Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Speciális középiskolában van...

Speciális középiskolában van érettségi vagy csak szakmunkásképzés? Nyelvtudás, és alacsony képességekkel, miként lehet érettségizni? Ha igen, akkor ezt jelölik az érettségibizonyítványon a végén vagy egyenrangú a "normál" érettségivel?

Figyelt kérdés

2013. jún. 6. 14:48
 1/6 A kérdező kommentje:

javítanám

Úgy akartam írni: nyelvtudás nélkül és gyenge képességekkel is lehet érettségizni?


Mert, ha igen, akkor ez nem degradálja le a normál érettségizők által elért eredményt?


Az egész kérdés abból adódott, hogy egy ismerősöm most végezte el az egyik speciális középiskola eladói szakát és állítólag ugyanabban az iskolában ősztől még 2 évet fog nappali tagozaton továbbtanulni érettségizni. (hozzáteszem annyira primitív, buta az illető, hogy az már fáj. Nem tud kettőig sem számolni, nem tud írni, olvasni, nyelveket eddig nem is tanult.) Nem értem, az ilyen embereket miért engedik érettségizni?

2013. jún. 6. 14:56
 2/6 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom elképzelni. Ezt sajnos nem tudom. Egyébként az érettségi sem biztosíték semmire. Vannak olyan érettségizettek nálunk, hogy a 8 osztályt sem nézem ki belőlünk, ahogy a képesítésüket sem, nem hogy gimibe jártak :D
2013. jún. 10. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én is halottam ilyesmit, de nem akartam(akarom) elhinni. Nagyon nem értem, miért kell ennyire erőltetni az érettségit. Mindenkinek adni akarnak, de evvel totálisan leértékelik.

Egy speciális igényű gyerek felnőttnek is az lesz általában. Miért kéne érettségiznie? Ha meg is kap mondjuk egy állást, melyhez szükséges a tanulás ezen foka, akkor hamar ki fog derülni, nem éri el az értelmi szintje a minimumot és kirúgják. Több ilyen csalódás fogja érni az ilyen embereket. Evvel pont, hogy rosszat tesz a kormány. Elhiteti szegényekkel, hogy ők nem mások, nem speciális igényűek, hogy feltudják venni a versenyt a többi emberrel.

Nem hinném, hogy ilyen csalódásokra lenne szükségük. Attól, hogy valakit képességinek megfelelően foglalkoztatnak, még nem jelenti, hasztalan lenne!

Nagyon jó példa az Égig érő fű c. filmben Bódi bácsi, aki körül, ill. akiért szól a történet. Egy kis öreg, ki egész életében parkőr volt. Megbecsült, elismert ember. Nem orvos, nem mérnök, csupán egy nagybetűs ember, aki végigdolgozta becsülettel az életét.

Nekem is nem egy hasonló kollégám volt. Gyengébb képességűek, akik pl. betanított munkát, (csúnyábban kifejezve) segédmunkát végeztek. Mindenki kedvelte őket, megbecsülték, elismerték munkájukat. Soha fel sem merült, hogy lenézné bárki őket, mert csak erre képesek.

De kérem! Nem akarjunk orvost, mérnököt vagy akár irodai előadót, adminisztrátort, bolti eladót faragni az ilyen emberekből!

Megjegyzem: a papírtól nem lesz senki értelmesebb, intelligensebb!

Ráírhatom én a Trabantomra, Mercedes, attól még szappantartó marad.

2013. jún. 11. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Igen szép számmal vannak speciális középiskolák, és az ott tett érettségi ugyanannyit ér, mint a "normál".

Egy pl. hallássérült vagy siket sosem fog nyelv érettségi is nyelvet beszélni, mert még a magyar is korlátozottan tudja. Attól még miért ne lehetne bármi amihez szükséges az érettségi?

A másság tolerálása nem ez erősségetek..

2013. júl. 13. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem az ilyen jellegű másságra gondoltam, mikor feltettem a kérdést!

Inkább azokra a fiatalokra, akik annyira buták, hogy a nevüket sem tudják leírni, mondhatni a szellemi elmaradottakra. Akik azért járnak speciális iskolába, mert a képességük nem éri el az átlagot, netán sokkal elmarad alatta.

/megjegyezném: Az általam említett fiatalnak vajmi kevés esélye lesz leérettségizni. Nem tud még egy Monopoly társas közben sem számolni. Nehogy a pénzt, de még a kockákat sem tudja összeadni. Helyesen írni cseppet sem tud, alapvető gondjai vannak a nyelvtannal.

Csupán azért tanul tovább, mert így a későbbiek folyamán is három gyerek után kapja édesanyja az állami támogatásokat, és a gyerektartást. (ingyenes tankönyvek, ingyenes étkeztetés, emelt családi pótlék, nagycsaládos kedvezmények, emelt adókedvezmény, stb.)

2013. júl. 13. 01:45
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen középiskola természetesen nincs, aki értelmi fogyatékos, az nem fog érettségizni sosem.

De vigyázz ezzel a kategóriával mert akik mások pl. autistáknak van ilyen spec intézmény meg az van több érzékszervi fogyatékosoknak is. De ezek elég gyakran tűnnek laikus ember számára értelmi fogyatékosnak, pedig nem azok, csak pl. hallássérült gyerek artikulálatlan beszédéből arra következtetnek hogy szellemileg is visszamaradott, pedig attól nem az, vagy az autisták aztán egy külön világ, van köztük sok aki piszok jó képességű, de a másságuk miatt a laikus világ róluk is azt hiszi hogy értelmileg visszamaradottak.

Persze egyik kategóriában sem kizárt hogy a másság értelmi fogyatékossággal párosul.

2013. júl. 13. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!