Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szerintetek fogorvosnak vagy...

Szerintetek fogorvosnak vagy gyerekorvosnak éri meg tanulni?

Figyelt kérdés

Itt mindenre gondolok, anyagiaktól kezdve mindenre.

Hallottam már azt, hogy a fogorvosok a rendelőkbe maguknak veszik a dolgokat, mert az állam nem fizet eleget, de viszont egyetem után rögtön elhelyezkedhetnek, rövidebb az egyetem, mint az általános orvosi. De a gyermekorvos is tetszik, viszont sokallom a 6 évet az egyetemen, és úgy tudom, elég keveset kap egy kezdő orvos.



2018. márc. 24. 21:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
Melyik érdekel jobban?
2018. márc. 24. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Mind a kettő érdekel
2018. márc. 24. 21:16
 3/12 anonim ***** válasza:
65%
Ha mindkettő érdekel tanulj inkább gyerekorvosnak. Fogorvos manapság kapcsolatok nélkül el sem tud helyezkedni.
2018. márc. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
6%
Jobb ha lemondasz róla. Túl nehéz és pénzigényes.
2018. márc. 24. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
31%
a fogorvosok xarrá keresik magukat.
2018. márc. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
40%
Gyerekorvosi nehezebb ,meg több empátiára ,türelemre van szükség ,viszont hiányvan belölük nagyon .
2018. márc. 25. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
49%

Egyértelműen fogorvos.

Annyit keres amennyit az arcán a bőr elbír. Magánpraxis, akkor és úgy dolgozik, ahogy akar.

És lelkileg is sokkal, sokkal könnyebb.

2018. márc. 25. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
91%

Úgy bírom, hogy fogorvosokról szóló mindenféle tévhiteket az emberek készpénznek tekintik és úgy adják elő, mintha első kézből kapták volna ezeket az információkat.

Fogorvos vs gyerekorvos. A fogorvos képzés ma Magyarországon 5 éves, de számos helyen, például Romániában is 6, könnyen lehet, hogy a közeljövőben ezt nálunk is bevezetik, ami nagyon jó lenne, mert az 5 év sajnos nagyon kevés. Végzel, mint fogorvos. Ezt követően elmehetsz dolgozni, akár körzetet is vihetsz, vagy magánpraxisba is bedolgozhatsz. Afelől senkinek ne legyen kétsége, hogy a frissen végzett fogorvos tudása sajnos nagyon csekély, nem azt mondom, hogy önálló munkavégzésre alkalmatlan, de az ok, ami miatt engedélyezték ezt nem is olyan régen, hogy szakvizsga, vagy gyakorlat nélkül önállóan dolgozhat, annak az az egy oka van, hogy óriási hiány van (kapásból cáfolva ezzel az egyik korábbi válaszolót, miszerint kapcsolatok nélkül nem lehet elhelyezkedni, miközben százával állnak az üres körzetek Magyarországon), illetve azért szerencsére a felelősség is kisebb, mint mondjuk egy kardiológusé. Egy fogorvos elront vmit, annak azért általában csak 1 fog látja kárát (habár fogorvos is tudna ölni, és nem is lenne nehéz, de azért ezt megtanítják az 5 év alatt).

Elhelyezkedés: mint írtam, van lehetőség körzetet is vinni és magánpraxisban elhelyezkedni. Előbbiben dolgozni is lehet többféleképpen, akár alkalmazottként, akár te magad vásárolsz körzetet. Körzetből megélni NEM lehet. Ezt mindenki jegyezze meg. Ugye a magyar nagyon jól tudja, hogy a fogorvosok mennyire sz*rrá keresik magukat, félreértés ne essék, van ilyen, de minden pénze, ami van a fogorvosnak, az a maszek munkából tevődik össze. Egy fogorvos körzetből saját magának olyan 120 ezer forint nettó fizetést tud adni, mindamellett, hogy az asszisztense sem kap többet minimálbérnél. Ki keresi sz*rrá magát? Nyilvánvalóan pedig egy remegőkezű kezdőhöz nem fognak beesni a sok milliós munkák, amiknek elkészítéséhez még csak tudása sincs, pl implantálás (ezt nem tanítják egyetemen). A körzet előnye ugyanakkor az, hogy egyrészről mégsem kérsz magán rendelőn belül egy valag pénzt olyan munkáért, amit alig tudsz megcsinálni, másrészről magánbetegeket a legjobban körzetből lehet szerezni. Van ugyanis a fogászatnak egy teljesen fizetős része, ez pedig a fogpótlás, amire lényegében 18 év alatt, nyugdíjkorhatár felett és várandósság alatt jár némi kedvezmény. Mindenki más számára fizetős, ha körzethez tartozik, ha nem. Ha megszeretteted magad az emberekkel, akkor nem csak fogat tömni járnak majd hozzád, hanem egy idő után pótlásokat csináltatni is. Na innen van a pénz, de még egyszer hangsúlyozottan írom, ez nem attól a pillanattól kezdve van, hogy átvetted a diplomádat, hanem egy félév, egy év, 2 telik el, mire bejáratott klient köröd lesz, és ezek nem biztos bérek, ha jön a beteg jön, ha nem, akkor a 120 ezerből kell megélned.

