Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van különbség az orvosi /...

Van különbség az orvosi / fogorvosi képzés színvonalában Pest és Pécs között?

Figyelt kérdés

Nem tudom melyiket jelöljem meg elsőnek. Sokan mondják h menjek pestre mert ott sokan vannak, jó buli, könnyebb kapcsolatokat építeni, stb. de nekem nem szinpatikus pest, és nem biztos h szeretnék ott élni évekig. Pécs olyan családiasabbnak tűnik (nincsenek is olyan sokan), viszont ha nagy a különbség a kettő között, akkor lehet h mégis pestre mennék (v ahova felvesznek :) ).


Válszokat előre is köszi :)



2017. febr. 13. 15:40
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
61%

„Van különbség az orvosi / fogorvosi képzés színvonalában Pest és Pécs között?”

Nincs. Mind a 4 magyar orvosi/fogorvosi képzést nyújtó egytem világszínvonalú.


„Nem tudom melyiket jelöljem meg elsőnek.”

Várost érdemes válaszatni, nem egyetemet.


„Sokan mondják h menjek pestre mert ott sokan vannak, jó buli, könnyebb kapcsolatokat építeni.”

Ha sokan mondják, akkor menjenek ők Pestre. Pécsen is sokan vannak, az is jó buli. Kapcsolatépítésre szintén kiváló. Pl. külföldi hallgató még több is van a PTE ÁOK-n, mint SE ÁOK-n.

[link]

Rengeteg lehetőség van külföldi cseregyakorlatra, pl. Bielefeldbe, ahol később jó eséllyel munkát is lehet kapni, ha valaki külföldön szeretne dolgozni. Ha a kutatás érdekel, 882 TDK-téma közül lehet választani, így biztosan megtalálod a neked tetsző témát.


„...de nekem nem szinpatikus pest, és nem biztos h szeretnék ott élni évekig. Pécs olyan családiasabbnak tűnik (nincsenek is olyan sokan)”

Ez a válasz a kérdésedre. Ez esetben egyértelműen Pécs.

Mellesleg sorozatban gyűjti be a különféle elismeréseket:

[link]

[link]


„viszont ha nagy a különbség a kettő között, akkor lehet h mégis pestre mennék (v ahova felvesznek :)”

Szinte semmi lényegi különbség nincs, amik vannak, azok kiegyenlítik egymást. Azt nem teljesen értem, hogy ha nagy lenne a különbség, akkor miért gondolod, hogy Pest lenne a jobb. :)


Az ezzel foglalkozó felmérések (pl. QS rankings és EECA) alapján a PTE ÁOK diplomája kicsivel elismertebb (magasabbnak mérték az „employer reputation” nevű paramétert „medicine”, illetve „life sciences and medicine” kategóriában). Ez nem jelent jelentős különbséget. A SOTE-n viszont kicsit több publikáció születik (ezt 3 féle módon mérik, így a QS ranglistán a súlyozás miatt SOTE van előrébb, de ez sem jelent valós különbséget). Az EECA rangsorában viszont Pécs ért el jobb eredményeket (ott máshog súlyoznak). Az oktatást illetően nagyjából ugyanazt fogod mindkettőn megtanulni. Mindkettőn van már skill-labor is.

https://www.youtube.com/watch?v=_PRCAwPHids

2017. febr. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
20%

Vannak különbségek. A városokon lehet vitatkozni, Pécs se egy porfészek, de azért nyilván nem Budapest. Abba kár belemenni, hogy melyik színvonalasabb, nehezebb stb. Ez mindenhol tanárfüggő, csak gondolj bele. Ha Pécsen a gyakorlatvezetőd egy docens vagy adjunktus, valószínűleg jobb színvonalon oktat, mintha Pesten egy TDK-shoz kerülnél, akinek ti vagytok az első csoportja. Persze ez fordítva is igaz. Szigorú vizsgáztatók -főleg az orvosikon- mind a 4 egyetemen vannak. Erről kár is vitatkozni. Van olyan barátom, aki tényleg apróságokba keveredett bele, azt is csak a vizsga végén, mikor már idegileg kivolt, de mégis megbuktatták, semmi jóindulat nem volt a vizsgáztatóban, pedig nem SOTE.

Egy-két példa az oktatásbeli különbségekre. Pesten az anatómia 4 féléves, mivel harmadik félévben van külön neuroanatómia vizsga, félév ismétlés és szigorlat. Nekik ebben vannak sejtbiológia tételek is. Pécsen 3 félév az anatómia, mivel fél évvel később kezdődik. Értelemszerűen ott a neuroanatómia félévében rögtön szigorlat van. Azért kezdődik fél évvel később, mert Pécsen a sejtbioszt nem az anattal oktatják, hanem külön intézetnél két féléves szigorlati tárgy (100+22+22 tétel). Plusz Pesten az anatómia és szövettan egy vizsga minden félévben. Pécsen csak a szigorlat van egyben, előtt külön vizsga. Persze.. könnyebb átmenni, ha bontva van, mert kevesebb anyag egy vizsgára, de hiába mész át, mert akármelyik nincs meg, nem tud felvenni a következő félévben egyiket sem.

