Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Főiskola/egyetem/okj, orvos...

Főiskola/egyetem/okj, orvos legyek, vagy mentőtiszt? (hosszú)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az a helyzet, hogy kb 3 éve jött a nagy megvilágosodás, hogy én bizony embereken akarok segíteni; egy akkori egészségügyi verseny során.


Azóta gondoltam már mindenre, de szigorúan csak az orvosi lebegett a szemeim előtt, és hát mit ad isten(vagy épp vesz el), nem sikerült idén bekerülnöm.

Bekerültem másik egyetemre helyette, és az volt a terv, hogy most egy évet kibírok itt, aztán újra érettségi, újra felvételi, és hátha másodszorra összejön...


DE! Megláttam egy okj képzést "gyakorló mentőápoló" és beleszerettem... Gyorsan utánanéztem és láttam, hogy van ilyen főiskolán is, az már "mentőtiszt" megnevezéssel, és 4 éves képzéssel(az okj 2 év, plusz 6 hónap a ráépülő "mentőápoló" képzés). Kiderült, hogy van még "mentőorvos", illetve "mentőszakorvos" is.


Anyum majdnem szívrohamot kapott, mikor mondtam, hogy mi lenne, ha nem jelentkeznék az egyetemre, ahova felvettek(nem iratkozok be), hanem 2 év nappali okj, aztán egyetem/fősuli, és estin befejezem az okj-t, mm a ráépülést. Nagyon betett neki :/ Pedig most végre azt érzem, hogy ez az, 18 évig könyörögtem, hogy vki árulja el mit csináljak, de nem volt senki aki jó ötletet adott volna, és most erre hirtelen itt van vmi ami tetszik. :)


Igazából katonaorvos akartam lenni(és nem kórházban, hanem rendesen harctéren), és gondoltam, ha kipróbálom a mentőt, rájövök, hogy mennyire tudok helyt állni egy ilyen helyzetben. Mert szerintem kell hozzá némi lélekjelenlét... Jó lenne, ha nem ott derülne ki, hogy félek v vmi ilyen hülyeség...


Viszont most elgondolkoztam, hogy nekem a mentőtiszti képzés nagyon bejön. Talán jobban is, mint az orvosi. És nem tudom mit válasszak. A család az ki van készülve, mindenki próbál megnyugodni, meg lebeszélni, de engem ez megfogott. Komolyan ekkora gond lenne, ha nem egy egyetemi végzettséggel állnék az élet kapujában, hanem egy főiskolai, ne adj isten okj-s képzéssel? Szerintem mentősnek lenni nagyon különleges. Nem egy munka, ez egy hivatás, legalábbis számomra annak tűnik, és ha ezt csinálnám, annak is fognám fel.


Őszintén szólva az a problémám, hogy szerintem az orvosi nem az éles helyzetekre készít fel. Mármint van különbség éles helyzet és éles helyzet között. Szerintem a mentőtiszt életben tart és stabilizál, az orvos pedig steril körülmények között kísérletet tesz az állapotbéli javulás elérésére(most nagyon szépen próbáltam fogalmazni :D ). És én nem vagyok abban biztos, hogy az életemet egy íróasztal mögött kellene töltenem, ha megvan bennem a készség arra, hogy életeket mentsek ott, ahol más már nem tud.


Azt hiszem, ha orvosnak tanulok, nem lesz bennem annyi erő, hogy tovább menjek a rendelő ajtajánál, és szerintem én ezt nagyon bánnám, mert tudom, hogy képes vagyok arra, hogy az igazán nehéz helyzetekben segítsek. És ezzel nem leszólni akarom az orvosokat, félre ne értse senki, hiszen én magam is ezt tartottam az álmomnak, de most hirtelen átértékelődött bennem minden.


A szüleim mérnökök, és rettentő sértettnek gondolom őket, mármint, szerintem az egész családom egy sértésnek veszi a most megfogalmazódott gondolatomat, hogy nem iratkozok be egyetemre, és esetleg később sem egyetemi végzettséget szerzek. És rögtön mondta anyukám, hogy ebből nem élek meg, és ez nem karrier, és most feladom az álmom... de mi van, ha sosem az volt az álmom, hogy orvos legyek? Én csak azt tudtam, hogy embereken akarok segíteni, ennyi. Nem tudtam milyen formában, vagy hogyan. Csak azért választottam az orvosit célnak, mert úgy gondolom, hogy leginkább az élet az, ami fontos. És az orvosok ugye azért felelnek....


