Hol lehet elhelyezkedni jogász végzettséggel?

Figyelt kérdés

Jogi asszisztens FOSZK végzettsegem van, ezzel irodai munkát tudok vállalni. De érzek magamban annyi elhivatottságot a tanulás iránt, hogy még tanulni szeretnék. Nézelődtem milyen képzések indulnak a főiskolákon/egyetemeken és azt tapasztaltam, hogy ami érdekel is meg sokrétűen eltudnék benne helyezkedni az a jogászi hivatás lenne.

Érdeklődni szeretnék hogy az évek során amíg nem döntöm el, hogy ennek a foglalkozásnak melyik területén szeretnék dolgozni milyen lehetőségekre számíthatok?

Ügyész, ügyvéd, bíró, kormányhivatalokban tudnék elhelyezkedni? Még milyen lehetőségek vannak? Kell az 5 év után valami szakterületet választani?



jan. 27. 15:29
 1/4 A kérdező kommentje:
Pl. Mondok egy ötletet. Ha ingatlan jogász szeretnék lenni akkor elvegzem az 5 éves képzést és utána ad ilyen lehetőséget az egyetem hogy extrémen tanulom az ingatlannal kapcsolatos jogterületet?
jan. 27. 15:31
 2/4 anonim ***** válasza:
73%

Nem. Elvégzed a jogi egyetemet, és utána szakosodhatsz, ami ugye plusz költség. Vagy ügyvéd mellett lehetsz jelölt, az 3+ év és minden esetben szakvizsgát kell tenned.

El lehet helyezkedni, de mivel sok jogász van, telített a piac és alacsonyak a bérek. Közszférára van a legnagyobb esélyed. Jogtanácsosnak az előbb említett ok miatt nehéz bekerülni, ügyvédként se könnyű megélni kapcsolatok nélkül. Bíró/ügyész/közjegyző szintén csak protekciósokból lehet.

Egyébként nézz utána az egyetemek oldalán, fel van sorolva az összes lehetséges szakképzés.

jan. 27. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
68%
Azt még kifelejtettem hogy nem tudsz sokrétűen elhelyezkedni benne, mivel minden jogász egy területre szokott szakosodni
jan. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
88%

2,3# válasza nagyon félrevezető, tele közhelyekkel és előítéletekkel.

A jog osztatlan képzés, és az elvégzése után sincs olyan értelemben szakosodás, mint mondjuk orvosoknál, ahol az általad választott terület valószínűleg a teljes pályafutásod meghatározza.

Jogászként szabadon választhatsz jogi állást bármilyen jogterületen, ahova felvesznek, persze az igaz, hogy szükséged lesz jogi szakvizsgára, hogy az adott jogi hivatásban továbbjuss. Diplomásként először ügyvédjelölt, közjegyzőhelyettes, bírósági/ügyészségi fogalmazó, végrehajtójelölt, és persze köztisztviselő/kormány- és egyéb hivatalnok lehetsz. Hivatalnokoknak nem kötelező a jogi szakvizsga (bár valószínűleg egy szint fölé nem fogsz jutni nélküle), a többi hivatásnál viszont kell, tehát ahhoz hogy önálló ügyvéd, közjegyző, végrehajtó legyél, illetve bíró vagy ügyész, ahhoz mindenképp. De a szakvizsga se jelent szakosodást, minden jogász ugyanazt a tananyagot kell hogy megtanulja. A hivatások között lehet váltani, tiltva nincs, de nem biztos hogy könnyű egy exbírónak ügyvédként szerencsét próbálnia. Én pl hivatalnokból lettem ügyvéd, nem volt könnyű menet, de nem azért mert tilos lenne, csak nehéz volt belehelyezkedni egy teljesen új szerepbe.

Amit konkrétan kérdeztél, az "ingatlan jogász", feltételezem ezalatt nem bármilyen ingatlanügyekkel foglalkozó jogászt értettél (merthogy egy bíró is foglalkozhat ilyen ügytípussal, vagy dolgozhatsz akár a földhivatalban ügyintézőként), hanem ingatlanügyletekre szakosodott ügyvédet. Ehhez a jogi diplomára lesz szükséged, utána pedig ha felvesz egy ügyvéd, elmehetsz jelöltnek, akkor már foglalkozhatsz ilyen ügyekkel az ő szárnyai alatt. Nem kizárt hogy nagyobb önállóságot is ad idővel, és szerezhetsz saját ügyfeleket, de ezt ügyvédje válogatja. 3 év meló után szakvizsga, aztán lehetsz magad is ügyvéd. A 3 év gyakorlatot máshol is eltöltheted, de 1 év ügyvédi joggyakorlat akkor is kell (ilyen pl a jogi előadói, vagy a bírósági fogalmazói gyakorlat). Nyilván emellett elvégezhetsz ingatlan szakjogászi képzést, amit több egyetem is kínál, de nem kötelező.

A lehetőségeknél már említettem az általad mondottakon kívül a végrehajtót, közjegyzőt. A kormányhivatalokon kívül még nyilván nagyon sok közület van, az operettszínháztól a közműcégig mindenhol van jogász. Vannak még céges jogászok is, jogtanácsosok, főleg multiknál.

jan. 30. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!