Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » ELTE és BME fizika szak, ill....

ELTE és BME fizika szak, ill. BME villany szakon mennyire kell matekot és fizikát tanulni?

Figyelt kérdés

Ha gimiben jól ment a fizika és a matek emelt érettségim is ötös lett akkor menni fog vajon?


Tudok logikusan gondolkodni és szerintem jó a fizikai intuícióm (volt olyan hogy én javitottam ki a tanárt 😂)



2019. ápr. 29. 23:56
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:

Ja az lemaradt hogy gimiben "ment az anyag" fizikából elég jól és nem kellett sokat magolnom. Szóval emiatt kérdezem hohy egyetemen is ez hasonló e.


Meg csináltam kísérletet is az ostálynak 😊😇☺

2019. ápr. 30. 00:07
 2/25 anonymousreview60 ***** válasza:
77%

Sok a szmájlid. Nem tűnsz különösebben érett személynek.


„Ha gimiben jól ment a fizika és a matek emelt érettségim is ötös lett akkor menni fog vajon?” Nem tudhatjuk. Én a gimiben 4-es voltam, néha 5-ös, de a mérnök-fizikus (ma BME fizikus) oklevelem 3-as lett.


„Tudok logikusan gondolkodni” Talán. Versenyekre jártál? Mi a legmagasabb helyezésed? Az évfolyam 10%-a biztos, hogy Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny élén végzett vagy Diákolimpikon volt. Legalább kipróbáltad magadat ezeken? Az én évfolyamtársaim jelentős része igen. Talán a fele nem.

„és szerintem jó a fizikai intuícióm (volt olyan hogy én javitottam ki a tanárt 😂)” Én is, és majdnem mindenki, aki 4-es/5-ös fizikából.


„Ja az lemaradt hogy gimiben "ment az anyag" fizikából elég jól és nem kellett sokat magolnom.” A fizikát tilos magolni. Aki magolásra szorul, az meg fog halni, az nem alkalmas fizikusnak, matematikusnak. Az elméleti fizika szigorlaton egy évfolyamtársam 1 órán keresztül tudott folyékonyan beszélni. Persze bele-belekérdezgettek a tanárok. Majd a végén:

Professzor: Kisasszony, maga a kisujjából kirázott olyan képleteket, amiket én sosem bírtam megjegyezni. De ez elégtelen. [Mert láthatóan nem értette, amit mond.]

Mert a fizikát nem tudni, hanem ÉRTENI kell.


„Szóval emiatt kérdezem hohy egyetemen is ez hasonló e.” Nem igazán.


„Meg csináltam kísérletet is az ostálynak 😊😇☺” Itt a tanár vagy a segéderő demonstrátor csinál kísérletet. Felsőbbévesek előfordulnak, mint gyakorlatvezetők (akik pl. a matematika gyakorlatot tartják), de ez nem jellemző, mert eléggé megterhelő a szak vagy a mellette végzett tudományos diákköri tevékenység.


Itt a mintatanterv: [link]

Minden félévben van legalább egy-egy (inkább több) fizika és matematikatárgy 4 óra előadással és 2 gyakorlattal (összesen 18 óra a kb. 30-ból.) Az első kettő félévben 6 óra fizika és 12 óra matematika. Az igazi nehézség a 3. félévben indul a Mechanikával. Ez nem a gimis tingli-tangli mechanika, hanem elméleti mechanika. Szép tárgy, de izzasztós. Aztán csak nehezebb lesz az Elektrodinamikával, Kvantummechanikával, mert a fizika egyre kevésbé "kézzelfogható".


Ha az első 2 félévben nem sikerül a fizikai és matematikai tárgyakat legalább közepesre teljesíteni, akkor nem érdemes a fizika szakot erőltetni, mert csak sokkal nehezebb lesz az első 4-5 félévben, mielőtt odáig eljutnál, ami igazán érdekel.

2019. ápr. 30. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:

Hinnye, ezek szerint nemsemmi.


És a villany? 😀

2019. ápr. 30. 09:12
 4/25 anonim ***** válasza:
56%
És a villany? Szerinted miért tanítanak matekot?
2019. ápr. 30. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Általános gondolkodásmód fejlesztése szerintem.


Meg hogy ki tudjon számolni dolgokat amik kellenek a munkájához pl áramkörökben folyó áramokat

2019. ápr. 30. 10:18
 6/25 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

BME villamosmérnök alapszak mintatanterv: [link]

Kezdetben ugyanannyi - majd kevesebb - órában, de egyszerűbb matematika, mint a fizikushallgatóknak. Töredéke annyi fizika, kb. a 4 félévnyi fizikus Kísérleti fizika megkapargatva és összenyomva 2 félévre.