Na, most itt lehet ugye vitatkozni, hogy mi a nehezebb... Külön 144 tételes szigorlat, vagy egyben. De ha egyben van, van félév ismétlés. Viszont többet is kérnek számon. Vagy egy vizsgával letudni az anatómiát-szövettant, vagy bontva.. valakinek a több vizsga több stressz és nehezebb így. Ilyenekbe kár belemenni. Mindegyik megtanítják ugyanazt.

2017. febr. 15. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim válasza:
28%

Előre is elnézést, hogy ha nem válaszolok kimerítően a kérdésedre, viszont a 2-es válaszadónak muszáj reagálnom a Pécs adjunktus/docens vs. Pest tdk-s/demonstrátor felvetésére, amit mostanában több kérdés alatt is láttam.

Először is a kérdésedre válaszolva várost válassz. A két képzés színvonalában, teljes egészében nézve nem térhet el jelentősen. Apró eltérések egyes tárgyak tekintetében lehetnek. "A" tárgy lehet Pesten nehezebb, "B" tárgy meg Pécsen.

A Pest=sok kapcsolat dologgal kicsit vitatkoznék... az ÁOK-ás évfolyamon kb. 400-an vagyunk 2 évfolyamfélre osztva, 4-4 betűre, ami az első 2 évedben meghatározza az órarendedet és ezzel együtt az ismeretségi körödet is. Plusz rengetegen csúsznak, így negyedévesen még mindig van olyan, hogy olyan arcokkal találkozok egy gyakorlaton, akiket még sose láttam. Ez Fokra a kisebb létszám miatt, gondolom kevésbé jellemző. A szakmai kapcsolat építsről meg annyit, hogy sok klinikán/kórházban vannak gyakorlataink (ahova gyakran sokat kell utazni, általában ebéd időben, ebéd helyett), de ott annyi orvostanhallgató megfordul, hogy már annak is örülsz, ha a gyakorlatvezetőd megpróbálja megjegyezni a keresztneved (a félév végére).

Szóval ha jó szakmai kapcsolatokat akarsz, ahhoz tdk kell és/vagy bejárni a kiszemelt osztályra. Feltételezem, hogy ez Pécsen is sokkal effektívebb technika a gyakorlatokon való részvételnél. Ha pedig baráti kapcsolatokról van szó, akkor biztos vagyok benne, hogy rengeteg kedves ember van mindkét városban/egyetemen.

És akkor jöjjön a reakció a 2-es válaszára.

Szeretném megvédeni a demonstrátorokat! A demonstrátorságnak, tdk-zásnak az elméleti intézetekben többnyire komoly tudásbeli feltételei vannak, értsd szigorlat 4es vagy 5ös. Nekem, és több ismerősömnek is eddig csupa jó tapasztalata volt a demonstrátorokkal kapcsolatban, mert lelkesek, naprakész a tudásuk és még külön fel is készülnek az órára és olyan logika szerint próbálják átadni a tudásuk, ahogy te is gondolkozol. Viszont docensekkel és adjunktusokkal már volt rossz gyakorlatvezetői tapasztalatom.

A második gondolat a Sote anatómia oktatásáról szól. Az elmúlt években nagy változások voltak a 2 alapozó év tantervében. Történtek intézet összevonások (Anat, Élettan) és lettek új tárgyak pl. Orvosi biológia az 1. félévben, Molekuláris sejtbiológia I. és II. a 2. és 3. félévben.

Szóval, ha lehet akkor ezentúl ne ezekkel a dolgokkal érvelj Pest ellen.

2017. febr. 16. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
20%
Első hozzászólónak több dologban is igaza van kivéve egyben: SOTE (Semmelweis egyetem), azaz Pesi orvosi diplomája elismertebb, mint a Pécsi fogorvosi képzéséé, tekintve, hogy ranglistákban is jóval előrébb van és ismertebb a "Semmelweis" név, mint a "pécsi egyetem" külföldön - külföldön valószeg az se tudják Pécsen is képeznek orvosokat, fogorvosokat vagy azt, hogy egyáltalán hol van Pécs.
2017. febr. 16. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
17%

Amúgy te is utána tudsz nézni ranglistáknak, SOTE abszólut első helyen van az orvosképzésben:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2017. febr. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
75%

„Első hozzászólónak több dologban is igaza van kivéve egyben: SOTE (Semmelweis egyetem), azaz Pesi orvosi diplomája elismertebb....”

