Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » ELTE kínai főszak + japán minor?

ELTE kínai főszak + japán minor?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Szerencsémre felvettek, ősztől kezdem az ELTE kínai szakot. Nagyon érdekelne a japán nyelv is, mindenképpen szeretném elsajátítani. Korábban már tanultam, igaz azóta sokat felejtettem. A kínai teljesen új lesz.

Szerintetek így együtt nagyon durva lenne a kettő? Alapvetően szeretek nyelveket tanulni, illetve egész jó a nyelvérzékem, de nem akarom túlvállalni magam és belebukni. Ti mit tennétek a helyemben, mit tanácsoltok?


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2018. júl. 27. 20:34
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Lépj be az ELTE BTK Távol-kelet 2018 csoportba. itt: [link]

és a felsőbbévesek (akik ezeken a szakokon tanulnak és tapasztaltak) biztosan tudnak segíteni neked. :)

2018. júl. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

ELTÉ-s vagyok. Ugyan egyik nyelvet se tanulom, de szerintem elég durva lenne együtt a kettő. Persze ha elég elkötelezett vagy, akkor hajrá, mindent bele.

Azonban talán érdemes megfontolni egy olyan nyelvi minort, amit már tanultál középsuliban. Jobbára csak a kínairól hallottam, de kellőképpen nehéz önmagában is.


Nem akartam elvenni ezzel a kedved. Ha tényleg ezt szeretnéd, akkor tedd ezt. Tuti nagyon megéri a végén, ha ügyesen tanulod mindkét nyelvet (és a hozzájuk tartozó kultúrát).

2018. júl. 28. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Eddig egy emberrel beszéltem, aki koreai+japánt csinált, ő azt mondta, szerinte meg lehet csinálni. De eléggé félek azért a dologtól.


Köszönöm mindegyikőtöknek a választ! :)

2018. júl. 29. 01:02
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én mandarin kínait tanultam az ELTE-n minorként, a főszakom germanisztika volt. Mivel azt írtad, hogy a kínai még új neked, így gondoltam adok egy kis betekintést:


Mindenképpen szükséged lesz elköteleződésre, ahogy azt már előttem is említették. Nekem ugye "csak" mellékszakom volt a kínai, de az első időszakban szabadidőm szinte minden percét ezzel töltöttem. Mivel már tanultál japánt, így nem idegen az írásjegyek elsajátításának folyamata, de a kínaiban ugye ez hatványozottan van jelen. Itt a japánban megszokott kiejtés könnyedsége sem lesz segítségedre, ez egy teljesen más univerzum. Számomra talán a hangsúlyok jelentették a legnagyobb kihívást. Persze nem külön-külön, hanem kontextusban való használatkor. Az írásjegyeket imádtam tanulni, de az utolsó évben már nem volt annyi időm, mint kezdetben és ez sajnos a tudásomon is látszott. Érdekes módon nekem a kezdeti időszak roppant könnyű volt, könnyen felvettem a kínai tanuláshoz szükséges ritmust, viszont a későbbiekben már olyan mennyiségű anyagot kellett óráról órára tanulni (pl. 50 írásjegy hétfőről csütörtökre), hogy ott már volt, amikor rezgett a léc (de ez már az utolsó év volt). Plusz ugye a főszakomra kellett koncentrálni - abszolválás és szakdolgozat.


Az irodalom, kultúra és történelem tárgyak végig magyarul folytak, egyedül a nyelvtanórákon kaptunk kínai tanárokat 2. évtől (megjegyzem a legtöbbjük nem tud vagy akar angolul beszélni). Én ezeket végig nagyon élveztem, bár amikor már irodalomból/töriből is a beugróra több száz személy-, helynevet vagy az anyaghoz kapcsolódó egyéb szavakat kellett kínai írásjeggyel megtanulni (már nem elég a pinyin!), akkor ott már volt sok átvirrasztott éjszaka. Emellett rengeteg novella és olvasmány kellett az órákra (legjobb: idézetek több száz oldalas könyvekből és írd oda a könyv címét és szerzőjét).. szintén beugró :D Bár nyilván tudjuk, hogy egyetemen vagyunk és nem általánosban, szóval ilyen szívatósabb tárgyakra MINDIG kell számítani - minden szakon vannak.


Nyelvtanból nekünk első félévben és első év végén nagyon nagyon szórás volt. Kb. 60-70 fővel kezdtünk és a végére két/három 6-10 fős csoportok maradtak :-) Folyamatosan röpdolgozatok (főleg szókincs és aktuális nyelvtan) és havi ill. féléves nagydolgozat (szavak, nyelvtan, fogalmazás, hallásértés).


Természetesen nem elrettentésként írom ezeket, csak hogy reálisan lásd a dolgokat. Én ha tehetném, újra belevágnék. És igazság szerint japánt szerettem volna minornak anno, de pont amikor én jelentkeztem még előfeltételhez kötött volt a minor (japán középfokú nyelvvizsgának kellett lennie)..... persze rákövetkező évben ezt eltörölték :'(


Na lényeg a lényeg! Ha belevágsz mindkettőbe EGYSZERRE, lesz dolgod bőven!! Ne számíts sok szabadidőre, mert ha elengeded a gyeplőt, nem fogod tudni utolérni magad. Nagy mennyiségű anyagot fognak leadni, ami idővel már megterhelő két szakkal.


Én csúsztatva kezdtem, esetleg ezt ajánlom neked is. 2. évemben kezdtem a 3 éves kínai minort. De a végére még így is sok volt.


De ki is próbálhatod magad, hogy bírod. Ha nem megy, félév végén leadod és pihensz rá egyet. Aztán újra belevágsz. Amit megcsináltál kreditek, megmaradnak. Azt már senki nem veszi el tőled. :)

2018. júl. 30. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 SeinHime ***** válasza:

Szia!


Júniusban végeztem japán szakon, kínai minorral. Egy nagyon kedves barátom pedig kínai szakon végzett japán minorral.


Minden évben vannak merész vállalkozók, akik megpróbálják ezt a kombinácót!:) Nem lehetetlen végigvinni, viszont nem könnyű. Szerintem egyébként ütős páros, de sok energiát kell belefektetni a tanulásba.

Kínaiból az elején sormintákat kell írni, ami eléggé időigényes, ráadásul mindkettő nyelvből rendszeresek a szódolgozatok. Az első év végén mindkettő nyelvből van alapvizsga (bár ha jól tudom japán minorosoknak a japán alapvizsga nem kötelező).


Ha már tanultál japánul, elszánt vagy és jó a nyelvérzéked, szerintem menne a kettő egyszerre. Az első év japán szakon annyira nem nehéz (szvsz) :)

2018. aug. 21. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszi mindenkinek a kimerítő választ, nagyon kedvesek vagytok.

Végül sok-sok rágódás után felvettem minornak, most már csak rettegek :D Illetve persze próbálok némi port levakarni a japán tudásomról.

Egy ideig más minorokban gondolkoztam, de közben végig ott volt bennem, hogy mások fel fogják venni a japánt, engem meg megesz majd a penész, hogy kihagyom... szóval beadtam a derekam, meglátjuk mennyire volt öngyilkos gondolat. :)

2018. aug. 24. 12:31
 7/7 anonim ***** válasza:
Na és hogy ízlik a dolog - így az első félév után mik a tapasztalatok? Engem roppantul érdekel, hogy miket tapasztaltál és milyen volt számodra az elmúlt pár hónap :D Szóval ha van pár szabad perced, akkor szívesen veszem/vesszük a beszámolót!
2019. jan. 28. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!