Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Segítség! Milyen szakot kéne...

Segítség! Milyen szakot kéne választanom?

Figyelt kérdés

10.es vagyok, most vannak a fakt. választások. Az egyik mindenképpen az angol lesz, a másikon viszont még gondolkozok.


Ami a legjobban érdekel az életben az a nyelvek(japán, koreai, spanyol) és inkább a filozófia. Vagyis az ilyen lelki dolgok, az emberiség problémái, az élet értelme stb. Suliban is a kedvenc tantárgyam az etika. Eddig azon gondolkodtam, hogy pszichológia szakra megyek, mert nagyon szeretnék az embereken segíteni,ilyen dolgokkal foglalkozni és a pszichológiában van ugye filozófia is. Tantárgyak közül amit szeretek az a töri és az irodalom. Töri magában azért, mert hát...a világ története, hogy eddig mi volt, milyenek voltak az emberek, a szokások,az nagyon érdekel. Az irodalom pedig...van jó sok mű aminek tényleg van értelme, tele vannak bölcsességekkel, tanításokkal és filozófiával. A bioszt viszont nem szeretem.: / Idén is 3-as vagyok belőle, nagyon nem megy. Sem az emberi agy, sem a kétéltűek viselkedése nem izgat. Szeretem a természetet(imádok erdőkben járkálni, szeretem az állatokat),de tanulni róla..nem igazán jön be. Viszont pszichológián nagyon fontos a biosz :S Persze jövőre beleadok mindent és 5ös leszek belőle, csak..nem tudom mennyire élvezném a pszichológiát így, hogy a biosz nem a kedvencem. Szóval most elgondolkodtam. Kommunikációs készségem sem a legjobb(jelenleg), beszédhibás is vagyok(selypítek - ez nem tudom mennyire fontos infó).

Viszont pszichológia mellett a másik célom a tolmácsolás. Mindenképpen szeretném bejárni a világot, megismerni minél több ország kultúráját, az ott élő emberek szokásait stb. Így hát minornak venném majd fel a Japán-t.(kedvenc országom, tényleg nagyon szeretem)


Csak hát..jelenleg a problémám: Magyar,Töri vagy Biológia fakt.? Nagyon a törin gondolkozok, simán eltudnám képzelni hogy az elkövetkezendő 2 évben történelmi filmeket nézek, könyveket olvasok stb., hogy minél jobb legyen az emelt szintű érettségim. És a tanár is nagyon szimpatikus, mindig vágytam rá, hogy tanítson. A magyar is érdekel, viszont az állítólag jó nehéz, és nekem sem lenne sok kedvem az összes versről/műről tudni a dolgokat emelt szinten. Biológia meg..ha belegondolok, hogy emelteznem kéne belőle, rosszul leszek :S


Szval mit tanácsoltok? Milyen fakt.-ot? Esetleg gondolkodjak más szakon? Ha igen, akkor miben?


Kezdek kétségbe esni. Fél éve biztosan tudtam, h pszichológia szakot akarok japán minorral, de most elbizonytalanodtam. :/ A válaszaitokat előre is köszönöm : )


2013. jún. 5. 20:34
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, a történelem lehet az a fakultáció, amelyet legjobban tudsz kamatoztatni a felvételi szempontjából. A töri érettségi beszámít a jogi pályáknál, a közgazdasági pályáknál, a bölcsészettudományi karon mondhatni minden szaknál, ill. a társadalomtudományi szakoknál is. Szóval ha esetleg meggondolod magad 12. osztályban, hogy merre szeretnél továbbtanulni, a töri érettségid sok helyen kapóra jöhet, még ott is, ahol nem gondoltad volna. Pl. rendészeti irányban is.

Magyar érettségi is rengeteg helyen számít, pl. ha egészségügyi pálya érdekel: gyógytornász, ápoló stb. illetve a jogi képzések irányában, vagy értelemszerűen a bölcsész képzések irányában pedig alap.

Biológia faktnak hasznát csak akkor veheted, ha orvosi, egészségügyi pályára mész, vagy pszichológiára, vagy természettudományi szakokra, de ahogy írtad, nem szeretnél vegyész vagy biológus stb. lenni, ezek elég reál szakok.

Hozzáállásodat is figyelembe véve, szerintem válaszd a történelmet. Nekem több o.társam is megbánta, hogy nem azt választotta, holott szüksége lehetett volna rá. Nekem is jól jöhetett volna egy töri emelt, csak én már irányba választottam meg a fakultációim, végül nem emelteztem semmiből, mert nem kell a pontjaimhoz.


Egyébként pl. ha tanári pályát választanál, akkor taníthatnál azt, amit szeretnél, amit szeretsz: pl. nyelv és etika tanár is lehetsz. Tanári pályán is tanulhatsz ilyen "lelki" dolgokról, amelyek téged foglalkoztatnak, hiszen ott is nagyon fontos a pszichológia és a pedagógia megismerése, sok tantárgy kapcsolódik hozzájuk, végül pedig olyan munkád lesz, amellyel emberek között lehetsz és segíthetsz diákoknak. Nem tudom, ezen gondolkodtál-e már.

Ha komolyan szeretnéd beleásni magad a pszichológiába, akkor azt nem igazán tudod máshol megtenni, csak pszichológia szakon, amihez tényleg nem árt a biosz... de nem is értem, hogy lehet a biológiát nem kedvelni, ha maga a pszichológia érdekel, hiszen a kettő kéz a kézben jár együtt! Az agy működése, a hormonrendszer, az idegrendszer működése, az ember önmaga... lehet, érdekesnek találnád, szerintem ne félj előre tőle! Persze a pszichológia azért nem kőkemény bioszról fog szólni, csak az is fontos szerepet játszik az egyetemi szak tematikájában. De hidd el, sokak meg tudtak vele küzdeni, holott nem érdekelte őket a biosz annyira; neked is sikerülhet, ne határolódj el ettől a szaktól a biosz miatt!


Hogy bejárhasd a világot, ahhoz nem ártana egy jó munkahelyet szerezned jó fizetéssel, ezekhez előbb pedig egy jól felhasználható diploma kellene. Lehet, hogy amit választasz szaknak köze sem lesz a nyelvekhez, de attól még bejárhatod még a világot, és még tolmácsolhatsz is, hiszen a nyelvtanulás autodidakta módon is jól fejleszthető!

Ha nagyon a nyelv a mindened, akkor érdemes 2 nyelvszakot végezni egyszerre, abból már tudsz majd profitálni. 1 nyelvet sokan beszélnek, főleg ha németről v angolról van szó. Franciát már kevesebben, spanyolt is, stb. Kultúrák megismerésére jó választások a nyelvszakok és jó kis ösztöndíjlehetőségek megragadhatóak vele, amelyekkel mehetsz külföldre. :)

Egyébként nyelvtanár is lehetsz, nem utolsósorban. :) A tanárt már ecseteltem, miért lehetne jó számodra. Btw, magántanár is lehetsz így.

Egyébként más országokkal, joggal s kultúrával foglalkozik még pl. a nemzetközi tanulmányok szak is, oda nagyon kell a nyelvtudás is.

Nem tudom, más ötletem nincs.

Fakt választáshoz pedig még egyszer javasolnám a törit, mert sokrétűen felhasználható. :)

2013. jún. 8. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!