Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Arra lehet használni a mesters...

Arra lehet használni a mesterséges intelligenciát (Chat GPT-t) szakdolgozatban, hogy írok neki egy mondatot és segítsen átfogalmazni?

Figyelt kérdés
Akár fejből, akár szakirodalomból írok neki 1-1 mondatokat (tehát nem az, hogy bemásolok fejezeteket és fogalmazza át), hanem csak mondatokat és azt átfogalmazza? Pl. ha én nem tudom jobban megfogalmazni, vagy ötletet adjon, hogyan fogalmazná át
márc. 26. 08:57
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
78%

#8/Kérdező:


"Sarkított példa"...pontosan.


Egy ilyen akadémiai írásban életszerűtlen példával nem is fog működni, úgyhogy vegyünk egy normálisat:


Legyen ez az eredeti mondatunk:

"Hasonló jelenség merülhet fel az időbeli felbontással, ugyanis ha az adatok bizonyos idő után újrakódoláson esnek át, az azt jelenti, hogy egy-egy felhasználó csak addig követhető normál módszerekkel (Váczi, 2022, p. 51)."


Váczi S., Fabula S., & Nagy G. (2022). A big data szerepe a városi mobilitás kutatásában és fejlesztésében. Modern Geográfia, 17(4), 35–65. [link]


----------------->>>

Egy jól megalkotott prompttal is, ezt adja vissza:


"Ez a jelenség az időbeli felbontás kapcsán is előfordulhat, mivel az adatok időközönkénti újrakódolása azt eredményezi, hogy egyes felhasználók csak egy bizonyos időpontig követhetők nyomon hagyományos módszerekkel (Váczi, 2022, p. 51)."


Ez a mondat így jelenleg fennakad a TurnitIn AI ellenőrzésén.


----------------->>>

De ha ezt még átírom manuálisan ilyenre:

"Váczi (2022) kutatása szerint, az időbeli felbontással is előfordulhat hasonló, amennyiben az adatok időnként újrakódolásra kerülnek, az azt eredményezi, hogy egy adott felhasználó nem követhető tovább hagyományos módszerekkel (p. 51)."


Így már a TurnitIn AI detector nem jelzi ki.

márc. 26. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

"Ez a mondat így jelenleg fennakad a TurnitIn AI ellenőrzésén"

Hiába akad fent, ha nem szó szerint van leírva és le van hivatkozva, nekem azt mondták az úgy rendben van.


Az egyszerűség kedvéért hoztam a példát, pont azért, hogy én nem ilyen mondatokra gondolok, amit te írtál, hogy én sem értem, beírom a mesterséges intelligencióba aztán majd lesz valami, hanem olyan mondatokat írok amiket értek és csak a szavak sorrendje, esetleg szinonimája van benne kicserélve


Azt honnan tudják ellenőrizni, hogy a chat írta át és nem én? Azt hogy reggel sütött a nap vagy sütött a nap reggel ugyanúgy én is írhattam volna, mint a chat. Honnan tudják ki írta?

Nem az ilyen mondatokra gondolok, amit nem is értek, nyilván nem fogalmaztatom át a chat-tel, mikor úgysem fogom érteni mit ír, ha az eredeti mondatot sem értem. Én érthető, magyar, szakirodalomra gondolok, amit csak át kell fogalmazni, hogy ne ugyanaz legyen... olyat amit értek is ...

márc. 26. 16:22
 13/23 anonim ***** válasza:

Technikailag nem szabad.


Azt azért itt titokban megjegyezném, hogy nekem a témavezetőm (informatika karon ráadásul, szóval nem valami bölcsész aki azt sem tudja mi az AI) azt mondta, hogy kifejezetten fogalmazásra nyugodtan használhatom, a kutyát sem érdekli.


Sokkal nehezebb (értsd: lehetetlen) AI által fogalmazott szöveget felismerni. Az online AI felismerő programok iszonyat pontatlanok. A legtöbb ember inkább ort bukik el, ha hülyeséget ír a chatgpt és nem veszi észre, vagy ha a tanár már ismeri a fogalmazási stílusát.

márc. 26. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

"ha nem szó szerint van leírva és le van hivatkozva, nekem azt mondták az úgy rendben van"

A plágium igen.

