Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen az élet református...

Milyen az élet református lelkészként?

Figyelt kérdés
A lelkészi hivatáson gondolkozom, és érdekelne, hogy telik egy református lelkész ideje a hétköznapokban. Elsősorban lelkészek válaszát várom. Mennyi szabadidőtök van? Hogy oszlik meg a napotok? Tud az ember önmaga dönteni, hogy hogy osztja az idejét?

2016. jún. 1. 20:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Rengeteg időm van.
2016. jún. 2. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ilyet is ritkán hallottam még lelkésztől :D
2016. jún. 2. 19:01
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem vagyok lelkész, de sokáig lelkészi hivatalban dolgoztam, és van néhány református lelkész ismerősöm / barátom.


Az, hogy mennyi idejük van, sokmindentől függ. Pl, hogy hányan vannak lelkészek éppen, hogy mi mindent kell ellátni, hogy jön-e esküvő / keresztelő / temetés, egyéb.


Én egy kic / közepes városi lelkészi hivatalban dolgoztam, és ott változó volt a szám, de javarészt legalább 3-an, 4-en, 5-en voltak lelkészek.

Volt egy vezető lelkész (nagytiszteletű), aki elég régóta volt már ott, egy iskolalelkész, egy kórházi lelkész, és egy ifjúsági lelkész, +egy segédlélkész.


Alapvetően mindenki (lelkészek) tarthatnak és tartanak is templomi istentiszteleteket, esküvőket, temetéseket, kereszteléseket - ezek ráéréstől, személyes megbeszéléstől, kéréstől függenek, és beosztástól (az istentiszteletek). Esetünkben több templom és imaházi alkalom is volt, és alapvetően ott volt a városi (fő)templom a hivatal mellett.

Az istentiszteletek felosztását a vezető lelkész csinálta meg, általában megbesezélés alapján (ha valakinek valamiért sehogy sem jó egy beosztás), és egymás között megbeszélve cserélhettek is a lelkészek.


Többségében benne van az elnevezésben, hogy mi a fő terület, amit lefed az adott lelkész, pl az iskolalelkész ugye iskolai hittanrórákat is tart, az ifjusági lelksz hétévégén közösségi bibliaórákat a tinédtzser korosztálynak (erre mindíg elég jó érdeklődés volt). A kórházi lelkész főként a kórházi- és idős emberek dolgával foglalkozott (persze nem kizáró ok a többi lelkésznek sem az adott területte foglalkozni, de az adott lelkész volt az úgymond "felelőse" a területnek).

A vezető lelkészre hárult a legtöbb feladat; a lelkészi iroda koordinálása, tevékenységeinek ügyelése, együttműködés a prezsbiterekkel, stb, szükség esetén a templom felújításának szervezése (ezek nem épp a klasszikus lelkészi feladatok), kapcsolattartás hivatalos személyekkel, stb.


Az - mint látható - hogy mennyi ideje marad egy lelkésznek, az attól is függ, hogy mekkora a gyülekezet, hányan vannak, mit kell ellátni, és hogy mennyi esküvő / temetés / keresztelő van közben.


Egy kisebb - pl vidéki, falusi - gyülekezetben feltehetően kevesebb lelkész van, van ahol csak egyetlen egy, és minden reá marad; istentiszteletek, közösségi munka, esküvő, temetés, keresztelés, stb stb.


A fizetések egy normális diplomás bérnek felelnek meg alapvetően, ehhez szokott még járni a tiszteletdíj, amit esküvők , keresztelők, temetések esetében adnak. Ez sem a csillagos ég, nem is igazán tudom, mitől függ a mértéke (biztos meg van határozva valami jogszabállyal).


Jobbára, ahogy én tapasztaltam, egy beosztott lelkésznek, vagy egy iskolalelkésznek (a lényeg, hogy nem vezető lelkész) akad némi szabadideje, de messze nem annyi, amennyit kívülről gondolnak az emberek általában. A vezető lelkésznek szoros rendje van, és jellemzően néha nem ér rá ebédelni sem.


Remélem elég részletes válasz volt a kérdésre. Ha van még kérdés, akkor válaszolok (ha tudok).

2018. jan. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!