Magánpraxis: ahhoz, hogy magánpraxist nyiss 3 dolog kell: egy fogorvosi diploma, mindenféle engedélyek, valamint 20-30 millió forint alsó hangon. Egy fogászati kezelőegység, amiben kezelsz és amihez még műszert nem csatlakoztattál 6-10 millió forint. Egy panorámaröntgen 10 millió. És akkor még nincs műszerparkod, ahol szintén csillagászati árak vannak, pl egy darab fogó akár 20 ezer forint is lehet, ebből nyilván kell többféle.

Elmehetsz dolgozni egy már bejáratott magánpraxisba is. Ennek előnye, hogy kezdetektől fogva viszonylag jó fizetéseket ígérnek (pl nálunk most reklámoztak egyet, ahol havi 400ezer ft nettót tudnak adni), a terhelés fokozatos, először a legkönnyebb munkákat kapod meg (szemben ugye a körzettel, ahol nem válogatott a beteganyagod, aki beesik, azt neked kell ellátnod, ha van a szomszédban egy másik orvos, akivel tudsz konzultálni, annak már lehet örülni). Hátránya: egyrészről etikailag nekem vhol nem fér össze az, hogy kifizetek akár több százezer forintot azért, hogy majd milyen prémium munkát kapok, azt közben ott a full kezdő, akinek nem azért tart órákig egy tömés, mert olyan precíz, hanem mert annyira gyakorlatlan még. Ezen persze túl lehet lépni, a legtöbben ilyen helyekre mennek dolgozni, ami összehasonlítva a körzettel maximálisan érthető. A másik hátrány viszont: ott alkalmazott vagy, van egy fix béred, ami évek múlva is ugyanannyi lesz, holott addigra már jó eséllyel annak a többszörösét is meg tudod keresni, kiváltképp, ha közben szakvizsgát is tettél, vagy gyarapítottad a tudásod egyéb kurzusokkal (pl implantálás). Ezen kívül, ha pl hitelt szeretnél felvenni, mert nyitnál magánpraxist, alkalmazottként nincs olyan gazdasági múltad, amire egy bank szívesen ad nagy mennyiségű, de kedvező hitelt.

Illetve a magánpraxis nyitásról még egy gondolat: ha te Tápiómihályhónaljnán, a Tehénylepény köz 128-as szám alatt megnyitod a Fancy Dental rendelődet, a sétatéri kutya nem fog betérni hozzád, ha nem ismernek. Vhonnan kell lennie egy klientkörnek, akik kifejezetten hozzád akarnak menni. Vagy körzetből, vagy abból a magánrendelőből, ahol addig dolgoztál. Ilyen formán kicsit helyhez kötött a munka, mert hiába szedted meg magad, mondjuk a nyugati határon, mint alkalmazott, a nulláról kell kezdened, ha te teszem azt Dunaújvárosban nyitnál rendelőt.

A rezidensképzés 3 éves, ez a korábban leírtaknál nem kötelező, de van sok minden, amire csak egy szakvizsga jogosíthat fel. Illetve az 5 szakvizsga közül van olyan, ami teljesen elszeparálódott az általános fogászattól, ilyen például a fogszabályozás is, plusz ott van az implantálás, amire egyre nagyobb az igény, ezt meg lehet tanulni különböző kurzusokon is, de azért érdemes rendelkezni egy szájsebész vagy parodontológus szakvizsgával, amivel nemcsak műtéti tapasztalatot szerzel, de a különböző komplikációkat is tudod majd kezelni, illetve vannak olyan technikák, amelyekhez kifejezetten ezen szakvizsgák szükségesek. Rezidensképzést csinálhatod teljes munkaidőben éhbérért, vagy részmunkaidőben (ilyenkor viszont mindenképpen fizetős, havi 90 ezer forint!), de mellette tudsz dolgozni, például egy magánrendelőben. Ez most ennél bonyolultabb, de már így is sokat írtam, többre nem térnék ki, csak ha érdekel.