Íme az egyik villanyos előadó/gyakorlatvezető: https://www.youtube.com/watch?v=nGUpVIg3e8E A stílusa karcos, de amit mond, az igaz. Nekem a fizikus képzésen Mechanika, Elektrodinamika gyakorlatvezető és Elméleti Fizika szigorlatoztató volt.


2000-ban egy elsőéves fizikus hallgató csaj panaszkodott ottthon, hogy mennyire nehéz neki a Lineáris algebra (most valamiért Számítási módszerek a fizikában 1), nehezek a mátrixok. A villamosmérnök hallgató báty azt mondta, minek ez a nyivákolás, nem is olyan nehéz az, mutassa a feladatokat, majd ő megoldja. A csaj megmutatta a fizikus sztenderd nehézségűz feladatot, majd onnan kezdve a báty kussban maradt.


A kettő képzés matematika és fizika tekintetében nem ugyanaz a súlycsoport, még ha ezen kívül a programozásban stb át is fednek. A fizikushallgatóknak több és bonyolultabb matematikát/fizikát kell tudni, mert a fizikus az, aki nagyon sokszor kitalálja azt, amit a villamosmérnök bebiflázott képlettel majd kiszámol.


Ez a matematika már nem - annyira - a logikus gondolkozásról szól, hanem a humán CPU feltuningolásáról. Akinek eddigre nem alakult ki a logikus gondolkozása, az nem fogja tudni tartani a lépést az anyaggal.

2019. ápr. 30. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaikat! 😇

Sztem jó lesz a fizikus képzés, nagyot kő álmodni 🎉 🌟 🎥 ☀ 💯 👍

2019. ápr. 30. 10:59
 8/25 anonim ***** válasza:
56%

"bebiflázott képlettel"

Úgy érted, a Maxwell egyenletek például? Hogy ehhez hasonló kaliberű dolgokat ki kell munkálnia minden x évfolyamos fizikus hallgatónak? De akkor miért nem teszik ezeket közzé?

2019. ápr. 30. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonymousreview60 ***** válasza:
60%

"A fizikushallgatóknak több és bonyolultabb matematikát/fizikát kell tudni, mert a fizikus az, aki nagyon sokszor kitalálja azt, amit a villamosmérnök bebiflázott képlettel majd kiszámol." Ahhoz, hogy a fizikus (kutató) fel tudja ismernie, majd le tudja írni valami létező, de nem ismert dolognak (pl. tranzisztor) a működését, jellemzően összetettebb matematikai-fizikai eszköztárral kell rendelkeznie, mint annak a villamosmérnöknek (mérnök), aki azt a valamit szabványosítva és LEGO-elemként alkalmazva valami addig nem létezett dolgot (processzor) rak össze. Ehhez a FIZIKUS ezekkel az eszközökkel rendelkezzen, ahhoz a FIZIKUS HALLGATÓ-nak magasabb matematikát kell hallgatnia, mint a mérnökhallgatónak.

Ha egy fizika szakos zárthelyin a hőmennyiségváltozásra felírom, hogy az deltaQ = c*m*deltaT, akkor nem kell odaírnom, hogy a c az fajhő, mert nekem és a tanárnak is evidencia. Villamosmérnök szakon oda kellett, mert ti. ott a hallgatók nagy százalékára igaz:

Tanár: Mi a c?

Vill-mérn. hallgató: A fénysebesség. [Mert bebiflázta, de nem értette meg.]

2019. ápr. 30. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Estádio de Felchút ***** válasza:
61%

Egyetértek az előzőekkel, a fizikus találja ki elméleti szinten azt, amit a mérnök majd a gyakorlatban megvalósít. A fizikusnak az elméletet kell kennie-vágnia, a mérnöknek a gyakorlatot kell tudnia. Leegyszerűsítve ennyi.

Orosz Tanár urat példaként bedobni gonosz volt :D

Legendás az Öreg, de az vele a baj, ami az oktatók 99%-val. Elvan a maga kis világában, az akadémiai szféra nagyon fekszik neki, de az első versenyszférás állásinterjújáról azonnal kivágnák. A másodikról, harmadikról, huszadikról is, oszt mehetne filozofálni az elemi matematikáról, amerre akar. A munkássága, tudása tiszteletet érdemel, de a cégeknek gyakorlati szakemberek kellenek, nem filozofálgató tudósok.

Menj el egy céghez, nyögd be, hogy én nem tanultam szaktárgyakat, mert úgyis változik egy év múlva, de egy délután alatt majd megtanulom, oszt figyeld meg a reakciójukat. És addig állj féllábon, amíg "majd értesítjük".

Szóval tetszik, nem tetszik, az egyetemnek lassan SEMMI köze nincs már a való élethez. Azonnali, naprakész, használható tudás, és GYAKORLAT, ez kell a piacon. Erre van igény. Nem kell kitalálnod a képletet, nem kell levezetned, ott vagy, oldd meg a feladatot, gyorsan, hatékonyan, mert ez kell.

2019. ápr. 30. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!