Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért kell mindig lebecsülni...

Miért kell mindig lebecsülni a diplomásokat, mintha mit sem érne a munkaeröpiacon a végzettség?

Figyelt kérdés

Nagyom sokszor olvasom/hallom, hogy "felesleges a diploma, azzal is munkanèlküli az ember" meg "egy jó szakma többet èr, mint a diploma".


Nyilván vannak olyan szakok, amelyekkel nehèz elhelyezkedni, de a statisztikák alapján az összes munkanèlkülinek alig 5-6%-át teszik ku a diplomások, a maradèk a 8 általános, èrettsègis ès Okj-s.

De saját szememmel is azt tapasztalom, hogy a diplomás ismeröseim javarèsze ( aki pl. nem filozófia szakon vègzett) azèrt kaptak munkát, szinte az összes állàskeresö ismerösömnek csak èrettsègije vagy valami szakügyintèzö okj-ja van.

Nem beszèlve a fizetèsekröl, ugyanis több multicègnèl dolgoztam már diákkènt ès mindenhol azt láttam, hogy kèt csoport van: a termelèsen minimálbèrèrt dolgozó èrettsègisek ès az irodán dolgozó dolgozó diplomások, akiknek 150-nèl kezdödött a fizetèse.


Nem azt állítom, hogy nincsenek diplomás munkanèlküliek, csak hogy ezerszer jobb lehetösègeik vannak ma Magyarországon, szóval nem èryem, honnan ez a lehúzó általánosítás.


2013. okt. 5. 12:26
 1/9 anonim ***** válasza:

Mégis mire megyünk ezzel?

Akarsz diplomát vagy nem, tökmindegy a válasz, mások véleménye sokadlagos szempont, nem az első.

2013. okt. 5. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
27%

Valakiknek az (úgy néz ki) "megéri".

Mármint a "leócsárlás".

Sok munkaadó nem akar túl sok bért fizetni és talán azért is hallani sokszor az ócsárlást.-

2013. okt. 5. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
Egyre kevesebben tanulnak szakmát, nincs két kezű munka csak a sok irodában ülő, meg utazgató munkaerő. Hiába van tervező, ha nincs aki megépítse.
2013. okt. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Én is megfigyeltem, hogy még a külföldiek közül

is sokan leócsárolják a magyar diplomásokat.

Mert nem akarnak nekik magas fizetsét adni. Ok.

Kivétel talán a mérnök

2013. okt. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, abszolút a valóságot látod/láttad diákmunka közben, mindenféle propaganda szöveg helyett a száraz statisztikai adatokból indulsz ki. így van ahogy írod.

Mégis miért szólják le a diplomát?

Sok oka van.

Első talán Mo mentalitásában keresendő. az a családi attitűd még akkor is működött, amikor tényleg hatalmas különbség volt diplomás és nem diplomás jövedelmi között. "fiam tanulj egy jó szakmát abból lehet megélni" kezdetű szlogen. Ez ma virágkorát éli.

Második: ma már tényleg nem könnyű diplomával sem elhelyezkedni, sőt ha nem az a kifejezetten keresett 5-6 szakon diplomázott valaki, akkor nehéz az elhelyezkedés. A felsőoktatásban meg tanulni kellett azért a kevésbé piacképes diplomáért is, ilyenkor jönnek az elkeseredett hangoskodók, hogy nem ér semmit a diploma, mert lám elvégezte és mégis munkanélküli. Ezeket az embereket kell(ene) majd 10 évvel a végzés után megkérdezni hogy hol lennének a diplomájuk nélkül (gondolom egy gyári szalagon melóznának minimálbérért jó esetben), ez érdekes statisztika lenne azt hiszem.

