Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ti váltanátok egyetemet ilyen...

Ti váltanátok egyetemet ilyen feltétellel?

Figyelt kérdés

Jelenleg a BME biomérnöki szakára járok, két félévet végeztem el. Most, a második félév végére tisztázódott bennem, hogy nem ezt szeretném csinálni és nem szeretnék biomérnök lenni. Igazából - mondhatni - édesanyám által lettem erre a pályára terelve, mert úgy gondolta, ha elvégzem, lesznek külföldi lehetőségeim és sok pénzt kereshetek, jól élhetek.

Semmi ambíciót nem érzek eziránt. Középiskolai tanár szeretnék lenni, ami tudom, hogy keresetben és presztízsben a töredéke egy biomérnökének, de engem ez annyira nem érdekel, a BME-t már úgy érzem, nem bírom tovább csinálni, annyira nem érdekel a dolog.

Szeretnék átmenni az ELTE-re, és tanár lenni.

Ez azonban sajnos átjelentkezéssel nem oldható meg (ez az ELTE TTK tanulmányi osztályán történt egyeztetés után derült ki). Ez azt jelenti, hogy itt most abba kéne hagynom a BME-t, és egy év múlva újra felvételiznem, ezúttal az ELTE-re. Megoldható, hogy a BME-s féléveimet ne kelljen kifizetnem (ezt a BME tanulmányi hivatala mondta).

Az egy év alatt dolgoznék, illetve szeretnék nyelvet tanulni.

Édesanyám (aki tanár) szerint naiv és gyerekes vagyok, és csak menekülni akarok, mert azt hiszem, az ELTE könnyebb, mint a BME. Nagyon ellenzi a dolgot, mert szerinte ezzel a saját jövőmet teszem tönkre, és nem lesz többé kitörési lehetőségem. Kb. mindent megtesz, hogy meggyőzzön, hogy a BME-n maradjak.

Én nem szeretnék ott maradni, mert nem érzem, hogy haladnék akárhova is. A tanári pályával kapcsolatban vannak ambícióim, és úgy érzem, azt kedvvel tudnám csinálni. Már a felvételimkor is az ELTE kémiát jelöltem meg harmadik helyen (édesanyám azt szerette volna, ha a BME VBK három szakát jelölöm meg, biztos ami biztos).

Nagyon szeretnék az ELTE-n továbbtanulni, de édesanyámat sem szeretném megbántani. Inkább meg szeretném győzni, hogy tényleg ezt akarom. Sokan azt mondják, hogy majd idővel rájön, és most ne foglalkozzak vele, mit mond, de attól még rosszul érzem magam amiatt, hogy csalódást okozok neki.


Ti mit tennétek? Váltanátok egyetemet ezekkel a feltételekkel?



2014. máj. 13. 10:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésed nem az, hogy váltsál-e egyetemet, hanem hogy elég felnőttnek érzed-e magad, hogy saját magad hozd meg a döntéseidet a hátralevő életedre, vagy édesanyád irányítása alatt akarsz maradni. Én úgy érzem a leírásodból, hogy ő nem tanácsokat akar adni neked, hanem megmondani, mit csinálj.

Az, hogy megbántódik-e ettől, ne haragudj, de egyértelműen az ő problémája, és ez nem érzéketlenség. A szülő-gyerek viszony aszimmetrikus, egyebek között a szülő felelőssége, hogy a felnőtt gyerekét el tudja engedni és hagyni saját lábra állni. Ha megbántódik, az szimpla érzelmi zsarolás. De ez már nem az ő élete, hanem a tiéd.

2014. máj. 13. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem azt tanuld, amit szeretnél. Lehet, egyszerűbb behódolnod anyud akarata előtt most, de hosszútávon jobban jársz, ha átmész az ELTE-re. Persze, csak ha komolyan azt gondolod, hogy szívesen lennél tanár, és biztos vagy benne, hogy nem bánod meg. Egyébként most egész jól járnak a fiatal tanárok, emelik a fizetésüket, és elég sok ösztöndíjat is kapnak az egyetem alatt. Lehet, rendbejön egyszer a tanárképzés ha nem is egyik napról a másikra. (Aztán reméljük az eü legy terítéken. :D )

Ha jól tudom, akkor az első évet nem kell visszafizetni. Vizsgázz le, mert lehet, be tudnak számítani valamit az ELTE-n, aztán nyelvvizsgázz, stb. Nekem tetszik a terv. Egyik csoporttársam 1,5 év után hagyta ott ugyanilyen indokkal a SOTE-t, neki is át kell jelentkeznie. Mondjuk ő pont elcsípte talán még a felvételit, és szeptembertől talán már kezdhet is az ELTE-n, nem hiszem, hogy 450+-os lesz ott a ponthatár. :D

Szerintem érdeklődj e-mailen a felvi.hu-n, ott szoktak hasznos dolgokat mondani. Mi is bombáztuk őket a leveleinkkel éreztségimkörmyékén. Gondolom elég pontod van az osztatlan tanár szakra, nem kell újra érettségizned. Az legalább jó. Érdeklődj, aztán ha úgy döntesz, íratkozz ki, töltsd hasznosan az idődet, és utána hajrá! :)

2014. máj. 13. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#2: sajnos átjelentkezéssel nem oldható meg a dolog, mert a tanári képzés BA-nak és MA-nak számít, nem pedig BSc-nek és MSc-nek.

2014. máj. 13. 11:03
 4/6 anonim ***** válasza:
51%
Nézd, én elhiszem, hogy most úgy érzed, hogy semmi ösztönzésed nincs arra, hogy ezt csináld, és csak kényszernek érzed, de könyörgöm neked, ne hagyd ott, és pláne ne menj tanárnak, ha már minden kötél szakad. Ennél rosszabb ötlet kevesebb van ebből a helyzetből szerintem. Tanárként kb. elvégzed (mert biztos, hogy képes vagy rá), aztán pedig szépen elvegetálhatsz anyukád ártó, függő nevelése mellett. És emellett még pénzed se lesz, hogy a saját lábadra állhass valamikor. Jól gondold meg, én semmiképpen nem váltanék. Esetleg, hogy kiéld a tanári vágyaidat korrepetálhatnál.
2014. máj. 13. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem is úgy értettem, hogy átjelentkezel, hanem hogy újra felvételizel. :) De nem kell gondolom újra megcsinálnod az érettségit, biomérnökin is elég magad a ponthatár, a meglévő pontjaiddal be fogsz jutni jövőre az ELTE-re, szerintem. :) (És mehetsz gólyatáborba, de ez most nagyon nem tartozik ide. :D)
2014. máj. 13. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem is érdemes lenne váltanod. Lehet, hogy a mostani szakoddal később több lehetőséged lenne, de szerintem sosem leszel igazán boldog, ha olyat csinálsz, amit nem szeretsz. Szép dolog, ha tanár akarsz lenni. Tegyél érte! Idén a pótfelvételi keretében nem lenne lehetőség az ELTE-re való jelentkezésre?
2014. máj. 13. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!