Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van olyan biológus akinek...

Van olyan biológus akinek kell programozni? (Lent folytatom) :D

Figyelt kérdés

Sziasztok! Magamról egy kicsi, hogy értsétek a helyzetem. Matekból nagyon "buta" vagyok de viszont programozni elég jól tudok és az bajom hogy nem találtam olyan programozó szakot ahol ne kéne matek (vagy nagyon gagyi fizetetlen stb.) ezért úgy gondoltam elmegyek biológusnak vagy hát bioinformatikusnak egy ismerősöm beszélt erről a szakról de nem tudott sokat róla ezért kerestem a googleba de nem sok mindent találtam. A biológia érdekel falun nőttem fel láttam élő disznót, tyúkot stb. :D ha nem is ilyen programozós akkor inkább a sejteket tanulmányoznám esetleg betegségeket dns mutációk stb. viszont az embereket lehetőleg kerülném így tanulmányozás terén. Az angol tudásom alakulóban, kémiát úgy érzem megtudnám tanulni nem 5-re de elég lenne szerintem van és oda megyek ahol munka van ha Magyarországon akkor maradok akkor szívesen megyek (Anglia és Japán előnyben :D) Ebben a tanévben fogok érettségizni átlagban 4 es tanuló vagyok de még nem tudom hova tovább Szegeden gondolkoztam így biológus vagy informatikus terén.


Szóval azt szeretném megtudni hogy létezik-e ilyen szakma és hol tanítják mik a lehetőségeim vele és egy átlag ember eltudja-e végezni?? :D


U.i.: A válaszokat előre is köszönöm bocsi a helyesírási hibákért és azért, hogy zavaros a szöveg (a magyarom se 5 :D) és köszönöm hogy elolvastad. :D



2014. szept. 14. 12:41
 1/4 anonim ***** válasza:

R-programozásnak nevezik. Erre van szükségük a biológusoknak javarészt, a többi az egyéb modellező programok.

Az R egy statisztikai program, amiben statisztikákat csinálnak.

Ezt használja szinte mindegyik tudományterület kezdve az ökológián át, a humánbiológián keresztül a sejtbiológiáig, vagy genetikáig szinte mindenhol.

Ehhez kell alkalmazott matek, vagyis a statisztikai matematikai része. Nem nehéz, könnyen megoldható.


A másik programozói rész inkább grafikai modellezéssel kapcsolatos, ahol modellezik a különböző folyamatokat, ami lehet sejtalatti, vagy efeletti, szóval szinte bármi. Itt szinte mindent használnak, amit csak tudnak, és nem csak grafikai modelleket csinálnak, hanem több az előzővel összefüggőt is.


Egy nagyon kis része pedig a "népszerűségi programozás", ahol minden kiadványhoz szerkesztenek bármit (könyv, újság, weblap, tankönyv stb stb), amit kérnek. Itt aztán tényleg van minden, akár egy weblapszerkesztés, vagy képek, vagy videók szerkesztése, vagy bármi, de tényleg bármi.


Minden biológia képzés alapja egy bizonyos fokú matematika oktatás (alkalmazott matek I.- alkalmazott matek II, biostatisztika, statisztika, kutatási módszerek a biológiában stb stb néven), illetve nagyon mély kémia oktatás.

Szinte mindegyik területnél az angol a főnyelv.


"A biológia érdekel falun nőttem fel láttam élő disznót, tyúkot stb."


Viszont ha ennyi közöd van a biológiáról, akkor lehet nem kellene erőltetned, mivel nagyon megfogod utálni, mire végzel a képzéssel.

A biológia ennél sokkal több, és sokkal bonyolultabb, és rengeteg ember hagyja ott az oktatást, mivel alul becsüli az egész tárgyat, holmi erdei kirándulásra alapozva az egész tervét.


És kevés a pénz benne az országban. Jelenleg a legtöbb az Usában, Oroszországban (ő kb 5-10 éve nyomja a sok pénzt bele), Kínában van biológiára nézve (dél- amerikában csak használják, és nem kutatják a gm-et-- a nagy részét amcsiban kutatják ki).

