Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen a pszichológia szak?...

Milyen a pszichológia szak? Elvárások? Elhelyezkedés?

Figyelt kérdés

Tizedikes vagyok, éppen faktválasztás előtt állok, ezért mindent tudni szeretnék a szakról, mielőtt döntök.

Ahhoz, hogy felvegyenek, elég lenne egy emeltet csinálnom? Magyar emeltet mindenképp csinálnék, második faktnak viszont a történelmet gondoltam, de abból csak középszinten érettségiznék.

Megéri-e elvégezni a pszichológia szakot (elsősorban azoktól kérdezném, akik elvégezték), és mennyire lehet elhelyezkedni vele, hol, és körülbelül mennyi fizetésért?

Valamint milyen maga a szak, mennyit kell tanulni, mennyire száraz az anyag? Mennyire kell egyetemen a szakhoz a biológia tudás? Melyik intézményeket ajánljátok Budapesten?


Kicsit sok kérdésem van, de ha már párra választ kapok, annak is nagyon örülnék. Előre is köszönöm!



2015. nov. 12. 19:11
 1/8 anonim ***** válasza:
76%
Nehéz. Ráadásul a mesterképzés nélkül nem ér semmit. Biológiára épül kb az egész.
2015. nov. 13. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

én mindenképpen az egy emelt mellé az erős közepet javaslom, sokkal könnyebb megírni mint egy második emeltet. a magyarhoz hajrá, biztosan nem lesz könnyű, én bioszból mentem, jó döntésnek bizonyult, nem könnyű a bioszos része. van sok száraz rész is, de szerintem az évek alatt belejön az ember és egyre csak jobb lesz. de nem feltétlenül van ez azzal összefüggésben hogy egyre komolyabb dolgokat tanul az ember.

én nem a pénz miatt kedztem el, továbbra sem tudom mennyit keres vele az ember, de aki keres az mindig talál, és egyre jobbak az esélyek azt gondolom. ha téged érdekel és kellően elhivatott vagy és meg tudsz hozni egy ilyen döntést akkor gyere, kezdd el, de csak ha tényleg érdekel!

pesten az eltét raknám utolsó helyre, de ez az én véleményem, van akinek az a legjobb.

2015. nov. 14. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Elég egy emelt, ahogy előttem írják, többet érsz, ha a másik vitt tárgyad egy nagyon erős közép. A ponthatárok irtó magasak, szóval nagyon jól kell teljesítened az érettségin. Az, hogy "megéri-e" elég összetett kérdés, függ tőled, az érdeklődésedtől, a képességeidtől, attól, mit akarsz kezdeni ezzel a szakmával, melyik területre akarsz szakosodni stb. Elég változóak a lehetőségek a különböző területeken, de általánosan elmondható, hogy nagyon sok időt, energiát és pénzt kell beleölnöd a képzésekbe. Hogy ez megtérül-e, az leginkább rajtad áll. Én azt tanácsolom, hogy hivatástudat nélkül neki se kezdj, de ha valóban ezzel akarsz foglalkozni, és egész életeden át képes vagy tanulni, akkor nagyon jól is járhatsz vele.

Sok területen nehéz elhelyezkedni, túlképzés van, alábecsült a szakma, és nem sok a fizetés. De ha az ember ezt szereti csinálni, segíteni akar, akkor ez van. Persze ez sem igaz minden területére, van, ahol több és jobb a lehetőség.

A szak nehéz, sokat kell tanulni, nem egy orvosi, de a többi bölcsészképzéshez képest (mivel annak számít hivatalosan a pszichó is) kifejezetten kemény. Ha jó jegyeket akarsz, nagyon kell tanulni, plusz érdemes önkénteskedni, szakmai tevékenységekben részt venni minél előbb és minél többször. Én az ELTE-ről tudok nyilatkozni, mert oda járok, nem tartom rossznak, de kifejezetten száraz. Igaz az, amit mondanak, hogy elméletorientáltabb, a tanárok kb. mind kutatók, kevés az olyan szakember, aki alkalmazott területen, a gyakorlatban dolgozik.

De egyébként én azt tudom mondani, hogy nem tudsz nagyon mellélőni semmivel, hisz ha nem jön be az adott egyetem képzése, mehetsz máshova mesterképzésre. Hatalmas különbség az alapképzésben nincs szerintem.

