Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Programtervező informatikus...

Programtervező informatikus vagy bionika?

Figyelt kérdés

Sziasztok, idén érettségiztem elég szép eredménnyel. Abban a nagy dilemmában vagyok, hogy melyik szakot rakjam az első helyre, ugyanis van még három napom sorrendet módodsítani.


Jelenleg az első helyen ELTE proginfó van. Szeretem a matekot, ha programozni akarok, talán itt fogom kapni a legtöbb releváns dolgot. Ugyanakkor ez elég "száraz" lehet nekem, bionikával sokkal érdekesebb lehetne, és úgy hallottam - a tantervet is nézve - itt is megtanítanak elég jól programozni, de mivel itt még biosz/kémia/fizika is van, kevesebb idő jut erre.


Tudom, programozni otthon fogok megtanulni, és ha már tudok programozni tökmindegy melyik egyetemen diplomázom, de ettől eltekintve szerintetek melyik szakot válasszam?


Egyébként a BME mérnökinfót is megjelöltem, de annak tanterve nem igazán fogott meg, valahogy nem tetszik.



2015. júl. 6. 09:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Baromi egyszerű. Érdekel annyira a biológia/fizika/kémia, hogy tovább tanuld ezeket? (persze a matematika és a programozás mellett). Ha igen, akkor bionika.

Ha a biológia és kémia annyira nem érdekel, de még a fizikát szívesen tanulnád, akkor mérnökinfó.

Ha csak a matek és a programozás érdekel olyan szinten, hogy még pár évig ezt tanuld, akkor pedig proginfó.


Mert amúgy a 3 szak között nincs olyan nagyon nagy átfedés (valamennyi igen), így viszonylag egyszerűen el lehet ezt dönteni.


ui.: "Tudom, programozni otthon fogok megtanulni" - Nem. Programozni a munkahelyeden fogsz megtanulni. De bionikáról nem sok ember megy mondjuk szoftverfejlesztőnek, mert közel sem olyan mélységig tanulják, mint proginfón (mert amúgy proginfón is az egyetem mindenből egy gyenge alapot ad, az a tudás alig ér valamit a valós életben). Szóval ez tényleg attól függ, milyen munkában tudod magadat elképzelni.

2015. júl. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A bionika azért jött nálam szóba nyilván, mert érdekel a biológia és a kémia - nem véletlenül voltam faktos is a suliban matek és informatika mellett. A fizikát viszont kevésbé szeretem, bionikán és mérnökinfón van egy kevés belőle: mérnökinfó ezért is van nálam kizárva, bionikán meg a biosz/kémia a kedvemet "ellensúlyzza". Régebben orvosira akartam menni, talán azért is húz a bionikára a szívem.


Tehát akkor, ha programozó/szoftverfejlesztő akarok lenni, semmiképp se válasszam a bionikát? (vagyis nem ajánaltos?) Kutatni meg hasonlókat nem igazán akarok.

2015. júl. 6. 10:16
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A mérnökinformatikus szaktól ne tántorítson el az a kevés fizika. A BME-n se veszik olyan komolyan, kizártnak tartom, hogy az a két fizikai nagy akadályt jelentene a tanulmányaid során.


Ennek fényében szerintem gondold át még egyszer a BME mérnökinformatikus képzését, az új tantervben több laboratóriumi óra lett, és naprakészebb lett az oktatás (kötelező óraként kell tanulni a mobilprogramozás alapjairól, illetve a JavaScript-ről is). Ezentúl szabadon választhatóként olyan tárgyak vannak, mint pl. Android alapú szoftverfejlesztés, iOS alapú szoftverfejlesztés, Metro (Win8) alkalmazás fejlesztése, Java EE alapú fejlesztés, C++11 programozás. Ezek a szabadon választhatók sok esetben már konkrét munkahelyen használható tudást adnak (jó áttekintő tudást adnak, el tudsz indulni magadtól is könnyedén a tárgy elvégzése után, akár el tudsz helyezkedni ilyen területeken). ELTE-n nem tudom milyen szakmai szabadon választható tárgyak vannak.


Ha programozni akarsz, akkor nem gondolom hogy a "sok matek" lenne a legfontosabb számodra, persze egy bizonyos mennyiségű tudás fontos (pl. szerintem a gráfelmélet, algoritmuselmélet nagyon hasznos lehet, de ezt ugyanúgy megtanulod a BME-n is, amiből több van matekból az ELTE-n az az analízis, illetve számelmélet tűnik többnek és még numerikus módszerek tárgy, ami nincs BME-n. illetve formális nyelvekhez hasonló tárgy csak mesterképzésen van a BME-n).