De te akkor most mit akarsz? A plágiumnak köze nincs ahhoz, hogy GPT-vel írattad-e újra vagy sem, a Similarity check meg fogja találni a forrást akkor is, ha kicsit át van fogalmazva.

Ezzel nincs is baj, egy szakdolgozat ideális Similarity (az a tartalom-mennyiség amit máshonnan veszel át, akár átfogalmazva is) értéke 10% körüli.


Ami problémás, az az AI detection.


Egyeteme válogatja, ki hogyan implementálta az elmúlt egy évben a saját ESZMSZ és HKR dokumentumaiba, de Magyarországon a Zs-kategóriás intézményeket (THE, DU, GDF, stb.) leszámítva már mindegyik beépítette a szabályt, miszerint az AI eszközök használata (NEM CSAK infármáció"gyártáshoz", hanem bármihez), az akadémiai kötelességszegés kategóriájába esnek és fegyelmi eljárást von(hat)nak maguk után.


"Azt honnan tudják ellenőrizni [...] ?"

Erre pedig: a lenti linken lévő kérdésnél, a #5, #8, #14, #24, #26 válaszokat érdemes elolvasni, de a #5 adja meg a választ a kérdésre.

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..

márc. 26. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

13:

Engem nem a technikai része érdekel, ha a tényleges.

(Vizsgát lefotózni "sem szabad" mégis sokan csinálják...)

Nem arról van szó, hogy a kutyám sem érdekli, hanem, hogy a plágium vizsgáló észreveszi e


Én nem valami humbuk szöveget akarok neki írni, amire ír valamit és nem értem, hanem olyan szöveget, amit ha átfogalmaz is értek, csak segítségképpen, hogy ne szó szerint legyen a szakirodalomból...


14:

"ha nem szó szerint van leírva és le van hivatkozva, nekem azt mondták az úgy rendben van

A plágium igen."

Mitől lenne plágium?

Akkor mit csinál mindenki? Könyvet ír? Senki nem fog új dolgokat kitalálni és beleírni, egyértelmű, hogy a szakirodalmat "másolja" mindenki, azaz átfogalmazva leírja majd odaírja a forrást honnan szedte, azaz hivatkozik rá.


"De te akkor most mit akarsz? A plágiumnak köze nincs ahhoz, hogy GPT-vel írattad-e újra vagy sem, a Similarity check meg fogja találni a forrást akkor is, ha kicsit át van fogalmazva.


Ezzel nincs is baj, egy szakdolgozat ideális Similarity (az a tartalom-mennyiség amit máshonnan veszel át, akár átfogalmazva is) értéke 10% körüli."

Nekem az volt a kérdésem, hogy ha egy irodalomból vagy akár magamtól írok mondatokat a chat gpt-nek, hogy azt fogalmazza át nekem, azt felismerik-e?Mármint, hogy a chat gpt fogalmazta át? Nem az a kérdés, hogy a szakirodalmat felismerik-e, az nem baj, mert egyértelműen odaírom a forrást.

A hivatkozást odaírom, ahonnan a szakirodalmat vettem, csak az átfogalmazásra gondoltam használni, akkor is olyan mondatokat amik érthetőek, nem olyanokat amiket te írtál, ahol az eredeti mondat is káosz, nemhogy átfogalmazva...


Tehát még1x, én nem azt szeretném, hogy írok neki egy szöveget szakirodalomból, átfogalmazza és úgy teszek, hogy saját, hanem a szakirodalom vagy saját magam által írt szöveg átfogalmazására használnám, tehát az egész kutatás saját munka, csak és kizárólag az átfogalmazásban hívnám segítségül és a forrást megjelölném, ahonnan az átfogalmazandó szöveget írtam.

márc. 26. 21:34
 16/23 anonim ***** válasza:

Na. Pedig mindkettő meg lett válaszolva, akkor miért nem értetted meg?


"[...] ha egy irodalomból vagy akár magamtól írok mondatokat a chat gpt-nek, hogy azt fogalmazza át nekem, azt felismerik-e?Mármint, hogy a chat gpt fogalmazta át?"

Igen, kimutatja az ellenőrzés, hogy AI.


"hanem, hogy a plágium vizsgáló észreveszi e"

Igen, kimutatja az ellenőrzés, hogy AI.


"az eredeti mondat is káosz"

Hát ha így látod az nagy baj...az egy elég rövid, köznyelvű mondat, még csak nem is annyira tudományos nyelvezetű.