A szak, amire felvettek egy mérnöki szak, de nagyon nem érdekel :'D. Pl a soténak a mentőtiszti szakjára meg bőven elég pontom van. De az okj is érdekel, szerintem nem időpazarlás.


Szóval mit csináljak? Hova menjek továbbtanulni?



2016. aug. 7. 00:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem se iratkozz most be.

Várj egy évet, addig tanulj, csinálj nyelvvizsgát (ha még nincs), jogsit, dolgozz kicsit és ha még jövőre is így gondolkodsz, akkor add be a jelentkezésed a mentőtisztire. Ha pedig mégis inkább orvos, akkr az orvosira.

(Én nem kezdenék bele az OKJ-be, mindenképpen tiszti képzést választanám, ha nem az orvosit.)

2016. aug. 7. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarlak megbántani, de nagyon csodálkozom azon, hogy te úgy jelentkezel felsőfokú képzésre, hogy láthatóan fogalmad sincs arról a munkáról, ami végezhető lesz vele. Holott az internet korában már nem boszorkányság utánanézni a dolgoknak...Az orvosi egyetem általános alaptudást ad, utána kezdődik a szakosodás, ami során választhatsz meglehetős izgalmakkal járó területeket, mint pl. a sürgősségi, mentőorvos, vagy pl. traumatológus/általános sebész/mellkassebész, amikkel tárt karokkal várnak a harctereken. (Más szakterülettel is, de ezek izgalmasak.:-)) Mentőzni egyébként már egyetem alatt is lehet.

Mentőtiszt végzettséggel is mehetsz műveleti területekre, ha ez az álmod, lényegesen rövidebb idő és kevesebb energiabefektetés árán.

2016. aug. 7. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Orvosként is mentőzhetsz, sőt, orvostanhallgatóként is. Viszont ha mentőstisztnek mész, akkor valószinűleg orvos nem leszel már.


Én a helyedben az orvosit céloznám, legalább még egyszer. Ha jövőre sem jön össze, akkor a mentőstiszti képzés még mindig ott van. Viszont ha orvos leszel, sokkal szélesebb körben lesznek választási lehetőségeid (amibe még mindig benne van a mentőzés/sürgősségi is). Sőt, orvosként ott van még az általad említett katonaorvosi pálya, vagy akár az Orvosok Határok Nélkül szervezet is. Nem igaz, hogy egy rendelőbe gyöpösödve kell majd görnyedni egész nap. Az választás kérdése.

2016. aug. 7. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Akkor olvasgass még milyen élete és mennyi lehetősége van egy mentőtisztnek (szar se), és milyen egy orvosnak. Ha benned van az orvosi, akkor csináld meg!!! Lehetsz oxiológus vagy traumatológus, ha az éles helyzetek vonzanak. De egy mentőtisztivel nincs hova tovább. Pakolhatod a beteget az orvos orra elé, mint egy sürgősségi taxis. Aztán majd ő neki lesz hálás a család, nem neked, aki segítettél kivagni a kocsiból. (egy ex mentős)
2016. aug. 7. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a gyors és hasznos válaszokat, ment a zöld pacsi mindenkinek! :-)

#1 gondoltam erre, h egy év szünet de én ismerem magamat, ha nincs vmi állandóság ami arra sarkall h keressem az időt a tanulásra pl(a kötelezők mellett) akkor abból nem lesz újra felvételi. Ezért kell vmi tanulmány erre az időre is.

