Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Az egész számok körében miért...

Az egész számok körében miért nem lehet elvégezni a kivonást?

Figyelt kérdés
több helyen olvastam és csak összeadás és szorzást írnak csak. Pedig mínusz végtelentől plusz végtelenig terjed, nem?
2013. jan. 5. 23:32
 1/6 A kérdező kommentje:
pedig definíció is úgy szól. Melyek előállnak 2 természetes szám különbségekent.
2013. jan. 5. 23:33
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem a természetes számok esetében nem lehet elvégezni?
2013. jan. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

De, szóval nem értem.


Mindenesetre másik kérdés:

A wikipedia ezt irja: "Sokkal meglepőbb, hogy az egész számok halmazának számossága megegyezik a természetes számok halmazának számosságával. Szemléletesen ez azt jelenti, hogy matematikai értelemben ugyanannyi elemük van, holott az egyik halmaz tartalmazza a másikat."

Viszont a természetes számok az ugyebár az 1,2,3... Az egész számok szintén, csak a 0-t, és a negativakat is belevesszük. Akkor a számosság, a "halmaz" elemszám, hogy egyezne meg, mikor az egész számokban 2szer annyi elemnek kell lennie?


Most

2013. jan. 6. 00:15
 4/6 anonim ***** válasza:

Arról, hogy a kivonást nem lehetne elvégezni nem hallottam még.


A számosságot illetően viszont:


Kétszer annyian? Kétszervégtelennyien? Tehát az lenne a lényeg, hogy mindkettőben végtelen elem van így nem lehet megszámolni őket, így "kétszer annyi"-nak nincs értelme.


A számosság, ha már bárhogy elképzeljük, inkább arról tud információt adni, hogy mennyire vannak "közel" egymáshoz.


Officiálisan a definició úgy szól, hogy két halmaz számossága, akkor megegyező, ha van kölcsönösen egyértelmű megfeleltetés a kettő között, azaz bijektívek.


A természetes számok és az egész számok közt pedig lehet.

Egyszerűség kedvéért vegyük a természetes számokat a 0,1,2-nek (mindkét definició létezik, én ezt szoktam meg). Akkor például a egész számokhoz rendelhetünk természeteset ha x=>0 esetén a x-hez a 2x-t, x<0 esetén -x-t rendeljük. Ha 0-t nem számoljuk a természetes számok közé, akkor sincs baj csak 2-t rendelünk hozzá és azután minden pozitív számhoz a nála eggyel nagyobb szám kétszeresét rendeljük.


Azokat a halmazokat, amellyek bijektívek a természetes számokkal megszámlálhatóan végtelennek hívjuk és meglepő módon még a racionális számok is ilyenek. Az irracionálisok viszont már kontinum sokan vannak.


Bizonyos értelemben arra lehet gondolni, hogy az MV-k pont-pontosak, míg a valós számok már egybefolynak, egyenest képeznek; de igazából ez egy matematikai definició. A végtelen elemű halmazoknál már nem gondolhatunk ugyanúgy, mint a véges elemüeknél, így hát kellett egy új álláspont és ebben állapodtak meg.

2013. jan. 6. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Váá, hülye vagyok.


x<0 esetén -2x-1-t kell hozzárendelnünk természeseten. Véletlenül elírtam...

2013. jan. 6. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. Közben a vizsgán is sikerült átmenni :)
2013. jan. 11. 00:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!