Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Valamit ér az informatika...

Valamit ér az informatika szakma középiskolában? Lenne vele informatikus (programozási) munkám?

Figyelt kérdés
Anyukám szerint a mérnökinformatikus csinálja a programozást és a középiskolai max alapozásnak jó az egyetem előtt, de másra nem. Valóban komoly munkát nem kapnék?
dec. 28. 16:31
 1/6 anonim ***** válasza:
83%

Középfokú informatikai végzettséggel legfeljebb csak akkor kaphatsz "komoly" munkát, ha nagyon jó protekciód van egy cégnél, aki felvetet ilyen állásba. (Én ismerek ilyet, akinek nincs diplomája és az egyik legjobb barátja protezsálta be.) De még ez esetben is elég kellemetlen helyzetekbe kerülhetsz, ha a diplomás informatikus kollégáid észreveszik, hogy hozzájuk képest szinte semmi a tudásod és kinéznek maguk közül. Elég megszégyenítő érzés ám ilyen munkahelyre bejárni nap mint nap, és érezni, hogy a kollégáidhoz képest egy szakmai nulla vagy.


Szóval anyukádnak teljesen igaza van. Ha nem vetted volna észre, most már ott tartunk, hogy a kreatív programozói munkát egyáltalán nem végző, csupán egy-egy cég informatikai rendszerét üzemeltető rendszergazdákat is 2 éves felsőfokú szakképzésen képzik az egyetemeken. Protekció nélkül, pusztán középfokú végzettséggel egy programozói álláspályázaton semmi esélyed labdába rúgni a diplomás informatikus pályázók mellett. Esélyt sem kapsz, be sem hívnak az állásinterjúra.

dec. 28. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
77%

"Valamit ér az informatika szakma középiskolában?"


A későbbi tanulmányaid megalapozásához jó, de a legtöbb középiskolában olyan gyenge szinten oktatják, hogy sokkal jobban jársz ha egy erősebb gimnáziumba mész ahol megfelelő szinten oktatják a matekot. Az egyetemen általában a matek szokott a szűk keresztmetszet lenni.


"Lenne vele informatikus (programozási) munkám?"


Teljesen kizárt, ha csak nincs ismerősöd aki beejtöernyőz valahová, de a tudásod akkor sem lesz megfelelő és szakmailag sem fogsz fejlődni megfelelő alapok nélkül az elvárható szinten szóval nagy a veszélye hogy vagy lemorzsolódsz vagy több évig beragadsz alacsony bérrel előrelépési lehetőség nélkül. A tudásod amit a középiskolában kapsz a töredékét nem éri el annak ami egy normális pozíció betöltéséhez szükséged.

dec. 28. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
49%

Attól függ, milyen mérnökinfomatikus. Programozó matematikusból kb. mindenhol jó a képzés, de a mérnökinformatikusok nem feltételnül tudnak programozni, úgy értem, szoftveripari résztvevőként. Tud írni PLC vezérlést, bash scriptet meg valami programnyelven egyszerű (nem OOP) programokat, meg ért a mérnöki dolgokhoz (CAD/CAM, anyagismeret, stb.) Egyetemenként eltérő, hogy inkább mérnök vagy inkább informatikus. De nem keverendő a szoftvermérnökkel.


Ami a technikumot illeti, elvileg szép meg jó: piacképes full-stack programozó tudással végeznek az ötödévesek. Ez kb. annyira lenne piacképes, mint egy minőségi bootcamp: de mint tudjuk, most zárt be a Greenfox, mert már nincs akkora igény a juniorokra.

A másik komoly baj, hogy semmi sem garantálja a minőségi oktatást. Fiam is nyolcadikos, így voltam pár nyílt napon, meg szereztem háttérinformációkat. Egy pozitív példával találkoztam, ahol a 12.-es diákkal jól el lehetett beszélgetni a java-ról, meg mesélt egy felsőbbévesről, aki már középiskolásként bedolgozott egy céghez, ahová fel is vették, de kilépett és alapított egy sajátot, külföldi piacra dolgoznak. Szóval 1-1 zseni képes érvényesülni. Viszont annak a diáknak a tudásia szerencse, mert kb. évente új tanáraik voltak, akkora a fluktuláció (mivel a technikumi okatók nem keresnek annyit, mint a szoftverfejlesztők). Pont úgy esett, hogy minden érkező oktató ugyanazt a stacket tudta folytatni - de semmi nem garantálja, hogy ez a jövőben is így lesz. Egy másik iskolában meg csak úgy sikerült megoldani az órákat, hogy extrém sokat tanítanak az oktatóik. Pl. úgy van heti 22 órája, hogy egyetemi oktató állása mellett, óraadóként csinálja. Aki meg főállású, az 30 órában - ez mindenképpen a színvonal rovására megy, ahogy az is, hogy sok olyan diák megy oda, aki lusta. Lehetne szebben mondani, de a lényeg ez, és ha nincs egy lelkes, tanulni vágyó csapat, akkor ott nehezebb fejlődni.