2015. júl. 6. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"De bionikáról nem sok ember megy mondjuk szoftverfejlesztőnek, mert közel sem olyan mélységig tanulják, mint proginfón"


Tulajdonképpen a bionika egy mérnök infó, term tud alapokkal és erős matekkal.

AKi innen kijön, az előbb utóbb szinte kivétel nélkül fog szoftvert fejleszteni főleg kutatáshoz. Pl eszközfejlesztés, FPGA-VHDL, kutatási szoftverek Matlab, bioinfó szimulátorok stb... Elektrofiz jelfeldolgozás, dig jelek stb... EEG sapi vezérlés, robotkar vezérlés, szövettani képfeldolgozás ... ezekben a laborokban tök szívesen fogadnak bionikásokat, mert általában véve szorgalmasak és ha nem is ELTE proginfósok, annyira tudnak már BSc végére is kódolni, hogy simán el tudnak végezni ilyen melókat. Főleg újabban megnyitották az MI-s tárgyak egy részét is (sőt igazából bármilyen mérnökinfós tárgyat fel lehet venni), adatszerk, java, Android/IOS stb... Java 3 kredites és annyi szopás van vele mint állat :D Szerintem ha elvégzed, akkor bármilyen nyelvet, paradigmát stb megtanulsz nevetve.


Most nem mondom, hogy ajánlom a bionikát, de ha csak a programozás a cél, akkor összerakhatsz egy olyan profilt évközben MI-s tárgyakból, mint két ismerősöm is, hogy a term-tud tárgyak csak szórakozásból vannak, amúgy mérnök infós vagy kb. De ha meg a másik irány érdkeel, akkor el lehet menni erősen sejtbiosz, kémia, biofizika, neurobiológia.

Nagyjából amúgy 3. év végére teljesen mindegy mit tanultál, mert akkor kell témát választani, meg szakdolgozat téma, TDK és ott úgy is magadra vagy utalva, minden tudást magadnak kell megszerezni. Amúgy jófej mindenki, simán beajánlanak profokhoz, különböző külföldi laborokba stb.

Optogenetika, kétfoton imageing a Femtonicsban egérke koponyán keresztül na az poén pl TDK témának :) ... de KOKI-ba is lehet menni.


Kontra pedig az, hogy BSc után nem lesz melód. Bár el lehet menni programozónak simán. Nem egy ilyen embert ismerek. MSc után is nagyon toppon kell lenni, hogy legyen valami. Ugyanis az jó dolog, hogy elkutatgatsz PhD-n, meg TDK témákat csinálgatod, de 6-7 éve nyomod az egyetemet, és kéne valami rendes meló. Az pedig itthon kevés van eléggé. Főleg ha ennyi embert felvesznek, akkor mégkevesebb. A tény az, hogy itthon csak a legjobbak helyezkedhetnek el... szóval eléggé nagy kockázattűrő képesség kell a dologhoz, külföldöt sem kizárva...és talpraesettség, mert könnyen hambit fogsz forgatni a sarki mekiben MSc diplomával ;)


Ehhez képest az ELTE proginfó, kijössz BSc-vel és már van is melód, 300K kezdőfizu... 5-10 év és 500-700 között keresel mondjuk 30 évesen. Külföldön meg van rajta egy erős szorzó, IFÁ-val viszik ki a programozókat osztrákokhoz, mert nincs elég ember. Könnyű gyors siker, sok lóvé.


Ezt mondjuk csak lehet überelni bionikán, ha közben csinálsz egy startupot és netalántán be is jön. Tapasztalatnak mindenképp jó. Nem kevés ismerősöm van innen, akik kitaláltak valami zseniális eszközt (lényegében bármit, robot szenzor-ultrahang diagnosztika, mikrofluidika, okostelefon szoftver stb), összeszedték mellé a cimbiket aztán mehet a buli. Ez azért jól mutat az önéletrajzban, meg ha már van az ember mögött egy kis kutatói xp. Szóval amolyan Kolumbusz Kristóf, felfedezed az újvilágot Amerikát, híres leszel stb... vagy elsüllyed a hajód, megerőszakolnak a benszülöttek :D

2015. júl. 6. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#3 Összehasonlítottam már a tantárgyakat az egyetemek között, ha az emlékezetem nem csal, iOS/android szoftfejelsztés eltén is van, és még J2EE is. Ami viszont nagyon tetszik a BME-ben az a bioinformatika tantárgy (ami bionikán is van mellesleg, nyílván). Szerintem nincs nagy különbség BME és ELTE között, ELTE-n a sok matekot vállalom a fizika helyett.