Örülök, hogy közelednek az álláspontjaink (elég soká tartott). :)

De ebben is igazam van. Elég lett volna megnézni a saját linkjeidet, és akkor te is látnád.


A 3-4. linked ugyanaz a lista, csak 2 évből is belinkelted, hogy többnek tűnjön. Ha ezen a ranglistán rámész a PTE-re és a SE-re, a következőt fogod látni.

Diploma elismertésge (amployer reputation):

Pécsen 62,5 (medicine kategória)

SE-n 59,7 (medicine kategória), 39,2 (life sciences and medicine).

Hogy mégis kicsivel (tehát nem jóval) előrébb van az összesített helyezés szampontjából, az a kicsivel nagyobb (de a QS-nél háromszoros súllyal) szereplő publikációs aktivitásnak köszönhető. Tehát a QS listáján hiába van előrébb a SOTE, szerintük mégis Pécs diplomája az elismertebb. Szerintem ez nem jelent valós különbséget, de ha már megnézzük a ranglistákat, akkor ezt is látni kell.


„tekintve, hogy ranglistákban is jóval előrébb van...”

Egyes listákon valóban előrbébb van (de nem jóval, hanem csak minimálisan, ne a helyezési számokat nézzük (mivel nincs értelme), hanem az egyes paramétereket (amelyekben alig van különbség, és bizony gyakran Pécs van előrébb, pl. a diploma elismertségében is).


Más listákra, pl. az EECA ranglistájára a SOTE fel sem került, mivel számos mért paraméter az SOTE-n a legalacsonyabb a 4 orvosi kar közül. Ezt nem véletlenül nem linkelted be. Kiválogattad azokat a listákat, amelyeken a SOTE előrébb van, csak az összesített helyezést nézed, elhallgatva a mögötte lévő tartalmat (az egyes paramétereket, azok jelentését és jelentőségét), és ugyanazt a listát többször linkeled (a HVG-ranglistát is: 1-2. link; és a QS-t is: 3-4. link).


A HVG-ranglista ráadásul manipulál is a rangszámokkal:

[link]

A „fokozattal rendelkező oktatók aránya” alapján SE-GYTK-t pl. 13.-nak rangsorolják (48,6%, ebből MTA-cím: 1,4%), a DE-ETK 58,8%-kal (ebből MTA-cím: 0%) csak 16 (mondhatnánk, hogy biztosan az MTA-címek sokkal nagyobb súllyal számítanak (ha már nincs leírva, hogy hogy számít, pedig nagyon elvárható lenne...), és talán ezért). Ez azonban rögtön cáfolható, mert az SZTE-FOK (41,7%, ebből MTA-cím: 5,6%) szintén SE-ETK mögé került (17). Tehát úgy tűnik, hogy a rangsorolás elve az, hogy ha bármelyik paraméter a SOTE-n magasabb, akkor a SOTE előrébb kerül. Még feltűnőbb a dolog, hogy a DE-GYTK-n mindkét paraméter magasabb (82,8 %, ebből MTA-cím: 14,1%), mint a SE-ÁOK-n (79,4 %, ebből MTA-cím: 10,7%), de még ez sem elég ahhoz, hogy előrébb a DE-GYTK az SE-ÁOK elé kerüljön (mivel mindkettőt másodiknak rangsorolják). Innentől nem létezik semmilyen ésszerű magyarázat (mivel nem létezik olyan súlyozás, ami indokolnáa rangszámok iylen fajta kiosztását), az egyetlen lehetőség a tudatos manipuláció.


Az oktató/hallgató arányt szintén hasonlóan „rangsorolják”, rögtön feltűnik, hogy 3 db 1. helyezett van (9-re kerekített aránnyal) (SE ÁOK, SZTE ÁOK, SE EKK). PTE ÁOK a 4 (10-re kerekített aránnyal). Ha valaki kiszámolja a valós értékeket (mert a táblázat adataiból lehet, egyszerűen el kell osztani a hallgatók számát az oktatókéval), akkor kiderül, hogy az SE-ÁOK csak a 3. lenne 8,999-cel (mivel az SZTE ÁOK és SE EKK is előtte lenne), Pécs meg azért 4., mert a 9,6-ot már felfelé kerekítjük. Valószínűleg ezért kellett egyébként kerekíteni, hogy a SOTE ne harmadik legyen, hanem első. Persze a felületes szemlélő (aki nem nézi, azt gondolja, hogy az SE az első, és akkor Szegeddel egyforma, Pécsnél meg 3 hellyel jobb, míg a valóság az, hogy Szeged 1-gyel megelőzi, Pécs meg csak 1-gyel van mögötte ebben a mutatóban). De megint manipulálnak, hogy a SE minél előrébb kerülhessen.