Harmadjára, a mostani kormányzat kommunikációja megtette a hatását, hogy szakmunkások országát szeretnék létrehozni, mert ugye annyi hiányszakma van. (igen van 5-6 hiányszakma valóban, de megvan az oka hogy miért hiányszakma azt hiszem, nem azért mert nincs elég szakképesített munkaerő belőle, hanem előbb utóbb aki ezt elvégezte pályát módosít pl. magasabb fizetés elérése érdekében. Ha ezeket a szakmákat megfizetnék rendesen rögtön nem lenne hiányszakma. pl. egy ápoló kapna nettó 200-at rögtön tolongás lenne a kórházak HR osztályain, mert végzett van elég, csak minimálbérét akkor már kényelmesebb kevesebb felelősséggel, jobb beosztással járó tisztább, fizikailag, lelkileg kevésbé megterhelő munkahelyet is talál)

Másik oldalról a politikának nem érdeke hogy sok diplomás legyen az országban, mert a felsőoktatás nem csak diplomát ad hanem valamiféle képességet is arra hogy az ember tevőlegesen beleszóljon a sorsa alakításába. Nem irányítható annyira egy egy üres szlogennel mint egy szakmunkás. (legtöbb esetben)

2013. okt. 5. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Én nem becsülöm le a diplomásokat.

Viszont mindenkit lebeszélnék az egyetemről, hacsak nincs bombabiztos protekciója vagy nem "igazi" mérnöknek (tehát a környezetmérnök és hasonló himihumi mérnök nem tartozik ide, ha akarod, megmagyarázom), orvosnak, informatikusnak vagy egészségügybe menne.


Nem hiszek a statisztikáknak.

A statisztikák szerint fél éven belül a diplomások el tudnak helyezkedni. Az ismerősi körömben NEM ezt látom. Most egy villamosmérnök kapott munkát nem rég, több, mint fél év keresés után!!!

Másrészről arról sose beszélnek, hogy szakmán kívül vagy belül.

Nem mindegy, hogy valamit 3,5 évig szívvel-lélekkel tanultál, szabadidődben is szakirodalmat olvastál, TDK-ztál, a nyaraid felét szakmai gyakorlattal töltötted... azért, hogy aztán mosogass, vagy call center-es legyél, vagy irodai kisegítő.

Biztosan nagyon jó azoknak, akik soha életükben nem tudnak a diplomájuknak megfelelően elhelyezkedni.


Sok a rossz színvonalú egyetemi kar, sok a töltelékként indított szak, ahol a tanárok felkészületlenek, azt se tudják, mit oktassanak, a tananyaguk elavult.


Az egyetem kemény világ.

Sokáig tart, sokat kell tanulni (van, ahol a fél szorgalmi időszakban heti 3 zh, plusz a beadandók).

Csak elmélet van, bemagoltatják, hogyan kell egy mérést elvégezni és hol. De a mérést magát sose végzitek el.

Tölteléktantárgyak garmada.


Ehhez képest az OKJ:

Nuku tölteléktárgy, sok-sok gyakorlat, pl. egy mérést a valóságban is elvégzel!!


Egyetemek még:

Sok az olyan szak, ahol mindenféléből tanítanak egy kicsit, majd aztán semmihez se fogsz érteni. Az ilyen szakok szemléletmódot se adnak, más gondolkozásmódot se adnak, lényegében semmit.

Kellemetlen, ha megkérdezik: és aki ezt elvégzi mivel foglalkozik? hol tudsz majd elhelyezkedni? Mit tegyen az ilyen hallgató? Egyenesen mondja meg: igazából munkanélküli vagy átképzi magát, aki ezt elvégzi és semmire se jó maga a szak ???

2013. okt. 5. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

OKJ-n olyat nem hallok, hogy projektmunkában kell részt venni, hogy gyakorlatban is lásd, amit bemagoltatnak. Olyat se, hogy a nyaraid felét dolgozd végig ingyen (nem szoktak fizetni a gyakorlati helyek!!!). OKJ-n az öt napból egy, de inkább kettő gyakorlat.

OKJ-n nem hallok olyat, hogy TDK, konferenciák stb. szabadidőd helyett, különben végképp esélytelen az elhelyezkedés.

2013. okt. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Pedig a kèrdès azèrt tettem fel, mert jóformánn minden munkanèlküli ismerõsöm Okj-s vègzettsègü, gyógyszerèszeti asszisztenstöl kezdve a mèdiatechnológusig, többsègük már egy ève munkát keres. Nelem is van szakmám, semmit nem èrtem vele.
2013. okt. 5. 19:52
 9/9 anonim ***** válasza:

És a diplomás ismerőseid közül hány dolgozik szakmában? SZAKMÁBAN?


De egyáltalán hány tudja megmondani, hogy mire jó, amit tanul(t)?

2013. okt. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!