Gyerekorvos: 6 év egyetem, plusz 5 év szakvizsga. Életed végéig kötelező ügyeletek (ez fogorvosnál nincs!), a fizetés pedig valóban nem sok, annyit biztos nem tudsz keresni, mint fogorvosként (ha ügyes és szorgalmas vagy és kedves az emberekkel). Persze, ha ez a szíved vágya, ezt kell csinálnod. A fogorvosláshoz sem kell kevesebb türelem, empátia, mint a gyermekorvosláshoz, csak rájön még, hogy nagyon precíznek kell lenni, jó kézügyességűnek, fel kell dolgoznod, hogy az emberek vagy utálnak, vagy félnek tőled és előszeretettel turkálnak a pénztárcádban (lásd előző válaszolók), akik feltételezik, hogy te ennyit meg annyit keresel, holott nem biztos. De ha meg mégis, akkor is jó eséllyel megérdemled azt a pénzt, csak itt Magyarországon, ha beled fordul ki, annyit dolgozol, de ezért jó pénzt is kapsz, azt szeretik irigykedve nézni főleg azok az emberek, akik nem látják, hogy amúgy emögött mennyi munka van.

És zárva a dolgot: 3 hónap múlva végzek, mint fogorvos, 2 hónapja megvan a fix helyem egy körzetben, valamint magánhelyen a rezidenshelyem. Ahogy a csoporttársaim nagy részének. Nem, nem kapcsolatokkal, folyamatosan jönnek a hirdetések, akár körzetbe, akár magánhelyekre várnak minket, kezdőket tárt karokkal. Munka van, nem is kevés. Általános orvoslásról sajnos nem sokat tudok, de azt biztosan, hogy mindentől függetlenül azt kell csinálnod, ami jobban érdekel. Kereshetsz te milliókat is a gyökérkezelésekből (mondjuk nem fogsz, csak a példa kedvéért írtam), ha utálod és más után vágyakozol.

2018. márc. 26. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Yoda m. válasza:
52%

Hát nagyon alapos, részletes voltál utolsó. Köszönöm, nekem is sok új információt adtál át.

Csak annyit tennék hozzá, valóban teljesen más habitus kell, hogy legyen a fogorvosnál, mint a gyermek orvosnál.


Képzelt riport...

A fogorvos (akinek kell a kézügyesség):

- Dög unalom, mindig csak szájakban kell turkálnom, semmi változatosság, hacsak azt nem tekintem annak, hogy egyik selejtesebb, mint a másik... A pénz? Hát az dől, időnként... de hát kell is, hogy el tudjak utazni kikapcsolódni a Bahamákra... -


A gyermekorvos (akinek nem kell kézügyesség):

- Aranyosak ezek a gyerekek, de sajna mindenféle kórságuk akad, kit az óvoda vírus gyötör, kit meg más, de legalább a legváltozatosabb formában... Persze, hogy az én felelősségem, ha félrekezelem, tehát állandóan tanulni kell, napra késznek lenni, s empátia kell, kikérdezni a szülőt... megérezni, hogy vajon mitől kapta el azt a nyavalyát... és ellátni jó tanáccsal. Szóval a gyökerénél kellene kirángatni az a gyomot (mint a fogat), ahogyan mondják, mert ha csak a tüneteket enyhítem némi tablettával, az s'art sem ér. Szóval nem könnyű, viszont izgalmas, mert az egy igazi kihívás számomra, hogy rendbe tudom-e hozni a baját, vagy csak kezelgetem, gyógyítgatom ameddig csak lehet... A pénz? Háááát az alma... viszont sosem unatkozom... és megbecsülnek.


Anno, mikor én voltam beteg (kis)gyerek, nekem egy idős(!) gyermekorvos bácsi vizsgálat közben mindig mesélt mindenféle érdekes dolgokról, a bacilusokról, meg társaikról... Sosem féltem tőle, sőt... imádtam hallgatni, amikor vele lehettem! Fogorvosnál mindig is féltem... azok a vinnyogó-zümmögő gépek.... brrrrr... pedig az se fájt jobban.


Hát, neked kell érezned, tudnod, mi lehet a jobb, a fontosabb számodra.


AZ ERŐ legyen Veletek!

2018. márc. 26. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
22%

#8

Tehát levezetted, hogy mégis csak annyit keres egy fogorvos amennyit nem szégyell. És ma Magyaroszágon a nettó 400.000 fizetés pályakezdőként, vagy 1-2 év tapasztattal, messze több, mint az átlag. A beruházás meg ha ilyen bevételhez nézed messze nem sok...

Ha meg onnan vezeted le, hogy egy jobb magánorvosi praxisban egy órás kezelésekre 50-60.000 Ft-ot is elkérnek (és nem implantátum vagy ilyesmi, hanem egy fogkőszedés, sima tömés stb), akkor még több maradhat zsebben.

Azt meg ugye nem kell elmondani, hogy ez a nettó 120.000 Ft-ból kell megélni csak a púder. Az orvosok többsége mint vállalkozó dolgozik. Szóval ismét úgy folyik jobbra-balra a pénz ahogy akarják.

2018. márc. 26. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!