A biosz eléggé kell, de nem vagy nagy hátrányban, ha nem tanultad emelt szinten, viszont mindenképp kell, hogy menjen. Ha nagyon nem megy, nem szereted, akkor kínszenvedés lesz a képzés, mert rengeteg a biológia alapú tárgy. Én nem érettségiztem bioszból, megéreztem a dolgot, viszont egy kis plusz önszorgalommal nem volt vészes a biosz sem.

2015. nov. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 future psychologist válasza:
88%

Valóban sok minden épül a biológiára. Emellett fontos még, hogy legyen megfelelő angoltudásod is, mert rengeteg kutatást el kell olvasnod az évek alatt, amik magyar nyelven nem elérhetőek. Több csoporttársamnak gondot jelentett, hogy már az első félévben is sokat kellett angol nyelvű cikkekkel dolgozni. De persze az angoltudás fejleszthető. :) Én bioszból emelteztem, akkor szörnyen nehéznek tűnt, és nem is voltam kiemelkedően jó belőle, de mégis jó döntést hoztam ezzel. Sokkal könnyebb volt az első anatómia órát túlélni. :)

Arról nem tudok nyilatkozni, hogy hol lehet elhelyezkedni, hiszen én is tanulok még, de az biztos, hogy egy percig se bántam meg, hogy pszichológiára jöttem, mert még annál is jobb ez a szak, mint amire számítottam. Sokat kell tanulni, de olyan tudás birtokában leszünk tanulmányaink végére (ami egyébként még számomra is beláthatatlan, hogy hol van a vég), amit nem csak munkánk, de életünk bármely pillanata során fel tudunk használni. És én is úgy érzem, mint ahogy azt már előttem is írták, ide tényleg kell elköteleződés a szak iránt.

Az egyetemválasztáshoz azt még hozzáfűzném, hogy nálam elkötelezettebb ELTE fant aligha lehetett volna találni 2 éve. Mindenről tájékozódtam, ami az ELTE pszichológia szakát érintette, sőt, más egyetemet be sem akartam jelölni, nagyon makacs voltam. Végül mégis bejelöltem a másik két pesti egyetemet, ami oktat pszichot. Így lett szerencsém, hiszen nem vettek fel az ELTÉre, "csak" a Pázmányra. Az iskola még el sem kezdődött, én már írtam az ELTÉnek, hogy milyen módon és mikor tudnának engem átvenni, stb. De meg volt az oka annak, hogy a Pázmányra kerültem, és ezt tudtam is, csak nehéz volt elfogadni. Nem igazán akartam én ott belebonyolódni semmilyen baráti kapcsolatba sem, mert úgy gondoltam, hogy fél év múlva már úgyis az ELTÉn leszek. De nem így alakult. Megszerettem a Pázmányt, és most már semmi pénzért nem mennék át más egyetemre. Azon kívül, hogy szuperek a csoporttársaim, már csak az jobb, hogy a tanárok is nagyon jók. Az orvosis tárgyainkat szuper SOTÉs dokik tartják, és a pázmányos pszichológusok is jók. Sok gyakorlatunk van, ami segít jobban megérteni az anyagot, például a statisztikáról is borzalmas dolgokat hallottam,és matekból sose voltam jó, de a gyakorlat rengeteget segített abban, hogy ne bukjak meg.

Szóval mindent bele, nézz körül mindenhol, ne legyél olyan makacs, mint amilyen én voltam! Sok sikert kívánok Neked! :)

2015. nov. 14. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon sokat segítettetek vele. Az ELTE-ről bem túl sok jót hallottam/olvastam, ezért én is inkabb a Pázmány vagy a Károli Egyetemmel szemeznék, vagy esetleg a debreceni egyetem is szóba jöhetne.

Nagyon lelkes vagyok a pazichológiával kapcsolatban, és érdekel is, főként az, hogy az embereknek segíthessek. Viszont az egyetlen problémám az, hogy a biosszal hadi lábon állok, habár próbálok felzárkózni, de eléggé megijeszt maga az anatómia szó hallása is.

2015. nov. 16. 17:38
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Agytúrkász lettél?
2020. okt. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Meddig és mire sikerült jutnod mostanra a pszichológiával kapcsolatban?

2020. dec. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
5%
Kezeli egy xd
2020. dec. 24. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!