#4 Köszönöm az igen részletes véleményedet. Tök érdekes amit írsz, tényleg! Bevallom, az érdeklődés mellett a pénz is hajt, ezért egyébként külföldön szeretnék dolgozni a bsc után, ha mestert szeretnék még, azt is külföldön szeretném letenni. Bionikán én úgy hallottam a bsc nem ér semmit az msc nélkül, ígyis érdems belevágni?

Ismerek két proginfóst, akik párhuzamosan végeznek el még egy szakot, az egyik pszichológiát, a másik valamilyen bölcsész szakot. Szerinted van értelme a proginfót és a bionikát párhuzamosan elvégezni? Ezen a két szakon azért nagyobb az átfedés, mint például proginfó és pszichológia között - gondolom én. De akkor már lehet MI-vel és bionikával jobban járok...

2015. júl. 6. 12:40
 6/10 anonim ***** válasza:

Egyébként ez csak a legrosszabb eshetőség... Ha nem marad 5-10 éven belül a posztszocialista Magyarország Királyság, akkor lehet minden kórházban robotnővérkék fogják felszolgálni az általunk tervezett őssejt koktélokat és bionikus implantátumokat :)


Nem lehet tudni... A fejlődés itt sem kizárt, mert az államnak eléggé sok pénzt lehet spórolni újfajta orvosi eszközökkel és diagnosztikával. A jövő egyértelműen a személyre szabott terápia, és lehet ez a magánszektorban fog megvalósulni először, ahol rengeteg pénz van.

Állami intézményekben gyakoriak a 3-5 hónapos várólisták, szóval vagy meghal az ember, vagy elmegy magánrendelésre, magánkórházba súlyos pénzekért.

Ezek pedig szívják fel a fejlesztéseket. MRI, CT, OCT, 4D UH, PET-CT személyre szabott genetikai tesztelés.


A jövő tényleg az, hogy bemegy a beteg egy rendelőbe, elvégeznek rajta pár modern diagnosztikus vizsgálatot, genetikával együtt, mikrofluidikai gyorstesztekkel együtt.Pl teljes vérvizsgálat azonnal. és ha komoly a baj, akkor összeállítják a genomjának megfelelő gyógyszerkombinációt, és minél előbb járóbeteg formában megkapja az ellátást.


Ehhez óriási modern eszközpark, kiképzett kezelőszemélyzet kell. Már csak a szekvenálás, genetikai markerek elemzése, akár személyre szabott helyben gyártott nagymolekulás fehérjés gyógyszerek...

2015. júl. 6. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Hát ha fakír vagy akkor van értelme elvégezni :D amúgy én melóztam egy fél évig bionika mellett és majdnem csúsztam egy évet... Itt azért rengeteg ZH meg ilyesmi van évközben, több mint a BME MI-n vagy VIK-en ez fix.


A két szakot úgy érdemes csinálni, hogy pázmányon csinálod a MI-t és a bionikát együtt, mert rengeteg tárgy közös. Nem egyszerű ez sem, de néhány szuperképességű ember tolja ezt.

,... de azt ne feledjük, hogy 2x számít a félévekben, úgyhogy MSc már nem fér bele. Önmagában akkor inkább hagyd a bionikát. Csak hobbiból nem éri meg tárgyakkal szívni. Akkor inkább olvasgass önmagad otthon. Hiába érdekes a tanterv, eléggé felületes, és tényleg csak érdeklődés felkeltő. Ettől nem lesz senki biológus, orvos vagy kémikus az fix, mert ahhoz nagyon kevés, felszínkapargatás.

Inkább arra jók, hogy felkeltik az érdeklődésedet különböző témákra, beszélhetsz profokkal, ajánlókat szerezhetsz, kiindulási pontokat a kutatói pályához.