Japánban maximum a mol biosz, azon belül is a gm termékekre specializálva (nagy hatalom a gm termékek szabadalmaztatásában!!), illetve egy szegényes hidrobiosz van (ugye most alakulóban a radiobiológia, köszönhetően fukushimának).

2014. szept. 14. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat, nagyon sokat segítettél vele. :)

Ennél azért jobban érdekel a biológia csak arra szerettem volna utalni, hogy nem a nulláról indulok (egy közeli ismerősöm agrár mérnöknek tanul és ő mondta, hogy ilyenekkel kezdtek,hogy hogy néz ki a tyúk,birka,disznó stb.)

Te esetleg tudsz ilyen helyet ahol ezt tanítják esetleg valami tapasztalatod belőle?

2014. szept. 15. 17:37
 3/4 anonim ***** válasza:

"(egy közeli ismerősöm agrár mérnöknek tanul és ő mondta, hogy ilyenekkel kezdtek,hogy hogy néz ki a tyúk,birka,disznó stb.) "


Várjál ez nem így van. Ennél a biológia másabb, javában másabb.


Itt mellékelem neked a 2013-as biológus bsc mintatantervét:

[link]


Ebben nemgézheted az oktatott tárgyakat, és azok eloszlását félévente. Vannak egymásra épülő tárgyak, amelyeknél elő követelmény tárgy van, és vannak független tárgyak, amiket bármikor felvehetsz, mivel nincsen követelménye.


Itt konkrétan programozást ezekkel a tárgyakkal érik el:

ib1c1101e Informatika

ib1c3101g Informatika

Ezen a kettőn alapozás megy, inkább excell, meg word, ppt, meg egyéb programokat oktatnak. Igazából ez amolyan szintre hozásról szól, ha valakinek hiányos a tudása, akkor felhozzák. Ha a csoport okos, akkor oktatnak komolyabb dolgokat is.


Matematika I.B

Matematika - II.B

Inkább a valószínűségszámításra gyúrnak itt rá, de általában csak Excelben kell számolni. Van amikor teljesen előröl kezdik a halmazoktól, de ez ritka, és csak pár tanár csinálja. A java az egyből ugrik a statisztikára, de azt nagyon durván lenyomja a diákok torkán.


Alapozó bioinformatika Nah itt kezdik el az igazi kutatási informatikát, bár igazából csak adatok kezeléséről, meg programok bemutatásáról, meg általánosságokról szól.


Biometria

Tanártól függően itt konkrétan mennek rá a metrikus matematikára különböző feladatokon keresztül. Itt kezdik az R programozást oktatni példákon keresztül, tehát ehhez kell az ezt követő matek tudás. Inkább a hipotézisvizsgálatokban segít. Ugye a mateknál megtanulod őket, meg általánosságban alkalmazni, itt pedig konkrétan használjátok már. (biomateknak is nevezik)


Matematikai módszerek alkalmazása a biológia különböző területein I. -II.

Itt is már konkrét példákon megy, de ez csak a matematikai alapozás. Ezután mehet az r élesben.


Külön szokott lenni még c típusú tárgyként R-programozás nevű tárgy. Sokszor csak az msc-nél kezdik igazán el, de ha ügyes vagy, akkor már bsc-nél kezded.


Szegeden +, az Eltén+ Debrecenben biztosan tanítják. A többi helyen is biztos megy, de itt tudom, hogy jó szakemberek vannak rá.


Nem könnyű tárgy.


Ha grafis modellezést akarsz, akkor azt külön kell nyomatnod az infósokkal. Ezt tudtommal itt mo- on nem csinálják. Használják, kutatnak így, de nem oktatják erőforrás hiány miatt (drága lenne, és csak buknának a diákok a képzésen).

Én csinálnék egy emelt infót a helyedben, és utána állnék programozni.

Mit használnak:

Maya, Blender, 3DS Max, illetve rhinoceros.

Attól függ, hogy mire akarják használni.

2014. szept. 15. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat és bocs,hogy csak ilyen későn reagálok már elolvastam csak technikai problémák akadtak nálam.

Tudom, hogy nehezebb mint gondolom de tovább tanulni szeretnék és én ezt kinéztem magamnak már mint minden egyetem nehéz ezt tudom de ez alapján sehova se mehetnék.

2014. okt. 4. 13:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!