Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van különbség az orvosi /...

Van különbség az orvosi / fogorvosi képzés színvonalában Pest és Pécs között?

Figyelt kérdés

Nem tudom melyiket jelöljem meg elsőnek. Sokan mondják h menjek pestre mert ott sokan vannak, jó buli, könnyebb kapcsolatokat építeni, stb. de nekem nem szinpatikus pest, és nem biztos h szeretnék ott élni évekig. Pécs olyan családiasabbnak tűnik (nincsenek is olyan sokan), viszont ha nagy a különbség a kettő között, akkor lehet h mégis pestre mennék (v ahova felvesznek :) ).


Válszokat előre is köszi :)



2017. febr. 13. 15:40
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
No offense a kérdezotol, de egyre több ilyen sote vs. nem sote kérdés születik, lassan az ember kezdi azt hinni valakinek ez a célja, h rendszeresen osszeugrassza az orvosis diákokat :D
2017. febr. 19. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim válasza:

Kedves 2,9,10!

Köszönöm a személyeskedést... szóval most teged idézve.. te szerencsétlen, szövegértés... Úgy érzem nem értetted, amit írtam. Egy szóval nem mondtam, hogy bármely prof butább lenne egy sotés vagy bármilyen demonstratornál. Viszont te egyertelműen negatívan festetted le a sotét amiatt, hogy demonstrátorok is tarthatnak órát. Én csak azt írtam le, hogy eddig felkészült demonstratorokkal találkoztam és pozitív élmény volt az óra velük. Viszont volt olyan docens/adjunktus gyakvezem, akiben ilyen szempontból csalódtam. Ettől függetlenül ő szakmailag lehet hogy nagyon elismert jó kutató/szakember, de az oktatás nem megy neki. És jelentem, a vica versát olvastam, de a válaszom nem arra irányult, hogy egyik vagy másik egyetemen vannak-e jobb profok.Ezt nem tudom, nem is szeretnék belemenni ilyen iranyú eszmecserébe. Valószínűleg mindenhol vannak jobb es roszzabb oktatók, általánosítani nem szeretnék. Tényleg csak a demonstrátorokat szeretném megvédeni.

Az anatómia oktatásra te helyeztél nagy hangsúlyt hozzászólasodban, én csak erre válaszoltam. Szerettem volna felhívni a figyelmed, hogy ez mostanra kicsit módosult.

(Az esetleges gépelési hibákért bocs, telóról ment.)

2017. febr. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
88%

Pár dologra reagálnék.

#4: Nincs jóval előrébb. Egy tavaly évvégi rangsorban pl a SOTE és a POTE egy kategóriában lettek az elsők a magyar orvoskarok között:

[link]

A Semmelweis név ismertségének semmi köze a Semmelweis Egyetem ismertségéhez. Példának okáért, a Harvardot mindenki ismeri, de ha azt mondom, hogy John Harvard, gőzöd sincs, ki volt, jó, ha az egyetem hallgatói tudják. Ugyanez pepitában. Attól, hogy külföldön szakmai berkeken belül ismerik Semmelweis Ignác munkásságát, a róla elnevezett egyetemet nem feltétlenül tudják hova tenni, tekintve, hogy még Európában is keverik Budapestet és Bukarestet. Egyébként lehet ezen vitatkozni, de tök felesleges. Ugyanolyan jó nevű, nívós külföldi klinikákra mennek mind a 4 orvosiról. Kint örülnek, ha magyar orvos megy, még a tandíjat és a nyelvtanfolyamot is kifizetik, csak menjen a magyar orvos (akár SOTE, akár POTE, akár DOTE, akár SZOTE diplomás). Nem hallottam még olyat, hogy vidéki orvosin végzett ne tudott volna külföldön jól elhelyezkedni, csak a SOTE-s. Magyarországon se nagyon tudja az átlagember (nem EÜ-s dolgozók), hogy ki volt az a Semmelweis Ignác... de külföldön nagy neve van.. persze.