Akkor hogy implementálod a saját szakdolgozatodba a forrásokat, ha egy ilyet sem sikerült megértened?


"csak és kizárólag az átfogalmazásban hívnám segítségül és a forrást megjelölném"

Igen, kimutatja a plágium ellenőrzésekor, a TurnitIn hogy AI írta,

a Similarity szintén meg fogja találni,

viszont mivel hivatkozol, annyi, hogy nem a plágium (hiszen nincs) lesz a konkrét ok a kötelezettségszegés miatti eljárás indításakor.

márc. 26. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

Azt nem értem hogy mutatja ki, hogy AI, ha én is pontosan ugyanúgy leírhatom/leírhatnám...

Ennyi erővel egy ember által írt mondatra is ugyanúgy kijelezheti, hogy AI


Milyen eljárás??


Akkor azt mond meg, hogy itt már nem tudom hanyas válaszoló aki írta, hogy AI-val írta meg az egészet, 3 nap alatt és 5 lett, na az hogy van?

Vagy észreveszik, csak ráírják, hogy 5-ös szó nélkül?!

márc. 26. 22:09
 18/23 anonim ***** válasza:

"Azt nem értem hogy mutatja ki, hogy AI [...]?"

Erre pedig: a lenti linken lévő kérdésnél, a #5, #8, #14, #24, #26 válaszokat érdemes elolvasni, de a #5 adja meg a választ a kérdésre.

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..


Ha egy olyan "lekonyhanyelvesített" válaszból sem érted, akkor soha nem fogod megérteni a működését.

Onnantól a válaszok számodra magasak lennének, mert a linken szereplő #5-ös válaszhoz képest, CSAK bonyolultabban lehet leírni.

márc. 26. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

18: De nem az érdekel engem, hogy milyen programok vannak, hanem, hogy ha én is leírhatom ugyanúgy mint az AI akkor hogy küldenek bármilyen eljárásra? Meg akkor, ha én leírok egy mondatot eszerint az is simán lehet(ne) AI,ha egy általam írt mondat is lehet(ne) AI


Erre pedig nem válaszoltál:

Akkor azt mond meg, hogy itt már nem tudom hanyas válaszoló aki írta, hogy AI-val írta meg az egészet, 3 nap alatt és 5 lett, na az hogy van?


Vagy észreveszik, csak ráírják, hogy 5-ös szó nélkül?!

márc. 26. 22:37
 20/23 anonim ***** válasza:

"Erre pedig nem válaszoltál"

Mert nincs hozzá közöm, nem ismerem az ő egyetemének és karának a szabályzatát. Mint említettem (bár ezen most egy picit javítok) a Zs-kategóriás szakokon/karokon (ugyanis jó egyetemeken is vannak ilyenek) még nem feltétlenül írták bele a rendeletekbe.


"De nem az érdekel engem"

Semelyik, a te elképzelésedtől eltérő olyan válasz, ami azt eredményezné, hogy több valódi munkát tegyél a szakdolgozatodba nem érdekel (vagy érdekel, de elutasítod), ezt már láttuk.


"[...] hogy küldenek bármilyen eljárásra?"

A beadott szakdolgozatod, akkor is ha külső adathordozón (pendrive, CD, Blu-ray, floppy, tökmindegy...) viszed be a digitális példányt, akkor is a TurnitIn-en lesz ellenőriztetve.

Ott 2 értéket fog kapni (ezeket nem manuálisan "indítja" akármelyik professzor, hanem az ellenőrzésre betöltést követően 5 percen belül automatikusan mutatja mindkét értéket):

Similarity és AI.


Ez egy hivatalosan elfogadható százalékos érték lesz.

Azzal pedig már megindítható a fegyelmi eljárás. Az egyetemen pedig (mivel nem bíróság) nem él az "ártatlanság vélelme", régi jog van, azaz nem nekik kell bizonyítani, hogy valóban kötelezettségszegés történt, hanem neked kell bizonyítanod az ártatlanságodat már csak a gyanú esetén is.


Próbáltak már páran azzal fellebbezni, hogy "dehát a detector sem tökéletes bla-bla-bla", de a helyzet az, hogy az egyetemek körében a TurnitIn AI eredménye "hiteles" eredménynek számít, akkor is ha a hallgató a saját értetlensége miatt majomkodik egy kört.

márc. 26. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!