Ezek után hogy vegyük komolyan a HVG (Eduline) bármilyen ranglistáját?


És a PTE-ÁOK még a manipulációk ellenére is megelőzte az SE-ÁOK-t oktatói kiválóság terén 2012-ben (és abszolút helyezésben is): [link]


Szintén sokat mond, hogy még ezen a 2012-es listán is utólag előrébb hozták a SOTE-t:

[link]

Hasonlítsuk össze a fenti linkkel: PTE ÁOK oktató kiválóság terén 1. helyett itt már csak 2., SE-ÁOK pedig a hallgatói kiválóág szerint 26. helyett már 16. Pedig elvileg ugyanaz a lista (2012-es rangsor: amikor közzétették (2011.11.22), akkor Pécs volt rajta előrébb, de ha valaki ma keresi vissza a táblázatban, akkor már mást talál (még jó, hogy az eredeti cikket elfelejtették utólag módosítani, így mindenki láthatja, hogy csalnak).


Tehát ma már úgy tűnik, hogy jobban figyelnek a lista készítői, hogy ne fordulhasson elő, hogy a PTE ÁOK kerüljön előrébb, viszont innentől maga a lista is vált komolytalanná, mert nem objektív szempontok alapján, hanem más, alantas célok kiszolgálása céljából „rangsorol”.


„és ismertebb a "Semmelweis" név”

Létezik mérés, amely az egyes egyetemek ismertségét mérte fel? De ha valóban ismetebb is volna a SOTE, a diploma elismertsége (amely ha kicsivel is, de Pécsen magasabb) szerintem fontosabb szempont. De az európai munkáltalók általában mindkettőt ismerik. Az átlagembernek meg miért kéne tudnia, hogy Pécsen vagy Budapesten képeznek-e orvosokat? Aki meg azt sem tudja, hogy hol van Pécs, az a SOTE-ról sem hallott. Meg amíg Budapestet keverik Bukaresttel, vagy az USA-ban vannak emberek, akik azt gondolják, hogy Európa egy ország, és ott franciául beszélnek, addig ne csodálkozzunk semmin.

[link]


A Semmelweis név maga lehet, hogy valóban ismertebb, de nem az egyetem miatt, hanem amiatt az ember miatt, akiről az egyetemet is elnevezték (bár még Magyarországon sem tudja mindenki, hogy ki volt Semmelweis, külföldön meg még kevesebben). De ennek meg nincs köze a képzés színvonalához, és a név egy egyetemet sem tesz elismertebbé.

2017. febr. 17. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
0%

Igazából felesleges magyarázni a dolgokat, vagy a statokat, hogy SOTE miért van első helyen. Mindegy is, mert Magyarországról a Semmelweis egyetem a legelismertebb és ismertebb egyetem.


Akármelyik ranglistában lehetne a debreceni, pécsi vagy xy. egyetem is előrébb, a "Semmelweis név" sajnos vagy nem sajnos akkor is sokkal ismertebb nyugaton.

2017. febr. 17. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ :)
2017. febr. 17. 17:36
 9/20 anonim ***** válasza:
63%
Akkor én meg a 3-asra reagálnék. Odaírtam, hogy vice versa, tehát nyilván egy SOTE-s professzor is jobban oktat, mint egy demonstrátor vagy TDK-s, de látom, ezt nem sikerült felfogni. Hol állítottam, te szerencsétlen, hogy ne tudná az anyagot? Képzeld, Pécsen is 4-5-ös szigorlattal mehetsz TDK-zni. Ettől függetlenül egy TDK-s/demonstrátor nem említhető egy lapon egy docenssel. Hiába tudja az anyagot, az nem egy kategória azzal, aki 30 éve tanít, a kisujjában van ad 1 az oktatás, fiatalok tanítása, ad 2 a tananyag, amit már 100x leadott és vizsgáztatott belőle. Azt meg ne akard nekem beadni, hogy a SOTE-n még a negyedéves demonstrátor is felkészültebb, mint vidéken egy docens. A SOTE az anatómia oktatásról szól? Miért, a másik 3 orvosi nem? Miben több a SOTE? Inkább te gondold újra az érveidet!
2017. febr. 19. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
65%
Egyébként meg a lényeg az lett volna, bár ezt se sikerült felfognod kedves hármas: Pesten is kerülhetsz jó oktatóhoz vagy rosszhoz, aki nem tudja rendesen leadni az anyagot, és Pécsen is kerülhetsz bármilyenhez. Kaphatsz Pécsen is felkészültebbet, mint Budapesten és fordítva is. Mindegyik egyetemen rengeteg oktató van, és mindenki más színvonalon tanít. Ezért is hülyeség az oktatás színvonalát összevetni.
2017. febr. 19. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!