Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Középiskolai pályaválasztás...

Középiskolai pályaválasztás előtt állok. Cnc esztergályos szeretnék majd lenni. Melyik szakmát érdemesebb előtte tanulni, a 3 éves gépi forgácsolót, vagy a 4+1 éves gépgyártástechnológiai technikust ami érettségit is ad?

Figyelt kérdés
Mindkettő a cnc esztergályos elő szakmája.

2018. jan. 14. 16:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia!

(Gép)gyártástechnológiai technikussal jobban jársz.

A kettő nagyon nem ugyan az. Annyiban hasonló, hogy gyártástechnikusi végzettséggel (is) el tudsz helyezkedni CNC gép kezelőkémt/gépbeállítókémt, ugyan úgy, mint a gépi forgácsolóval, vagy CNC gépkezelővel. Van külön cnc gép kezelő OKJ, van külön gépi forgácsoló OKJ és van a Gépgyártástechnológiai technikus OKJ. (Egyik legnehezebb OKJ, de ettől függetlenül nem kell tőle félni).

Utóbbival jársz a legjobban, bár nem ajánlatos vele CNC gépkezelőként (akár CNC eszterga vagy lehet CNC maró is) elhelyezkedni. Ettől egy kicsit többre való ez a végzettség. Elhelyezkedhetsz vele gyártástervezőnek/gyártáselőkészítőnek, műszaki tervezőnek, technológusnak (fémiparban), műszaki előkészítőnek. Igazából majdnem mindemre a gépiperban/fémiparban, amihez nem kell felsőfokú végzettség. Sok mindent csinál(hat) egy ilyen ember, akinek ilyen végzettsége van. Többnyire az jellemző, hogy technológiai dokumentációt készít, technikai sorrend tervet, műveleti sorrendtervet, műveleti utasítást, valamint nagyon jól kell tudni AutoCAD-ben rajzolni. Van, hogy a vevőkkel kell beszélgetni, emaileket írni. Gazdasági számításokat végezni, alkatrészeket rendelni, folyamatosan ellenőrízni a munkafolyamatokat a gyártócsarnokban.

Alkalmanként 3D-ben is kell rajzolni, bár arra sokkal jobb program a SolidEdge. Van, hogy egy tapasztalt mérnök keze alá tolják, a mérnök jobb keze lesz, bojtára. A képzés alatt nagyon sok mimdemt tanulsz, és igen, MINDEN szakmai tantárgyat fogsz használni, ha gyártástervezőként helyezkedsz el. Fogsz tanulni pl amyagvizsgálatot, anyagválasztás elmélete, geometria mérések, munkavédelem, gépészeti kötések, képlékeny alakítás. Rendszerint ezeket tanulod a 4 éves alapképzésen, aztán jön az OKJ. Az egy kicsit keményebb. Van, hogy képesek egy napra 7-8 óra gyártástervezés órát berakni. Ekkor tolják rendesen a CNC technika gyakorlatot.

Szóval ha szereted az összetett dolgokat, akkor egy3rtelműen gyártástechnológus legyél. Ajánlom, hogy először valami gyakornoki pozíciót találj, vagy kezdj el CNC gép kezelőként dolgozni egy kis ideig és közben csinálgass tervezési dolgokat. Mindenképpen gyakorlatot kell szerezned, mielőtt élesben kezdenél el dolgozni. Nyílván egy gyártástervező többet keres, mint egy CNC gépkezelő, esztergályos stb. Felelősség is nagyobb rajta.

Én ezt csinálom, én is csak most kezdtem, előtte CNC gép kezelőként dolgoztam a cégemnél. Aztán mostanában kezdtem el gyakorlni a dolgot. Az auotocad rajzolgatás az megy, azt szeretem is.

Szóval összesítve a gépgyártástechnológiai technikussal jársz a legjobban.

Ha bármi kérdésed van akár a képzést illetően, akár a munkahelyekkel/munkakörrel kapcsolatban, keress pm-ben.

2018. jan. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ja még egy dolog. A Gépgyártástechnológiai technikus kitűnő alap arra, hogy ez után egyetemre menj. A legjobb alap.
2018. jan. 16. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 xpeterx1995x ***** válasza:

Technikusként most már lassan mérnöként is, azt mondom a OKJ technikusinak semmi értelme nagyon, mivel ugyanúgy állítanak be, mint egy Gépiforgácsolót pedig tudásban jóval felette vagy.(elméletileg, elnézést a forgácsolóktól)

Komolyabb irodai feladatott meg nem bíznak rá, mert arra van ugye a mérnöki pálya. Bár ha látják rajtad akarod, meg szereted a munkádat hamar kifognak emelni, ezt saját tapasztalatból is írom. Ahogy az előző mondta ez jó alap annak aki nem egyből ment Egyetemre és lesz legalább szakmai rálátása majd...

2018. márc. 23. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!