Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek érdemes japán...

Szerintetek érdemes japán szakra menni?

Figyelt kérdés

Mit lehet kezdeni japán szakkal?

Vagy érdemesebb mást tanulni, és mellé valamilyen kelet-ázsiai nyelvet? Azzal talán el lehetne menni külföldre. Nem az a fő célom, hogy kimenjek, de ha lenne egy lehetőség, mennék.



2015. júl. 18. 21:49
 1/10 anonim ***** válasza:
50%

Szerintem nem érdemes japán nyelvet tanulni. Szép meg jó nyelv, magyar fülnek különösen érdekes.

De most gondolkozzunk picit. Magyar vagy, nem fő célod hogy kimenj. Meg kellene tanulnod az írást japánul ami azért nem kutya valljuk be. Itthon mondhatni semmire nem mennél vele. Ha tolmácsnak mész akkor van értelme, nagyon jól keresnél. De ha belegondolsz és megnézed a követelményeket pl. egyetemre vagy álláshirdetésekre, akkor láthatod hogy a német és az angol kell.


Másik verzió;

Megtanulsz japánul, kimész dolgozni japánba. Más kultúra, más felfogás, más ételek, más szokások..

Az emberek nem fognak befogadni igazán soha. Nekik mindig egy kívülálló leszel. Kitűnsz a tömegből, nem kapsz munkát, mert miért is neked adjanak, ha európai vagy.


Érdemes-e mást tanulni? Igen.

Inkább tanulj meg egy német vagy angol nyelvet. Németországba, Angliába nem fognak rád csúnyán nézni, mert úgy nézel ki mint ők, hasonlít a kultúra, nincsenek olyan eltérések. Munkát kapsz. Kapkodnak utánad. Elmész takarítónőnek, keresel 300-400Ezret. Csak egy példa volt ez.. :)

Ha esetleg nem fekszik neked egyik ilyen nyelv sem, akkor spanyol, francia is jó, és még talán nem néznek rád annyira csúnyán az országukban sem.

Olaszt, görögöt,horvátot nem éri meg, nem jó az ország gazdasága. Orosz nyelv...hát az igazából szerintem örök nyelv marad. Belőlük áll a "fél" világ, amekkora területük van... ráadásul nem egy épp eszű nép, jövőre tekintve, nem árthat ha tudod. Ráadásul szerintem tiszta jó a hangzása, és az írás sem nehéz.

Más kelet-ázsiai nyelvre kitérve, igazából nem éri meg. Kínai nehéz, bár azok már mindenhol ott vannak. A többi ország ott meg elég szegényes..


Bocsi a hosszú válaszért :)

2015. júl. 19. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ:)

Már tanultam japánul, társalgási szinten beszélem, és az írást is folyamatosan tanulom. Ezért is kérdeztem, hogy érdemes-e ezen a vonalon elindulni.

Nem tökéletes szinten, de angol+német is megvan.

2015. júl. 19. 02:10
 3/10 anonim ***** válasza:
53%
Szerintem nem érdemes japán szakra menni.
2015. júl. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
65%
Nem. Inkább iratkozz be japán nyelvtanfolyamra. Ha érdekel a kultúra, irodalom, akkor vedd ki a könyvtárból.
2015. júl. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
76%

Én odamentem anno nulla nyelvtudással, de már megbántam. Szerintem oda csak olyan menjen, aki


1. kellően elhivatott/elvakult a japán nyelv/nemzet/kultúra iránt (értsd, a későbbiekben kifejezetten és célzottan ezzel akar foglalkozni hivatásszerűen),

2. akinek van előzetes, stabil alapokon fekvő nyelvtudása, (bár ahogy olvastam ezzel te rendelkezel)

3. illetve tengernyi szorgalma.


Bennem sajnos csak az első volt meg, illetve csak azt hittem, hogy megvolt, mert a második évre úgy kikopott belőlem, mintha soha nem is lett volna ott. Jelenleg azon vagyok, hogy valahogy túléljem ezt az egészet, aztán inkább megyek közgáz pályára, vagy szakmát tanulni.


A kijutásról annyit (már ha Japán a cél), hogy ösztöndíjjal csak a legjobbak jutnak ki, ami ez esetben annyit tesz, hogy minimum N2-es szinten kell tudni a nyelvet (ami egy atomstabil közép, illetve felsőfokú nyelvtudást jelent). Ha nem lényeg az ösztöndíj, akkor ki lehet menni dolgozni is (főként mezőgazdasági munkákra keresik a diákokat, fizetni ezért nem fizetnek ugyan, de szállást, ellátást biztosítanak), illetve nyelviskola keretében is, csak hát itt már ugye a pénz beszél, főleg az utóbbi lehetőség esetében.


Tényleg az a gond, hogy Japán azért nem egy Németo., vagy Anglia, ahová csak úgy "kiruccanhat" az ember pártízezer pénzért, hanem alaphangon minimum 150.000 Ft-nál kezdődik csak maga a repülőjegy (ezt elég kevés helyen állják, még az ösztöndíj esetében sem biztos, hogy fizetik), szóval eleve szükség van egy alaptőkére. Persze, annak aki pénzes, nem gond, de egy magamfajta csóró nem igazán engedheti ezt meg magának, még úgy sem, hogy szoktam vállalni diákmunkát.