Még a rangsorokhoz annyit, hogy lehet itt vitatkozni, de érdemes az alábbi linken megnézni a Medicine, Engineering, Law és Economics subject-eket.

[link]

Medicine kategóriában mind a 4 orvoskarunk szerepel a világrangsorban. Vicces, hogy a vidéki orvosi egyetemeinket hordják (hordjátok le) mindenféle gagyi, tekintélytelen, gyenge színvonalú sz...rnak, miközben érdemesebb lenne megnézni a többi képzési területet, és inkább azzal foglalkozni, hogy Engineering területen csak a BME került fel, de a saját képzési területén nem tudta hozni a vidéki orvosik rangját, jogi képzésnél csak a CEU került fel, ahol amúgy nincs jogász szak, ergo egyetlen magyar jogi egyetemet sem említenek a világrangsorban. Gazdasági területen pedig a CEU és a BCE tudott csak felkerülni. Szóval bocs, de a vidéki orvoskarokat kéne utoljára ekézni, mert kiemelkedőbben teljesítenek világrangsorokban, mint a legtöbb budapesti egyetem.

2018. márc. 27. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
0%

Pedig bizony elég sok értékelésben SOTE sokkal jobb helyen van, kedves utolsó.

Pl. Times Higher Education most adta ki az új rangsorát:

Pécsi Tudományegyetem öt helyet rontott, a 127.lett, a Szegedi Tudományegyetem 27 hellyel került hátrébb, így idén a 156., Debreceni be se jutott első 200-ba.


Semmelweis Egyetem pedig még javított is, így 61. helyen szerepel.


[link]

2018. máj. 10. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
93%

#14:

Na, akkor tegyük helyre. Erősen csúsztatsz. Ez nem az orvosi egyetemek rangsora. Ez az egész egyetemé, amiben benne van mindegyik egyetem összes kara. Nem hinném, hogy a 4 egyetemen az orvosi/eü. képzést az alapján kellene összevetni, hogy a vidéki egyetemek bölcsész-, művészeti és egyéb képzéseivel együtt mennyi lesz az egyetem átlaga az „emerging economics” kategóriában az SE-hez képest, ami csak egyetlen képzési területet foglal magába, szemben a másik 3 egyetem sokszínű képzéseivel.


Az orvosi/eü. képzések rangsora ez:

[link]

És bizony a PTE ezen a területen ugyanolyan magasan lett rangosrlova, mint az SE (top 400 a világon). A többi meg csak egy hajszállal mögöttük (top 500). Konklúzió: a másik. általad lobogtatott listán a különbségek nem az eü. és orvosi képzés színvonalbeli különbségeiből adódnak. Az SE átlaga azért jobb, mert ott csak eü. képzés van. És az eü. képzés pont az, ami Magyarországon a képzésit területek közül az egyik legszínvonalasabb (és nemcsak az SE-n, a másik 3 orvoskaron is). A másik 3 egyetem sokszínűbb, de összességében a többi képzés átlaga nem éri el az eü. képzésük színvonalát (bár azok is világszerte elismertek, és világszinten azok is benne vannak az első 1000-ben, az eü. képzések azonban még az első 500-ban is, ezért a különbség).

2018. máj. 10. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
0%

Igaz, amit írsz. :)

Bár az álltalad is linkelt topuniversity-s versenyben ennyire azért nem szoros a verseny.


[link]


De összességében mindegyik egyetem nagyon jó.

2018. máj. 10. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
75%

#16:

„De összességében mindegyik egyetem nagyon jó.”

Ez igaz.


„Bár az álltalad is linkelt topuniversity-s versenyben ennyire azért nem szoros a verseny. „

Szoros az ott is. A világon mindegyik top 350-ben van jegyezve. Meg az sem mindegy, hogy melyik miért van előrébb/hátrébb. Mivel a kérdezőt a SE és PTE érdekli, nézzük végig ezt a kettőt. A helyezés alapvetően 4 paraméter alapján dől el, ami közül 3 lényegében ugyanazt méri, a 4. más.