MSc nélkül nem ér semmit, de itt akik végeztek nagyon nagyrészt PhD-re maradtak különböző egyetemeken vagy itt, vagy külföldön. 2-3 év alatt kell valami maradandót csinálni, tanítgatni, konferenciákra járni stb. Eléggé low 100-120K-s fizetéssel. Külföldön ez lehet akár 700 ezer Ft-nyi euró is, de az külföld... ott is nagy a verseny.


Az biztos, hogy nem innen fogsz meggazdagodni, és alapvetően egy ilyen pálya 7-8 évig is tart az egyetemen... és utána még kutatói helyekre is kell pályázni, vagy ha befutott valami startup akkor arra koncentrálni. Kicsit rizikós.

...de bármikor gondolhatsz egy olyat, hogy na akkor te most programozó leszel. Akár BSc diplomával is. A programozás is csak egy eszköz, gyakorolni kell sokat, és jó ötletek kellenek hozzá. A végén úgy is az számít mit tudsz, nem pedig az, hogy mennyi nyelvvel szopattak az ELTE-n. Szerintem programozni egy BME MI-vel is bőven lehet, ha tényleg érdekel és tanulod magadtól.


Tesóm pl el se végezte rendesen az egyetemet, hanem inkább elment dolgozni programozóként... valami infó tanár szakon lett diplomája. Ma 700 felett keres itthon.

Cimbim meg egy felsőfokú szakképzés után, jó programozó alapokkal került egy céghez, mára 300 felett keres pedig pár éve van ott. Még diplomája sincs.

2015. júl. 6. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Szóval a BME szar, de azért programozónak még az ott végzettek is elmennek, nem? :D
2015. júl. 6. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

#7 Szerintem nem szívnék velük, szeretem a kémiát, a biológiát, különösen a genetikát, molekuláris biológiát/biokémiát. "Hobbyként" felvettem mindkettőből a faktot, tavalyelőtt, amikor még lehetett, letettem az emelt kémia érettségit is igen szép eredménnyel - akkoriban orvosira készültem még.

Belegondolva, elolvasva a hozzászólásodat, lehet, tényleg felesleges csak úgy szórakozásból a bionikát még letennem mellé. Csak úgy olyan kevésnek találom a proginfót, lehet, majd egyetemistaként már eszembe se jutna a párhuzamos képzés..

2015. júl. 6. 14:42
 10/10 anonim ***** válasza:

A párhuzamos képzés csak és kizárólag csak ugyan azon az egyetemen éri meg. Ne tudd meg milyen horror más egyetemről való tárgyakat elfogadtatni. 3 mérnök infó szakot ismertem és eszméletlen más tárgyak vannak. Egy vagyonba kerülne beszámoltatni, és akkor még semmi garancia nincs rá, hogy el is fogadják.


Viszont ha PPKE-n csinálod mindkettőt akkor az alapja 1:1-ben átvihető. de ott is sakkozni kell már eléggé a kreditekkel, ráadásul sokba kerül majd az MSc. Ha nem nagyon érdekel a kutatás, akkor mindenképp proginfó. Én szerencsére biztosan tudtam, hogy kutató fejlesztő mérnök szeretnék lenni, így nem is volt kérdés. Jártam mérnök infóra is 1-1 félévet, de nekem nem tetszett, mert "túl kocka".


Szerintem az az igazság, hogy bionikával is lehetsz jó programozó, főleg ha olyan MSc-re mész... és kutató-fejlesztő mérnök is ha az tetszik később. Nagyon képlékeny az egész az MSc miatt is. Akár 100% programozóként is végezheted, lehet olyan MI MSc-re is menni.


Viszont proginfóról bejutni gyakorlati kutatásba, hááát az necces. Mondjuk egy laborba. Csak nagyon szoftveres részre lehetne szerintem. Nekem nagyon hiányzott MI-ről is a biológiai háttér, legalább alapokban... de mondom ez én vagyok, ha neked mások az igényeid akkor proginfó.

Engem is nagyon vonzott az, hogy 25 évesen mocskosul jól keressek, és egyenesben legyen az életem... de inkább 35 évesen érem el ezt, de cserébe részt vehetek akár itthon, akár külföldön olyan világraszóló felfedezésekben és fejlesztésekben amik előrébbviszik az emberiség fejlődését, gyógyítást stb... akkor inkább választom a csóró PhD fizetést még jóideig :D, mint a BMW-t, fullos belvárosi kecót, álommelót 25 évesen :D

2015. júl. 6. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!