Egy szó, mint száz, én a helyedben alaposan megfontolnám, hogy erre a szakra menjek-e, mert tényleg csak a legelhivatottabaknak érdemes.


Továbbá szerintem mindenképpen érdemes mellé tanulni valamit, három esetet kivéve, ha fordítónak, tolmácsnak, vagy japántanárnak mész, bár ez utóbbi kettőt nálunk a Károlin jelenleg nem képzik, az ELTE-ről nem tudok nyilatkozni ezügyben, max. annyit, hogy tolmácsképzés tudtommal ott sincs, sőt M.o-n belül sehol máshol sem.


Remélem azért tudtam valamelyest segíteni, ha további kérdésed van, írj bátran. :)


Egy jelenlegi japán szakos hallgató

2015. júl. 25. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
49%

*legelhivatottabbaknak


Az előző válaszoló voltam. Az esetleges további elírásokért, hibákért bocsi, későre jár már. :D

2015. júl. 25. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kedves japán szakos, köszönöm a részletes választ:)

Mivel te belelátsz a japán szakba, szerintem mit érdemes japán nyelvtudás mellé tanulni? Ha önmagában nem lenne elég a sima japán szak.

2015. júl. 25. 03:19
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazán nincs mit. :)


Szerintem mindegy, meg aztán ez attól is függ, hogy inkább idehaza vagy külföldön szeretnél-e érvényesülni. A japán tolmácsok Magyarországon tudtommal elég keresettek, csak ugyebár, mint említettem, képzés az nem igazán van hozzá, hacsak az ember autodiktata módon vagy magántanár segítségével fel nem készíti magát, vagy esetleg kimegy külföldre és ott kitanulja.


Amennyiben idehaza szeretnél elhelyezkedni a (japán) nyelvtudásoddal, úgy szerintem hasznos lehet az idegenvezető, a külkereskedelemmel kapcsolaltos szakmák, valamint akár egy ügyintézői/kapcsolattartói, titkári állás is, lévén, hogy van idehaza néhány japán tulajdonban lévő cég, s valakiknek kell velük tartani a kapcsolatot.


Ami magát Japánt illeti, oda tényleg nem szerencsés hosszú távra letelepedni, mert bár személyes tapasztalataim nincsenek ugyan, de tanultunk róla, továbbá több tanárunk is megerősítette (nyilván olyanok, akik maguk is voltak kint és/vagy vannak kint élő ismerőseik), amit az egyik előttem szóló is írt, miszerint az ottani közvélekedés a mai napig sem igazán elfogadó a gaijinokkal szemben. Amíg tanulni mész oda, vagy turistaként kirándulni, addig nagyon nyájasak, vendégszeretők és barátságosak, de ha megtudják, hogy le akarsz telepedni, akkor már máshogy állnak hozzád. Nem kifejezetten ellenségesek, de egyfajta hűvös távolságtartás jellemzi őket, jóformán esélyt sem adnak annak, hogy VALÓBAN beilleszkedj és beolvadj közéjük és sokak szemében, ha megfeszülsz is, a szemükben akkor is csak egy "kívülálló" maradsz, ami hosszú távon eléggé frusztráló tud lenni. Persze, nyilván nem mindenki ilyen, de ennek az általánosításnak sajnos van alapja, ami érthető is.


Egyrészt a hosszú évszázadokon át tartó elszigeteltség a látszat ellenére napjaink Japánjában is jelen van. Hiába nyitottak és innovatívak sok szempontból, ha mellette legalább ugyanennyi téren ragaszkodnak a saját hagyományaikhoz, elveikhez.


Másrészt pedig az egyik társadalmi-gazdasági problémájukra is visszavezethető, mégpedig az elöregedő társadalomra. Ott sokan nyugdíj mellett is dolgoznak, s mivel elküldeni nem nagyon merik őket, ezért aztán ott ragadnak s gyakorlatilag a helyi fiatal munkaerő elől veszik el a munkát. S ha a saját népük számára sincsen elég munka, így érthető, hogy miért nem szívlelik a letelepedni kívánó külföldieket.


Ettől függetlenül, ha valaki itt szeretne elhelyezkedni, akkor ide a cukrásztól kezdve, a banki ügyintézőn át a jogászig bármilyen szakma jó lehet, a lényeg, hogy legyen róla papírod, tudd a nyelvet és ismerd a japán szokásokat, kultúrát. Kis szerencsével kifoghat az ember egy elfogadóbb közösséget, munkahelyet is, de általánosan sajnos nem ez a jellemző.

2015. júl. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
*autodidakta
2015. júl. 25. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
78%

Én japán szakon tanulok, és nagyon szeretem. Egyáltalán nem bántam meg, hogy erre a szakra jöttem.

Már az egyetemi évek alatt is elég sok munkaajánlat érkezik, persze azoknak, akik legalább N2-es szinten vannak.

Ösztöndíjjal tényleg elég nehéz kijutni, mert csak néhány ember kapja meg. De pl. kínai nyelvvel (feltéve ha ez lesz a 2. nyelved) már jóval könnyebb ösztöndíjat szerezni Kínába.

2015. aug. 4. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!