Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Tényleg olyan nehéz megjegyezn...

Tényleg olyan nehéz megjegyezni, hogy a HOL? Kérdésre -ban, -ben- nel; a HOVA? Kérdésre meg a -ba, -be -nel válaszolunk?

Figyelt kérdés

Az mind rendben van, hogy kb. 12 év iskolábajárás alatt nem volt idő-lehetőség megtanulni, elsajátítani biztosan. Azon már nem lehet segíteni, kidobott idő volt, erre az egyre biztosan.


De olyan könnyű rákérdezni, minden esetben, hiába biztos benne valaki. Az anyanyelvünk iránti megbecsülésből, nem másból.


Nem csak olyankor, ha mondjuk kétségbe - kétségben vagyunk, hogy mi a helyes.

Na, mi is a helyes? HOVA vagyunk? Nem; hanem HOL vagyunk. Azaz kétségBEN vagyunk.


Hogy lehetne segíteni a helyes használatot?


2016. márc. 3. 19:57
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Engem meg a jah és a nah zavar.
2016. márc. 3. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, az is elég tré. De az csak stílus, a ba-be, ban-ben meg súlyos hiba.


Ráadásul a ja, meg a na végére biggyesztett h csak akarattal lehet, míg a ba-be, -ban-ben szerintem véletlen, tudatlanságból fakadó hiba, nem egyszerű modorosság.


A baj az, hogy minél többet látjuk, annál ismerősebbnek tűnik, és elfogadjuk, elnézzük, ami nagy baj.


Már a tévében is hallani-látni különben értelmesnek tűnő embereket habozni, és látni rajtuk, hogy tényleg nem biztosak benne, hogy hogyan helyes.


Idősebbek soha nem tévesztenek. Szóval valószínűleg iskolával összefüggő tünet.

2016. márc. 3. 20:25
 3/8 anonim ***** válasza:
74%
El kellene már végre fogadni, hogy ez van, nem a 200.000. kérdést kiírni ebbe' a témába'. Bármennyire is akarjuk, a nyelv változik, és nem feltétlenül csak azért változik ebbe' az irányba', mert "igénytelenek" vagyunk (akinek meg nem inge, ugye, ...). Mondjuk 200 év múlva az MTA ki fogja adni, hogy a -ba, -be is helyes a -ban, -ben, helyett, 500 év múlva pedig már az akkori ember azon fog tűnődni, hogy minek kellett az az "n" oda, mivel addigra kikopik.
2016. márc. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szerintem még nem kellene föladni.


Ez a helytelen, hibás használat nem logikus okkal, hanem bizonytalanságból, tanulatlanságból, gyakorlatlanságból adódik.


Igény lenne rá. Aki nem hiszi, nézze meg pl. a Szente Vajk arcát, amikor véletlenül azt mondta, hogy most vágott bele egy musicalbeN, ami stb.


Lehet, hogy 2százezer, hanem 2 millió ilyen kérdésbe kerül, de miért ne számítana, ha segít?


Az, hogy sorvad a nyelvi kifejezés, az nem jelenti azt, hogy máris kezdjünk artikulálatlanul makogni, mint a neandervölgyi, akivel, ugye tudjuk, mi történt.


Én nem mondtam egy szóval sem igénytelenség. Inkább egy kórtünet, amit addíg kéne orvosolni, amíg könnyű vagy könnyebb.


A kérdésem arra vonatkozott, hogy valóban nehéz-e megjegyezni, és hogy hogyan lehet elősegíteni a helyes használatot.

2016. márc. 3. 22:15
 5/8 anonim ***** válasza:
Ne akard orvosolni. Nem fogod megnevelni az emberiséget, ha eddig senkinek nem nem sikerült. Ez legyen a legnagyobb problémád.
2016. márc. 4. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ne utasítgass.


Nem érdekel az emberiség, úgy általában. Egy konkrét kérdést tettem föl, ha nem tetszik, ez van.

2016. márc. 4. 00:07
 7/8 anonim ***** válasza:
59%

Ha valaki a nyelvi eszközöket ennyire félreértelmezi, az inkább ne foglalkozzon ilyesmivel... Elmondom másik perspektívából, hátha úgy megérted;


vegyél egy középkori magyar írást, valószínűleg túl sokat nem fogsz érteni belőle. Miért nem maradt meg olyannak a nyelv? Azért, mert változott. Vegyél egy török megszállás utáni szöveget, amelyben benne van a „tolvaj” szó. Miért nem a „rabló”-t használják helyette, amikor az magyar, a „tolvaj” pedig jövevényszó? Azért, mert a török nyelv hatással volt a magyarra. Aztán ott van Kazinczy is; minek talál ki új szavakat, amikor a már meglévők tökéletesen használhatóak? Mégis sok szó megmaradt a nyelvben, például a „zongora”. A modern nyelvi változásokat már nem fejtem ki ilyen részletesen, szerintem érted, hogy miben másabb.


Akármennyire szeretnéd, hogy megmaradjon, szép, lassan ki fog kopni a nyelvből, pusztán csak azért, mert a nyelv változik, legtöbb esetben egyszerűsödik.

2016. márc. 4. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
40%
Azt miért nem lehet megjegyezni, hogy ha valakit megkérek, hogy adjon nekem valamit IDE, ha pedig másnak, akkor ODA?
2016. márc. 6. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!