Ha be tudsz jutni egy elit gimibe matek tagozatra, akkor inkább arra indulj. (Pl. Sisák Botond is a Berzsenyibe járt, nem szakképzőbe, utána meg BME. [link] ) Ha meg nem, akkor nézz utána a képzésnek alaposan, főleg a felsőbbévesek tapasztalatai alapján. Van ahol ötödéven kint vannak cégnél, duális képzésben, de ezek nem szoftverfejlesztő cégek, hanem bootcampek. Frankó, hogy adnak "munkabért" meg laptopot, de milyen tudást adnak cserébe az nem mindegy.

dec. 28. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

"mérnökinformatikusok nem feltételnül tudnak programozni, úgy értem, szoftveripari résztvevőként. Tud írni PLC vezérlést, bash scriptet meg valami programnyelven egyszerű (nem OOP) programokat, meg ért a mérnöki dolgokhoz (CAD/CAM, anyagismeret, stb.)"


Te akkora baromságokat beszélsz, hogy az fájdalmas.


A mérnökinformatikus képzésen magas szinten megtanulják a hallgatók a programozás alapjait, beleértve az objektumorientált paradigmát, megismerkednek több programozási nyelvvel (legtöbb egyetemen C#, C++, Java, Python, SQL, Bash stb...) és nem általános mérnöki baromságokat tanulnak mint például "anyagismeret". A "mérnök" jelző arra vonatkozik, hogy IT-related mérnöki pozíciókhoz kaphatnak erősebb alapokat amivel később érvényesülni tudnak például: hálózati mérnökként, DevOps mérnökként, Cloud mérnókként, rendszermérnökként, kiberbiztonsági mérnökként stb...

dec. 28. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
55%

#4 Nem tudom, lehet hogy változott a képzés, de nekem volt mérnökinformatikus kollégám, és alig tudott programozni. C++-ban tudott egyszerű dolgokat, "amiben nincsen pointer", gyakorlatilag emelt érettségi szintű tudás. Tudott volna viszont hőcserélőket számolni.


-Utánanéztem, mi most a tananyag a PTE-n, hát alaposan megváltozott, hőcserélők már tényleg nincsenek benne.

Viszont nem vagyok odáig az óraszámtól, ha a szorosan vett programozást nézem (SQL, op. rendszerek, hálózatok, stb. nélkül), akkor


problémaosztályok, algoritmusok: 32 óra

prog. I.: 64 óra

web prog. I: 32 óra

prog. II.: 64 óra

aztán ha mondjuk rendszermérnök specializációt választja, akkor ennyi, 192 óra programozás összesen. Ha ez még megoszlik több programozási nyelv között, az elég sovány. BSC-ről beszélek.

Ha alkalmazásfejlesztő specializáción van, akkor ehhez jön még 288 óra, az már 480 óra, talán már használható valamire.


Technikumban viszont több mint a duplája, 1057 óra van a programozásra összesítve, szóval nem lenne az rossz, megfelelő oktatói kar motivált diákokkal tényleg tudna olyan szintű tudást adni, mint egy diploma. De többnyire nem ad, mert fluktulálódó tanári kar van "megúszós" diákokkal jellemzően. Kár, pedig a koncepció (maga a programtanterv) tetszik.

dec. 28. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
59%

Amit ott kapsz tudás, nem sok. Viszont nekem van olyan infós ismerősöm, aki gyerekkora óta foglalkozik ezzel, gimiben már 7. Osztályosan is ő tartotta a szakkört/faktot, volt versenyeken, rengeteg projektje volt, ezzel töltötte szabadidejét.

Első félévben otthagyta az egyetemet, olyat ajánlott a cég, ahol dolgozott.


(Általános gimibe járt, nem infósba)

Nem kell a diploma feltétlenül, a tudást nézik elsősorban. De nagy előny lehet egy diploma. Az infós középiskola önmagában nem elég. Vagyis pl rendszergazda lehetsz, de nagyon komolyan nem fognak venni. Ha van mellé extra tudásod, akkor lehet.


Bár mostanában (mondjuk egy éve) nehéz pályakezdő IT-skrnt munkát találni, diplomával is. Kevés juniort keresnek. Nyilván előnyban vannak a diplomások. Tehát azért menj egyetemre, ha ilyen karriert tervezel. Aztán ha tényleg akkora zseni vagy, vagy ajánlanak olyan fizut, akkor később is otthagyhatod.

dec. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!