Mennyire piacképes ez a bölcsész szak?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Pályaválasztás előtt állok. Amit tudni kell rólam: humán beálítottságú vagyok inkább,de azért a reál tantárgyakat is szeretem. De a történelem, a nyelvtanulás azért közelebb áll hozzám. Jelenleg a ,,keleti nyelvek es kultúrák" szakja érdekelne. Nézegetten már a felvit,és olvasgattam tanterveket. Viszont nem világos számomra,hogy mennyire lehet vele elhelyezkedni diploma után. Megéri belevágni ebbe a szakba? Vagy inkább válasszak mást? Kérlek Titeket,hogy kíméljetek a BÜFÉSSZAK szótól.

2018. aug. 7. 22:00
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
58%

Szia! Én speciel japán szakos vagyok (igaz csak első éves), de nálunk nagyon kevés a nyelvórák száma, így sokan középfokon sem fogják beszélni ezt nyelvet, hiába lesz meg a diplomájuk.


Pl. Japán, kínai, koreai szakon nem csak nyelvtárgyakat tanítanak (a nyelvi tárgyak (nyelvtan, nyelvgyakorlat, szövegolvasás) teszik ki a legkevesebb részét a mintatervnek. Sokan emiatt kénytelenek még külön nyelviskolába is járni, ami nem olcsó mulatság.


A legtöbb időt a különböző szakmai tárgyak veszik el pont az első évben (mint amilyen pl. a filozófia, Bevezetés a nyelvtudományba, bevezetés a irodalomtudományba, ókori és keleti vallástörténet, távol-keleti vallások, stb).


Egyébként nyugodtan beszélgess el egy végzett japán szakos hallgatóval, (ne azokkal, akik már több évet tanultak Japánban, hanem a maradék 99%-kkal) még a saját véleményüket sem tudják elmondani japánul.


Ami a nyelvtanulást/ tanítást illeti, ha jól tudom, 5-6. félévben, tehát az utolsó évben, már legalább N2-es felsőfokú nyelvtudással kellene rendelkezniük a hallgatóknak. Nos, ez azonban csak azoknak van meg, akik már középiskolában is tanultak japánul, (nekem speciel van olyan évfolyamtársam, aki japánból tett emelt érettségit, és van N2-es nyelvvizsgája, igaz, ő megteheti, hogy minden nyáron kinn töltsön pár hónapot). Ez a szak istenigazából azoknak jó, akik már tudnak legalább N3-mas szinten, és / vagy éltek hosszabb ideig Japánban, és nem okoz kellemetlenséget az időhiány az előbb említett hulladék, tölteléktárgyak miatt. Akinek középfokú nyelvtudása van, azok könnyebben tudnak alkalmazkodni az elvárásokhoz, még ha irreálisak is. Arról már nem is beszélve, hogy 4. félévben már le kell adni a szakdolgozati témabejelentőt, 6. félévben (végzés évében) már el kell készülnie a szakdolgozatnak, addigra meg kell szerezni az abszolutóriumot (összes tárgy teljesítése, különben nem mehetsz államvizsgázni.


De mennyire piacképes? Ez változó. A legtöbb Magyarországon lévő japán cégnél mindenki részéről elvárt, hogy tudjanak angolul... Egyébként azok, akik NAGYON tehetségesek, azok kapnak valamilyen fordítói/tolmács állást az ilyen cégeknél. Ez elsősorban azokról szól, akik (ahogy már írtam is) úgy mennek japán szakra, hogy van legalább emelt japán érettségijük, és legalább N3-mas nyelvvizsgájuk.


Egyébként meg egy japán szakos diploma pontosan annyit ér, mint egy szabad bölcsész diploma, szinte semmit. Egyrészt azért, mert japánul amúgy sem fogsz megtanulni, középfokon se, hiába lesz a diplomába írva, hogy felsőfokú japán nyelvvizsgának is minősül (ez még viccnek is rossz :"D ), másrészt, mivel a japán szak Magyarországon nem tanárképes, ezért még tanítani sem mehetsz vele sem általános, sem középiskolába.

2018. nov. 17. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
61%
Köszi
2019. febr. 15. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Végül, hogy döntöttél kérdező? :)

Én voltam az aki írta, hogy szeptemberben kezdi az arab szakot, de végül otthagytam. Időpocsékolás volt...

2020. júl. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Számomra csak egy felvetés volt ez a kérdés, de hamar lebeszéltek róla.
2020. júl. 4. 22:02
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

"Végül, hogy döntöttél kérdező? :)


Én voltam az aki írta, hogy szeptemberben kezdi az arab szakot, de végül otthagytam. Időpocsékolás volt..."


Miért volt az? Már beszéltél/tudtál arabul? Mire váltottál?

2020. júl. 29. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!