Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi értelme van manapság az...

Mi értelme van manapság az OKJ tanfolyamoknak?

Figyelt kérdés

2015. dec. 24. 17:09
1 2
 11/16 RainBoy válasza:
Az OKJ-s végzettség szakmai végzettség. Az gyakorlatilag egy régi szakmunkás végzettséggel egyenértékű. Van értelme természetesen. Ha nem tedd ide tedd oda munkakörbe szeretnél elhelyezkedni, mint mondjuk piacos, és hasonló, akkor kell a papír, mert az a beugró... Ha nem értesz a dologhoz, biztosan kidobnak a munkahelyről, de nincs papírod, meg sem nézik hogy értesz e hozzá... Tehát a mivel az OKJ-s végzettség szakmai végzettség, igenis van értelme.
2015. dec. 27. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim válasza:

Kedves kérdező!

Az okj tanfolyam pl arra is jó hogy kapsz egy szakmát amivel ha elhelyezkedsz, nem a minimálbért kapod.

Én nemrég csináltam egy újabb szakmát amivel kikerültem hamar Belgiumba.

Most Hollandiába tudok ezzel a szakmával eljutni és kinti cég fog foglalkoztatni. Tehát nyugdíjat is onnan fogom kapni ami nem lesz rossz.


Ha semmilyen szakmád sincs attól dolgozhatsz bárhol, de minimálra leszel lehelentve ami gáz mert nyugdíj szinte semmi se lesz.

Én most mint festő dolgozok egy kandallógyártó cégnél ahol bruttó 122-re vagyok lejelentve. Igaz 200-250 megvan havonta.

De ezzel nem tervezek jövőt mert csak kint lehet megalapozni. Legalábbis én csak abban látom a jövőt mert nincs itthon olyan kapcsolatom hogy jó állást kapjak.

2015. dec. 27. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Sok szakmát csak szakmai végzettséggel űzhetsz legálisan. Én lovasedző OKJ-t csinálok. Már egy lovastáborban sem oktathatok teljesen kezdőket még akkor sem ha világklasszis díjlovas lennék, ha nincsen róla végzettségem. Ez a szabály és pont. Vagy van egyetemi végzettségem, vagy végigjártam a szakmai képzéseket, ahol az első ez a rettenetes OKJ. Okosabb nem leszel tőle, de kell és kész. Papírgyár...


Ilyen szakma a fotós is. Nem adhatsz legálisan magánvállalkozóként számlát fotózásról, ha nincs meg hozzá a szakmai végzettséged. Két bizonyítványt fogadnak el erre, vagy a MOME-n szerzett diplomát vagy a fotográfus OKJ-s papírt. Ha nincs ilyened, megszid a NAV...Vagy még lehetsz alkalmazott, de az ugye nem mindenki akar lenni...de akkor is csak úgy adhatsz számlát, ha az adott cégnél valaki rendelkezik ezzel a végzettséggel. Eddig ezen a képzésen sem sikerült semmi újat mutatniuk...ez is papírgyár...


Valaki kitalálta, hogy ettől jobb lesz a szakmunka minősége kis hazánkban, de igazából nem, hanem azok húznak belőle hasznot, akik ezeket a túlárazott képzéseket tartják.


Mellesleg ezek nem 2-3 hónapos gyorstalpalók, az általam említett mindkét szakma 2 év alatt végezhető el, és tudtommal egyre több lesz az 1-2 éves képzés a rövidek helyett.

2015. dec. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Röviden: valamelyiknek van értelme, valamelyiknek nincs.


Ha tudásra szomjazik az ember, akkor nagyon meg kell válogatni az iskolákat. Én több OKJ-n is jártam, de azon kívül, hogy jó időtöltés (nappalin), és jó volt a társaság, nem sok értelmét láttam. Valamit tanultam, de a minőségi gyakorlati képzéstől nagyon messze állt. Fotós és grafikus képzést végeztem.


Előttem szóló írja, hogy fotós is csak végzettséggel adhat számlát. Ebben nem vagyok biztos. Bár elképzelhető, de azért ez nagyon könnyen megkerülhető, mert mondjuk nem fotózást írok a számlára hanem egyéb szolgáltatást. Én pl nem fejeztem be a fotós OKJ-t, mert konkrétan egyik helyen lehúztak a tandíjjal de nem volt oktatás (és ez egy korábban neves összművészeti iskola volt, konkrétan a THÉBA), utána pedig nem indult el a képzés, ezért végeztem grafikusként a RING-ben. Az is egy nagy kalap semmi volt, mert rajzolni jól megtanítottak, meg rézkarc is volt, a bökkenő csak az volt, hogy mi alkalmazott grafikusként végeztünk, ahol számítógépes tudás kellene. Ezt egy olyan tanár tanította, aki nem tudta bekapcsolni a számítógépet. El lehet képzelni. A papír megvan, de ha ezzel el is akarnék helyezkedni, akkor vagy autodidakta módon felfejlesztem a tudásom, vagy elmegyek drága tanfolyamokra, ahol meg is tanítanak valamire, csak éppen OKJ-t nem ad.


Visszatérve a számla-adásra: Szipál Martin világhírű fotósnak semmilyen papírja nincsen. Na akkor ő hogy ad számlát? Azon kívül, hogy mondta, hogy itthon már nem vállal portrét, mert nem fizetik meg.


Viszont tény, hogy vannak olyan állások, ahol kimondottan kérik. Egy fodrász sem lehet fodrász OKJ nélkül. Vagy egy pedagógus asszisztens. Egy CNC forgácsoló is létezhet papír nélkül, de azért nem árt oda is a bizonyítvány.


De azért van egy tény. A jó munkahelyhez elsődlegesen jó kapcsolatok kellenek. Ha az nincs, akkor nagyon jó tudás. Azt viszont egyetemen sem adják meg. Én jelenleg egyetemre járok, de gyakorlati tudást alig ad. Ha valamiben jó akarok lenni, ahhoz magamtól kell plusz tudást szereznem, mert egyik iskola sem fogja megadni.


Egyik tanárom mondta hogy ha valamiben nagyon jó vagy, akkor meg fognak találni, és ebben teljesen igaza van. De senki sem attól lesz jó valamiben, mert elvégzett egy képzést, hanem mert gyakorolta és fejlesztette magát. Ehhez plusz segítség lehet akár egy OKJ is.

2015. dec. 30. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Mivel gazdasági tevékenységet végez (eladja a képeit), így ad róla számlát, mivel egyéni vállalkozó.

A saját maga előállított termékét adja el, így nem kell hozzá iskola. Főleg nem mivel a saját maga munkaadója.

2015. dec. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Valami van
2018. aug. 23. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!