Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ha egy szakorvos a szakterület...

Ha egy szakorvos a szakterületéből PhD-zik, utána már tanár úr/tanárnő a megszólítása?

Figyelt kérdés
Szóval ha van egy belgyógyász orvos, és mondjuk a szakvizsga után 3 évig dolgozik és úgy dönt, hogy még tanulni szeretne és belgyógyászatból sikeresen felvételizik az orvosi egyetem belgyógyászat PhD képzésére és azt elvégzi, utána a kórházban már tanár úr/tanárnő a megszólítás vagy ahhoz nem elég a PhD, hanem adjunktusi fokozat kell hozzá? Vagy hogy van ez? Csak olyanok válaszoljanak, akik biztosra tudják a választ!

2014. júl. 15. 21:50
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Azt meg, hogy nem küzd az egészségedért, mondd annak az agysebésznek, aki 12 órás műtét csinál végig és harcol a betege életéért... ahol pár miliméteres mellévágás is végzetes. Egy kőművesnek napjai vannak észrevenni, ha hibázott és ki tudja javítani.. egy orvos nem.
2014. júl. 16. 00:02
 12/25 A kérdező kommentje:

Viszont elkanyarodtunk a témától. Csak akkor írjatok választ ezentúl, ha ÉRDEMBEN tudtok válaszolni a kérdésemre, ha választ is kapok rá, mert az orvosgyűlölő hozzászólásokra nem vagyok kíváncsi.

Köszönöm.

2014. júl. 16. 00:07
 13/25 anonim ***** válasza:
78%

Én spec. azt szólítom tanárnak, aki tanít. a nem beszéltük meg, hogy tegeződünk, akkor tanárnőnek/tanár úrnak szólítom függetlenül attól, hogy adjunktus vagy docens vagy akármi.

De kórházban nem igen szokás tanárnőzni meg urazni. Ott doktornő/doktor úr/professzor úr/főorvos úr stb. van.

Amúgy nem értem mit kell ezen problémázni. Normális ember nem kap sírógörcsöt attól, hogy nem tanár úrnak, hanem doktor úrnak szólítják, vagy mondjuk adjunktus úr helyett is csak simán doktor úrnak.....

2014. júl. 16. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
74%
Én annak örülök/örülnék, ha az egyetemen adjunktus úrnak szólítanak/szólítanának a hallgatók, de már az is csoda, ha per tanár úr vagyok...
2014. júl. 16. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
49%
Első: a Dr. habil. az docens.
2014. júl. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

Igazából maga a doktor szó is tanítót jelent, a docere=tanítani igéből képzett.

Tehát a "sima" nem PhD-zett orvost is tanár úrnak, tanárnőnek szólítod, csak nem magyar, hanem latin nyelven. ;-)

Mi amúgy az egyetemen használjuk külön a tanár úr, tanárnő megszólítást az oktatóinkkal szemben, kórházban professzor úr/asszony vagy doktor úr/doktornő van, ahogy tapasztaltam.

Üdv, egy orvosis

2014. júl. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
Bár a tanító jelentés nem szószerinti, ezt hozzáteszem, egy másik kifejezés rövidítése, nehogy a latinosok belém kössenek :)
2014. júl. 17. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
81%

A válaszokban és kérdésekben nagyon keverednek a félreértések és félinformációk. Nem reagálok mindegyikre, csak az eredeti kérdésre, néhány fogalommagyarázattal.


A PhD a legmagasabb iskolai végzettséget is jelölő tudományos fokozat. Ennek megszerzését 5 évvel (és sok tudományos eredménnyel)követően lehet habilitálni, amivel a Dr.habil, vagy PhD habil cím jár.


Az egyetemen, vagy egyetemi klinikán, tanszéken, kihelyezett tanszéken a következő oktatói beosztások lehetnek:


Egyetemi tanár = professzor (őt lehet/illik tanár úrnak/nőnek vagy professzor úrnak/asszonynak) nevezni. A habilitáció az egyetemi tanári kinevezés feltétele.


