Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért nem közgazdász a közgazd...

Miért nem közgazdász a közgazdász?

Figyelt kérdés

Egyre több helyen hallom/látom/olvasom, hogy a gazdaságtudományi képzési terület alap- és mesterképzési szakjainak jelentős részét sokan nem tekintik közgazdász diplomának.

Pár hete egy közgazdasági elemző MSc-re járó srác kijavított, mikor mondtam, hogy közgazdásznak tanulok (egyébként pénzügy-számvitelre járok), mondván "legfeljebb gazdaságtudományi szakember lehetsz". És másoktól is visszahallottam/olvastam hasonló véleményt, ami szomorú, hogy volt és jelenlegi tanáraimtól is.

Be kell valljam, rosszul esik. Másodéves vagyok, úgy tervezem, elvégzek egy számvitel mestert és egy számvitel tanárit is. Lesz 3 diplomám, amiben szerepelni fog az a szó, hogy "közgazdász", és nem hívhatom magam így? Csak gazdaságtudományi szakembernek?

Értem én, hogy egy számvitelesnek vagy marketingesnek a "köz" gazdaságához már nem sok köze van, de angolul is ugyanúgy economist-nak hívnak mindenkit, aki ilyen területen végzett, nem?



2018. ápr. 5. 21:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A pénzügy-számvitel tényleg inkább "business" képzés, mint "economist". Viszont nem igazán értem, hogy ez téged miért zavar. Úgy hívod magad, ahogy akarod. Nem kell azzal foglalkozni, hogy ki mit gondol róla.
2018. ápr. 5. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell ezzel foglalkozni. A közgazdaság kifejezés maga egy kommunista őskövület és nem sok értelme van ma.

A legtöbb gazdasági képzés üzleti területhez kapcsolódik és üzleti gazdászokat képeznek, csak nem honosodott meg a korrekt kifejezés ezért mindent leközgazdászoznak.

Angolszászoknál a business administration, business studies-t használják ezekre a területekre. Szerintem ha üzleti gazdásznak nevezed magad, semmivel sem vagy alávalóbb mint egy közösségi gazdaságtannal foglalkozó. Sőt, az utóbbi sokkal kevésbé való az üzleti szférába, szóval az előbbi az, aki CEO lesz. Az utóbbi meg maximum kormányzati szférában, vagy nemzetközi szervezetekben lesz kutató-elemző.

2018. ápr. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
82%

Nem az "elvekkel" kell foglalkozni hanem ami a diplomába szerepel! Ha a diplomába a "közgazdász" szerepel akkor hiába gondol akárki akármit te bizony közgazdász vagy! Ennyi!


Aki meg jön a nagy tudásával, elveivel az bizony nem tud olvasni! Ami elég tré hogy valaki lediplomázik, de nem tudja értelmezni még azt sem ami egy oklevélben szerepel! Ez szomorú...vajon a tételeket hogy fogta fel?

2018. ápr. 6. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
24%
Mert tényleg nem vagy közgazdász, egy fordítási hiba ami miatt az van a diplomádon. A Pénzügy számviteleseknek fogalmuk sincs a közgazdaságtanról, nem értenek a közgazdaságtanhoz, ezért nem is közgazdászok.
2018. ápr. 6. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
4-es: Ezek szerint neked sincs.
2018. ápr. 13. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nyugodtan nevezd magad közdásznak.

A "klasszikus" régi komnunizmusban, szocializmusban létezett közgazdász ma már nincs!

Ilyen alapon nincsenek is közgazdászok. Mert egyik gazdaságtudományi szakra sem lehet igy azt mondani.

2018. nov. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Azért mondta, mert a közgazdaságtan egy jól definiált társadalomtudományi terület, mikroökonómia, makroökonómia, pénzügytan, ökonometria, nemzetközi gazdaságtan, összehasonlító és intézményi közgazdaságtan és mas ágazati gazdaságtani területek alkotják. Ez lenne angolul az "economics", ami a társadalom gazdasági erőforrásainak felhasználását kutató, azok optimális elosztását vizsgáló tudomány.


Nem nehéz belátni, hogy a számvitel mint szakterület nem tartozik ezek közé, az egy elsősorban üzleti ("business" vagy "business administration") képzés, nem egy elméletileg és módszertanilag megalapozott, klasszikus értelemben vett tudományt ad át, nem is ez a célja, hanem gyakorlatias, vállalkozások mindennapi operációja során alkalmazható ismeretek közvetítése. Ebben pedig a számvitel szak az egyik legjobb választás, szaktudás, piacképesség és karrier szempontjából is.


A közgazdasági és üzleti szakok persze elég közel állnak egymáshoz, és az alapozó tárgyak jórészt meg is egyeznek, ezért elég pontatlan és arrogáns azt mondani egy gazdaságelemző részéről, hogy a business szakosoknak közük sincs a közgazdaságtanhoz. Nyilván nem olyan mélységben, mint az economics szakosok, de értenek és érteniük is kell hozzá.


Az már szerintem is lehetne vita tárgya, hogy egy-egy félév mikro és makro után megillet-e valakit a "közgazdász" elnevezés jogos használata, de a jelenlegi akkreditációs szabályok és oktatási szakpolitika szerint igen, szóval nyugodtan hivatkozhatsz magadra közgazdászként. Egyébként később úgysem a diploma neve lesz a lényeg, számvitel szak után jó eséllyel lehet belőled könyvvizsgáló, főkönyvelő, kontroller, adótanácsadó, vagy esetedben számviteltanár, és akkor már ezeket tekinted majd a szakmádnak, nem a "közgazdász" gyűjtőfogalmát.

2018. nov. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!