PTE:

[link]

helyezés: 301-350

academic reputation: 50,7

employer reputation: 65,2

h-index citations: 47,3

citations per paper: 67,7


SE:

[link]

helyezés: 151-200

academic reputation: 59,3

employer reputation: 55,4

h-index citations: 64

citations per paper: 80,3


Az egyik paraméter az employer reputation, ami a diploma elismertségét jelenti a potenciális munkáltatók szemében. Ez alapján a PTE elismertebb, mert majdnem 10 ponttal többet kapott, mint a SE. Mellesleg a DE és SZTE is 65-66 között kapott (ugyanannyit, mint a PTE, de szintén 10-zel többet, mint az SE) ami minimum elgondolkodtató.

Az összesített helyezés mégis az SE-n lett jobb, mivel a kutatások terén jobban áll. Ezt hivatott mérni az academic reputation is, no meg a h-index citations és a citations per paper is a cikkekre kapott hivatkozásokat jelenti). Tehát ugyanazt mérik 3 féle módon, és így ez háromoszoros súllyal számít. Ez az SE-n jobb valamivel, persze, hogy előrébb lesz végül a súlyozás miatt. A THE-nél meg arányos a súlyozás, így ott a SE máris nincse előrébb.


Nem érdemes az összesített helyezést nézni, sokkal inkább azt a következtetést érdemes levonni, hogy kutatások terén az SE tart valamivel előrébb (mondjuk jóval több pénzt is kap rá, és úgy jóval könnyebb dolga is van, de ez a mi szempontunkból lényegtelen), a PTE viszont ezt a munkaerőpiacon értékesebb diplomájával bőven kompenzálni tudja.


Ugyanez érezhető akkor is, amikor pl. rendeznek egy versenyt az orvosik között, és azt a PTE 2 csapata nyeri meg az SE csapata előtt: [link]


De valójában mindegy, melyikre megy az ember, mert a PTE-n is kiváló lehetőségek vannak kutatóként is, míg az SE diplomájával is tárt karokkal várják az embert külföldön is. Mi értelme akkor a folyamatos provokációknak?


A rangosorok használhatóságát meg széles körben megkérdőjelezik, csak a hozzá nem értő laikusok szemében van ennek jelentősége:

[link]

[link]

2018. máj. 11. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
0%

SOTE-n sokkal több a külföldi, nekik könnyebbek a vizsgák, sokkal elnézőbbek velük stb.. és ők sokkal kevésbé vesznek rész egyetemi tanulmányi versenyekben vagy kutatásokban.

Szóval amire te hivatkozol az pont nekik köszönhetően van lejjebb.


Ha csak magyarokat néznénk azért mindketten tudjuk, hogy teljesen más lenne a helyzet. :)

2018. máj. 11. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
0%

Erre meg inkább nem mondok semmit:


"Ugyanez érezhető akkor is, amikor pl. rendeznek egy versenyt az orvosik között, és azt a PTE 2 csapata nyeri meg az SE csapata előtt: [link] "


Az ugye megvan, hogy ez a verseny se elméleti tudásra ment rá, egyedül reanimációt nézték.

ÉS a versenyt pécsen rendezték, pécsi zsűrivel, ugye milyen meglepő, hogy pécs lett az első helyezett? :D Elég vicces, hogy ezt komoly forrásnak veszed arra, hogy eldöntsd melyik egyetem a jobb.


De szerintem ezt inkább itt fejezzük be. :)

2018. máj. 11. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
92%

#18-19:

„SOTE-n sokkal több a külföldi, nekik könnyebbek a vizsgák, sokkal elnézőbbek velük stb… és ők sokkal kevésbé vesznek rész egyetemi tanulmányi versenyekben vagy kutatásokban.”

Felesleges magyarázkodni, épp elég baj lenne, ha egy egyetemen nemzetiségi alapon diszkriminálnának… Szomorú lennék, ha tényleg így lenne. De bizonyítékot nem tudsz persze mutatni erre sem.