Habilitált egyetemi docens, olyan docens azaz vezető oktató, aki habilitációs oklevéllel rendelkezik, feltehetőleg a Köztársasági Elnök hamarosan kinevezi professzornak, de ez még nem történt meg. Docens úrnak/asszonynak szokás szólítani. A habilitációs oklevéllel rendelkező személyek sokszor egyetemi magántanári címet kapnak az egyetemtől, ha nem az oklevelüket kiállító intézményben dolgoznak, az ilyen címmel rendelkező szólítható tanár úrnak/nőnek.


Egyetemi docens azaz vezető oktató, PhD-vel és legalább 5 év PhD utáni tapasztalattal rendelkező személy. Docens úrnak/asszonynak szokás szólítani.


Egyetemi adjunktus, azaz PhD fokozattal rendelkező önálló oktató. Adjunktus úr/asszony.


Egyetemi tanársegéd, doktori képzésben éppen részt vevő, tudományos fokozatot még nem szerzett segédoktató. Ha orvos, akkor lehet doktor úrnak szólítani, a beosztására nem olyan büszke így azt megszólításban nem szoktuk hangsúlyozni.


Kórházban, gyakorló kórházban klinikán az oktatásban közvetlenül részt nem vevő orvosok között:


Osztályvezető főorvos: a gyógyító egységet vezető tapasztalt szakorvos, gyakran PhD-vel is rendelkezik, jobb helyeken ez elvárt. Főorvos úr/asszony


Főorvos: ilyen munkaköri címet kapott tapasztalt szakorvos. Főorvos úr/asszony


Adjunktus vagy alorvos: önállóan dönteni képes szakorvos

Adjunktus úr/Doktor úr.


Rezidens: Szakorvosképzésben résztvevő általános orvos. Doktor úr.


Osztályos orvos, segédorvos: orvosi diplomával rendelkező és az osztályra beosztott általános orvos. Doktor úr.


Orvosgyakornok: Az orvosi egyetem 5. évét elvégzett éppen kórházi gyakorlaton lévő és diplomázás előtt álló ún. "cselédkönyves orvos" valamint a frissen diplomázott még kezdő általános orvos tartozik ide. Nyugodtan szólítsuk Doktor úrnak, legfeljebb mosolyog.


A hallgatók gyakran mindenféle oktatót tanár uraznak a professzortól a tanársegédig, de ez nem tekinthető követendő gyakorlatnak, habár nyilván nem udvariatlanság.


A TANÁR megszólítás egyetemen-klinikán alapvetően a Professzort vagy címzetes professzort, továbbá egyetemi magántanárt, esetleg a habilitált docenst illeti meg.

2014. aug. 2. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
28%

dehogy tanár úr ...

egy PhD önmagában még semmit se jelent, de még azt se, hogy egyáltalán tanít-e. egyetemi tanársegédet, adjunktust se igazán tanár urazzuk, talán a docensi címtől kezdve lehet tanárnak nevezni az illetőt.

2014. aug. 27. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
55%
Nem a kérdésre fogok válaszolni, de nem tudok elmenni a beképzeltséged mellett, kedves kérdező. A tisztelet nem a végzettségnek, hanem az EMBERnek jár. Mélységesen tisztelem azt az EMBERT, aki kiérdemli a viselkedésével. Ha egy sokat tanult ember az, aki ráadásul rajtam segít, akkor még hálát is érzek mellé. A beképzelt taknyosokat - mint amilyen mondjuk te vagy - viszont két büdös nagy pofonnal jutalmaznám. Sajnos az idősebbek között is van ilyen dögivel. Ó, és hogy miért? Mert nincs benned alázat. Egy orvosnak abból maximális mennyiségre lenne szüksége, pont a felelősség miatt. Aki pedig lesüllyed a primitív emberek szintjére és egyből a "letettem az asztalra" szöveget kapja elő, az senkitől se várjon tiszteletet. Lehet hogy az egyetem alatt benyalsz ezt - azt, de egy nagyon fontos alap intelligencia darabka nincs meg benned,így semmivel sem vagy különb az előtted szólónál. Alázat, emberek...
2015. okt. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!