartóként helyt tudj állni.

Nem feltétlenül arra gondolok, hogy frusztrációt okozna-e ha a leendő párod/ nejed többet keresne. Sokkal inkább arra, hogy amikor a nejed gyesen van, és ő is alig tud adni valamit a közös kasszához, akkor tényleg Rajtad áll a család megélhetése.


Tehát mérlegelni kell, hogy a megélhetés miként alakul. Ugyan vannak ígéretek, hogy mi lesz 2028-ig... de ezek nem számolnak az inflációval ha megnézed közelebbről.


De hogy valami pozitívat is mondjak a munkahelyi részhez:

Ugyan a fizetést nem tudod megválogatni (sajnos még az óraadói fizetések is korlátozva vannak és a legmagasabb összeg is kevés), de a munkahelyedet annál inkább. Nyilván a fővárosba több lehetőség van, de alapvetően vidéki falvakba is akkora hiány uralkodik, hogy lehet egy másik településen kapsz normálisabb munkahelyi környezetet. Könnyedén le lehet válni egy toxikus vagy szarkavaró iskolaigazgatóról, mert máshol is lesz lehetőséged elhelyezkedni.

Egyes helyeken pedig konkrétan önkormányzati lakás jár a tanároknak.

2023. okt. 19. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem elég sokat mond el már az magáról, hogy maguk a tanárok beszélik le a diákokat a tanári pályáról.
2023. okt. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
17%
Azért a külföldi országok többségében is rosszabbul fizetettek a tanárok mint a versenyszferaban dolgozok. Ez ilyen, a kozszfera sose lesz olyan jó lehetőségeket tekintve mint egy nagy multi cég. Ha érdekel a matek is annyival jobb lehetőségek is vannak anyagilag... . Az ország jobb részein is 40 millió most egy panel, ami kB 15 Misi önrész meg 25 hitel. De egy albi is 150 ezer ha nem több. Mire végzel még több lesz. Hogy akarsz egy tanári fizetésből önállósodni ?
2023. okt. 21. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!