„Szóval amire te hivatkozol az pont nekik köszönhetően van lejjebb.”

Teljesen mindegy, miért van lejjebb. Ha valóban ezért lenne lejjebb, akkor meg egyértelmű lenne a megoldás.


„Ha csak magyarokat néznénk azért mindketten tudjuk, hogy teljesen más lenne a helyzet. :)”

Mindketten tudjuk, hogy nem. A levegőbe beszélsz bizonyítékok és érvek nélkül. Ha igaz lenne, amivel a SOTE-t vádolod, hogy nem ugyanúgy mérik a külföldieket (bár ezt sem bizonyítottad semmivel, bemondásra meg azért hadd ne kezeljem tényként), mint a magyarokat, akkor meg pont ők csökkentik ezzel a saját diplomájuk színvonalát. A magyarok meg pontosan ugyanolyan diplomát kapnak, nincs olyan, hogy „könnyített SOTE-diploma külföldiek számára” meg „csúcsszuper, extranehéz, extraszínvonalas SOTE-diploma magyarok számára”.


„Az ugye megvan, hogy ez a verseny se elméleti tudásra ment rá, egyedül reanimációt nézték.”

Az ugye megvan, hogy a reanimáció az egyik legfontosabb dolog egy orvos munkájában? Meg hiába az elméleti tudás, ha nem tudod alkalmazni. Azt meg honnan veszed, hogy ha az elméleti tudást nézték volna, akkor más lett volna az eredmény? Pont te magad mondtad, hogy szerinted a SE-n csökkentették a képzés színvonalát a külföldiek miatt. Szerinted a magyar nyelvű képzésnek nem menne ez a rovására, ha így lenne? Az a baj, hogy még saját magadnak is ellentmondasz egy hozzászóláson belül is… Úgy meg elég nehéz.


„ÉS a versenyt pécsen rendezték, pécsi zsűrivel, ugye milyen meglepő, hogy pécs lett az első helyezett? :D”

Veled ellentétben én nem abból indulok ki, hogy mindenki korrupt. A SOTE-nak sem tiltotta volna semmi, hogy rendezzen ilyen versenyeket. Csak úgy tűnik, ott nem volt rá igény. Azt sem tiltja semmi, hogy olyan versenyt rendezzenek, ahol az „elméleti tudásra mennek rá”. Csak úgy tűnik, arra sincs igény. Ez kinek a hibája? Biztosan nem az enyém. Ha s SOTE-ra jársz, szervezz te versenyt. Aztán meglátjuk, mi lesz az eredmény.


„Elég vicces, hogy ezt komoly forrásnak veszed arra, hogy eldöntsd melyik egyetem a jobb.”

Semmivel sem komolytalanabb, mint egy egyetem oktatásának színvonalát a tudományos teljesítmény mérőszámai alapján megítélni. Vagy mint a ranglisták, amiket olyan elemzők készítenek, akik azt se tudják, hogy hol van Magyarország. A HVG/Eduline ranglistája meg a te logikád alapján azért nem jó, mert pestiek csinálják, így nyilván az SE lesz rajta az első. Mondjuk róluk már tényleg bebizonyosodott, hogy teljesen komolytalan a listájuk. Magam is nem egyszer leírtam, hogy miért, pl. itt, 2-es hozzászólás:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..

Az is baj, hogy hasraütésszerűen alakítják ki a helyezéseket, de az, hogy annyira amatőrök, hogy még arra se figyelnek oda, hogy legalább mindenhova ugyanazt a klitalált sorrendet írják, az önmagáért beszél...


„De szerintem ezt inkább itt fejezzük be. :)”

Nem mintha nem te kezdtél volna újra egy több mint másfél éves vitát… De szerintem is fejezzük be, mert az elfogultságod úgyis megakadályoz abban, hogy objektíven ítéld meg a kérdést.

2018. máj. 11. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!