Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Valaki felvilágosítana ezekkel...

Valaki felvilágosítana ezekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Szóval nem értem, hogy hogy jönnek ki a pontszámok, amik a főiskola/egyetem bekerüüléséhez kellenek. És az államilag támogatottak azok akik kevesebb pontot érnek el vagy pont, hogy sokat? Vagy nem értem.. és ők miért államilag támogatottak? Akkor nekik ingyen lesz a diploma? És a felvételinél még külön be is kell menni teszteket irni? Ezek a szakokról szólnak, vagy általánosak mint az érettségi?

Bocs a hülye kérdésekért és köszi szépen!!!

L/16


2011. júl. 19. 13:11
 1/10 anonim ***** válasza:

Hűha nálad tényleg van egy kis zavar:)

Államilag támogatott szakon az állam fizeti a taníttatásod, így nem kell tandíjat fizetned, ezért itt magasabbak a pontok és nehezebb bekerülni. Persze a tankönyveidet és egyebeket neked kell fizetni, csak tandíj nincs.

Költségtérítésesen alacsonyabbak pontok, könnyebb bekerülni, és félévente tandíjat kell fizetni ami olyan 200-400 ezer között van ÁTLAGOSAN (lehet több és kevesebb is, a szaktól és egyetemtől függ).

A felvételinél nem kell külön bemenni semmilyen tesztet írni sehol, se államin se költségtérítésesen.

Az utolsó kérdésed meg nem értem!

2011. júl. 19. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
ja értem, az uccsó kérdésed a tesztre vonatkozott igaz? de mivel nincs teszt, így a kérdés is felesleges:) előző voltam
2011. júl. 19. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Ezzel a helyesírással inkább azon törd a fejd, hogy van-e esélyed bármilyen alacsony ponthatárnál is bejutni a felsőoktatásba.
2011. júl. 19. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
93%
Mi a baj a helyesírásával? Egy "ü" betűt félreütött az első sorban, naés?
2011. júl. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ez az azért nem teljesen helytálló megállapítás, hogy sehol nincs semmilyen teszt :).

Mivel vannak bizonyos szakok, ahol csak úgy vesznek fel, hogy előtte, vizsgázol adott dologból. Például a művészeti képzések gyakorlati vizsgához vannak kötve. A legtöbbje.


De a legtöbb szakon természetesen nincs felvételi, csak a pontjaid alapján vesznek fel.

2011. júl. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A pontszámok az érettségidtől függően jönnek ki. Minden szakra meg van szabva, hogy melyik az a 2 tárgy, amelyek szükségesek a felvételihez. Most példának vegyünk egy olyat, hogy történelem szak. Ide mondjuk kell a töri és a magyar érettségid (valahol többet is elfogadnak pl orvoson lehet választani, hogy biosz mellé kémiát vagy fizikát választod). Tehát a pont számítás 2 féleképpen jön ki: az első egy egyszerűbb számítás, 480 pontot lehet összegyűjteni. Itt csak és kizárólag azt a két tantárgyat nézik, ami felvételi tantárgy, a mi esetünkben ez a töri és a magyar. Az érettségi százalékos eredménye számít, mind2-t összeadják és duplázzák. Itt maximum 400 pontod lehet (hiszen max 100%-os lehet az érettségid) és ehhez hozzájön a max 80 pontos plusz pontok, mint nyelvvizsga, emelt érettségi, hátrányos helyzet stb. A másik a hagyományos, bonyolultabb módszer, szintén 480 pontot lehet összegyűjteni. Itt megnézik a 11. és 12. évvégi bizonyítványodat (magyar, töri, matek, egy idegen nyelv, és egy szabadon választott tárgy), a jegyeket összeadják és megduplázzák, ez max 100 pont. Ehhez hozzájön az érettségid százalékos átlaga, ami szintén max 100, majd a két tantárgy külön külön vett százalékos eredménye 100-100, így összesen ki jön a 400. És akkor megint jönnek a pluszpontok.


A legtöbb szakra tehát így számítják ki a pontokat és ez alapján határozzák meg a ponthatárt. Pl azt mondom, hogy töri szakra felvesznek 35 embert. Akkor megnézik ki az az első 35 ember, akik megfelelnek a követelményeknek és a legtöbb pontjuk van. Ha egy helyen többen állnak, és több embert kéne felvenni, akkor kevesebbet vesznek fel, tehát előfordulhat, hogy államilag támogatott helyre nem 35 embert vesznek fel csak 30-at, a maradékot feltöltik költségtérítésessel.

Vannak szakok, ahova kell alkalmassági és/vagy gyakorlati vizsga, ilyenek a különböző művészeti szakok, építészet stb.


Az, hogy a diploma ingyen van, nem egészen igaz, hiszen csak a tandíjat nem kell fizetned, de a könyveket és minden mást igen. Pl hallottam, hogy az orvosin egy anatómia atlasz 40ezer forint :S. Aztán a diplomához kell , hogy legyen egy középfokú nyelvvizsgád (valahol több is!), az sincs ingyen. De persze költségeket tekintve nem költesz sokkal többet, mint mondjuk gimiben és van lehetőség ösztöndíjra is.

2011. júl. 19. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Akkor aki jól tanul, de nincs erre pénze nincs is lehetősége diplomát szerezni.. Nem hiszem el, hogy ezt is a pénz határozza meg :S
2011. júl. 20. 13:35
 8/10 anonim ***** válasza:
dehogynem van! épp írtam, hogy van ösztöndíj, de a költségek nem sokkal nagyobbak a giminél, ráadásul nekem egy csomóan mondták, hogy könyvet egyenesen tilos venni, ott a könyvtár és a fénymásoló:) hidd el rengeteg ember van felsőoktatásban, akik nem gazdagok, nekem pl volt egy osztálytársam, aki nagyon rossz körülmények között élt, konkrétan kajára alig telt, szülei munkanélküliek voltak stb, mégis az orvosira jár :) úgyhogy ne aggódj, nem feltétlenül a pénz határozza ezt meg!
2011. júl. 20. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi, azért megnyugtattál :)

Akkor megközelítőleg kitünő eredménnyel kell végeznem és emelt szintű érettségi tantárgyakkal amik szintén nagyon jól sikerülnek és akkor összejön annyi pontszám, hogy államilag támogatott legyek? plusz a "hátrányos helyzet" miatt kapott plusz pont? Vagy még mi kellene ami megemelheti a pontszámot?

2011. júl. 21. 12:36
 10/10 anonim ***** válasza:
azért elég sokan vannak felsőoktatásban úgy, hogy nem voltak kitűnőek. Ez függ az egyetemtől, szaktól stb. plusz pont jár az emelt érettségiért, nyelvvizsgáért, illetve hátrányos helyzetért is, de utóbbit annyira pontosan nem tudom, azt majd nézd meg. De úgy gondolom egy jó érettségit nem vált ki a hátrányos helyzetért járó pluszpont :)
2011. júl. 21. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!