Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a nehezebb: az ELTE TTK...

Mi a nehezebb: az ELTE TTK biológia, vagy a SZIE ÁOTK biológia szaka?

Figyelt kérdés
Mindkettőről hallottam jót is, rosszat is. Van esetleg valaki, akinek mindkettővel kapcsolatban van személyes tapasztalata?
2013. jan. 30. 12:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én alkalmazott zoológusként végeztem a SZIE ÁOTK-n, de már vagy 10 éve. Így nem biztos, hogy mérvadó lesz a válaszom a jelenre, sőt biztos nem, de azért leírom.

ELTE-seket is ismerek, PhD-t ott kezdtem el.

Szerintem a mi egykori képzésünk nehezebb volt, mint egy átlag biológus szak, akár az ELTE-n, akár máshol. De ennek fő oka az volt, hogy az első 3 évben nagyon sok közös tantárgyunk volt az állatorvosokkal. Ha jól tudom ez most már elenyésző.

Ugyanakkor voltak tanáraink az ELTE-ről, Debreceni Egyetemről, és a Természettudományi Múzeumban dolgozó zoológusoktól tanultunk rendszertant, sőt Gödöllőre a Vadbiológia Tanszékre is átjártunk. Természetesen azon múlik, hogy ki mit érez nehéznek. Tanulni mindenhol kell.

Amit akkoriban tudtunk, és sokan elismertek, hogy egy átlag biológus hallgatóhoz képest nálunk sokkal jobban megkövetelték, hogy a magolás mellett gondolkodjunk és lássuk az ok-okozat közötti összefüggést. Már az elejétől kezdve nagy gondot fordítottak arra, hogy önállóak legyünk, hogy gondolkodjunk, hogy a kutatói munkával megismerkedjünk.

Nagyon nagy előny volt, hogy kevesen voltunk egy évfolyamon 20 főt vettek föl, de sokan valójában állatorvosnak jelentkeztek első helyen, így egy idő után az évfolyamink 14-7 főre is lecsökkentek :-). Ennek hatalmas nagy előnye, hogy eg ytanár akkor nem 100 főnek meg 30-nak magyaráz, hanem mondjuk 10-nek. Jobban meg is jegyeztek minket, és könnyebb volt "bekéredzkedni" jónevű intézményekbe, más tanszékekre, kutatói helyekre vagy nemzeti parkokba.

Viszont tény, hogy egy "sima" biológus szakon bizonyos tantárgyakból erősebb a képzés és esetleg több szakirány felé lehet elmenni. Bár tőlünk is volt aki mikrobiológia, vagy agykutatás felé orientálódott, de ez leginkább az ő saját kitartásán múlt és elszántságán. A kis létszám és az, hogy az utolsó két évünkben rengeteget foglalkozhattunk a saját kutatási témánkkal, de állandó kontrollal a Zoológia Intézet részéről, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy jó helyekre kerüljenek be a végzett hallgatók. Mondjuk nekem jó hely, ha oda tudok menni, ahová a szívem diktálja.

Az ELTÉn is vannak nagyon jó tanárok, kutatók, de náluk gyakorlatilag "dugig" vannak a diákok.


Az, hogy kinek mi a nehéz, az nagyon szubjektív. Nekem itt a SZIE-n az eleje nehéz volt, utána meg azért volt nehéz, mert én tanulni, okosodni akartam és nem elégedtemmeg aminimummal. De nagyon jó volt és eddig soha nem bántam meg, hogy oda jártam és nem biológusnak mentem. :-)

Gondolom, majd eltések is írnak az eltéről, de azt ne nagyon várd, hogy valaki ezt is és azt is elvégezte :-) (Pedig úgy lenne jó dönteni, igaz?:-))

2013. jan. 30. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, valóban jó lenne, ha valaki mindkét oldalról látná a dolgokat, csak elbizonytalanított a magas ponthatár, de egyben ez azt is bizonyítja, hogy a képzés magas színvonalon folyik. Nem tudom, hogy képes lennék-e rá. A pontszám meglesz hozzá, no de azután? Mennyire könnyű bentmaradni?
2013. jan. 30. 14:10
 3/4 anonim ***** válasza:
Olyan embert szerintem nem nagyon fogsz találni, akinek saját tapasztalata van mindkét suliról. Aki az egyiken tanul azt monja az a jobb, aki a másikon azt, hogy az. Ilyet nem lehet eldönteni.
2013. jan. 30. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

1-es voltam: Bentmaradni szerintem nem volt nehéz. (pont a kis létszám miatt, ahol már speciális tárgyakat tanultunk, ott azért ha tanultunk nem vágtak ki minket :-). Persze, ezt úgyis csak élőben tudja meg az ember. Hátha ír még olyan, aki mostanában végzett SZIE-ÁOTK-n.

Amúgy elnézve az ELTE-t szerintem ott nehezebb bent maradni. (nekem ELTE-n végzett munkatársaim voltak/vannak, és a doktori iskolát ott kezdtem).

A magas pontszám, nem biztos, hogy jelzi a színvonalat :-). (Nálunk a régi rendszerben, csak alig 1 ponttal volt mindig alacsonyabb az állatorvos szakhoz képest a zoológus szak pontszáma. Mivel az állatorvosira jelentkezők korábban úgy jelentkeztek, hogy első helyen állatorvos doktornak, második helyen, csakhogy megmaradjanak a "közelben" zoológusnak. aztán, ha eg yponttal lecsúsztak, akkor nálunk landoltak, majd vagy ottmaradtak vagy újrafelvételiztek következő évben...Nem volt jó megoldás az egy-két pont különbség, de lényegében a sok állatrovosnak jelentkező ez vitte föl a zoológus, most biológus szak pontjait is.

2013. jan. 31. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!