#2 utána néztem a szakosodasnak, egy z generációs gyereknek szerinted nem a net az első? :-D viszont akkor is azt gondolom, hogy talán orvosként nem tudsz úgy felkèszülni az éles helyzetekre lelkileg

#3 én is abban reménykedek, hogy ha orvos leszek, lesz sok lehetőségem de nem tudom, hogy a mentotisztibel nem elegednek e meg

#4 nagyon sajnálom, hogy így alakult neked. És remélem, hogy azért azt nem băntad meg, hogy ezt valasztottad, mm az emberek megmentésět. Én akkor is boldog lennék ha azt csinălnăm amit te, nem kell a hălăjuk, csak segíteni akarok. Bár még nem tudom, még mindig nem, hogy mi legyek, de Köszönöm a választ mindenkinek! :-)

2016. aug. 7. 08:33
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Figyelj, érdemben nem tudok neked hasznos tanácsot adni szerintem, viszont abban biztos vagyok, hogy orvosi és mentőtiszti pályára is ilyen ember való , mint te! Aki ennyire szeretne segíteni az embereknek. Nem tudom, milyen mérnöknek jelentkeztél, de szerintem nem az való neked (bár nem ismerlek...) . Józan paraszti ésszel én is azt mondanám, hogy orvosit válassz, hiszen szélesebb körű tudást kapnál, és lehetnél úgy is mentős. Viszont, egy orvosi egyetemhez óriási motiváció szükséges, azt gondold át, hogy képes lennél e csomó kémiás-fizikás tárgyat megtanulni. Gondold át, hogy egy 6 + x éves képzéshez elég motivált vagy e! Ha igen, akkor csapasd az orvosit! És igen, eljött az az idő, amikor el kell döntsd, hogy azt csinálod, amit te akarsz, vagy azt, amit a szüleid. Állj a sarkadra! A te jövődről van szó.
2016. aug. 7. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
63%

Ha meg vannak a pontjaid, akkor hagyd az okj-t. Csinálj mást a következő felvételiig(pl nyelvvizsga amúgyis fog kelleni, esetleg jogsi).


Egyébként a mentősöknek a munkabeosztása sokkal barátságosabb mint az orvosoké. A mentősök 12 vagy 24 órában dolgoznak, alig van túlóra(néha azért előfordul), és a hónap felét dolgozzák csak(24 óra esetén 8 napra jön ki a havi kötelező munkaóra).

Az orvosok meg a kórházban töltik az egész napjukat szinte. Legjobb esetben 5kor szabadulnak, de láttam már olyat, aki este 9-kor ment haza. Az ügyelet még rosszabb, mert van, hogy minimum 30 órán keresztül vannak bent. És mellette meg mennek másodállásba is. Még a rezidensek is.

Egyébként én kórházban dolgozom, mint asszisztens és a nálunk lévő állapotot írtam le. Nem biztos, hogy mindenhol ez van.

2016. aug. 7. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

"viszont akkor is azt gondolom, hogy talán orvosként nem tudsz úgy felkèszülni az éles helyzetekre lelkileg "


Hidd el, hogy fel lehet készülni, nekem is sikerült.:-) Az tény, hogy sokkal több, szélesebb körű és alaposabb elméleti oktatás van (messze nem a fizika-kémiás tárgyak a leghúzósabbak, amúgy sincs sok belőlük:-)), az viszont a te döntésed, hogy belekóstolsz-e már egyetem alatt a mentős/ápoló munkába. A gyakorlati oktatásokon pedig éles helyzetbe is kerülhetsz,főleg a bentlakásosokon.

2016. aug. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Fel tudsz készülni és több munkalehetőséged lenne, mint mentőtisztként. Én nem ajánlom, bár odajárok. Tönkretesz.
2016. aug. 9. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
75%
Egyébként hidd el a mentőtiszti is k..va nehéz! Tudom, hogy mindenkinek az orvos az isten, és az orvosi az mennyire nehéz stb. Valóban a tiszti nincs olyan nehéz, mint az orvosi, de ettől még ott liheg a nyomában. Szóval nem az van, hogy akkor nem vettek fel az orvosira a tiszti meg már akkor jó lesz, az úgy sem olyan kemény. Igenis az is nagyon kemény képzés, és ugyanúgy el kell tudni látnia orvosi kompetenciával járó eseteket is. Sőt mentőtisztek orvostanhallgatókat is oktatnak,vizsgáztatnak egyetemen. Persze most nem isteníteni akarom, mind1 am tényleg jobban megéri az orvosi.
2016. aug. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!