Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért nézik le a filozófia...

Miért nézik le a filozófia szakot?

Figyelt kérdés
2018. aug. 31. 00:49
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
61%
Mert aki filozofál, az gondolkodik, és ahogy a matek tanárom szokta volt mondani; ,,gondolkozom tehát nem csinálok semmit".
2018. aug. 31. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
12%

Jól beszélt az a tánar!

Cáfolj meg, ha máshogy látod, de az én Nézetemben a Filozófus az egy hobbi, egy luxus, önző szórakozás. Nem egy munka. Nem hoz létre olyat, amivel a világ előre megy es legtöbbször csak újra gondol, már sokszor újra gondolt elméleteket, amiből megvalósításra nem kerül semmi és még egyedi könyvet sem ír, csak hozott anyagot ad elő újra.


Egy kukás tisztaságot, fenntarhatóságot jelent a városnak. Ezért ő hasznos tagja a társadalomnak.


A filozófus hogyan járul hozzá a társadalmi fejlődéshez, fenntarhatósághoz?

2018. aug. 31. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
85%
Az előző válaszadóval ellentétben a filozófia szerintem nem eredendően haszontalan tudomány. Egyik fő ága, az etika például potenciálisan nagyon sok közvetlen haszonnal jár, hiszen segíthet a döntéshozásban, az önfejlesztésben és mások jobb megértésében is. A gond nem magával a filozófiával van, hanem azzal, hogy ez a tudomány mára szinte teljesen elszigetelődött: a nem filozófusok nagyon keveset foglalkoznak filozófiával, más szakmák képzéseibe is alig építenek bele ilyen tárgyakat; a filozófusok pedig többségükben nem tesznek meg mindent, hogy elméleteiket népszerűsítsék, fogyaszthatóvá tegyék. Egy szűk kaszttá alakultak a terület művelői. Nagy kár érte, mint mindenért, amely segítene a társadalomnak szellemileg felemelkedni. Sajnos rettentően csúszunk lefelé minden értékben, ami igazán emberré teszi az embert. A média kiüresítő, felszínes, kommersz szellemisége uralkodik a fejekben.
2018. aug. 31. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
54%

Évszázadokon keresztül a filozófia volt a tudományok királya, ne feledjük: maga a matematika is filozófiai tudomány. A pozitivizmus kora óta más tudományok nőttek ki belőle vagy vették át a társadalmi szerepét -- és tárgyalják ugyanazokat vagy rokon problémákat, csak más módszertan szerint.


A filozófia az egyik legjobb tudomány, csak egyrészt borzasztóan nehéz, az átlagember még a problémák megértéséig se jut el (ld. például 2. válaszoló); másrészt meg sok esetben a megközelítése tényleg annyira elméleti már, hogy a Maunika shown felnevelkedett átlagnépesség (tipikus példa a 2. válaszoló) azt se tudja, miről van szó. Ezért aztán érdektelen, hogy lenézi-e vagy nem, mivel azt se tudja, eszik-e vagy isszák.


Egy régi, de remek cikk a témában: [link]

2018. aug. 31. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
0%

Tehát filozófia = élet, mindenki más csak alsóbbrendű - ez is egy felfogás. Én nem osztom ezt.


#2 érveket hozzál fel, hogy mit alkot a filozófia, ami mai világban értéket teremt. Mert ez az írásból kimaradt.

2018. aug. 31. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
37%

"Tehát filozófia = élet, mindenki más csak alsóbbrendű - ez is egy felfogás."


Ha ezt nekem céloztad, akkor gyorsan szólok, hogy ilyet nem mondtam.


Viszont ez is filozófiai (hermeneutikai) téma, hogy mi az írás mögötti szándék, és azt te hogyan érted, miért érted vagy akarod érteni úgy, mi a valóság stb.

2018. aug. 31. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
9%
:) vicces vagy.
2018. aug. 31. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
80%
A 3. válaszoló voltam, lehet, hogy én is meg lettem szólítva, ha jól értem. Az, hogy valaki milyen kritériumok alapján tekint valamit "hasznosnak", már eleve egy filozófiai kérdés, s amíg ebben a vitapartnerek nem egyeznek meg, addig nincs értelme arról vitatkozni sem, hogy egy adott dolog megfelel-e ezeknek a kritériumoknak. De nem akarom ezzel elütni a kérdést, mert abban biztos vagyok, hogy ha valaki nem is érzi a filozófia eredményeit sem közvetlenül, sem közvetve alkalmazhatónak, nagyon nehéz elvitatni, hogy a filozófia művelése vagy filozófiai művek olvasása eszközként mindenképpen kiválóan alkalmas az elme pallérozására; éppúgy, mint ahogy a művészetek alkalmasak a lélek ápolására, a lelki harmónia elérésére. Az biztos, hogy ebből a szempontból nézve a filozófia "hasznossága" messze túlmutat a futballmeccsekén, amelynek nézői rengeteg stresszt élnek át 90 percen át, ráadásul ülve - garantált életrövidítő tehát, és nem látom, hogy mivel vinné előbbre a világot, miközben hatalmas pénzeket költ rá a társadalom. Szórakozni persze kell néha, de annak egészségesebb és olcsóbb formái is vannak. A filozófia ugyan nem szórakozás a szó hétköznapi értelmében, ám rettentően olcsón művelhető, élvezetes tud lenni, fejleszti a gondolkodást és senkinek nem árt.
2018. aug. 31. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
9%

Egy futball meccsnél szerinted hasznosabb a filozófia. Értem.

Ez vajon válasz a kérdésre, amit még akartál válaszolni?

2018. szept. 1. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
83%
A futballmeccs csak egy illusztráció volt, hogy rámutassak: a társadalom rengeteg olyan dolgot fenntart és rengeteg olyan embert eltart, amelyek és akik hasznossága erősen vitatható, nemigen viszik előre a világot. Azt elismerem, hogy közvetlenül sokak számára keveset nyújt a filozófia, viszont mások számára az élet gazdagításának eszköze. Ilyenformán hasonlít a művészetekhez is. Lehet, hogy egy adott filozófus, szobrász, költő vagy zeneszerző műveit csak a társadalom egy ezrede tudja élvezni és befogadni, de az egy ezred is Magyarországon 10 ezer embert jelent, akiknek az életében ő sokat nyújt szellemileg vagy lelkileg. Nem mondhatod az illető filozófus, szobrász, költő vagy zeneszerző élete végén, hogy haszontalanul élt, hiszen 10 ezer ember életéhez hozzátett valamit, amitől többek, bölcsebbek, kiteljesedettebb életűek lettek. Olyan volna ez, mint ha egy falusi péknek mondanád azt, hogy hiába élt, mert csak az ország egy ezredének sütött kenyeret. Az emberek apró hányadát kiszolgáló emberek élete is lehet hasznos, ha ez nem is mindig látványos a többiek szemében.
2018. szept. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!